Ukryj komentarze   Pokaż detale
wydarzenie zakończone
Niedawno minęła rocznica oficjalnego ogłoszenia wybuchu pandemii choroby COVID-19 w naszym kraju. Od tego momentu wiele rzeczy się zmieniło, a życie sporej liczby Polaków stanęło na głowie. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest konieczność przejścia z tradycyjnej formy wykonywania obowiązków zawodowych na pracę zdalną. Dziś ta druga postać pracy jest tak powszechna, że nie wzbudza już u nikogo zdziwienia.

Przywykliśmy wszyscy do pracy w domu przed komputerem, do lekarzy przepisujących recepty przez Internet i realizujących teleporady za pomocą telefonu, do zamawiania jedzenia przez Internet i wielu tego typu sytuacji. Czy wiesz, jak to wygląda z punktu widzenia firm i samych pracowników? Jakie zalety i wady ma praca zdalna? Jakie są jej najważniejsze cechy? Kto może wykonywać pracę zdalną? Postaramy się przyjrzeć temu nieco bliżej.

Praca zdalna — co to w ogóle takiego?
Jeśli zapytamy kogokolwiek, z czym mu się kojarzy praca zdalna, to zapewne udzieli nam odpowiedzi typu „siedzenie w domu przy komputerze, popijanie kawy i pracowanie”. Sporo w tym prawdy, ale jednocześnie nie jest to odpowiedź w pełni opisująca rzeczywistość. Praca zdalna ma wiele różnych cech, o których większość ludzi nie wiem lub nie zdaje sobie z nich sprawy. Nie jest to tylko siedzenie przy komputerze, przeglądanie Facebooka, granie w Mystery Joker online czy innego rodzaju zabawa. Zacznijmy od podstaw, czyli od dwóch różnych postaci, jakie może przyjąć taka forma aktywności zawodowej.

Praca zdalna na etacie
To zapewne najpopularniejszy przypadek, szczególnie w dzisiejszych czasach. Pod tym pojęciem kryje się sytuacja osoby, która jeszcze nieco ponad rok temu pracowała normalnie. Czyli rano wychodziła z domu, dojeżdżała do budynku firmy, czy ogólnie pracodawcy, docierała na swoje miejsce w biurze i punktualnie z wybiciem godziny 8:00 lub 9:00 rozpoczynała realizowanie swoich obowiązków zawodowych. Następnie, gdy na zegarze pojawiła się godzina 16:00 lub 17:00, ten ktoś wychodził z pracy i wracał do domu.

Po wybuchu epidemiii koronawirusa SARS-CoV-2 firma zatrudniająca tę osobę mogła zlecić jej pracę zdalną w miejsce standardowego siedzenia w biurze. Oznacza to, że ten ktoś robi w zasadzie to samo, co do tej pory, ale zamiast biura, siedzi w swoim ulubionym fotelu w domu. Punktualnie o wyznaczonej godzinie (czyli ósmej lub dziewiątej z naszego przykładu) włącza komputer, łączy się poprzez Internet z siecią firmową i następnie rozpoczyna pracę nad przetwarzaniem danych, czy też realizowaniem kolejnych projektów. O kolejnej wyznaczonej godzinie wstaje, wyłącza komputer i „wraca” do domu — w którym tak naprawdę już jest.

Praca zdalna na zasadach freelancingu
Jest to nieco mniej popularna forma pracy zdalnej, która dotyczy głównie środowisk twórczych — na przykład pisarzy, dziennikarzy, artystów, informatyków, grafików, muzyków itp. Tutaj nie masz wyznaczonych konkretnych godzin pracy, ale po prostu zadanie do wykonania. Musisz napisać artykuł, przygotować projekt graficzny, muzyczny lub zaprojektować kolejne automaty online i następnie dostarczyć go odbiorcy w wyznaczonym terminie. Wtedy masz też pełną dowolność pod względem czasu przeznaczonego na pracę i tego, kiedy i jak chcesz realizować czekające Cię zadanie.

Wady i zalety pracy zdalnej
Jak wszystko w zasadzie na świecie, tak i praca zdalna ma swoje wady i zalety. Spróbujmy się przyjrzeć im nieco bliżej. Na początek weźmiemy pod lupę zalety pracy zdalnej. Są one następujące:

- Odpada Ci konieczność codziennego wychodzenia do pracy, czyli nie tracisz czasu na dojazd samochodem lub metrem, nie interesują Cię korki itp. Zaczynasz pracę o 9 rano i kończysz o 17. Teoretycznie rzecz biorąc, możesz obudzić się o 8:50, a o 17:01 będziesz w domu.

- Nie musisz przejmować się zabieraniem śniadania do pracy, nie wydajesz pieniędzy na lunch lub obiad. Nie interesuje Cię kwestia zaopatrzenia w odpowiednie produkty do pracy — cukier, kawa, herbata, przekąski i tak dalej.

- Nie musisz zwracać uwagi na strój. Nie ma potrzeby regularnego prania i prasowania garniturów, garsonek, kostiumów, bluzek, koszul i tak dalej. O ile nie masz wyjątkowo upierdliwego szefa lub nie bierzesz udziału w spotkaniu z kontrahentem, możesz zasiąść do pracy w dresie i T-shircie z poprzedniego dnia.

- Nie musisz zwracać uwagi na współpracowników. Nie słyszysz plotek, nie irytuje Cię zachowanie niektórych z nich, nie rozpraszają Cię głośne rozmowy obok. W zamian możesz trzymać na kolanach swego kota i głaskać go przez osiem godzin. Na pewno kot będzie zachwycony takim rozwojem wydarzeń.

Oczywiście rzeczywistość nie jest aż tak różowa, bo praca zdalna ma też swoje wady. A jakie one są?

- Musisz mieć komputer i dostęp do Internetu. Większość z nas oczywiście dysponuje odpowiednim sprzętem, ale co w sytuacji, kiedy nie masz w domu komputera, bo Ci zwyczajnie nie był potrzebny? W takim przypadku zapewne dostaniesz komputer służbowy, ale jeśli nie masz Internetu, to musisz go sobie opłacić już na własną rękę. Pewnym rozwiązaniem jest połączenie komputera ze służbowym telefonem i łączenie się z Internetem przez sieć komórkową.

- Nie masz bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Owszem, możesz zadzwonić lub napisać e-maila, ale mimo tego może Ci brakować fachowych rozmów na korytarzu i wymiany idei — czy tak zwanej burzy mózgów.

- Nie wszystkie rodzaje pracy dostępne są w formie zdalnej. Wiele zawodów wymaga osobistej obecności i tego nie da się przeskoczyć!
Ogólnie rzecz biorąc, firmy w naszym kraju z pewnością zauważyły, że praca zdalna oferuje naprawdę mnóstwo korzyści — a to oznacza, że możemy śmiało przyjąć, że stanie się ona popularnym trendem w ciągu kolejnych lat.