Ukraina – Polska pl 0:1 (koniec)
Ukraina
0:1 (0:1)
Polska
Piątek 01.12.2023, 18:00 • Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej, Stalowa Wola • Liga Narodów Kobiet - Dywizja B

Biało-czerwone w piątkowy wieczór na obiekcie Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli podejmować będą reprezentację Ukrainy, która jest umownym gospodarzem tego pojedynku. Czy po tym starciu Polki będą radować się z awansu do dywizji A?!

W przedostatniej – 5. kolejce grupy 3 piłkarskich rozgrywek kobiecej odsłony Ligi Narodów sezonu 2023/2024 reprezentantki Polski, które są liderkami zmierzą się z kadrą Ukrainy. Stawką tego meczu dla Polek jest zapewnienie sobie 1. miejsca w grupie i bezpośredni awans do Ligi Narodów – Dywizji A. Ten przebieg spraw spowoduje także, że biało-czerwone oprócz awansu zapewnią sobie co najmniej udział w barażach o awans na Mistrzostwa Europy w 2025 roku, które organizowane są w Szwajcarii. Z kolei dla Ukrainy walka toczy się o uniknięcie spadku z dywizji B. Obecnie po 4 rozegranych meczach Polska ma na koncie 10 punktów po 3 pojedynkach wygranch i 1 remisie przy stanie bramkowym 8:4. Wiceliderem grupy 3 Dywizji B jest kadra Serbii, która w dorobku ma 7 oczek po 2 wygranych, 1 remisie i 1 porażce oraz przy bilansie 8 goli strzelonych i 4 bramek straconych. Ukraina zajmuje 3. lokatę z sumą 3 punktów na koncie po 1 wygranej i 3 przegranych, przy stosunku bramkowym równym 4:6. Tabelę zamyka Grecja mająca także po 4 meczach na koncie 3 punkty po 1 zwycięstwie i 3 porażkach przy stosunku goli 3:9. Warto nadmienić, że jeśli Serbki zremisują lub przegrają z Greczynkami, co wydaje się być mało prawdopodobne, to Polsce wystarczy do awansu podział punktów z Ukrainą.
    Biało-czerwone mają już za soba ostatnie zajęcia prowadzone przez trener kadry A kobiet Ninę Patalon!

Podopieczne trener Niny Patalon jak na razie nie zawodzą, a w klasyfikacji strzeleckiej najwięcej goli ma na koncie Ewa Pajor, a są to 4 trafienia, co daje jej 4. miejsce w tych rozgrywkach. W tej edycji Ligi Narodów Polki ogrywały we wrześniu Grecję na wyjeździe 3:1 i Ukrainę u siebie 2:1, a z kolei w końcówce października biało-czerwone zwyciężyły na swoim terenie z Serbią 2:1 po to, aby za kilka dni już na terytorium Serbii zremisować 1:1. Natomiast Ukrainki od początku nie radziły sobie najlepiej przegrywając kolejno: 1:2 z Serbią w roli gospodyń, 1:2 z Polską, czy też 1:2 w Grecji, ale już ostatniego dnia października Ukraina zdołała wygrać w roli gospodarza z Grecją 1:0. Trzeba więc przyznać, że zdecydowanym faworytem tego spotkania są Polki i każdy inny wynik niż wygrana reprezentacji Polski będzie tutaj niespodzianką.
    Kobieca reprezentacja Polski potrzebuje wsparcia kibiców, a więc dwie reprezentantki zachęcają do kibicowania. Kto nie może pojawić się na obiekcie w Stalowej Woli z pewnością będzie mógł śledzić relację LIVE w serwisie Lajfy!

Oprócz wrześniowego starcia kobiece kadry Polski i Ukrainy spotykały się już wcześniej. W 2009 i 2010 roku obie narodowości spotykały się w meczach kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata. Wówczas to pierwsze starcie Polska u siebie wygrała 4:1, a mecz na Ukrainie padł łupem gospodyń 3:1. Ponadto w czerwcu 2017 roku Polki ograły po wyrównanym boju z Ukrainą 3:2 w towarzyskim starciu.
    Czas poznać wyjściowy skład kobiecej kadry Ukrainy, którą prowadzi trener Natalija Zinczenko!
    Reprezentacja Polski pod wodzą szkoleniowiec Niny Patalon zagra w następującym zestawieniu!

