Gruzja – Niemcy 0:2 (koniec) | Szkocja – Gibraltar 6:1 (koniec) | Irlandia Północna – Finlandia 2:1 (koniec)
Rumunia – W-y Owcze 1:0 (koniec) | Albania – Armenia 2:1 (koniec) | Irlandia – Polska 1:1 (koniec)
Węgry – Grecja 0:0 (koniec) | Portugalia – Serbia 2:1 (koniec)
Szkocja
6:1 (4:1)
Gibraltar
Niedziela 29.03.2015, 18:00 • Hampden Park (Glasgow) • Eliminacje Mistrzostw Europy

Przed nami piąta kolejka zmagań w grupie D. W jednym ze spotkań zmierzą się reprezentacje Szkocji i Gibraltaru. Bez wątpienia faworytem do wygrania tego starcia jest ekipa gospodarzy.

Szkocja rozpoczęła zmagania od przegranej 1:2 z naszymi sąsiadami – Niemcami. Jedyne trafienie w tym spotkaniu zaliczył Ikechi Anya. Następnie przyszła wygrana nad reprezentacją Gruzji, 1:0 po samobójczym trafieniu Akakiego Chubutii. W trzeciej kolejce spotkań Szkoci rywalizowali z naszą reprezentacją. Remis 2:2, mimo, że nasi rywale dwukrotnie wychodzili na prowadzenie. W ostatnim meczu w 2014 roku, podopieczni Gordona Strachana pokonali Irlandię. Trzy punkty zapewnił Shaun Maloney.

Reprezentacja Gibraltaru gra bardzo słabo w tegorocznych eliminacjach. Zawodnicy z tego kraju w pierwszej kolejce spotkań mierzyli się z Polską. Wynik: 0-7. Z pewnością wszyscy pamiętają tą rywalizację, a szczególnie Robert Lewandowski, który czterokrotnie trafiał do siakti. Takim samym wynikiem zakończył się mecz z Irlandią, a trzy bramki zdobył wówczas Robbie Keane. Czternastego października przyszła jak dotąd najmniejsza porażka, w stosunku 0:3 z Gruzinami. W ostatnim spotkaniu podopieczni Dave Wilsona mierzyli się z aktualnymi mistrzami świata. 0:4 to i tak szczyt marzeń zawodników tego państwa.

Szkocja jak dotąd zajmuje trzecie miejsce w grupie D. Tyle samo punktów ma co reprezentacja Niemiec, która zajmuje wyższą pozycję z tego względu, że ma lepszy bilans bramek. Gibraltar do tej pory nie zdobył ani jednej bramki, tracąc przy tym aż dwadzieścia jeden. A to dopiero półmetek tych zmagań...

Przed nami bardzo ciekawe starcie. Czy reprezentacja Gibraltaru postawi się wyżej notowanemu rywalowi? Czy zawodnicy Allena Bulli pokonają bramkarza w tych eliminacjach? Odpowiedzi na te pytania otrzymamy przed godziną dwudziestą! Serdecznie zapraszamy do śledzenia relacji od godziny 17:30. Wówczas poznamy oficjalne składy na to spotkanie!

Poznaliśmy skład wyjściowy obu reprezentacji:

Szkocja: Marshall – Robertson, Hutton, Martin – Ritchie, Maloney, Morrison, Brown, Anya – S. Fletcher, Naismith.

Gibraltar: Robba – J. Chipolina, Artell, R. Casciaro, Wiseman – Bardon, R. Chipolina, Payas – Priestley, Walker – L. Casciaro.

Sędziowie: Mattias Gestranius – Jan Peter Aravirta, Mikko Alakare – Jukka Honkanen.

Obie drużyny na murawie. Czas na hymny obu reprezentacji.

1

1
    Pierwszy gwizdek sędziego, po chwili faulowany był Naismith.

2
    Pierwsza próba zza pola karnego, mocny strzał Robertsona, Robba zmuszony do interwencji.

3
    Szkoci od początku przejęli inicjatywę w tym spotkaniu. Dla gości liczy się tylko defensywa.

5
    Prosty błąd przytrafił się bramkarzowi Gibraltaru, cała sytuacja skończyła się na tym, że gospodarze wznowią z rzutu rożnego.

