Toruń – Zielona Góra 62:71 (koniec) | Lublin – Koszalin 70:87 (koniec)
Polski Cukier Toruń
62:71 (12:24, 28:39, 49:59)
Stelmet BC Zielona Góra
Niedziela 21.12.2014, 18:00 • Hala Sportowo-Widowiskowa w Toruniu • Tauron Basket Liga

Tauron Basket Liga przed świętami nie zwalnia tempa. W ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem Polski Cukier Toruń podejmie Stelmet Zieloną Górę.

Gospodarze obecnie zajmują 11 miejsce w tabeli i mogą poszczycić się bilansem 3-8. Dobre występy przeplatają ze słabymi, więc ciężko podsumować ich grę. Sezon rozpoczęli doskonale od dwóch wygranych z Anwilem i Rosą. Potem było znacznie gorzej: kolejne porażki, wygrana tylko z outsiderem z Dąbrowy Górniczej i passa pięciu porażek z rzędu.
    Tabela TBL

Wydawało się, że sytuacja mogła odmienić się w ostatnim meczu z Treflem Sopot. Twarde Pierniki jeszcze na początku trzeciej odsłony prowadzili 55:45, ale później rozpoczął się koncert gry sopocian. Po serii punktowej – 23:1 dla Trefla w trzeciej kwarcie, Sopocianie wygrali ostatecznie 97:82.
    Buzzer beater Zyskowskiego w meczu z Treflem
    Komentarz Bogicevicia po ostatnim meczu
    Gospodarze zagrali fantastyczną drugą połowę. My nie wykorzystaliśmy naszej szansy, którą mieliśmy w dwóch pierwszych kwartach. Później nie graliśmy źle, ale Trefl był dwa raz lepszy od nas. Sopocianie trafili aż dziesięć rzutów za trzy! To jest świetny wynik. Mieli łatwe pozycje i musieli trafić. Mieliśmy swoją szansę, graliśmy równo, ale Trefl odskoczył i nie mogliśmy już do nich dojść.
    źródło:sportowefakty.pl

W ostatnim tygodniu działacze postanowili dokonać roszad. Pozbyto się Jamara Diggsa i zakontraktowano w jego miejsce Williama Franklina. Do składu dokooptowano także Marcina Srokę. Wraz z najlepszymi graczami amerykańskimi LaMarshallem Corbettem (śr.15,5 pkt. na mecz) i Seanem Denisonem (śr. 15,2 pkt. na mecz) mają sprowadzić Toruń na drogę zwycięstw.

Rywal Torunia – Stelmet Zielona Góra jest obecnym wicemistrzem Polski. Zajmuje on 5 miejsce w tabeli, z wynikiem ośmiu zwycięstw (passa czterech z rzędu) i trzech porażek (wszystkie na wyjazdach). W tym tygodniu Zielonogórzanie odpadli z rozgrywek EuroCup, przez co w najbliższym czasie będą mogli całkowicie poświęcić się w TBL.

W ostatniej kolejce Stelmet wygrał z Polfarmexem Kutno 69:61. Ze względu na problemy pod koszem, przegrane zbiórki w ataku, wynik aż do końca meczu pozostawał nie rozstrzygnięty. Tradycyjnie MVP meczu został Quinton Hosley (21 pkt.). Dobrze zagrał też Przemysław Zamojski (16 pkt.) i Łukasz Koszarek (7 asyst).
    Hosley w czasie jednej z akcji w meczu z Polfarmexem

źródło: basketzg.pl

Po odejściu Steve’a Burtta to Ci gracze są postaciami kluczowymi Stelmetu. Ich średnie statystyki prezentują się równomiernie: Hosley (śr. 14,9 pkt.), Koszarek (śr.9,6 pkt., 5,3 asyst), Zamojski (śr. 8,5 pkt.). Oprócz nich najwięcej jeszcze grają Aaron Cel i Adam Hrycaniuk. Jednak mankamentem i słabą stroną Zielonej Góry jest wąska kadra. Oprócz nich jeszcze tylko dwóch graczy zdobywa istotne punkty, reszta tylko bardziej widnieje na papierze niż na parkiecie.

Wymieniona wąska kadra, słaba gra na wyjazdach, brak argumentów przy grze na tablicach – to mogą być klucze dla Torunia do zwycięstwa. Passa pięciu porażek, brak zgrania nowych zawodników, słabe średnie statystyki z dystansu Polskiego Cukru – to przypuszczalne powody wygranej Stelmetu. Przekonamy się wkrótce, który z zespołów lepiej wykorzysta słabe punkty przeciwnika.