Wyjściowe składy:

Ukraina: Kelyushik – Petryk, Korsun, Shmatko, Basanska – Andruhiv, Semkiv, Apanaschenko (C), Pantsulaya, Khimich – Kravchuk.

Rezerwowi: Boklach, Samson – Podolska, Kotyk, Kalinina, Mayborodina, Kozlova, Derkach, Hiryn, Malakhova, Hluschenko, Kunina.

Trener: Natalija Zinczenko.

Polska: Szemik – Matysik, Zieniewicz, Woś, Wiankowska – Lefeld, Pawollek, Achcińska – Grabowska, Pajor (C), Kamczyk.

Rezerwowi: Szperkowska, Kiedrzynek – Domin, Kreyzman, Kozak, Wróbel, Szymczak, Karczewska, Jedlińska, Kaletka, Padilla, Adamek.

Trener: Nina Patalon.

Główny: Ana Maria Terteleac (ROU).
    Asystenci: Alexandra Apostu – Roxana Ivanov (ROU).
    Techniczny: Iuliana Demetrescu (ROU).
    Polki już gotowe do jednego z najważniejszych meczów w historii kobiecego futbolu w Polsce!

Reprezentacja kobieca Ukrainy i Polski już na placu gry w towarzystwie sędziów z Rumunii. Za moment odśpiewane zostaną hymny obu państw, przywitają się ze sobą zawodniczki, sztaby szkoleniowe na czele z trenerkami, oraz kapitanowie drużyn, a są nimi: Ewa Pajor w kadrze Polski oraz Darya Apanashchenko w barwach Ukrainy.

1

2
    Pierwsza dogodna sytuacja dla reprezentacji Polski, ale z bliskiej odległości uderzenie kapitan Ewy Pajor chwyta pewnie ukraińska golkiper.

3
    W strojach czerwonych grają dziś Polki z białymi dodatkami, a z kolei Ukraina występuje w niebieskich trykotach z żółtymi elementami.

4
    Faulowana jedna z ukraińskich zawodniczek i mamy rzut wolny dla gospodyń tego meczu.

5
    Z faulem w ataku teraz Klaudia Lefeld i od własnego pola karnego rzut wolny wykonają reprezentantki Ukrainy.

6
    Próbowały składnego ataku Ukrainki, ale dobrze zorganizowane w defensywie reprezentantki Polski przejmują futbolówkę.
    7. Jedna z zawodniczek, która występuje dziś w biało-czerwonych barwach rozgrywa swoje 70. spotkanie w kadrze Polski. Chodzi dokładnie o postać Dominiki Grabowskiej!

8
    Ze spokojem na połowie placu gry rozgrywają piłkę od defensywy Polki. Jak na razie bezskutecznie, bo również ukraińska linia obronna jest dość szczelna.

9
    Próba centry piłki z połowy placu gry na pole karne przeciwniczek, ale uprzedzona w powietrznej walce o piłkę Ewa Pajor przez jedną z Ukrainek.

10
    Gol dla Polski!
    Strzelcem bramki ADRIANA ACHCIŃSKA.

Po 10. minutach gry pierwsza bramka dla reprezentacji Polski kobiet. Świetnym podaniem prostopadłym na wolne pole osbłużona została ADRIANA ACHCIŃSKA, która czubkiem buta przyjęła futbolówkę w przód i uciekła jednej z reprezentantek Ukrainy, a także ograła tym ruchem golkiperkę, co postawiło ją przed szansą na trafienie, co w pełni wykorzystała zawodniczka niemieckiego 1. FC Köln wbijając piłkę do niemalże pustej bramki. Polki prowadzą 1:0 w starciu z Ukrainą!

12
    Próba napędzenia ataku przez Pawollek zagraniem w kierunku Pajor, ale piłka nie dociera do kapitan kadry Polski.

13
    Cały czas w posiadaniu piłki Polki, które chcą z minuty na minutę powiększać optycznie swoją przewagę na murawie posiadając piłkę i konstruując kolejne ataki.

14
    Centra Matysik z prawego skrzydła w kierunku Pajor, ale napastniczka reprezentacji Polski nieczysto trafiła w futbolówkę.

