CSKA Mos. – AS Roma 1:1 (koniec) | BATE – Porto 0:3 (koniec) | Man City – Bayern 3:2 (koniec)
APOEL – FC Barcelona 0:4 (koniec) | PSG – Ajax 3:1 (koniec) | Schalke 04 – Chelsea 0:5 (koniec)
Sporting – Maribor 3:1 (koniec) | Szachtar – Bilbao 0:1 (koniec)
Szachtar Donieck
0:1 (0:0)
Athletic Bilbao
Wtorek 25.11.2014, 20:45 • Arena Lwów • Liga Mistrzów UEFA

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:45.

W piątej, przedostatniej kolejce Ligi Mistrzów zmierzą się ze sobą Szachtar Donieck i Athletic Bilbao. Z uwagi na napiętą sytuację polityczną na wschodzie kraju spotkanie zostanie rozegrane na Arenie Lwów, jednym ze stadionów wybudowanych na Euro 2012.
    Jak widać Szachtar zadomowił się już na stadionie we Lwowie.

Zespołowi z Doniecka wystarczy punkt w konfrontacji z baskijskim klubem, aby zapewnić sobie awans do dalszych gier. Dzięki ewentualnej wygranej z Athleticiem o pierwszym miejscu w grupie zdecydowałoby bezpośrednie starcie z FC Porto w ostatniej kolejce, co stanowiłoby niewątpliwie dodatkowy smaczek dla Ukraińskich kibiców.

A jaka jest obecna forma obu ekip? Szachtar, dość niespodziewanie, jest dopiero na trzecim miejscu w lidze ukraińskiej, którą zdominował w ostatnich latach. Sytuacja polityczna jednak rzutuje na wyniki zespoły, gdyż wielu zawodników chciało znaleźć sobie nowy klub, tłumacząc się strachem przed toczonymi na wschodzie Ukrainy walkami. Przenosząc się na nowy stadion szefostwo klubu nie pozwoliło na rozpad drużyny, jednak pewien zgrzyt między zawodnikami i ich agentami, a działaczami pozostał. Athletic w lidze spisuje się przeciętnie, zajmując 9 lokatę i nie wiadomo czy kibice nie woleliby, aby trener Valverde skupił się na rodzimych rozgrywkach.
    Trening Athletic na stadionie we Lwowie.

Szachtar musi postawić kropkę nad "i", Athletic walczyć tylko o 3 miejsce. Który z zespołów wykaże większe skupienie i osiągnie swój cel? Dowiemy się tego już w czwartkowy wieczór. Zapraszam do śledzenia relacji "na żywo"!

Do sędziowania tego meczu zostali wyznaczeni Anglicy. M. Clattenburg poprowadzi spotkanie, a jego asystentami będą S. Beck i J. Collin.

1

2
    Rakyckyj zażegnał niebezpieczeństwo; po dośrodkowaniu z głębi pola wybił piłę na aut.

3
    Alex Teixeira ambitnie ruszył do piłki, ale widać było, że podanie w uliczkę do Brazylijczyka było o wiele za mocne.

4
    De Marcos niedokładnie zagrywał z własnej połowy i gospodarze przejęli futbolówkę. Nie udało im się jednak wykorzystać elementu zaskoczenia i przeszli do ataku pozycyjnego.

6
    Szachtar przejął inicjatywę i mimo agresywnej postawy rywali nie daje sobie odebrać piłki.

7
    Alex Teixeira spróbował szczęścia z dystansu, ale jego uderzenie przeszło ponad bramką.

9
    Hiszpanie wymieniają sporo podań na własnej połowie starając się bardziej uporządkować swoją grę. Ukraińcy nie kwapią się z bardziej zdecydowanymi atakami, gdyż to nie oni muszą wygrać w tym meczu...
    Teixeira marnuje sytuację sam na sam!

11
    Długie podanie w kierunku Viguery, ale Hiszpański napastnik nie miał szans na skuteczne przyjęcie piłki w otoczeniu tylu obrońców.

13
    Niezła kombinacyjna akcja Szachtara która jednak utknęła w martwym punkcie, bo zbyt mało zawodników w białych trykotach włączyło się do ataku.

15
    Szachtar dominuje w tym spotkaniu, jednak, jak na razie, Hiszpanie są bardzo dobrze ustawieni i nie pozwalają brazylijskim wirtuozom z Szachtaru na rozwinięcie skrzydeł.

17
    Shevchuk zbyt entuzjastycznie ruszył na połowę rywali i został złapany na spalonym. Gracze goście mają chwilę, aby poprawić swoje ustawienie.

