Zagłębie L. – Cracovia 1:2 (koniec) | Górnik Z. – Legia 2:3 (koniec)
Górnik Zabrze
2:3 (1:1)
Legia Warszawa
Niedziela 18.05.2014, 18:00 • Stadion im. Ernesta Pohla, Zabrze • PKO Ekstraklasa

Przed nami 34. kolejka T-Mobile Ekstraklasy. Lider tabeli Legia Warszawa zmierzy się w wyjazdowym meczu z szóstym w stawce Górnikiem Zabrze. Mecz ten może mieć kluczowe znaczenie w kontekście walki o tytuł mistrza Polski.

Legia ma pięć punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji Lechem Poznań. Jakakolwiek strata punktów w Zabrzu może ich drogo kosztować. Górnik natomiast nie musi obawiać się praktycznie o nic. Dwadzieścia pięć punktów w dorobku zabrzan, utrzymanie zapewnione, awans do europejskich pucharów też im nie grozi. Można zatem zagrać na luzie i pokazać się własnej publiczności z jak najlepszej strony.

W poprzedniej kolejce zabrzanie grali w Poznaniu z Lechem. Po pierwszej połowie, za sprawą kapitalnej bramki Radosława Sobolewskiego, był remis, natomiast losy meczu zaraz po przerwie rozstrzygnął, niemniej efektownym strzałem, Gergő Lovrencsics.

Dużo więcej powodów do zadowolenia mieli piłkarze Legii. Efektowne 5-0 z Wisłą Kraków na własnym stadionie, kolejne trzy punkty w dorobku i komfortowa sytuacja przed kolejnym meczem. Podopieczni Henninga Berga byli bezlitośni i wykorzystali każdy błąd rywala.

W rundzie zasadniczej Legia nie miała najmniejszych problemów z wygraną w Zabrzu. Bramka Iñakiego Astiza oraz dwa gole Miroslava Radovicia pozwoliły odnieść efektowne, 3-bramkowe zwycięstwo. Wydaje się jednak, że w niedzielę będzie wiele ciężej. Czeka nas z pewnością emocjonujące widowisko.

Kilku zawodników musi uważać na żółte kartki. W przypadku otrzymania takowej w niedzielnym meczu, w kolejnej kolejce pauzować będą:

Dossa Junior, Ivica Vrdoljak, Bartosz Bereszyński, Tomasz Brzyski oraz Jakub Rzeźniczak (Legia), a także Rafał Kosznik, Maciej Małkowski, Bartosz Iwan oraz Wojciech Łuczak (Górnik).

Zapraszam na mecz Górnik – Legia w niedzielne popołudnie. Naszą relację na Lajfy.com zaczniemy około godz. 18, z kolei wyjściowe składy zaprezentujemy tradycyjnie kilkadziesiąt minut wcześniej.

Znamy składy!
    Nie zagrają kontuzjowani Dossa Junior oraz Radosław Sobolewski.

Górnik Zabrze: Šteinbors – Olkowski, Danch, Szeweluchin, Małkowski – Nakoulma, Drewniak, Gwaze, Iwan, Madej – Zachara.

Rezerwowi: Kasprzik – Łukasiewicz, Kosznik, Kurzawa, Jež, Łuczak, Oziębała.

Legia Warszawa: Kuciak – Bereszyński, Rzeźniczak, Astiz, Brzyski – Żyro, Vrdoljak, Jodłowiec, Duda, Kucharczyk – Radović.

Rezerwowi: Jałocha – Broź, Ojamaa, Pinto, Łukasik, Saganowski, Sá.

Sędziowie: Bartosz Frankowski (Toruń).

Początek spotkania już za kilka chwil. Na trybunach, tradycyjnie, około trzech tysięcy widzów.

Piłkarze wraz z sędziami wychodzą właśnie na murawę. Jeszcze przywitanie, kilka pamiątkowych zdjęć i będzie można zaczynać jedno z najciekawiej zapowiadających się spotkań w tej kolejce!

Górnik zagra dziś na biało, z kolei Legia w zielonych koszulkach i czarnych spodenkach.