Polski Cukier SIDEn Toruń: 5. Nowakowski, 7. Sulima, 8. Zyskowski, 9. Comagić, 11. Radwański, 12. Lisewski, 13. Sroka, 15. Denison, 21. Corbett, 22. Jankowski, 43. Perka, 55. Franklin

Trener: Milija Bogicević

Stelmet Zielona Góra: 4. Pełka, 5. Cel, 7. Zywert, 8. Troutman, 13. Chanas, 14. Hosley, 20. Kucharek, 21. Johnson, 34. Hrycaniuk, 35. Zamojski, 55. Koszarek

Trener: Sašo Filipovski

W Hali Widowisko-Sportowej zaczyna się prezentacja obu zespołów.

00:01
    Mecz się właśnie rozpoczął. (0:0)

00:15
    Dobre rozpoczęcie meczu przez Zamojskiego. Trzy punkty. (0:3)

00:59
    Dwójkowa akcja Koszarka z Celem. (0:5)

01:29
    Perka z dystansu nieskutecznie, podobnie jak Hosley, który próbował rzutu za trzy. (0:5)

01:51
    Comagić bliski zbiórki po niecelnym rzucie Sulimy. Piłkę posiada Stelmet. (0:5)

02:00
    Mały problem na parkiecie, gdyż w Toruniu nie było dwóch Polaków. Przez to rzut osobisty dla Zielonej Góry i piłka z boku. (0:5)

02:02
    Hosley trafia rzut. (0:6)

02:22
    Strata Toruniań, szybka kontra Stelmetu, zakończona efektownym lay-upem Hosleya. Czas dla Miliji Bogicevicia. (0:8)

02:57
    Bezpańską piłkę przejmuje Corbett i bez zastanowienia rzuca za trzy. (3:8)

03:28
    Cel zatrzymany pod koszem, podobnie jak po drugiej stronie Comagić, który został zablokowany przez Hrycaniuka. (3:8)

03:41
    Hrycaniuk na linii rzutów wolnych trafia jeden z dwóch rzutów. (3:9)

04:02
    Franklin znajduje na wolnej pozycji Corbetta, ale ten nie wykorzystuje tej dogodnej sytuacji. (3:9)

04:20
    Comagić po raz drugi już w tym meczu fauluje, tym razem Zamojskiego. Piłka z boku dla Zielonej Góry. (3:9)

04:21
    Nieprzepisowa zasłona Cela, teraz posiadanie przejmuje Toruń. (3:9)

04:34
    Błąd piłki niesionej Franklina. (3:9)

05:02
    Koszarek w ostatniej sekundzie akcji Stelmetu po indywidualnej akcji zdobywa punkty. (3:11)

05:22
    Hosley do Hrycaniuka i przewaga gości rośnie. (3:13)

05:59
    Cel kryty na "radar" przez Corbeta zdecydował się na rzut za trzy, ale piłka zatrzymała się między obręczą a tablicą. (3:13)

06:33
    Corbett kończy efektownym wsadem akcję gospodarzy. (5:13)

07:05
    LaMarshall spóźniony w obronie fauluje Cela. 14 sekund do końca akcji. Wykorzystane w sposób dobitny z rzutem z syreną Hosleya. (5:16)

07:34
    Koszarek z półdystansu, dwukrotnie skakał do zbiórki Zamojski, ale już za drugim razem faulował. (5:16)

07:52
    Zyskowski dobrze wykorzystał za bliskie podejście Zamojskiego i wywalczył rzuty wolne. (5:16)

07:54
    Ale trafia tylko jeden. (6:16)

08:11
    Zamojski do Troutmana, a ten z ogromną łatwością znalazł sobie dogodną pozycję do rzutu. (6:18)

08:32
    Ładne wejście Nowakowskiego, szansa na akcję 2+1. (8:18)

08:58
    Szybki faul i teraz Sulima wykonuje rzuty wolne. Jeden trafia. (10:18)

09:05
    Nowakowski do niekrytego pod koszem Denisona, a ten bezpośrednio pakuje mocno piłkę do kosza. Czas dla gości. (12:18)

09:37
    Zamojski trafia swoją drugą trójkę w tym spotkaniu. (12:21)

09:56
    Rzut Sulimy po czasie. Punkty nie zaliczone. (12:21)