19
    Fernando próbował akcji indywidualnej, ale został zatrzymany. Ukraińcy, jak przez większą część meczu, starają się teraz znaleźć lukę w obronie rywali wymieniając podania wszerz boiska.

21
    Iturraspe najpierw przechwycił długie podanie, a następnie dał swojej drużynie trochę spokoju przetrzymując piłkę i pozwalając swoim kolegą na zacieśnienie szyków.

22
    Rico nie był zbyt krótko kryty przed polem karnym i natychmiast z tego skorzystał, jednak jego uderzenie nie sprawiło problemów Pyatowowi.

24
    Tym razem pressing gospodarzy był aż zza ostry; Rakyckyj wyszedł daleko poza własne pole karne, ale sędzia dopatrzył się faulu w jego interwencji.

26
    Faul w polu karnym Szachtara i Ukraińcy wznowią grę od rzutu wolnego z własnego pola karnego. Ich atak nie był zbyt składny, ale będą mogli go kontynuować, bo obrońca Athletic wybił futbolówkę na oślep.

28
    Niezła dwójkowa akcja napastników Szachtaru, ale zabrakło kropki nad "I"; ostatnie podanie nie było na tyle dokładne, by można było oddać strzał.

30
    Po pół godzinie gry mamy obraz gry, który można było przewidywać po położeniu obu ekip w tabeli: Szachtar dominuję i niemal ciągle jest w natarciu, choć brakuje im skuteczności prezentowanej w ostatnich spotkaniach.

32
    Etxeita kończy swój udział w tym meczu już w pierwszej połowie z powodu kontuzji. Za niego wejdzie Gurpegi.

33
    Srna świetnie przeczytał zamiary rywala i przechwycił piłkę. Oddał ją do swojego bramkarza, który natychmiast posłał futbolówkę w stronę napastników.

35
    Etxebarria pokazał się na wolnym polu, ale obrońcy Szachtara zrobili krok do przodu w odpowiednim momencie i sprawili, że rywal znalazł się na spalonym.

36
    Gospodarze mają przewagę w posiadaniu piłki 56% do 46%, ale z przebiegu gry ta przewaga wydaje się jeszcze większa.

37
    Alex Teixeira dostał piłkę na skrzydle, ściął z nią do środka i drugi raz w tym spotkaniu spróbował zagrozić bramce rywali- tym razem skuteczniej, niż ostatnio, ale futbolówka minęła słupek o kilkadziesiąt centymetrów!

39
    Iraizoz nic nie zrobił sobie z pressingu napastników rywali i z dużym spokojem wybił piłkę wprost pod nogi napastnika ze swojej drużyny.

40
    Korner dla Athletic. Po centrze z narożnika boiska Srna dobrze wybijał piłkę, ale do sytuacji strzeleckiej doszedł Muniain, jednak posłał piłkę ponad bramką.

43
    Gracze Athletic byli teraz w opałach po własnym, niedokladnym wybiciu, ale opanowali sytuację. Niemniej, to Ukraińcy cały czas mają inicjatywę, jednak czy zdołają przekuć ją na bramkę jeszcze w pierwszej połowie?

44
    Shevchuk ma dziś prawdziwy ciąg na bramkę, jednak tym razem faulował rywala przy próbie dryblingu.

45
    Obrońca nie zdążył zablokować Alexa Teixeiry, ale Brazylijczyk nie zdołał oddać celnego strzału sprzed pola karnego!

45+1
    60 sekund dłużej potrwa pierwsza połowa. Nie wygląda na to, abyśmy mieli obserwować jakieś bramki w pierwszej odsłonie meczu.

45+2

Gospodarze mają wyraźną przewagę, ale nie potrafią przekuć jej na bramki. Być może w drugiej połowie, kiedy goście opadną trochę z sił, będzie im o to łatwiej. A może gracze Athletic strzelą decydującego gola? Przekonamy się o tym po przerwie!

46

47
    Costa dostał podanie będąc otoczonym przez rywali, ale dzięki nienagannej technice zdołał bezbłędnie rozegrać piłkę.
    Obroniony strzał z dystansu w wykonaniu Costy!

49
    Srna centrował z rzutu rożnego, ale jego partnerzy nie zdołali wywalczyć sobie pozycji do strzału, a w dodatku jeden z nich dotknął piłki ręką.

50
    Iturraspe spóźnił się z wejściem i został ukarany żółtą kartką.

52
    Iturraspe przepchnął rywala w środku pola i zainicjował akcję swojej ekipy, jednak napastnicy nie zdołali przebić się przez linię obrony rywali.

