Bordeaux – Nantes 3:0 (koniec) | Olympique – Caen 2:0 (koniec) | Monaco – Rennes 1:2 (koniec)
PSG – Lyon 5:0 (koniec)
Paris Saint-Germain
5:0 (1:0)
Olympique Lyon
Niedziela 07.10.2018, 21:00 • Parc des Princes, Paryż • Francuska Ligue 1 Uber Eats • Runda 9

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 21:00.

Paris Saint-Germain wyłącznie wygrywa na swoim stadionie z Olympique Lyon od 21 września 2014 roku. Tego dnia kluby podzieliły się puntami w stolicy Francji. Następne siedem spotkań zakończyły się wiktoriami obecnego lidera Ligue 1. W poprzednim sezonie Olympique potrafił się zrewanżować na swoim terenie i zwyciężyć 2:1.
    Olympique spróbuje podbić Paryż.

Olympique Lyon zdobył dotychczas 14 punktów, wygrał cztery spotkania. Ponadto podzielił się "oczkami" z dwoma przeciwnikami. Właśnie kompromisowym rezultatem 1:1 zakończył się poprzedni mecz Lyonu z Nantes. Z kolei Paris Saint-Germain nie miało problemu z pokonaniem OGC Nice tydzień temu.

Lider Ligue 1 ma aż pięć punktów przewagi nad drugim w tabeli Lille. Na dodatek ma możliwość powiększenia zaliczki w niedzielę. Dominacja Paris Saint-Germain we Francji jest na początku jesieni po prostu absolutna.
    PSG kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa.

Paryżanie są liderami Ligue 1 z kompletem ośmiu wygranych na koncie. W pięciu najsilniejszych ligach w Europie tylko Juventus może pochwalić się lepszymi statystykami niż Paris Saint-Germain, ponieważ odniósł również dwa zwycięstwa w Lidze Mistrzów.

Do pojedynku dwóch uczestników Ligi Mistrzów dojdzie w niedzielę w Ligue 1. Paris Saint-Germain podejmie Olympique Lyon. Pierwszy gwizdek w stolicy Francji o godzinie 21.

Paris Saint-Germain FC: Buffon – Meunier, Thiago Silva (C), Kimpembe, Bernat – Verratti, Marquinhos – Mbappé, Neymar, Di María – Cavani.

Rezerwowi: Aréola – Kehrer, Rimane, Nsoki, Draxler, Choupo-Moting, Diaby.

Olympique Lyon: A. Lopes – Rafael, Denayer, Morel, F. Mendy – Tousart, NDombèlé – B. Traoré, Fékir (C), Aouar – Depay.

Rezerwowi: Gorgelin – Dubois, Marcelo, Ferri, Cheikh Diop, Cornet, Dembélé.

Sędzia: Antony Gautier.
    Wybrańcy trener Paris Saint-Germain.

Takim ustawieniem odpowiedział Lyon.

Czas na widowisko.

Piłkarze nakazują na siebie poczekać trochę dłużej niż było to planowane. Niebawem jednak futbolówka pójdzie w ruch.

1

2
    Szybko poderwali się ataku zawodnicy z Paryża. Akcja południowców Edinsona Cavaniego i Neymara nie zakończyła się niebezpiecznym dla Anthony'ego Lopesa strzałem.

3
    Szansa na zaskoczenie przyjezdnych po rzucie wolnym, ale dobrze ustawił swoich defensorów Anthony Lopes.

4
    Podrywa się po obu stronach boiska Neymar. Brazylijczyk szuka sposobu na ekspresowe zagrożenie przeciwnikowi. Jest aktywny od startu gwiazdor Paris Saint-Germain.
    Tuż przed pojedynkiem!

6
    Martwią się stanem zdrowia swojego kapitana kibice Olympique Lyon. Nabil Fekir jest poza boiskiem, a zmiennik intensywnie rozgrzewa się.