Mecz numer 301 w ekstraklasie Łukasza Madeja. Z tej okazji zawodnik Górnika otrzymuje pamiątkową tabliczkę i koszulkę.

Wszystko gotowe. Jeszcze tylko powitanie trenerów obu ekip i można zaczynać mecz!

1

1
    Pierwszy gwizdek pana Bartosza Frankowskiego. Rozpoczęli gospodarze.

2
    Pierwsza akcja gości! Indywidualny rajd Dudy, próba prostopadłego zagrania w kierunku Radovicia, ale piłka wybita na rzut rożny.

3
    Bardzo dobre dośrodkowanie Brzyskiego z narożnika! Zdołał oddać strzał z woleja Rzeźniczak, ale niezbyt czysto trafił w piłkę i ta znalazła się w rękach Steinborsa.

4
    Nieudana kombinacyjna akcja Nakoulmy z Madejem. Wyjaśnili sytuację defensorzy gości.

5
    Żyro starał się przerzucić ciężar gry na lewe skrzydło, jednak w momencie zagrania na pozycji spalonej znajdował się Duda. Arbiter, mimo sygnalizacji asystenta, gry nie przerwał, a po interwencji obrońcy Górnika nakazał grę od autu gościom.

6
    Teraz świetnym rajdem popisał się Olkowski, starał się wycofać piłkę na szósty metr, jednak żaden z partnerów nie zdołał do niej dopaść przed rywalem.

7
    Kolejne znakomite długie podanie na skrzydło. Tym razem szybko stracił jednak futbolówkę Kucharczyk.

8
    Wymiana podań między Jodłowcem i Kucharczykiem. Ostatecznie ten ostatni nie przypilnował linii spalonego i gra została przerwana.

10
    Wysoko ustawiona linia obronna Górnika. Sporo ryzykują gospodarze, a przed momentem raz jeszcze na spalonym złapany zawodnik Legii. Tym razem Miroslav Radović.

10
    Wślizg Drewniaka, wydawało się, że czysty odbiór piłki spod nóg Vrdoljaka, jednak arbiter pokazał pomocnikowi Górnika żółtą kartkę.

12
    Efektowny drybling Radovicia i podanie na skrzydło do Żyry. Ten miał sporo miejsca, starał się zagrać tzw. "fałszem" do Kucharczyka, ale zrobił do niedokładnie i grę od bramki wznowił Steinbors.

12
    Teraz golkiper zabrzan bez problemu wyłapuje piłkę po dośrodkowaniu Brzyskiego z lewego skrzydła.

13
    Legioniści pozwalają rozgrywać piłkę gospodarzom na własnej połowie.

15
    Atak pozycyjny Legii zakończony nieudanym zagraniem na jeden kontakt Dudy.

15
    Kwadrans meczu za nami. Niezłe tempo w Zabrzu. Sporo miejsca na rozgrywanie akcji mają oba zespoły.

16
    Dośrodkowanie Małkowskiego spod linii bocznej, musnął piłkę Danch, jednak nie zdołał skierować jej w kierunku bramki.

17
    Długie podanie do Radovicia za linię defensywy Górnika, ale czujny był Steinbors i popisał się skuteczną interwencją poza własnym polem karnym.

18
    Kolejna próba długiego podania w kierunku Radovicia. Tym razem pomocnik Legii został uprzedzony przez Szeweluchina.

19
    W odpowiedzi podobnym zagraniem popisał się Danch, lecz i w tym przypadku Kuciak okazał się szybszy od Nakoulmy.

20
    Mniej interesujący okres meczu. Sporo niecelnych podań i rwanych akcji z obu stron.

21
    Madej! Potężny strzał zza pola karnego! Piłka przeleciała nad poprzeczką o centymetry! Samo uderzenie poprzedziła składna akcja gospodarzy, złożona z kilku podań bez przyjęcia.

23
    Miękkie podanie Radovicia do Żyry, ten efektownie złożył się do uderzenia z woleja, ale nie trafił czysto w piłkę.