7
    Reprezentacja Szkocji od dobrych dwóch minut wyprowadza piłkę z własnej połowy. Niewiele zdają się rajdy bocznymi strefami boiska.

8
    Ależ zakotłowało się pod bramką Szkocji! Po chwili blisko szesnastki faulowany był Joseph Chipolina.

9
    Zamieszanie pod bramką po dośrodkowaniu Walkera, Brown jako ostatni dotykał futbolówki. Korner.

11
    Cała drużyna Gibraltaru zamknięta na własnej połowie. Szkoci rozgrywają piłkę wszerz boiska.

12
    Szybki atak gospodarzy lewą stroną, szarżował Anya, ruszył na obieg Robertson, a po chwili dośrodkował w pole karne. Bardzo nieudana próba wrzutki.

14
    Ritchie minął z łatwością Josepha Chipolinę, a po kilku sekundach oddał strzał po ziemi, z linii pola karnego. Golkiper przyjezdnych chwycił futbolówkę.

15
    Robertson dorzuca w pole karne, defensorzy poradzili sobie z tym zagrożeniem.

17
    Fletcher upada w szesnastce, sędzia nie dyktuje jedenastki. Sporna sytuacja.

18
    Rzut karny dla Szkocji! Cóż w tej sytuacji wyczynił Robba! Bramkarz gości fauluje Maloneya tuż przy linii końcowej! Niezrozumiała decyzja tego zawodnika!
    Sytuacja z rzutem karnym:

19
    Gol dla Szkocji!
    Sam poszkodowany podszedł do wykonania tego rzutu karnego i mamy trafienie! SHAUN MALONEY uderzył po ziemi, Robba wyczuł intencje, ale skapitulował!
    MALONEY - 1:0

20
    Gol dla Gibraltaru!
    Historyczna chwila! Gibraltar zdobywa bramkę! Świetna kontra tej reprezentacji! Podanie na wolne pole w wykonaniu Payasa, sytuację wykorzystuje LEE CASCIARO!!
    L. CASCIARO - 1:1

21
    Fletcher umieścił piłkę w bramce, ale wcześniej uniesiona chorągiewka przez arbitra bocznego!

22
    Dużo się dzieje w tym spotkaniu! Kontra Szkotów, uderzenie Naismitha obok bramki w doskonałej sytuacji! Robba uniósł się na wyżyny możliwości i uniemożliwił strzelenie bramki.

24
    Morrison upadł na trzydziestym metrze od bramki przeciwnika, sędzia nie dał się nabrać.

26
    Szkoci jakby pogubieni po tej stracie bramki. W miarę upływu czasu gospodarze mogą grać nerwowo, co mogą wykorzystać rywale.

27
    Przerwa w grze spowodowana urazem Lee Casciaro. Służba medyczna zameldowała się na murawie.

28
    Goście przez chwilę będą zmuszeni grać w osłabieniu. Strzelec bramki poza boiskiem.

30
    Odpowiedź podopiecznych Gordona Strachana! Dośrodkowanie z lewej strony, sytuację na piątym metrze wykorzystuje STEVEN FLETCHER! Euforia na Hampden Park!
    S. FLETCHER - 2:1

31
    Maloney zakręcił rywalami w ich własnej szesnastce, Artell główkuje przed pole karne.

33
    Drugi rzut karny dla Szkocji! Naismith faulowany w szesnastce rywali! Wydaje się, że minimalnie muśnięty w tej sytuacji był zawodnik Evertonu.

34
    Niemalże w identyczny sposób wykonana jedenastka przez SHAUNA MALONEYA! Robba ponownie bliski obronienia tego strzału! Nie mniej jednak, Szkocja prowadzi już 3:1!!
    MALONEY - 3:1

36
    Steven Fletcher miał stuprocentową sytuację do strzelenia swojej drugiej bramki, trafił jedynie w słupek!

38
    Przy linii bocznej widzimy przygotowaną zmianę w ekipie gości. Za chwilę powinniśmy dowiedzieć się, kto wejdzie na murawę.

