wydarzenie zakończone
Etap 2: Utrecht - Zélande

Andre Greipel (GER)

(Sagan, Cancellara)

Niedziela 05.07.2015, 13:15 • Utrecht - Zelande • Tour de France
     
    Nowym liderem Tour de France został doświadczony Fabian Cancellara. Dziękuję Państwu za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne kolarskie emocje z lajfy.com! (17:45:46)
     
    Najwyższe miejsce na etapie zajął spośród Polaków Michał Kwiatkowski. W drugiej grupie z Quintaną i Nibalim dojechał Michał Gołaś. Słabiej Rafał Majka i Bartosz Huzarski.
     
    Michał Kwiatkowski został wybrany najbardziej agresywnym kolarzem na etapie! Zostańcie Państwo z nami na podsumowania.
     
    Andre Greipel wygrał drugi etap Tour de France w Zelande!
     
    1
    Postara się namieszać Michał Kwiatkowski. Czas na ostatnie pociągnięcia i kto to wygra?
     
    1,5
    Greipel, Cavendish, Sagan – to faworyci do wygrania w Zelande.
     
    2
    Czołówka na tamie! Niezmiennie w czołówce Michał Kwiatkowski. Dziś Polak pojechał bardzo czujnie.
     
    3,5
    Jeszcze solidarna praca, jeszcze uciekanie przed pościgiem, ale zaraz rozpocznie się walka o triumf na wysepce Zelande!
     
    5
    Blisko do ostatecznych rozstrzygnięć na drugim etapie. Finisz po wygraną będzie z mniejszej grupy. Prawdopodobne scenariusze pisane przed etapem nie sprawdziły się.
     
    6
    Czołówka 1:25 przed drugą grupą. Pierwsze karty w Tour de France są właśnie rozdawane!
     
    8
    Przede wszystkim "Kwiato" pracuje na rzecz Tony'ego Martina, który chce zamienić zieloną koszulkę na żółtą.
     
    9
    Wśród kandydatów do wygrania etapu jest Michał Kwiatkowski. Polak nie jest faworytem, ale na szybkich finiszach z mniejszej grupy można na niego liczyć.
    Kto wygra drugi etap?

     
    11
    To już prawie pewne. Nibali i Quintana stracą dziś do czołówki. Będą musieli gonić na następnych etapach.
     
    14
    Pech Tinkoff-Saxo. Uszczupliła się ekipa pomocników Alberto Contadora. A czołówkę prowadzą niezmiennie Kwiatkowski z Martinem. Etixx-Quick Step jest blisko zdobycia żółtej koszulki.
     
    15
    Peter Sagan musiał zmienić rower. Problem faworyta ze Słowacji. Coraz więcej tych wymian, defektów. Nerwowy jest odcinek z Utrechtu do Zelande.
     
    17
    Defekt Daniele Benattiego, czyli uszczupliła się czołówka. Strata Nibalego oraz Quintany to 59 sekund. Nie zmienia się diametralnie.
     
    20
    20 kilometrów do kreski. Co ciekawe, Greipel i Cavendish zabrali się do czołówki i bardzo prawdopodobne, że będą głównymi faworytami do zwycięstwa etapowego.
     
    22
    Vincenzo Nibali jest już w grupie pościgowej. Po samochodach szybko doszedł i może włączyć się Rekin w pościg za Contadorem oraz Froomem.
    Ciemne chmury nad Nibalim.

     
    28
    Defekt Vincenzo Nibalego! Ale pechowo się to układa dla zeszłorocznego triumfatora Tour de France.
     
    30
    Skład czołówki: Martin, Cancellara, Dumoulin, Thomas, Uran, Sagan, Van Avermaet, Van Garderen, Oss, Stybar, Rogers, Froome, Contador, Gallopin, Quinziato, Kwiatkowski, Sieberg, Stannard, Greipel, Koren, Bennati, Cavandish, Barguil, Renshaw, Schar.
     
    32
    Silna jest pierwsza grupa napędzana przez Panzerwagena i mistrza świata. Pościg jest ponad minutę z tyłu!
     
    35
    Pierwszą grupę tworzy 26 kolarzy, z których jeden to Michał Kwiatkowski. Tymczasem druga i trzecia pościgowa połączyły się, więc Dennis, Nibali oraz Quintana mogą połączyć wysiłki w celu dogonienia czołówki.
    Czujna jazda mistrza świata.

    42 km do mety i Michał ciągle czujnie na czele kontroluje sytuacje i tempo na wietrznym i deszczowym etapie. Grupa się dzieli i emocji nie brakuje!