15
    Czas na pierwszy od dłuższego czasu moment do rozegrania akcji przez Ukrainę. Mają reprezentantki tego kraju rzut wolny do wykonania na połowie boiska.

16
    Wiankowska fauluje jedną z rywalek. Będzie kolejny rzut wolny dla kadry Ukrainy.

17
    Bez większego zagrożenia pod bramką Polek po rozegraniu tego stałego fragmentu gry przez zawodniczki zza wschodniej granicy.

18
    Sylwia Matysik przyłapana teraz w ofensywie na pozycji spalonej.

19
    W drugim meczu grupy 3 Dywizji B rozgrywek piłkarskich kobiecej Ligi Narodów sezonu 2023/2024 reprezentacja Serbii pewnie pokonała na wyjeździe kadrę Grecji 2:0, co powoduje, że tylko 3 punkty zdobyte w meczu z Ukrainą dadzą Polsce bezpośredni i pewny już awans do Dywizji A.

20
    Prosta strata na koncie Matysik, ale po chwili odrabia straty swojej reprezentacyjnej koleżanki Zieniewicz.

22
    W ostatniej chwili golkiper z Ukrainy Daria Kelyushik uprzedza zamiary wbiegającej z prawego skrzydła Wiankowskiej, która to nie dała rady trafić celnie w piłkę.

23
    Zderzenie dwóch zawodniczek na wślizgu. Roksolana Kravchuk walcząc o piłkę uderza boleśnie w nogę Dominikę Grabowską i ta znacząco ucierpiała. Będzie chwila przerwy w grze dla medyków, którzy muszą interwniować w tej sytuacji.

25
    Gramy dalej w Stalowej Woli. Grabowska chwilowo poza linię i Polki grają w "10", ale za moment powinna być gotowa do dalszej rywalizacji ta zawodniczka.

27
    Niewiele brakowało, aby dwubramkowe prowadzenie w tym meczu objęły Polki. Świetnie Wiankowska na lewej flance zmyliła jedną z rywalek i przechodząc na prawą nogę dośrodkowała, piłkę głową uderzyła Lefeld, a na dalszym słupku chciała jeszcze dobijać ją Kamczyk, ale udanie w defensywie zorganizowały się Ukrainki.

28
    Długa piłka zagrana w kierunku bramki Ukrainy, ale faulu w ofensywie dopuściła się zdobywczyni jedynego jak na razie gola w tym meczu Adriana Achcińska.

29
    Pierwszy korner w tym starciu dla biało-czerwonych. Ustawiają się do obrony Ukrainki, a Polki będą szukać okazji na podwyższenie prowadzenia w tym starciu.

30
    Po tym kornerze bez zagrożenia pod bramką kadry Ukrainy. Za nami już pół godziny meczu, który jak na razie prowadzony w jedną stronę, ponieważ optyczna przewaga kadry Polski jest bardzo duża, co przekłada się na razie na wynik, ale z pewnością stać jeszcze biało-czerwone dziś na niejedno trafienie.
    31. Dokładnie tak wyglądają dziś trykoty w których występuję reprezentacje Ukrainy i Polski na obiekcie w Stalowej Woli. Teoretycznym gospodarzem tego meczu są zawodniczki ukraińskie!

32
    Adriana Achcińska w walce o piłkę, ale faulowana tym razem była z numerem "21" Tamila Khimich. Rzut wolny dla kobiecej kadry Ukrainy.

33
    W ostatniej chwili zablokowana próba dośrodkowania jednej z Polek z prawego skrzydła przez defensorkę Ukrainy. Znów dobrze uruchomiona prawa strona boiska przez Polki, ale zabrakło nieco precyzji, aby zagrozić bardziej rywalkom.

34
    Kapitan ukraińskiej reprezentacji Darya Apanashchenko potrzebuje wsparcia medycznego po starciu o piłkę z Oliwią Woś we własnej "11". Mamy więc chwilę przerwy.

35
    Kontynuowany jest mecz i chwilowo Ukraina gra w "10", ale za moment kapitan tej reprezentacji wróci do zmagań, bo z jej zdrowiem nie jest najgorzej w perspektywie kontynuacji meczu.