39
    Anya uniknął pozycji spalonej, a następnie dograł precyzyjnie na jedenasty metr! Tam był STEVEN NAISMITH, który bez przyjęcia umieścił futbolówkę w bramce!
    NAISMITH - 4:1

41
    Szkoci od kilku minut kontrolują przebieg spotkania. Trzy bramki zdobyte w dziewięć minut mogą robić wrażenie. Gibraltar od zdobytej bramki nie przeprowadził żadnej klarownej akcji.

42
    W łatwy sposób oszukany został defensor gości, ale Anya zaledwie wywalczył korner dla swojej reprezentacji.

44
    Minuty płyną nieubłaganie, za chwilę powinniśmy dowiedzieć się, ile finlandzki sędzia doliczy do pierwszej połowy.

45
    Zagrożenie pod bramką Marshalla po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, Roy Chipolina nie doszedł do futbolówki. Szybszy okazał się jeden z rywali.

45
    Sześćdziesiąt sekund doliczył sędzia do pierwszej części meczu.

45+1

Za nami trzy kwadranse meczu. Dla Gibraltaru bramka strzelona na Hampden Park może być bardzo wartościowa. Dzisiejsza data na stałe wpisze się w historię tej reprezentacji. Nie mniej jednak, Szkoci grają "swoje" i prowadzą 4:1. Wracamy za piętnaście minut!

Obie reprezentacje powoli powracają na murawę. Wcześniej jednak zmiana w ekipie Szkocji.

46
    Defensor w miejsce ofensywnego piłkarza. Czyżby Szkoci zaczęli grać czwórką obrońców? Greer w miejsce Ritchiego.

46

47
    Joseph Chipolina oddał mocny strzał z dwudziestego metra, pewnie piłkę w koszyczek chwycił Marshall.

48
    Robba nieco poturbował swojego kolegę z zespołu.

50
    Szkoccy zawodnicy od początku ruszyli do intensywnych akcji ofensywnych.

52
    Payas zbyt długo zwlekał ze strzałem, powracający Robertson przerwał akcję gości.

53
    Do wejścia na murawę przygotowany jest już Garcia. Za chwilę powinniśmy wiedzieć, kogo zmieni.

54
    Zapowiadana roszada w ekipie Gibraltaru. Garcia w miejsce Artella, który gra w walijskim klubie.

56
    Dziesięć minut drugiej połowy za nami, Szkoci wciąż nie oddali strzału na bramkę Robby w tej części meczu.

57
    Ostatnie minuty upływają pod znakiem gry w piłkę w środkowej strefie boiska.

59
    Maloney dośrodkowuje spod linii końcowej boiska, piłka ląduje w rękach bramkarza.

60
    Kapitalne dogranie do Stevena Fletchera, ten jednak uderza obok lewego słupka. Było niebywale blisko, wciąż jednak czekamy na celny strzał w ekipie gospodarzy podczas drugiej połowy.

62
    Piłka opuściła plac gry, od autu grę wznowi Garcia.

63
    Druga zmiana przygotowywana w szkockiej ekipie. Za chwilę na murawie zamelduje się Rhodes.

65
    Piłka wybita poza linię boczną boiska, jest więc czas na przeprowadzenie zmiany.

66
    Naismith kończył udział w tym spotkaniu ze zdobytym golem. W jego miejsce Rhodes, który na co dzień grywa w Blackburn Rovers.

68
    Hutton nieszczęśliwie potknął się na murawie i upadł na Josepha Chipolinę, który ucierpiał przy tym starciu.

69
    Obaj zawodnicy przez chwilę poza murawą, wydaje się jednak, że będą oni w stanie kontynuować dalszą grę.

71
    Bardzo mocne dośrodkowanie Robertsona z bocznej strefy boiska, Robba pokazuje, że koledzy z defensywy mogą na niego liczyć.

73
    Roy Chipolina opuszcza plac gry. W jego miejsce Gosling.

74
    Zmiana także u rywali. Bannan na ostatnie piętnaście minut.

75
    Brown niepotrzebnie zagrywał prostopadłą piłkę w kierunku Rhodesa. Ta trafiła do bramkarza z Gibraltaru.

76
    Steven Fletcher popisuje się próbą, na stadionie słychać jedynie jęk zawodu zgromadzonych kibiców.

77
    Pierwsze, celne uderzenie w drugiej części meczu i mamy drugie trafienie STEVENA FLETCHERA, który główkuje z pięciu metrów po dośrodkowaniu Rhodesa z prawej strony!
    S. FLETCHER - 5:1

79
    Na murawie dosyć długo leżał Bardon, sędzia jednak nie przerwał gry, podczas gdy Szkoci wyprowadzali atak. W końcu futbolówkę na aut wybił Payas.