09:59
    Rzut przed końcem kwarty, Nowakowski fauluje Koszarka przy próbie zza linii 6,75. (12:21)

09:59
    Koszarek trafia wszystkie trzy rzuty. (12:24)

10:00
    Pierwsza kwarta skończona. (12:24)

10:01
    Druga kwarta rozpoczęta. (12:24)

10:04
    Wyrównana walka pod tablicami. Oba zespoły mają po 7 zbiórek. (12:24)

10:21
    Troutman wygrywa pojedynek 1 na 1 z Sulimą i łatwo zalicza punkty. (12:26)

10:51
    Nieskutecznie Jankowski, brak zbiórki gospodarzy. Kontra Stelmetu i faul przy rzucie Johnsona. (12:26)

10:54
    Johnson dwukrotnie skutecznie na linii rzutów wolnych. (12:28)

11:10
    Jarosław Zyskowski za trzy punkty z narożnika parkietu. (15:28)

11:40
    Sytuacyjny rzut Hosleya, gdyż kończył się czas akcji, bez rezultatu. (15:28)

11:57
    Jankowski do Seana Denisona, a ten był faulowany pod koszem. (15:28)

11:58
    Denison jeden rzut trafiony. (16:28)

12:20
    Faul w ataku Johnsona. Szybka akcja Torunia zakończona penetracją Franklina. (18:28)

12:32
    Zywert do Troutmana na skrzydło, a ten za trafia za trzy. (18:31)

13:26
    Kolejne z rzędu przewinienia Torunia. (18:31)

13:28
    Aż w końcu rzuty dla Johnsona, który trafia dwa rzuty osobiste. (18:33)

14:02
    Corbett nieskutecznie zaraz po wejściu z ławki rezerwowych. Podobnie po drugiej stronie, gdzie Troutmana nie trafia z dalszej odległości. (18:33)

14:21
    Johnson nie wykańcza akcji, gdzie wydawało się że to pewna możliwość do zdobycia punktów. (18:33)

14:48
    Zyskowski szybko bez namysłu za trzy! (21:33)

15:12
    Denison charakterystycznie z półdystansu, ale bez punktów. (21:33)

15:27
    Hrycaniuk łatwo ogrywa Kanadyjczyka, ale piłka wytoczyła się z kosza. (21:33)

15:37
    Corbett na linii rzutów wolnych – 1/2 (22:33)

15:53
    Tym razem faulowany Kamil Chanas. (22:33)

15:54
    Chanas trafia oby dwa rzuty. (22:35)

16:26
    Ponownie Franklina za trzy, ale nic nie wpada. Jednak podobnie sytuacja wygląda po stronie Zielonej Góry, gdzie Koszarek nie trafił. (22:35)

17:00
    Koszarek raz jeszcze, tym razem czysto do kosza. (22:37)

17:20
    Kolejna strata Torunia. Błąd kroków popełnia Jarosław Zyskowski, który momentalnie schodzi. Zastępuje go Sroka. (22:37)

17:57
    Hosley nieskutecznie, zbiera Hrycaniuk. Chanas na pozycji czystej, ale pudłuje za trzy. (22:37)

18:21
    Rzut Corbetta dobija Denison. (24:37)

18:48
    Corbett fatalnie pudłuje w kontrze dwóch na jednego. (24:37)

19:25
    Myli się również Hosley. Spokojnie akcję wyprowadza Polski Cukier i teraz już William Franklin zdobywa dwa punkty. (26:37)

19:41
    Trójkowa akcja Polaków. Zamojski do Koszarka, ten od kozła po ziemi do Hrycaniuka. (26:39)

19:59
    Perka równo z syreną punktuje dla gospodarzy. (28:39)

20:00
    Druga kwarta skończona. (28:39)

O sprawienie niespodzianki będzie bardzo ciężko gospodarzom. Stelmet Zielona Góra od początku meczu kontroluje przebieg spotkania. Rzucają z mądrze przygotowanych pozycji, nie wdają się w szybką grę, rozważnie prowadzą ataki. Za to Toruniowi ewidentnie brakuje argumentów.

Liderzy punktowi:
    Polski Cukier – Zyskowski 7 pkt., Corbett 6 pkt.