36
    Z akcją pod polem karnym Polek zawodniczki z Ukrainy. Kombinacyjnie przerzuciły piłkę z prawej strony na lewą, ale po chwili jedno z dośrodkowań ląduje w rękach golkiper Kingi Szemik.

37
    Przenosimy się pod bramkę Ukrainy, gdzie byłoby groźnie, ale Ewelina Kamczyk niedokładnie w przyjęciu piłki. Strata na korzyść rywalek w wykonaniu tej zawodniczki.

38
    Dość aktywna dziś po ukraińskiej stronie Anna Petryk faulowana była teraz pod własnym polem karnym i znów rzut wolny po przewinieniu jednej z Polek mają przeciwniczki.

39
    Ofsajd w wykonaniu Ewy Pajor. Kapitan polskiej kadry kolejny raz w tym meczu zbyt bardzo śpieszyła się z atakiem na bramkę przeciwniczek.

40
    Walecznie Polki na lewym skrzydle. Najpierw Ukrainki miały pretensje, że nie ma faulu na ich reprezentantce, a po chwili Polki domagały się przewinienia na Ewelinie Kamczyk. Ani jedna, ani druga próba faulu nie klasyfikowała się zdaniem rumuńskiej arbiter do użycia gwizdka. Jest więc ostatecznie aut dla Ukrainy.

41
    Oddala zagrożenie spod własnej bramki Tanja Pawollek wybiciem piłki na aut bramkowy i korner wykonają reprezentantki Ukrainy.

42
    Dośrodkowanie futbolówki z narożnika boiska na pole karne Polek, ale pewnie tam chwyta piłkę polska bramkarka Kinga Szemik i bardzo szybko wprowadza ją do gry daleko w głąb pola.

43
    Mocno naciskane wysokim pressingiem defensorki reprezentacji Polski, ale radzą sobie one z wyjściem w dalszą część pola gry. Odważnie grają w ostatnich minutach Ukrainki.

44
    Bardzo ostro fauluje teraz ukraińska pomocniczka Dayana Semkiv reprezentantkę Polski Adrianę Achcińską. Z grymasem bólu na twarzy trzyma się za kolano zdobywczyni jedynego jak na razie w tym spotkaniu gola. Cierpi wyraźnie na murawie Polka.

45
    W międzyczasie rumuńscy sędziowie informują, że pierwsza połowa potrwa o dwie minuty dłużej.

45+1
    Z pomocą fizjoterapeutów schodzi poza linię boczną boiska Achcińska, która wydaje się, że powróci do rywalizacji po lekkim rozgrzaniu nogi. Mecz został wznowiony.

45+2
    Kolejna przerwa w grze. Leży przy linii końcowej boiska tym razem Ukrainka Natia Pantsulaya. Dostrzegła to po dłuższej chwili rumuńska arbiter, która biegnie sprawdzić stan zdrowia zawodniczki w niebieskim stroju, ale wydaje się, że Pantsulaya będzie gotowa kontynuować udział w meczu.

45+3
    Pozycja spalona jednej z biało-czerwonych. Od rzutu wolnego grać będzie kadra Ukrainy.

45+4

Kobieca reprezentacja Polski prowadzi jak na razie po pierwszych 45. minutach rywalizacji na terenie Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli, w starciu przeciwko Ukrainie 1:0. Ten wynik meczu 5. kolejki grupy 3 Dywizji B jak najbardziej daje biało-czerwonym bezpośredni awans do najwyższej Dywizji A, ale muszą utrzymać go do samego końca lub powiększyć przewagę Polki, ale zawodniczki z Ukrainy z biegiem czasu pokazały, że walką i zaangażowaniem w mecz potrafią zdziałać jeszcze wiele.
    Do przerwy różnicą jednego gola prowadzą Polki, które spisują się bardzo dobrze, ale z pewnością jest jeszcze co poprawić z perspektywy ławki, gdzie bacznie obserwuje rywalizację trener Nina Patalon. Wracamy za kwadrans!

46

47
    Tamila Khimich powalona na murawę przez Klaudię Lefeld. Pierwszy taktyczny faul ze strony Polek.

48
    Teraz odpowiadają przewinieniem Ukrainki. Zaatakowana Adriana Achcińska, ale tym razem bez kartki dla zawodniczki z Ukrainy i bez problemów z nogą polskiej reprezentantki.