7
    Zmiana w drużynie Olympique Lyon: z boiska schodzi Nabil Fékir, na boisku pojawia się Maxwel Cornet.

8
    Pechowo rozpoczął się ten mecz dla Olympique Lyon. Przyjezdni mają już w zanadrzu jedną zmianę mniej, a ponadto jeden z filarów zespołu nie pomoże im w dalszej fazie spotkania.

8
    Szykuje się kolejne nieszczęście dla zespołu z Lyonu. Rzut karny dla mistrza Francji podyktowany po przewinieniu Anthony'ego Lopesa na Kylianie Mbappe Lottinie!
    8. Anthony Lopes sfaulował Kyliana Mbappe Lottina. Rzut karny!

9
    Gol dla PSG!
    Bramkę z rzutu karnego zdobywa NEYMAR.

Mistrz Francji ekspresowo wyszedł na prowadzenie. Neymar wykorzystał rzut karny z zimną krwią. Brazylijczyk ulokował piłkę w siatce strzałem po ziemi po uprzednim zmyleniu Anthony'ego Lopesa!
    9. Neymar (PSG) - 1:0

11
    Próba wyprowadzenia szybkiego ciosu kontrującego przez Olympique Lyon. Akcja rozpędzona przez Tousarta zakończona zagraniem prosto w rękawice dobrze ustawionego Gianluigiego Buffona.

13
    Ponownie Gianluigi Buffon górą we własnym polu karnym po dośrodkowaniu Memphisa Depaya z rzutu wolnego. Włochowi jak zwykle nie brakuje wigoru typowego dla młodzieńców.

14
    Kolejny stały fragment wywalczony przez Olympique Lyon. Minuty po zmianie wyniku ze wskazaniem na przyjezdnych, którzy są podrażnieni.
    Neymar dał prowadzenie gospodarzom.

16
    Odzyskują panowanie nad wydarzeniami podopieczni Thomasa Tuchela. Wymienili oni kilkanaście podań, wreszcie dostarczyli futbolówkę grasującemu w przodzie Edinsonowi Cavaniemu.

17
    Akcja na lewej stronie Mendy'ego nie zakończyła się niczym groźnym dla Paris Saint-Germain. Mimo to Gianluigi Buffon nie ustaje w motywowaniu swoich kompanów z pola.
    Tak cieszyli się mistrzowie Francji.

18
    Akcja podopiecznych Bruno Genesio zatrzymana na obrzeżach pola karnego Gianluigiego Buffona. Nie udało im się dostać wewnątrz szesnastki.

19
    Nie znalazł wystarczająco dużo miejsca do przeprowadzenia jednego ze swoich zabójczych rajdów Kylian Mbappe Lottin, dlatego zdecydował się na crossowe podanie. Były w jego karierze bardziej szczęśliwe decyzje.

20
    Sporo tych stałych fragmentów. Kolejna szansa dla Olympique Lyon. Dokładnie czwarta.

21
    Po dośrodkowaniu z narożnika boiska zawodnicy Olympique Lyon domagali się rzutu karnego po zagraniu ręką Angela Di Marii. Zdaniem sędziego Antony Gautiera doświadczony skrzydłowy wyłącznie chronił twarz.

22
    Strzał Bertranda Traore z rzutu wolnego ponad bramką lidera Ligue 1. Gianluigi Buffon nie musiał robić niż więcej niż odprowadzić piłkę wzrokiem poza boisko.

25
    Przyjezdni sprowokowali do popełnienia faulu grającego na środku defensywy Marquinhosa. Kolejna szansa na zrobienie zamętu w polu karnym Paris Saint-Germain po rzucie wolnym.

26
    Nic z tego. Liderzy środka pola w tym fragmencie widowiska Neymar oraz Marco Veratti już sposobią się do przeprowadzenia kontrataku.

26
    Żółtą kartką za faul na wspomnianym Marco Verattim został napomniany Lucas Tousart.

28
    Marco Veratti umiejętnie zasłonił piłkę przed nadbiegającym przeciwnikiem i dał czas niezbędny Gianluigiemu Buffonowi na jej sprzątnięcie z niebezpiecznego miejsca boiska.