20:18
    Sulima za pomocą siły przepycha Cela i udaje mu się zdobyć punkty. (30:39)

20:37
    Cel rewanżuje się Sulimie i też go ogrywa. (30:41)

21:01
    Druga udana akcja z rzędu Krzysztofa Sulimy. Cztery oczka już w tej kwarcie. (32:41)

21:20
    Hrycaniuk nieudanie dobija rzut o tablicę. Ewidentnie przesadził z siłą. (32:41)

21:48
    Zyskowski po raz trzeci w tym meczu trafia za trzy! Seria 7-2. (35:41)

22:15
    Hrycaniuk momentalnie odpowiada dwoma punktami. (35:43)

22:57
    Myli się Denison, szybka kontra gości, ale drugie przewinienie popełnia Corbett na Zamojskim. Atak pozycyjny Stelmetu wykańcza Hosley, ale bez sukcesu. (35:43)

23:17
    Sulima po swoim nieudanym rzucie dobija skutecznie. (37:43)

23:33
    Hrycaniuk ograł Denisona, ale zza lekko rzuca do kosza. (37:43)

23:50
    Aaron Cel faluje Seana Denisona. To jego trzecie przewinienie. Dogranie 14 sekund. (37:43)

24:17
    Denison poprawia po swoim pierwszym zablokowanym rzucie. I już tylko cztery punkty straty. (39:43)

24:52
    Hosley jeden na jeden z Zyskowskim, ale za trudna pozycja do dogodnego rzutu dla Quintona. Za to Polski Cukier momentalnie po trzech podaniach doprowadza do nawiązania bliskiego kontaktu z gośćmi. (41:43)

25:15
    Johnson kompletnie nie pilnowany na obwodzie trafia za trzy. (41:46)

25:25
    Johnson popełnia trzeci faul. Rzuty dla Denisona. (41:46)

25:26
    Sean Denison 2/2 (43:46)

25:53
    Ale fantastycznie teraz rozegrali akcję Zielonogórzanie. Trzy szybkie podania po obwodzie zakończone rzutem Koszarka. (43:49)

26:15
    Koszarek mija dwóch zawodników Torunia jest sam na sam z koszem, ale jeszcze podaje na skrzydło do Zamojskiego, a ten kapitalnie zalicza trójkę. (43:52)

26:44
    Franklin ostro pod kosz, ale jego rzut za krótki. Troutman momentalnie do Koszarka, a ten prosto za trzy do kosza. (43:55)

27:09
    Denison popełnia faul w ataku. Stelmet kombinował sprytnie zaskoczyć gości, ale Johnson podał w aut. (43:55)

27:23
    Perka 2 punkty. Trzecia asysta Wilian Franklin. (45:55)

27:38
    Drugi faul Sulimy. Na linii rzutów Troutman. (45:55)

27:39
    Chevon Troutman trafia jeden rzut wolny. (45:56)

28:06
    Wymuszona pozycja Franklina, ale trafia trójkę ponad Johnsonem. (48:56)

28:35
    LaMarshall odważnie pod kosz i udało mu się wymusić faul przy rzucie. (48:56)

28:38
    Corbett wykonuje tylko jeden celny rzut. (49:56)

28:47
    Krzysztof Sulima popełnia przewinienie na Troutmanie. Dwa rzuty dla Chevona. (49:56)

28:50
    33 letni amerykański podkoszowy zalicza jedno trafienie. (49:57)

29:19
    Koszarek podaje do wbiegającego za plecami Hosleya, a ten bez problemu umieszcza piłkę w koszu. (49:59)

29:59
    Koszarek w jednej z ostatnich akcji nie trafia, a Polski Cukier przed końcem kwarty gubi piłkę i ostatecznie po 30 minutach mamy wynik 49-59. (49:59)

30:00
    Trzecia kwarta skończona. (49:59)

30:01
    Czwarta kwarta rozpoczęta. (49:59)

30:11
    Hrycaniuk jeden na jeden z Lisewskim, gubi piłkę podkoszowy Stelmetu. (49:59)

30:33
    Kucharek złapał Zyskowskiego na przewinienie ofensywne. (49:59)

31:01
    Hosley zalicza następny rzut nietrafiony. "Nie siedzi"
    mu dziś ewidentnie rzut. (49:59)

31:12
    Comagić na wolnej pozycji za trzy, ale myli się Serb. (49:59)

31:37
    Niesamowita akcja Stelmetu. Zza linii 6,75 metrów Koszarek podaje nad wszystkim wprost do lecącego Hosleya, który pakuje piłkę do kosza. Alley-op w czystej postaci! (49:61)

