Sporting – Braga 2:2 (3:1 po rz. karnych)
koniec po rz. karnych (3:1)
Sporting Lizbona
2:2 (0:2)
Sporting Braga
Niedziela 31.05.2015, 18:15 • Estádio Nacional (Jamor, Oeiras) • Puchar Portugalii • Finał

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:15.

Po ciężkim sezonie w nadszedł czas na ostatnie możliwe do zgarnięcia trofeum. Dwie drużyny, które na koniec rozgrywek sąsiadują w tabeli zmierzą się w decydującym meczu o Puchar Portugalii. Dzisiaj duża różnica punktowa, nie będzie mieć znaczenia.

Sporting Lizbona w półfinale Taça de Portugal poradził sobie, lecz nie bez problemów z zespołem CD Nacional. Klub z Madery w pierwszym spotkaniu stawiał opór faworytowi i spotkanie zakończyło się 2:2. Na wagę remisu w 83. minucie do bramki trafił Carlos Mane. W rewanżu stołeczna drużyna długo nie mogła sforsować bramki bronionej przez Eduardo Gottardiego, ale w końcu przyszła 86. minuta i brazylijski golkiper musiał skapitulować za sprawą Almeidy Ewertona. W dwumeczu Sporting Lizbona tym samym zwyciężył 3:2. Jak będzie teraz?
    Kibice Sportingu Lizbona już od samego rana wędrują do Jamor..

Sporting Braga w 1/8 Pucharu Portugalii dość nieoczekiwanie wyeliminował Benfice, która zdobyła mistrzostwo kraju. "W nagrodę" Os Arsenalistas mieli później dość prostą przeprawę do kolejnych etapów, ćwierćfinał i pogram nad Belenenses 7:1 mówi sam za siebie. W półfinale natomiast ekipa Bragi zapewniła sobie praktycznie awans w pierwszym spotkaniu wygrywając gładko u siebie z Rio Ave 3:0. Pod koniec kwietnia w drugim meczu tych zespołów padł remis 1:1 i to drużyna z Estádio Municipal de Braga wywalczyła remis do finału Taça de Portugal 2015.

Oba zespoły już w swojej wieloletniej historii triumfowały w tych rozgrywkach. Sporting Braga tylko raz i to już szmat czasu temu, a dokładnie w 1966, trzy razy byli finalistami. Sporting Lizbona może pochwalić się tym trofeum aż 19 – razy. Do tego wszystkiego 17. razy próbowali, ale musieli uznać wyższość rywali. Benfica jest na czele tej klasyfikacji z 27 zwycięstwami.
    Kto dziś zgarnie to trofeum? Wszystkiego dowiemy się już około godziny 20.30 o ile nie będziemy świadkami dogrywki i ew. rzutów karnych!

Sporting Lizbona: Patrício – Cédric, P.Oliveira, Ewerton, Jefferson – Carvalho, Adrien, João Mário – Nani, Carrillo – Slimani
    Rezerwowi: Marcelo, Miguel Lopes, Tobias, Rosell, André Martins, Carlos Mané, Fredy Montero

Sporting Braga: Kritciuk – Djavan, A.Pinto, Santos, Baiano – Mauro, L.Carlos – F.Pardo, R.Micael, Silva – Éder
    Rezerwowi: Sasso, Agra, Ze Luis, Santos, Tiba, Alan, Matheus.

Świetna atmosfera na trybunach, miejmy nadzieję, że mecz też będzie warty uwagi :)

Startujemy za piętnaście minut!

Na stadionie teraz trwają występy artystyczne, wszystko opiewa folklorystyczna muzyka portugalska.

1

1
    Przy piłce gracze z Lizbony.

2
    Rzut rożny dla drużyny ze stolicy Portugalii, Santos wybija po uderzeniu Slimaniego.

3
    Braga wybija na uwolnienie, od autu gracze w zielono – białych trykotach.

4
    Brzydki faul Santosa na Nanim, który chciał urwać się lewym skrzydłem.

4
    Rzut wolny na Lizbony z około 35. metrów.

5
    Były zawodnik Manchesteru United posyła piłkę nad poprzeczką. Można było zrobić to lepiej.

5
    Ahhh... Dobre zejście Naniego do środka i strzał na bramkę Kritciuka, ale lekko za mocno! Dobra sytuacja na Sportingu.