    Posted by Michał Kwiatkowski on 5 lipca 2015
     
    38
    Sytuacja na trasie:

    Grupa Contadora, Martina i Kwiatkowskiego + 0:37 grupa Nibalego + 1:01 grupa Quintany
     
    42
    Nibali, Quintana to pretendenci do wygrania Tour de France, którzy muszą gonić. Co również istotne, lider Rohan Dennis jest kilkanaście sekund za Tonym Martinem i aktualnie Niemiec jest wirtualnym posiadaczem żółtej koszulki.
    Na mokrej szosie są upadki.

     
    45
    Grupa Quintany jest 50 sekund za grupą Contadora i Kwiatkowskiego. Nie zmienia się ta różnica i teren nie będzie pomagać jej zniwelowaniu. Movistar musi solidnie popracować.
     
    47
    Mniej niż 50 kilometrów do kreski. Komentatorzy w mediach społecznościowych zaznaczają, że wyścig jest zwariowany. Wszystko z powodu zupełnie innej niż w sobotę aury.
     
    51
    Nairo Quintana oraz Bauke Mollema również na jadą z przodu. Muszą szalenie szybko pędzić kolarze Movistaru, żeby ich pretendent do wygrania wyścigu nie poniósł w niedzielę bolesnych strat.
     
    54
    Z tyłu jest Richie Porte. Powoli będzie się wszystko szatkować: jedni kolarze będą przeskakiwać do przodu, inni próbować uciec lub co gorsza – tracić kontrakt.
    Ograniczona widoczność.

     
    57
    Za dużą grupą zostali Pierre Rolland, Bryan Coquard, Wilco Kelderman oraz Laurens ten Dam. To znani kolarze, a nie jedyni, którzy muszą liczyć, że ich gonitwa się powiedzie. W przeciwnym razie poniosą stratę w generalce.
     
    60
    60 kilometrów do mety, czyli "bańka" za kolarzami. Sytuacja na trasie jest następująca: peleton dopadł ucieczkę i w zdziesiątkowanym zestawieniu mknie przez deszcz i nasilający się wiatr.
    Barta w Rotterdamie.

     
    63
    Ponad dwie godziny ścigania się za uczestnikami 102. Tour de France. Za nieco ponad godzinę kibice zobaczą finisz. Czy będzie to rozgrywka sprinterów z dużej grupy czy jakaś niespodzianka?
     
    65
    Ponownie Kwiatkowski, Contador przesuwają się do przodu, ponieważ przesuwają się z obszaru miejskiego na drogę dojazdową, gdzie może dmuchnąć.
     
    68
    Barta, Clement, Fonseca promują się przed peletonem, choć szansa na powodzenie sportowe tej akcji jest niewielka. Musiałoby wydarzyć się coś bardzo niecodziennego na trasie.
    Walka z wiatrem trwa.

     
    74
    57 sekund ma przewagi nad peletonem trójka pozostała przed nim. Tworzą ją Jan Barta, Stef Clement i Armindo Fonseca. Drugi Francuz Perrig Quemeneur zrezygnował już z udziału w akcji ofensywnej.
     
    75
    Do mety pozostało 75 kilometrów, więc większa część etapu jest za kolarzami. Teraz temperatura rywalizacji powinna dodatkowo rosnąć. Będzie ciekawie, ponieważ prawdopodobnie za moment wszyscy zjadą się.
     
    77
    Kilka słów o Polakach, o których kłopotach nie było dotychczas informacji, co oznacza, że pozostają w peletonie. Najaktywniejsi są biało-czerwoni Michałowie Kwiatkowski i Gołaś, którzy nawet prowadzili peleton przed Rotterdamem.
     
    80
    Wilco Kelderman jedzie samotnie za peletonem. Radio wyścigu poinformowało o kraksie z udziałem Belga Thomasa De Gendta.
    Tak wyglądał peleton przed Rotterdamem.

     
    85
    Jan Barta oderwał się od tria partnerów z ucieczki i wygrał premię sprinterską w Rotterdamie! W peletonie nie było wielkiej walki na kresce.
     
    90
    Kolarze są już na ulicach Rotterdamu. Kwartet uciekinierów zachował około 30 sekund przewagi i prawdopodobnie jeden z nich zgarnie największą liczbę punktów na jedynej premii sprinterskiej.
    Następne piękne ujęcie.

     
    95
    Nie ma różnic w peletonie, więc to był tylko przedsmak emocji, które są prawdopodobne na ostatnich kilometrach etapu. Pozostała z przodu ucieczka, ale praktycznie wszystko co wypracowała straciła i musi gnać do przodu od nowa.
    Ciemne chmury nad Tour de France.