54
    Trzeci w tym meczu korner dla gości. Gospodarze, chociaż częściej zagrażali bramce rywali, mieli jak dotychczas tylko dwa takie stałe fragmenty gry.

56
    Szybka kontra Szachtaru, po której Teixeira zwiódł obrońcę, wycofał futbolówkę do Taisona, który jednak uderzył ponad poprzeczką!

58
    Kucher ukarany żółtą kartką.

60
    W pierwszym kwadransie drugiej połowy gospodarze zachowali inicjatywę, ale nadal nie imponują skutecznością. Niemniej goście sprawiają rywalom coraz więcej kłopotów po kontratakach.

62
    Żółtą kartkę otrzymuje Gurpegi.

63
    Ale Teixeira za chwilę wykona rzut wolny z 30 metrów. Wygląda na to, że Brazylijczyk będzie strzelał!

65
    Zmiana w drużynie Athletic Bilbao: z boiska schodzi Markel Susaeta, na boisku pojawia się Aritz Aduriz.

68
    Zmiana w drużynie FK Szachtar Donieck: z boiska schodzi Douglas Costa, na boisku pojawia się Marlos.

66
    Żółtą kartkę otrzymuje Mikel San José (Athletic Bilbao).

68
    Gol dla Athletic!
    MIKEL SAN JOSE znalazł się sam przed bramką rywali po dośrodkowaniu rzutu z rzutu wolnego i wepchnął piłkę obok bezradnego bramkarza! Etxebarria był autorem tego świetnego dośrodkowania ze stojącej piłki!
    Mikel San José - 0:1

71
    Zmiana w drużynie FK Szachtar Donieck: z boiska schodzi Taison, na boisku pojawia się Bernard.

73
    Rzut wolny dla gości – do bramki było 29 metrów, ale Etxhebarria uderzył zbyt blisko środka bramki!
    Etxhebarria uderza zbyt lekko z rzutu wolnego.

75
    Żółtą kartkę otrzymuje Luiz Adriano (FK Szachtar Donieck).

77
    Dobre podanie w uliczkę, obrońcy Szachtaru nie poradzili sobie z wybiciem piłki, która spadła pod nogi zawodnika gości, który jednak nie trafił czysto i od bramki rozpoczną gospodarze!

78
    Zmiana w drużynie FK Szachtar Donieck: z boiska schodzi Fernando, na boisku pojawia się Fred.

80
    10 minut do końca i zarówno piłkarze, jak i kibice gospodarzy wyglądają na coraz bardziej zniechęconych!

82
    Szachtar wymienia dużo podań, ale nie udaje im się zbliżyć w pobliże linii końcowej na skrzydłach; te rejony boiska są bardzo dobrze strzeżone.

85
    Dario Srna dostaje żółtą kartkę za nieprzepisowe przerwanie ataku rywali. Przez to zagranie reprezentant Chorwacji nie zagra w następnym meczu.

87
    Zmiana w drużynie Athletic Bilbao: z boiska schodzi Iker Muniain, na boisku pojawia się Unai López.

88
    Ostatnie minuty meczu. Gospodarze bardzo się starają, ale są dziś mało kreatywni. Zawodzą zwłaszcza Brazylijczycy w barwach Szachtara!

89
    Ależ było groźnie! najpierw piłka została wybita, a dobitka gracza Szachtara odbiła się od nogi obrońcy i wylądowała poza boiskiem. Tylko korner dla gospodarzy!
    Blokada obrońcy gospodarzy, a następnie niecelny strzał zawodnika Szachtaru!

89
    Żółtą kartkę otrzymuje Taras Stepanenko (FK Szachtar Donieck).

90+1
    Athletic stanął przed szansą, ale Viguera, mając przed sobą tylko bramkarza, uderzył z ostrego kąta obok dalszego słupka!

90+2
    Żółtą kartkę otrzymuje Unai López (Athletic Bilbao).

90+3
    Aut dla gości to prawdopodobnie ostatnie zagranie w tym meczu!

90+4

Szachtar nie musiał zbytnio starać się w tym meczu, gdyż Bate Borysów, po porażce z FC Poro nie będzie już w stanie zagrozić Ukraińcom, którzy meldują się w następnej fazie rozgrywek. Athletic jednak wypełnił swój cel i jest o krok bliżej zagrania w fazie pucharowej Ligi Europy. Dziękuję za uwagę i zapraszam na nasze kolejne transmisje! (22:42:46)