6
    Ewerton świetnie skasował akcję ofensywną Édera i spółki.

7
    Napięta atmosfera na początku, faul za faulem, ale arbiter użył raz jedyny gwizdka.

8
    Teraz spokojnie rozgrywają piłkę zawodnicy Sportingu Lizbona. Dużo łatwiej idzie im wymienianie piłki między sobą.

9
    Ewerton wybija piłkę na rzut rożny. Okazja dla Bragi.

10
    Szybkie wyjaśnienie przez defensywę z Lizbony, jeden z zawodników Bragi minął się z piłką i futbolówkę przejął Slimani, który z kontrą i odegrał do Carrillo, jednak ten nie dał rady opanować piłki.

12
    Cédric chciał obiec Carrillo, ale nieporozumienie i aut dla Bragi.

ÉDER!
    Do piłki podchodzi ÉDER i pewnym strzałem w lewy dolny róg pokonuje Ruiego Patrício!
    ÉDER - 0:1

18
    Teraz z ripostą idą "Lwy", Pardo fauluje Naniego i będzie rzut wolny.

18
    Piłka wpadła pod Nogi Carillo, a ten został zablokowany z dziesięciu metrów!

19
    Korner i znów zrobiło się gorąco w polu karnym Bragi, z przewrotki próbował Slimani, ale nie trafił w piłkę.

21
    Zmiana taktyczna w Sportingu Lizbona, Miguel Lopes melduje się na boisku za João Mário.

22
    Ciężko będzie teraz graczom z Lizbony uzyskać pozytywny wynik w tym spotkaniu.

23
    Ależ brzydko teraz dzieje się na boisku, faul pogania faul.

24
    Nani kapitalnie przedziurawił Baiano i został sfaulowany. Rzut wolny!

24
    Żółty kartonika dla Baiano.

25
    RAFA SILVA
    Kapitalna kontra rozpoczęta dobrym wyrzutem Kritciuka, Silva poszedł sam przez 40. metrów, wszedł w pole karne i między nogami załatwił Patrício.
    SILVA - 0:2

Rafa SILVA - 0:2

28
    Czerwona kartka zmieniła całe oblicze wielkiego finału, Braga ma wielką przewagę nie tylko w liczbach, ale w psychice.

29
    Lizbona próbuje coś skleić, ale ciężko przedrzeć się w pole karne Bragi, będzie teraz korner dla zielono – białych po dobrej indywidualnej akcji Carrillo.

30
    Nic z tego, akcje oddalają obrońcy z Bragi.

31
    Braga teraz nieco schowana, czyhająca na kontry, kiedy piłka się zbliża natychmiast podwajają pozycję.

32
    "Lwy" nie poddają się, ciągle próbują coś wykombinować, ich sytuacja i tak jest dramatyczna.

33
    Baiano teraz niebezpiecznie zderzył się głową z Lopesem. Chwila przerwy w meczu.

35
    Świetna sytuacja Slimaniego, który wydawało się był faulowany w polu karnym Bragi, kolejna groźna sytuacja Lizbony!

36
    Brzydki faul defensora Bragi na Adrienie.

37
    Slimani dostał piłkę na 7. metrze, obrócił się z piłką, ale futbolówka trafiła w nogi obrońcy Sportingu! Korner.

38
    Gorąco w polu karnym Bragi! Znów wybiciem ratują się stoperzy Os Arsenalistas.

40
    Zawodnicy z Lizbony dobrze bronią się przed atakami czerwono-białych trykotów.

42
    Teraz Nani zamienił się miejscami z Carrillo, co zaskoczyło obronę Bragi, ale szybko neutralizują poczynania w ofensywie.

43
    Co jest zaskakujące osłabieni zawodnicy Sportingu mają większe posiadanie piłki w stosunku 61%-39%. Świetnie prezentują się w końcówce, ale brakuje trochę szczęścia i wykończenia.

45
    Dwie minuty dłużej potrwa ta połowa.

45+1
    Braga spokojnie rozgrywa piłkę i kontroluje środek boiska.

45+2
    Ostatnie zerwanie ekipy Os Arsenalistas, Silva posyła dośrodkowanie do Édera, ale zbyt wysoko i Patrício spokojnie łapie piłkę.