24
    Gol dla Górnika Zabrze!
    PAWEŁ OLKOWSKI oddał nieoczekiwany strzał z około dwudziestu metrów i pokonał kompletnie zdezorientowanego Kuciaka!

26
    I kolejny atak zabrzan! Tym razem Bereszyński zdołał jednak zablokować dośrodkowanie Małkowskiego.

27
    Nieco zszokowani wydają się być przyjezdni. Górnik dominuje w ostatnich kilku minutach.

28
    Próbowali odgryźć się goście. Zbyt mocno zagrywał jednak piłkę w pole karne Brzyski i nie zdążył do niej Radović.

30
    Większość ataków warszawian "kasowanych" jest na czterdziestym metrze od bramki Steinborsa. Póki co kapitalnie wygląda defensywa gospodarzy i na bardzo niewiele pozwala przeciwnikom.

31
    Niezły pomysł miał teraz Nakoulma, starał się wycofać piłkę do nadbiegającego Gwaze, ale zagrał minimalnie zbyt lekko i przejął ją Vrdoljak.

32
    Szybko rozegrany aut. Bardzo dobra centra Małkowskiego, zdołał oddać strzał głową Nakoulma, lecz nie trafił w bramkę.

34
    Prostopadłe podanie w kierunku Żyry, ale ten przegrał pojedynek przy linii końcowej z Małkowskim. Arbiter, ku zdziwieniu zawodnika gości, nakazał grę od bramki.

36
    Bereszyński wywalczył aut na wysokości pola karnego Górnika.

37
    Poprzeczka ratuje Górnika! Daleki wyrzut piłki z autu, błąd Dancha, który strącił piłkę na głowę Kucharczyka, a ten z kilku metrów przymierzył w poprzeczkę!

38
    Ależ teraz szczęście mieli gospodarze! Piłka, po akcji Jodłowca i próbie uderzenia Radovicia, zatrzymała się na linii bramkowej! Ostatecznie wyjaśnił sytuację Szeweluchin.

38
    Duda ukarany żółtą kartką za protesty.

39
    Jeszcze bardzo mocny strzał Rzeźniczaka zza pola karnego, ale niecelnie.

40
    Żyro zagrał prostopadle w kierunku Radovicia, ten podał wzdłuż pola karnego do Kucharcyzka, który, mając przed sobą praktycznie pustą bramkę, trafił w poprzeczkę! Ależ pech gości.

41
    Gol dla Legii!
    Dośrodkowanie Brzyskiego z rzutu rożnego i piłkę głową do siatki skierował TOMASZ JODŁOWIEC.

42
    Fantastyczne ostatnie kilka minut w wykonaniu Legii. Prawdziwe oblężenie bramki strzeżonej przez Steinborsa.

43
    Madej próbował podania na wolne pole w kierunku Zachary, ale zagrał zdecydowanie zbyt mocno.

44
    Teraz starają się nieco dojść do głosu zabrzanie. Podaniami na własnej połowie nie stworzy się jednak zagrożenia. Gospodarze praktycznie nie podchodzą pod pole karne Kuciaka.

45
    Niesamowite! Kapitalny strzał Brzyskiego z ostrego kąta i piłka kolejny raz trafia w poprzeczkę! Jeszcze próbował uderzać zza pola karnego Vrdoljak, ale nie trafił w bramkę!

45

Nie doliczył ani minuty pan Bartosz Frankowski. Za nami kapitalna pierwsza połowa w Zabrzu. Mnóstwo szczęścia mieli gospodarze, gdyż legioniści aż trzy razy trafiali w poprzeczkę! Zapraszam za kwadrans.

46

47
    I już na początku drugiej połowy mamy rzut wolny dla Legii z okolic dwudziestego metra od bramki Steinborsa.

48
    Mocny strzał Brzyskiego, ale w środek bramki! Po interwencji bramkarza Górnika będzie jeszcze rzut rożny.

48
    Udało się zażegnać niebezpieczeństwo zabrzanom. Ostatecznie odgwizdana pozycja spalona jednego z legionistów.

49
    W odpowiedzi rzut wolny dla Górnika. Do bramki nieco dalej, bo około czterdzieści metrów.

50
    Ależ zamieszanie w polu karnym! Kuciak dwukrotnie ratuje Legię od utraty bramki! Uderzali kolejno Zachara i Danch, ale żaden z nich nie zdołał posłać piłki do siatki.