49
    Próba minięcia rywalki na lewej flance przez Martynę Wiankowską, ale nieudanie, bo przegrała reprezentantka Polski pojedynek biegowy z przeciwniczką. Mimo to po chwili strata piłki przez Ukrainki i dalej akcję rozgrywać mogą Polki.

50
    Chwila naporu Polek na bramkę Ukrainy, ale żadna z akcji nie kończy się chociażby strzałem.

51
    Kravchuk obsłużona długim podaniem górą, ale piłka nie trafia do napastniczki kadry Ukrainy, bo ta faulowała wcześniej Achcińską. Rzut wolny mają Polki.
    52. Liczymy na to, że biało-czerwone przełamią dotychczasową słabą passę rozgrywania drugich 45. minut i tym razem zobaczymy odmienioną kadrę trener Niny Patalon!

53
    Tamila Khimich fauluje Tanję Pawollek i rzut wolny wykonają biało-czerwone na połowie Ukrainy.

54
    Długa piłka dośrodkowana przez Dominikę Grabowską na dalszy słupek, ale zbyt czytelna ta centra wybita przez reprezentantki Ukrainy.

55
    Centra z prawego skrzydła po kontyunacji tego rzutu wolnego ze strony Grabowskiej, ale dobrze uprzedza zamiary Lefeld golkiper ukraińskiej kadry Daria Kelyushik.

56
    Świetna próba dalekiego zagrania prostopadłego do wybiegającej na pozycję Ewy Pajor, ale w ostatniej chwili kapitan kadry Polski uprzedzona przez interweniującą na przedpolu bramkarkę Darię Kelyushik. To byłaby dobra okazja dla naszej napastniczki.

57
    Zmiana w drużynie Polski:
    opuszcza boisko zdobywczyni gola Adriana Achcińska, a na murawie pojawia się Klaudia Jedlińska.

60
    Kwadrans drugiej połowy za nami, a do końca jeszcze blisko pół godziny gry. Polska dalej prowadzi 1:0, ale wciąż nie jest to wynik bezpieczny i w każdej chwili Ukraina może wyrównać, co skomplikuje sprawy biało-czerwonym.

61
    Zmiana w drużynie Ukraina:
    z boiska schodzi Dayana Semkiv, na boisku pojawia się Viktoriya Hiryn.

61
    z boiska schodzi Roksolana Kravchuk, na boisku pojawia się Inna Hlushchenko.

62
    Dobre wejście z lewej strony Hlushchenko, ale nieco spóźniona mimo wszystko zawodniczka z Ukrainy, która przed momentem weszła na plac gry z ławki rezerwowych.

63
    Próbują po tych dwóch roszadach przejść do ofensywy i zaznaczyć, że wracają do gry Ukrainki. Najpierw jedna próba z dystansu została zablokowana, a po chwili uderzała Olga Basanska, której próbę chwyciła polska bramkarka.

65
    Klaudia Lefeld dogrywa piłkę z prawego skrzydła na głowę Ewy Pajor, ale nieco zaskoczona tym podaniem kapitan polskiej kadry uderza niedokładnie i niecelnie.

66
    Wywalczyła teraz róg wypuszczona w kierunku linii końcowej boiska prostopadłym podaniem Pajor. Będąca przy niej defensorka z Ukrainy nie atakowała polskiej napastniczki, aby nie doprowadzić do rzutu karnego i Ewa Pajor wykorzystała to nabijając nogę rywalki.

67
    Ciągle na połowie rywalek Polki, które dążą do akcji, która da im podwyższenie prowadzenia. Z pewnością wprowadziłoby to wiele spokoju w szeregi biało-czerwonych.

68
    Jeszcze jeden róg dla Polek wywalczony po nabiciu przeciwniczki przy linii końcowej placu gry.

69
    Victoria Hiryn rozpędziła się w kontrze na lewym skrzydle i przebiegła z piłką ponad połowę długości boiska, ale zabrakło jej sił, aby jeszcze zrobić coś więcej niż sfaulować reprezentantkę Polski w walce o futbolówkę.