30
    Dwa kwadranse spotkania za kibicami. Niby wyrównanego, ale widać przewagę dojrzałości Paris Saint-Germain. Gospodarze są na prowadzeniu i nie muszą forsować wysokiego tempa.

31
    Po jednym celnym strzale z obu stron boiska. Nie jest to oszałamiająca liczba jak na hit ligi.

32
    Kimpembe napomniany żółtym kartonikiem za zdecydowanie zbyt ostre zaatakowanie NDombele.

33
    W posiadaniu piłki Paris Saint-Germain. Krąży ona między zawodnikami mistrza Francji, a publiczność czeka na więcej niż jeden celny strzał z rzutu karnego.

34
    Czerwona kartka dla Presnel Kimpembe (Paris Saint-Germain FC).

Paris Saint-Germain było w posiadaniu piłki, ale gospodarzom nie udało się uśpić czujności sędziów. Po obejrzeniu powtórek i sugestiach z centrum VAR żółta karta dla Presnela Kimpembe zmieniła się w czerwoną!
    34. Presnel Kimpembe dostał czerwoną kartkę za brutalny faul.

36
    To może być przełomowy moment dla obrazu całego spotkania. Paryżan czeka blisko godzina walki z silnym przeciwnikiem w osłabieniu.

38
    Zrobiło się gorąco w Paryżu. Żółtą kartkę zobaczył sfrustrowany Neymar.

39
    Zmiana w drużynie Paris Saint-Germain FC: z boiska schodzi Edinson Cavani, na boisku pojawia się Thilo Kehrer.

42
    Zmiana w drużynie Olympique Lyon: z boiska schodzi Rafael, na boisku pojawia się Léo Dubois.

43
    Trzy zmiany w pierwszej połowie. Szachują się szkoleniowcy zanim sędzia zaprosi zawodników na przerwę. Sporo dzieje się w obo obozach po wykluczeniu Kimpembe.

44
    Ponadto zaostrzyła się walka w Paryżu. Po przewinieniu Verrattiego kolejna żółta kartka.
    PSG nadal na prowadzeniu.

45
    Doliczone cztery minuty do regulaminowego czasu.

45+1
    Gianluigi Buffon skuteczny po strzale Mendy'ego. Małe ostrzeżenie dla byłego reprezentanta Włoch, który nie pozwala sobie na błąd w tym spotkaniu.

45+2
    Drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymuje Lucas Tousart (Olympique Lyon).

Już nie ma przewagi liczebnej drużyna z Lyonu. W doliczonym czasie bezmyślnie zachował się Lucas Tousart, który pomimo żółtej kartki popełnił ostre przewinienie na Kylianie Mbappe Lottinie. Siły liczebne wyrównane.

45+4

Wydarzeniami z pierwszej połowy spotkania można było obdzielić kilka innych spotkań w tej kolejce Ligue 1. Paris Saint-Germain prowadzi 1:0 dzięki strzałowi Neymara z rzutu karnego. Ponadto dwóch zawodników zostało wyrzuconych z boiska przez sędziego, a szkoleniowcy przeprowadzili trzy zmiany. Po przerwie ciąg dalszy rywalizacji uczestników Ligi Mistrzów, tyle że już dziesięciu na dziesięciu.
    Do przerwy 1:0.

46

47
    Bez zmian personalnych w przerwie, ale po szalonej i bardzo długiej pierwszej połowie spotkania pole manewru obu szkoleniowców zmniejszyło się.

48
    Tousart wybrał się z akcją na połowę przeciwnika. Zawodnik o generalnie defensywnych inklinacjach potrafi również groźnie strzelić, ale nie dał próbki możliwości.

50
    Mendy posłał Verrattiego na ziemię, ale nie przechwycił futbolówki spod stóp centralnego pomocnika Paris Saint-Germain. Dalej w jej posiadaniu Paris Saint-Germain.

51
    Dobra interwencja Gianluigiego Buffona, który ustawił się i zareagował dobrze po uderzeniu Maxime'a Corneta.

52
    Neymar nie górował w pojedynku z Bertrandem Traore. Po dwóch czerwonych kartkach musi być więcej miejsca na boisku i jest, ale rywale bronią tak konsekwentnie, że tego nie widać.