32:27
    Koszarek znajduje ponownie Hosleya na obwodzie, próba rzutu za trzy, ale bez zdobyczy punktowej. Na szczęście dla gości Polski Cukier gubi piłkę w ataku. (49:61)

33:16
    Błąd kroków Kucharka. Pozycyjny atak gospodarzy. Dobra obrona Stelmetu i błąd 24 sekund Torunia. (49:61)

33:36
    Ponad 3 minuty za nami, a tylko Stelmet zdobył 2 punkty. (49:61)

33:53
    Troutman przerywa okres gry bez celnych rzutów w toruńskiej hali. (49:63)

34:14
    Corbett po raz dziesiąty próbuje rzucać, ale nic nie wpada. (49:63)

34:47
    Zablokowany Corbett przez Hosleya. (49:63)

35:04
    Tym razem ofensywny faul Zamojskiego. To już jest jego piąte przewinienie i dziś już nie zagra w tym spotkaniu. (49:63)

35:20
    Franklin z półdystansu nieskutecznie. (49:63)

35:47
    Hrycaniuk nie zdążył oddać rzutu przed syreną i piłka dla gospodarzy. (49:63)

36:13
    LaMarshall Corbett wreszcie się przełamuje i zdobywa pierwsze punkty dla Torunia w tej kwarcie. (52:63)

36:30
    Franklin jeden na jeden z Koszarkiem i udaje mu się umieścić piłkę w środek obręczy. (54:63)

37:00
    Agresywna obrona Torunia na połowie przeciwnika pokonana przez Koszarka, który też sam zakończył akcję rzutem za trzy. (54:66)

37:28
    Zyskowski myli się zza linii 6,75 metrów. Za to przeciwnie Łukasz Koszarek. (54:69)

38:00
    Hrycaniuk następne punktu dla gości. To już 17 oczek przewagi na 2 minuty przed końcem. Ciężka sytuacja dla gospodarzy. O czas poprosił Milija Bogicević. (54:71)

38:08
    Szansa na akcję 2+1 dla Zyskowskiego. (56:71)

38:10
    I tak też się stało. (57:71)

38:28
    Czwarty faul Hrycaniuka. Dwa rzuty Krzysztof Sulima. (57:71)

38:30
    Sulima wykorzystuje jeden wolny. (58:71)

38:57
    Kucharek odważnie, ale nie trafia. W kontrze faulowany Zyskowski. (58:71)

38:58
    Zyskowski wykorzystuje dwa rzuty. (60:71)

39:37
    Kucharek pudłuje po raz kolejny, ale zbiórka Cela. Kolejna próba wyprowadzenia akcji zakończona stratą Hosleya. (60:71)

40:00
    Na pocieszenie jeszcze LaMarshall Corbett. (62:71)

40:00
    Koniec meczu. (62:71)

Nie udało się sprawić niespodzianki Toruniowi. Polski Cukier zalicza szóstą porażkę z rzędu. Dobry zryw na początku trzeciej kwarty to było za mało na wicemistrza kraju. Stelmet szybko odpowiedział trójkami i już do końca meczu kontrolował spokojnie przebieg.

Polski Cukier – Zyskowski 15 pkt., Corbett 12 pkt, Denison 11 pkt.
    Stelmet – Koszarek 19 pkt., Troutman 11 pkt., Hosley 10 pkt.

Double – double Denisona (14 zbiórek, 11 punktów) i Troutmana (13 zbiórek, 11 punktów)
    17 strat Polskiego Cukru
    56 % skuteczności za trzy Stelmetu
    8 asyst Łukasza Koszarka

Dziękuję bardzo za uwagę i życzę wszystkim zdrowych i spokojnych świąt! Po przerwie świątecznej zapraszam na kolejne mecze TBL w lajfy.com. (19:49:01)

Adrian Trawicki

Polski Cukier Toruń: 5. Nowakowski, 7. Sulima, 8. Zyskowski, 9. Comagić, 11. Radwański, 12. Lisewski, 13. Sroka, 15. Denison, 21. Corbett, 22. Jankowski, 43. Perka, 55. Franklin

Stelmet BC Zielona Góra: 4. Pełka, 5. Cel, 7. Zywert, 8. Troutman, 13. Chanas, 14. Hosley, 20. Kucharek, 21. Johnson, 34. Hrycaniuk, 35. Zamojski, 55. Koszarek

KWarty: 12:24, 16:15, 21:20, 13:12