45+2

Kapitalną połowę sprezentowali nam zawodnicy obu Sportingów. Jakby nie czerwona kartka, która troszkę zabija ten mecz to emocje sięgałby zenitu. Osłabienie ekipy z Lizbony nie miało tak naprawdę wpływu na kolejne minuty spotkania, ciągłe ataki, w których brakowało tylko odrobiny szczęścia napędzały Verde-e-Brancos. Sporting Braga wykorzystał dwie świetne sytuacje, nic więcej. Po strzeleniu drugiego gola oddali inicjatywę i nastawili się na atak z kontry. Czy Leões wytrzymają fizycznie? Wracamy za 15. minut.

Os Arsenalistas są bardzo blisko drugiego w historii klubu wygrania Taça de Portugal. Po postawie Lwów w pierwszej odsłonie miejmy nadzieję, że szczęście będzie im bardziej sprzyjać!

46

46
    Mały problem z komputerem, ale już wracamy! Przy piłce gospodarze dzisiejszego finału!

47
    Obraz gry nie zmienia się, Braga ustawiona jest na kontrę i skrupulatnie trzyma swoje pozycje.

49
    Głupi faul w środku boiska Carlosa, za który musiał być wpisany w notesik Pana Marco Ferreiry.

50
    Nani ładnie dośrodkowuje w pole karne, ale bramkarz przewidział jego zamiary i wychodzi, żeby przechwycić piłkę.

51
    Za mocny przerzut Jeffersona do Naniego i na wysokości swojego pola karnego zespół Bragi.

53
    Naprawdę lepiej prezentują się gospodarze, grają z sercem, teraz Carrillo urwał się lewą stroną, ale jego centra była fatalna.

55
    Zmiana w ekipie z Lizbony, boisko opuszcza Carrillo, a w jego miejsce Carlos Mané.

56
    Brzydkie zachowanie Édera, który piętą chciał wybić piłkę sprzed nosa jednego z zawodników Sportingu.

57
    Lopes wybija piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Za chwilę jeszcze jeden.

57
    Piłkę pewnie łapie Rui Patrício.

58
    Walka w środku pola, ostatecznie piłkę przejmuje Pardo, który rozprowadza piłkę na lewe skrzydło do Édera, który próbował jeszcze dośrodkować w pole karne, ale Rui Patrício dobrze na przedpolu.

59
    Carlos Mané zszedł do środka i wbiegł w pole karne, a następnie upadł, z daleka było widać, że chciał wymusić rzut karny.

60
    Świetne rozciągnięcie Carlosa do Edera, ten pokusił się na strzał, Patrício z trudem przenosi piłkę nad poprzeczką.

62
    Zmiana w ekipie gości, R.Micaela zastępuje Alan.

63
    Carlos Mané centruje w pole karne, ale piłka zatrzymała się na głowie Pinto.

64
    Braga chce uspokoić trochę grę, bo coraz groźniej dzieje się pod ich bramką.

64
    Śmieszne jest to, że pomimo osłabienia Lizbona zakłada wysoki pressing.

65
    Nani teraz zakręcił prawym obrońcą Bragi i zszedł wzdłuż linii szesnastki, ale zbyt długo zbierał się do strzału i został zablokowany.

66
    Teraz dużo chaosu w obu drużynach, nikt nie potrafi wymienić kilku składnych podań, gra szarpana.

67
    Stracie Jeffersona z Éderem, obrońca już wygarnął piłkę napastnikowi, ale poczęstował go jeszcze kopniakiem kiedy ten leżał.

68
    Długie podanie z głębi pola do Paro, ale sędzia podnosi chorągiewkę – spalony.

69
    Dobry strzał Mauro z 30. metra, piłka wpada do koszyczka Rui Patrício. Słabną gospodarze. Bramka na pewno dałaby im dodatkowego "kopa".

70
    Kritciuk ukarany żółtą kartką za opóźnianie gry.

72
    Głębokie dośrodkowanie Carlosa Mané, ale źle obliczył tor lotu piłki Kritciuk, na szczęście Slimani został zablokowany przez jednego z obrońców.

74
    Miguel Lopes opuszcza boisko, w jego miejsce Fredy Montero

75
    Trener Bragi decyduje się dać szansę świeżemu Agerze, który zastępuje Pardo.

76
    Kapitalna obrona Kritciuka! Świetna Centra od Naniego do Slimaniego, który oddaje strzał głową, ale paradą popisuje się golkiper Bragi!