71
    Który już raz Tamila Khimich fauluje jedną z reprezentantek Polski. Cierpi na placu gry Ewelina Kamczyk, która po chwili podnosi się z murawy i biało-czerwone wykonają rzut wolny.

73
    Dośrodkowuje sama Kamczyk piłkę z rzutu wolnego na pole karne Ukrainy, ale tam skutecznie chwyta futbolówkę we własnej "11" ukraińska bramkarka.

74
    Po strzale Ewy Pajor niewiele brakowało, aby kapitan polskiej kadry podwyższyła prowadzenie na 2:0 i dała więcej spokoju swojej drużynie w ostatnim kwadransie tego spotkania, ale strzał poszybował tuż nad poprzeczką!

76
    z boiska schodzi Veronika Andruhiv, na boisku pojawia się Nikol Kozlova.

77
    Dobre dośrodkowanie piłki z rzutu wolnego z lewej strony boiska autorstwa Eweliny Kamczyk, ale uderzenie Martyny Wiankowskiej głową szybuje obok bramki i jak się okazuje po chwili reprezentantka Polski znajdowała się w momencie podania od Kamczyk na ofsajdzie. Rzut wolny ma teraz kadra Ukrainy.

78
    Wiktoria Zieniewicz przy wsparciu Dominiki Grabowskiej i Kingi Szemik wychodzi z opresji w defensywie we własnym polu karnym. Dużo szczęścia miała reprezentantka Polski w tej wymianie.

81
    Zmiana w drużynie Polska:
    z boiska schodzi Klaudia Lefeld, na boisku pojawia się Natalia Wróbel.

82
    Poturbowana Grabowska przy linii bocznej. Potrzebuje chwili na dojście do pełni sił reprezentantka Polski, a więc przez kilkadziesiąt sekund biało-czerwone będą grać w "10".

83
    Hiryn uderza teraz na bramkę Polek, ale bez większego zagrożenia po tej akcji Ukrainy.

86
    z boiska schodzi Dominika Grabowska, na boisku pojawia się Kayla Adamek.

87
    Przeciągnięta przez pole karne Polek dogranie piłki z lewego skrzydła i futbolówka bezpańsko szybuje na drugą stronę "11" biało-czerwonych i opuszcza pole gry.

88
    Po nieudanej wymianie piłki przez Ukrainki pod bramką Polek wznawia rywalizację z linii 5. metra golkiper Kinga Szemik.

89
    Przedzierają się z piłka pod pole karne rywalek Ukrainki, a konkretnie do futbolówki dopada Inna Hlushchenko i z bliskiej odległości uderza, ale prosto w polską bramkarkę.

90
    Sędziowie z Rumunii doliczają jeszcze 5 minut do regulaminowego czasu meczu. Będzie jeszcze czas na stworzenie sobie okazji przez obie reprezentacje.

90+1
    Niecelnie z dystansu uderzała teraz kapitan kadry Ukrainy Darya Apanashchenko.

90+3
    Doskonała okazja do rozstrzygnięcia tej rywalizacji, ale Ewa Pajor w dynamicznym kontrataku z bliskiej odległości naciskana przez dwie rywalki uderza i piłka odbija się od słupka!

90+4
    Dobrze faulem Klaudia Jedlińska przerywa akcję konstruowaną przez Ukrainę. Cofają się do defensywy całym zespołem reprezentantki Polski. Rzut wolny dla formalnych gospodyń tego meczu.

90+5
    Euforia radości w szeregach kobiecej reprezentacji Polski po wywalczonym zwycięstwie 1:0 nad Ukrainą w Stalowej Woli. Biało-czerwone mają zapewnione 1. miejsce w grupie na kolejkę przed końcem zmagań grupowych i awans do Dywizji A!
    Historyczny sukces reprezentacji Polski kobiet w piłce nożnej. Ta wygrana daje im nie tylko awans i wygraną w grupie, ale też pewny udział w barażach o awans do Mistrzostw Europy 2025!

Na dziś to już wszystko jeśli chodzi o piłkarskie emocje związane z kobiecą piłką nożną. Polki radują się z tego historycznego rezultaty, a my dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zachęcamy do śledzenia pozostałych relacji LIVE w serwisie Lajfy. Życzę Państwu spokojnego wieczoru i udanego całego weekendu. Do następnego! (20:06:03)