52
    Słupek po uderzeniu Kyliana Mbappe Lottina! Coraz bliżej jest gola reprezentant Francji, jednak cały czas czegoś brakuje w jego uderzeniach. Anthony Lopes odetchnął, ale to mogło być ostatnie ostrzeżenie.

55
    Maxime Cornet szarżował po połowie Paris Saint-Germain. Thiago Silva i towarzyszący mu Kehrer nie otwierają jednak wrót do bramki Gianluigiego Buffona.

56
    Mendy na spalonym. Wyraźnym ruchem zasygnalizował to sędzia asystent i ze stojącej piłki wznowią grę podopieczni Thomasa Tuchela.

58
    Kylian Mbappe Lottin tym razem postawił sobie za priorytet przymierzyć w światło bramki przeciwnika. Anthony Lopes zatrzymał to uderzenie i wścieka się na swoich obrońców.

59
    Żółtą kartkę otrzymuje Houssem Aouar za przewinienie na Neymarze.

61
    Strzelcem bramki KYLIAN MBAPPÉ.

Próbował, mierzył aż wreszcie umieścił piłkę w bramce przeciwnika. Kylian Mbappe Lottin prawdopodobnie wytrącił z rąk zawodników Olympique Lyon ostatnie argumenty w tym meczu. Po strzale w słupek, uderzeniu w bramkarza ma swojego gola reprezentant Francji.
    61. Kylian Mbappé (PSG) - 2:0

63
    Dwubramkowa zaliczka daje komfort paryżanom. Grający w dziesięciu przyjezdni mają coraz mniej energii i wiary w to, że można zaszkodzić liderowi Ligue 1.
    Kylian Mbappe Lottin wstrzelił się.

64
    Sypią się kartki jak igły z choinki w styczniu. Morel napomniany za faul na Neymarze.

66

Może i paryżanie grają w dziesięciu, ale ich młoda gwiazda robi na boisko za dwóch. Po podaniu Marquinhosa reprezentant Francji skompletował dublet i zagwarantował gospodarzom komplet punktów!
    66. Kylian Mbappé (PSG) - 3:0

67
    Zrobiła się mała demolka w Paryżu. Sympatyków Ligue 1 czeka najprawdopodobniej kolejny sezon jednego zespołu.
    Mbappe idzie za ciosem!

69

Demolka, zabawa, totalna deklasacja. Paris Saint-Germain strzeliło czwartego gola, a Kylian Mbappe Lottin popisał się hat-trickiem w mniej niż 10 minut. Nieprawdopodobna skuteczność początkowo nieskutecznego zawodnika. Tym razem wykorzystał on podanie Neymara i mocnym strzałem pokonał Anthony'ego Lopesa w sytuacji sam na sam.
    69. Kylian Mbappé (PSG) - 4:0

70
    Kylian Mbappe Lottin każdym występem podnosi sobie poprzeczkę. Tymczasem Olympique Lyon sprawia wrażenie zespołu zagubionego we mgle gdzieś na wyspiarskich torfowiskach.

71
    Nie może już w tym meczu zrobić nic ponad zdobycie gola honorowego Olympique Lyon, ale nawet na to się nie zanosi w wykonaniu niedawnego pogromcy Manchesteru City.

72
    Tym razem Kylian Mbappe Lottin na spalonym. Za wcześnie wystartował Francuz do prostopadłego podania z głębi pola.

74

Ten sam duet co przy poprzednim golu. Neymar i Kylian Mbappe Lottin są przepisem na sukces Paris Saint-Germain. Kolejny raz Brazylijczyk rozmontował jednym podaniem całą zdezorganizowaną defensywę Olympique Lyon, a rozpędzony jak pociąg ekspresowy Francuz strzelił swojego czwartego gola. Owacja na stojąco dla bohatera drugiej części spotkania!
    74. Kylian Mbappé (PSG) - 5:0

75
    Zmiana w drużynie Paris Saint-Germain FC: z boiska schodzi Marco Verratti, na boisku pojawia się Julian Draxler.

77
    Jeszcze jednego zmiennika może wprowadzić z ławki rezerwowych Thomas Tuchel, ale wcześniej niż Niemiec wykorzysta swój limit roszad personalnych Bruno Genesio.