77
    Jefferson wykonuje rzut rożny i posyła piłkę w pole karne, ale defensywa jest gotowa i wybija piłkę. Rzut rożny dla drużyny Sportingu.

78
    Obrona dała sobie radę z ponowionym rzutem rożnym.

79
    Agra uciekł z pozycji spalonej i dostał piłkę, wszedł w pole karne i oddał prostopadłe podanie do Édera, który minął się z piłką!

80
    10. minut do końcowego gwizdka, Sporting Lizbona całkowicie opadł z sił i myślę, że nic więcej dzisiaj nie zdziałają na Estádio Nacional.

82
    Slimani w pełnym biegu przyjmuje piłkę, ale Djavan dzióbnął ją i mamy korner dla Sportingu.

83
    Zmiana u gości, Djavan ustępuje miejsca Sasso.

84
    Gol dla Sportingu!
    SLIMANI! Zagapił się Kritciuk i SLIMANI zdobywa bramkę posyłając piłkę koło wyciągniętego jak struna bramkarza! Będą emocje do końca!
    SLIMANI - 1:2

85
    Idą za ciosem gospodarze i są niesieni przez kibiców!

86
    Sasso objął wychodzącego z kontrą zawodnika Lwów i obejrzał żółtko.

87
    Długa piłka do Slimaniego, na aut wybijają goście.

88
    Slimani poczekał na swoich kolegów, ale mógł sam przedrzeć się w pole karne, oddał podanie i strzał zmarnował Carvalho.

89
    Ostatkami sił atakują gospodarze. Chcą jeszcze doprowadzić do remisu co jest jak najbardziej w ich zasięgu!

90
    Finał zostaje przedłużony o sześć minut!

90+1
    Carlos Mané zmarnował dobrą piłkę, z której dośrodkowanie powinno wędrować na nos, a nie za bramkę.

90+3
    FREDY MONTERO! Zagapili się obrońcy Bragi! Montero wyskoczył zza pleców stoperów przejął piłkę i wpakował koło bezbronnego Kritciuka!
    Fredy MONTERO - 2:2

90+4
    Walka do końca! To jest to, Sporting oddaje serce na boisku i zostaje nagrodzony! Brawa!

90+5
    Chyba nikt nie spodziewał się takiej końcówki, teraz zespoły skupiają się aby nie popełnić błędów w defensywie.

90+6
    Korner dla Bragi, ale nic z tego, któryś z zawodników gości faulował w ataku.

90+6
    Druga połowa skończona.

Wracamy za parę minut na pierwszą część dogrywki!

To jest właśnie piękno piłki nożnej, jeśli ktoś wkłada całe serce w to co kocha, zawsze zostanie nagrodzony z podwójną zaliczką! Sporting Lizbona jest lepszą drużyną i to trzeba przyznać. Dramaturgia tego spotkania jest czerpana wręcz z jakiegoś filmu o futbolu.

91
    Pierwsza połowa dogrywki rozpoczęta.

91
    No to jedziemy! Pierwsza część dogrywki czas zacząć.

92
    Montero został sfaulowany w środku boiska.

93
    Myślę, że teraz nikt nie odczuwa trudów tego spotkania, ostatnie 30. minut, które każdy będzie grał na najwyższych obrotach. Na razie spokojnie, nikt nie chce popełnić błędu.

94
    Atak pozycyjny Bragi, faulowany na 40. metrze Éder.

94
    Za wysokie dośrodkowanie i piłkę będą wznawiać gospodarze.

95
    Lepsze wrażenie sprawiają goście, którzy częściej utrzymują się przy piłce i szukają luki między obrońcami z Lizbony.

96
    Carlos Mané kapitalnie rozciągnął na lewo do Naniego, a ten za lekko dokręcił piłkę do bramki, a ta minęła słupek o kilka centymetrów!

97
    Kapitalna sztuczka techniczna Carvalho, który klepie piłkę z Nanim, faul na graczu ofensywnym Lizbony.

99
    Chyba nikt nie żałuje dzisiaj wydanych pieniędzy! Kibice jednej i drugiej drużyny są świadkami spektaklu i tego trzymajmy się do końca spotkania!