51
    Ucierpiał teraz w starciu z Kuciakiem Vrdoljak. Pomocnik Legii dostał kolanem w plecy od własnego bramkarza. Służby medyczne na murawie.

52
    Kapitan Legii wrócił już na murawę. Tymczasem trwa atak pozycyjny Górnika.

52
    Znakomite dośrodkowanie Dudy wzdłuż pola karnego! Centymetrów zabrakło, by zdołał oddać strzał Kucharczyk.

54
    Długie podanie w kierunku Nakoulmy, ale czujny był Astiz, który naprawił błąd Brzyskiego.

55
    Duda próbował ośmieszyć Iwana sztuczką techniczną, ale pomocnik Górnika nie odpuścił i ostrym wślizgiem zaatakował rywala. Obyło się bez kartki.

56
    Ależ skiksował teraz Olkowski. Sporo miał miejsca na trzydziestym metrze od bramki Kuciaka, ale źle trafił w piłkę.

59
    Fantastyczny rajd Jodłowca przez pół boiska, podanie do MICHAŁA ŻYRY, który popatrzył i oddał fenomenalny, techniczny strzał w kierunku dalszego słupka! Steinbors nawet nie zareagował!

60
    Zmiana w drużynie Górnik Zabrze: z boiska schodzi Bartosz Iwan, na boisku pojawia się Przemysław Oziębała.

60
    Szansa na kolejną bramkę dla Legii, ale Kucharczyk podał zbyt mocno w kierunku Żyry.

62
    Rzut rożny dla Górnika. Piłka wybita przed pole karne, dopadł do niej Gwaze, ale został zablokowany.

62
    To już była egzekucja! Kapitalny kontratak Legii! Dośrodkowanie Żyry spod linii końcowej, a MICHAŁ KUCHARCZYK z trzech metrów trafił do pustej bramki.

64
    Świetny pressing Legii. Olkowski musiał przebiec kilka metrów w stronę własnej bramki, aż w końcu zdecydował się na zagranie w kierunku Steinborsa.

65
    Bardzo dobra centra Madeja w kierunku dalszego słupka. Ofiarnie atakował piłkę na wślizgu Małkowski, lecz zabrakło mu kilku centymetrów, by oddać strzał.

66
    Kombinacyjna akcja gości, zamieszanie w polu karnym Górnika. Duda doszedł do bezpańskiej piłki na szóstym metrze, ale minimalnie przestrzelił!

67
    Zmiana w drużynie Legia Warszawa: z boiska schodzi Michał Kucharczyk, na boisku pojawia się Henrik Ojamaa.

68
    Indywidualny rajd Nakoulmy, zastosowany przywilej korzyści, ale ostatecznie skrzydłowy Górnika fatalnie uderzył z linii pola karnego.

70
    Górnik stara się zdobyć kontaktowego gola, ale zawodnicy Legii na niewiele pozwalają.

72
    Kolejny stały fragment gry dla Legii i ponownie Tomasz Brzyski.

72
    Złe dośrodkowanie lewego obrońcy gości. Wyjaśnili sytuację zawodnicy Górnika.

73
    Faul taktyczny Dancha na Dudzie i żółta kartka.

74
    Stracił piłkę na własnej połowie Rzeźniczak na rzecz Oziębały. Ten przebiegł kilkanaście metrów, po czym oddał bardzo słaby strzał z linii pola karnego. Pewna interwencja Kuciaka.

76
    Przedarł się w pole karne Bereszyński po kapitalanym podaniu Dudy. Próbował jeszcze odgrywać do Radovicia, ale został uprzedzony przez obrońcę Górnika! Świetna szansa dla Legii, a tak tylko rzut rożny.