81
    Bardon nie jest w stanie kontynuować gry z powodu urazu. W jego miejsce trzydziestopięcioletni Daniel Duarte.

82
    Zamieszanie pod bramką Robby, Steven Fletcher nieco zaskoczony obrotem sprawy, że w ogóle otrzymał futbolówkę, ale nie potrafił wykorzystać sytuacji.

84
    Dośrodkowanie z głębi pola, ale jeden z defensorów podaje klatką piersiową do własnego bramkarza.

85
    Kolejny uraz w zespole gości, tym razem Joseph Chipolina korzysta z usługi lekarskiej.

86
    Szansa na szóstą bramkę, Robba świetnie broni uderzenie Rhodesa, poprawka Stevena Fletchera, ale napastnik Sunderlandu był na spalonym.

87
    Hutton faulowany przez dwóch rywali blisko linii bocznej pola karnego. Szansa dla Szkocji z rzutu wolnego.

88
    Bezpośrednie uderzenie Bannana, Robba przenosi futbolówkę nad poprzeczkę.

90
    Hat-trick STEVENA FLETCHERA! Napastnik Sunderlandu uderzył tuż nad ziemią z linii pola karnego. Precyzyjny strzał, z którym żadnych szans nie miał golkiper gości.
    S. FLETCHER - 6:1

90
    Aż sześć minut dłużej potrwa to spotkanie. Finlandzki sędzia nie ma litości nad Gibraltarem.

90+1
    Joseph Chipolina i z najwyższym trudem futbolówkę w boczną strefę pola karnego zbija Marshall, który w drugiej połowie ma niewiele pracy!

90+3
    Robertson szarżował prawą stroną boiska, ale został powstrzymany przez rywala w nieprzepisowy sposób. Kolejna szansa dla podopiecznych Gordona Strachana, tym razem z rzutu wolnego.

90+4
    Bannan świetnie wypatrzył Stevena Fletchera w polu karnym. Podał po ziemi, a szkocki napastnik uderzył bez przyjęcia, ale również bez precyzji.

90+5
    Rhodes miał piłkę na nodze, na szóstym metrze, jednak w stuprocentowej sytuacji trafił w bramkarza!

90+6
    Niedokładne podanie w kierunku Huttona, trzydzieści sekund do zakończenia spotkania.

90+6
    Walker pokazał się z niezłej strony, ale z precyzją nieco gorzej. Nieudana próba strzału z trzydziestu pięciu metrów.

90+6

Wygrana Szkocji – to najważniejsza informacja wyciągnięta z tego spotkania. Goście mogą się cieszyć z historycznego trafienia. Powody do zadowolenia może mieć również Steven Fletcher, który w dzisiejszym meczu zaliczył hat-tricka. Dziękuje za śledzenie spotkania i zapraszam na danie główne dzisiejszego wieczoru! (19:55:49)

Tomek Kałka

Gole: 19. Maloney (kar.), 30. S. Fletcher, 34. Maloney (kar.), 39. Naismith, 77. S. Fletcher, 90. S. Fletcher – 20. L. Casciaro

Szkocja: Marshall – Robertson, Hutton, Martin – Ritchie (46. Greer), Maloney, Morrison, Brown, Anya (74. Bannan) – S. Fletcher, Naismith (66. Rhodes).

Zmiany: Gordon, McGregor – Greer, Forsyth, Berra, Bannan, McArthur, D. Fletcher, Forrest, Russell, May, Rhodes.

Gibraltar: Robba – J. Chipolina, Artell (54. Garcia), R. Casciaro, Wiseman – Bardon (81. D. Duarte) R. Chipolina (73. Gosling), Payas – Priestley, Walker – L. Casciaro.

Zmiany: J. Perez, Coleing – Sergeant, Garcia, Jolley, Gosling, B. Perez, D. Duarte, Bosio, K. Casciaro, J. Duarte.