101
    Zawodnicy Bragi popełniają dwa razy więcej przewinień, 13-26.

102
    Kontra Bragi... Dobre podanie Baiano, ale Ewerton przecina lot piłki.

103
    Nie zrozumiał się Éder z Mauro, który podał mu lekko podniesioną piłkę.

104
    Montero teraz zabrał się z piłką i chciał zagrać na jeden kontakt z Slimanim, ale napastnik Lizbony na długo czekał z oddaniem piłki i został zablokowany.

105
    Pierwsza połowa dogrywki skończona.

Dogrywka raczej wyrównana, brakuje sił, ale wszystko nadrabiają charakterem, którym to całe spotkanie żyje. Kilka minut przerwy i zaczynamy możliwe, że ostatnią część spotkania!

106
    Druga połowa dogrywki rozpoczęta.

107
    Nani swoim spokojem i doświadczeniem pokazuje prawdziwą klasę na boisku. Potrafi w krytycznym momencie zastawić się i wywalczyć rzut wolny.

108
    Slimani nie wykorzystał okazji, jeden z obrońców przewrócił się w polu karnym, ale algierczyk nie opanował piłki.

109
    Gra toczy się w środku pola, przy piłce Sporting Lizbona.

110
    Agra centruje w stronę Édera, ale piłkę na rzut rożny ekspediują defensorzy gospodarzy.

111
    Po rzucie rożnym ucierpiał Patrício, którego chyba łapią skurcze. Przerwa w grze.

112
    Nani dośrodkował do Montero, ale ten nie miał z czego uderzyć i piłka padła łupem obrońców.

113
    Braga chce zaskoczyć ciekawym rozegraniem na 35. metrze, ale stabilnie stoi formacja defensywna Lizbony.

114
    Kapitalna obrona Patrício! Agra dostał piłkę sam na sam z bramkarzem Sportingu, ale uderzył prosto w nogi interweniującego golkipera!

115
    Brzydko zachował się Muro faulując w końcówce jednego z zawodników Lwów. Druga żółta i w konsekwencji czerwona kartka!
    Druga żółta kartka, w konsekwencji czerwona

116
    Przerwa, Éder leży na linii środkowej. Sędzia będzie kończył to spotkanie za kilka chwil.

118
    Carlos Mané chciał uratować piłkę wślizgiem, ale niestety nie dogonił piłki.

119
    Sasso chciał wymusić faul, ale sędzie niewzruszony pokazuje "wstajemy!"

120
    Lizbona broni się całym zespołem, Braga próbuje coś wskórać, ale chyba już nic nie zagrozi bramce Ruiego Patrício.

120
    Druga połowa dogrywki skończona.

No to mamy serię rzutów karnych, przerwa, wybór strzelców i jedziemy!

2:1
    Podcinka Naniego i mamy prowadzenie Lizbony!

3. serie
    2:1
    Patrícioooooo, nogami broni strzał, beznadziejny strzał Édera!

3. serie
    3:1
    Slimani, pewny strzał w lewy róg bramki.
    SLIMANI

4. serie
    3:1
    Coś niesamowitego! Agra chybia!
    AGRA

Coś pięknego obejrzeliśmy dzisiaj na Estádio Nacional! Kapitalne spotkanie, które powinno być wzorcem do naśladowania dla młodych piłkarzy. Walka do końca, tylko zwycięstwo się liczyło, to wszystko opłaciło się i Sporting Lizbona wygrywa Taça de Portugal 2015 w pięknym stylu!

Nie wiem co więcej dodać, to wszystko trzeba było obejrzeć, a najlepiej przeżyć na własnej skórze, ponieważ nikt innych lepiej tego nie opisze jak znajdujący się tam kibice. Piękne chwile przeżywa teraz każdy kibic, który przybył ze stolicy Portugalii.

Brawa również należą się dla ekipy z Bragi, ponieważ pokazali siłę i to oni wyszli na prowadzenie 1:0, a później 2:0, zabrakło również szczęścia, ale to inna bajka. W tym spotkaniu szczęście sprzyjało lepszym i ten mecz jest tego żywym przykładem. Nie mogę wyjść z podziwu dla Lizbony, hart ducha tych chłopaków zaskarbił serca nie jednemu z kibiców na całym świecie.

Ten wieczór długo utkwi w głowach i sercach piłkarzy, którzy byli aktorami dzisiejszego spektaklu. To wszystko na dziś, serdecznie dziękujemy za śledzenie naszej relacji z finału Pucharu Portugalii! Spokojnej niedzieli i dobranoc! Lajfy.com (21:14:50)