76
    Zbyt niskie dośrodkowanie Brzyskiego. Szansa na kontratak dla Górnika.

77
    Legioniści kilka razy blokowali strzały zawodników Górnika, aż w końcu do piłki dopadł PAWEŁ OLKOWSKI! Kolejne świetne, płaskie uderzenie zza pola karnego prawego obrońcy zabrzan!

77
    Tymczasem za protesty żółtą kartką ukarany bramkarz Legii.

78
    Akcja Ojamy i skuteczna interwencja Dancha. Jeszcze jeden korner dla gości.

78
    Słaba centra Brzyskiego i strata piłki.

80
    Zmiana w drużynie Górnik Zabrze: z boiska schodzi Szymon Drewniak, na boisku pojawia się Róbert Jež.

80
    Przekombinował teraz Radović i nie dał rady ograć Dancha w polu karnym Górnika.

81
    Dziesięć minut do końca! Zapowiadają się niesamowite emocje, choć jeszcze przed momentem nic na to nie wskazywało!

82
    Ależ teraz groźnie wyglądającej kontuzji doznał Radović. Steinbors wyszedł do piłki i kolanem kopnął w żebra rywala.

83
    Radović wstał o własnych siłach. Kibice Górnika posądzają go o symulowanie i próbę zyskania czasu.

84
    Znakomite dośrodkowanie Madeja na dalszy słupek, strzelał Małkowski, ale kapitalną interwencją popisał się Kuciak!

84
    Zamieszanie w polu karnym Legii, gospodarze reklamowali zagranie ręką jednego z rywali, ale arbiter nakazał grać dalej.

85
    Będzie rzut wolny dla gospodarzy trzydzieści metrów od bramki Kuciaka, po tym jak faulowany był Madej.

85
    Poradzili sobie z dośrodkowaniem legioniści. Jeszcze padł na murawę Oziębał po niefortunnym starciu z kolegą z zespołu.

87
    Zmiana w drużynie Legia Warszawa: z boiska schodzi Ondrej Duda, na boisku pojawia się Daniel Łukasik.

87
    Wrócił na boisko Oziębała i od razu mógł wpisać się na listę strzelców! Techniczny strzał zza pola karnego i piłka o centymetry minęła bramkę Legii!

88
    Teraz miał idealną okazję do uderzenia z woleja Jeż! Fatalnie jednak skiksował i sytuację wyjaśnili obrońcy gości.

89
    Ależ zaskakujący strzał głową Zachary! Kuciak końcami palców odbija piłkę na rzut rożny!

90
    Piłka wybita przed pole karne, uderzał Jeż, jednak został zablokowany.

90
    Zmiana w drużynie Legia Warszawa: z boiska schodzi Michał Żyro, na boisku pojawia się Łukasz Broź.

90+1
    Aż sześć minut doliczonych do drugiej połowy!

90+1
    Uderzenie nożycami Zachary z kilku metrów! Broni Kuciak!

90+2
    Jeszcze atakują gospodarze. Gra toczy się praktycznie cały czas w okolicach pola karnego Legii!

90+3
    Ponownie gorąco w polu karnym Legii! Dośrodkowanie Dancha, mocny strzał Madeja z ostrego kąta, ale broni Kuciak!

90+3
    Zmiana w drużynie Górnik Zabrze: z boiska schodzi Maciej Małkowski, na boisku pojawia się Antoni Łukasiewicz.

90+4
    Leży na murawie Łukasik, ale nie przerywają gry zabrzanie.

90+5
    Teraz Bereszyński wybija piłkę w aut.

90+5
    Kontratak Legii, ale zepsuł wszystko Ojamaa. Jeszcze niesportowe zachowanie skrzydłowego Legii, który odepchnął rywala. Arbiter nie pokazał mu jednak żółtej kartki.

90+6
    Ostatnie 30 sekund. Od bramki grę wznawia Steinbors.

90+7
    Siódma minuta doliczonego czasu gry!

96. minuta i 33. sekunda, kończy spotkanie pan Bartosz Frankowski z Torunia!

Legia po świetnym meczu wygrywa w Zabrzu i do obrony tytułu mistrza Polski brakuje jej już tylko jednego punktu!

Dziękuję za uwagę! (19:54:47)