78
    Zmiana w drużynie Olympique Lyon: z boiska schodzi Maxwel Cornet, na boisku pojawia się Pape Cheikh Diop.

80
    Przed trzecią zmianą personalną w zespole z Lyonu zablokowany strzał Neymara, o którego bramce z początku spotkania kibice zdążyli już nieco zapomnieć. Brazylijczyk ma na koncie również dwie asysty.

82
    Uderzenie Memphisa Depaya, po którym piłka odbiła się od poprzeczki bramki Paris Saint-Germain! Zanim to nastąpiło strącił jeszcze futbolówkę Gianluigi Buffon i nie pozwolił przyjezdnym cieszyć się z uratowania honoru.

84
    Zmiana w drużynie Paris Saint-Germain FC: z boiska schodzi Ángel Di María, na boisku pojawia się Moussa Diaby.

85
    Ostatnie minuty tego spotkania. Egzekucja nastąpiła, pewnie sędzia nie będzie jej nawet przedłużać tak jak to zrobił w pierwszej połowie.

86
    Akcja przeprowadzona przez Juliana Draxlera w porozumieniu z Neymarem. Gdzieś zabrakło porozumienia między niemiecką precyzją podającego a kreatywnością Brazylijczyka.
    Tak się bawi PSG.

88
    Neymarowi bardzo spodobało się nękanie zawodników z Lyonu. Kolejna akcja Brazylijczyka przypominała slalom gigant między statecznymi pachołkami.

90

Nikt nie jest w stanie zatrzymać Paris Saint-Germain na krajowym podwórku. Lider Ligue 1 taranuje kolejne ofiary. Niedawny pogromca Manchesteru City został zdemolowany w stolicy Francji 0:5. Paris Saint-Germain bawiło się zdecydowanie najlepiej dziesięciu na dziesięciu. Druga połowa po czerwonych kartkach została zdominowana przez Thomasa Tuchela. Bohaterem Kylian Mbappe Lottin, który zdobył cztery bramki w 13 minut. W odegraniu koncertu na nerwach kibiców Olympique Lyon pomógł mu przede wszystki Neymar, który kończy hit Ligue 1 z golem oraz dwiema asystami na koncie. Totalnie zdemolowana i zdemobilizowana drużyna gości opuści Paryż ze spuszczonymi głowami. Ich niemoc w największym mieście kraju trwa i nie zanosi się na jej kres.

Potworne lanie dla przyjezdnych.

Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje. (23:03:29)

Gole: 9. Neymar (kar.), 61. Mbappé, 66. Mbappé, 69. Mbappé, 74. Mbappé

Kartki:   38. Neymar (PSG), 44. Verratti (PSG) – 26. Tousart (LYO), 59. Aouar (LYO), 64. Morel (LYO)   45+2. Tousart (LYO)   34. Kimpembe (PSG)

Posiadanie piłki: 48 % : 52 %.
    Strzały celne: 8:6. Strzały niecelne: 2:4. Rzuty rożne: 2:10. Spalone: 4:1. Foule: 11:16.
    Paris Saint-Germain: Buffon – Meunier, Thiago Silva (C), Kimpembe, Bernat – Verratti (75. Draxler), Marquinhos – Mbappé, Neymar, Di María (84. Diaby) – Cavani (39. Kehrer).
    Zmiany: Aréola – Kehrer, Rimane, Nsoki, Draxler, Choupo-Moting, Diaby.

Olympique Lyon: A. Lopes – Rafael (42. Dubois), Denayer, Morel, F. Mendy – Tousart, NDombèlé – B. Traoré, Fékir (C) (7. Cornet, 78. Cheikh Diop), Aouar – Depay.
    Zmiany: Gorgelin – Dubois, Marcelo, Ferri, Cheikh Diop, Cornet, Dembélé.

Sędziowie: Antony Gautier