     
    98
    Za moment będzie nieco łatwiej połączyć podzielony peleton, ponieważ kolumna wyścigu zbliża się do Rotterdamu, gdzie wpływ wiatru na ściganie będzie mniejszy.
     
    100
    Przyspieszenie Tinkoff-Saxo to beznadziejna wiadomość dla czterech uciekinierów z Janem Bartą, którzy zeszli nieco w cień. W zastraszającym tempie maleje ich przewaga.
     
    102
    Ulubieniec Francuów – Voeckler został z tyłu. Pierwszą grupę z Michałem Kwiatkowskim oraz Alberto Contadorem współtworzy 50 kolarzy. Pozostali już ze stratą i ciekawe, czy zostanie zniwelowana.
     
    104
    Tinkoff-Saxo na czele peletonu. Na tegorocznym Giro często wychodzili do czuba razem z Astaną. Teraz chcą porwać peleton i zaczynają robić się różnice!
     
    107
    Jeszcze jedna ciekawostka o Stefie Clemencie jest taka, że z Rotterdamu do jego domu jest tylko 50 kilometrów. To między innymi na szosach, które dziś przemierza peleton, uczył się kolarstwa od 17 lat.
     
    110
    Przewaga ucieczki przed peletonem to 2:26. Zakończyła się pierwsza godzina ścigania między Utrechtem a Zelane. Przejechane zostało 46 kilometrów.
    Kolarze zbliżają się w te miejsce.

     
    115
    Kolarze są w mieście Gouda, które znane jest przede wszystkim z wybornych serów. Tam już pada, choć nie tak ulewnie jak nad Morzem Północnym.
     
    118
    Stef Clement to reprezentant gospodarzy. Holender był brązowym medalistą mistrzostw świata w kolarstwie w jeździe indywidualnej na czas. Wygrał w przeszłości etap na Dauphine Libere.
    Krakowskim targiem - 2:30!

     
    121
    Spokojnie rozwija się sytuacja na trasie niedzielnego etapu Tour de France. Stabilna strata peletonu do ucieczki ponad dwie minuty, ale poniżej trzech.
     
    125
    Kolarze przemierzają płaski teren w Holandii. Przewyższenia są tak małe, że organizatorzy nie ulokowali nawet jednej górskiej premii, by przyznać koszulkę w grochy. Na Tour de Pologne poradzono sobie z tym fantem i raz premia górska była na wiadukcie.
    Grupa lidera włączyła się w gonitwę.

     
    130
    2:44 – to zaliczka uciekinierów nad dużą grupą. Armindo Fonseca i Perrig Quemeneur to dzielni Francuzi, których wielu będzie można zobaczyć z odjazdach w pierwszym tygodniu Tour de France.
    Nawałnica, o której wspominaliśmy.

     
    136
    Najbardziej znany z uciekinierów to Jan Barta, wielokrotny mistrz Czech zarówno ze startu wspólnego, jak i w jeździe indywidualnej na czas. Wygrywał także wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich. A tymczasem peleton prowadzi Michał Gołaś.
     
    141
    Po 25 kilometrach wykonano pomiar czasu i grupy lidera oraz wicelidera utrzymują ucieczkę na bezpiecznym dystansie 2:25. W slangu mówi się, że ucieczka jedzie na wirtualnej smyczy.
    Piękne ujęcie z trasy.

     
    143
    Zgodnie z tym, o czym informowaliśmy – na mecie pogoda psuje się. Aktualnie w Zalande przechodzi nawałnica z mocnym wiatrem i ulewnym deszczem. Zobaczymy, jak będzie tuż po godzinie 17:00, kiedy zjawi się tam kolumna wyścigu.
     
    148
    Przewaga czterech śmiałków oscyluje wokół dwóch minut. Przypomnijmy skład czołówki:

    Jan Barta (BOA)
    Stef Clement (IAM)
    Armindo Fonseca (BSE)
    Perrig Quemeneur (EUC)
    Końcówka peletonu.

     
    155
    Peleton prowadzi grupa Etixx-Quick Step z Michałem Kwiatkowskim i jego imiennikiem – Gołasiem. W sobotę byli rozczarowani, ponieważ liczyli, że będą pilnować żółtej koszulki, którą zdobędzie Tony Martin. Nie udało się.
    W Rotterdamie będzie premia sprinterska.

     
    158
    Powoli rośnie przewaga pierwszej ucieczki. Jadą w potężnej wrzawie kibiców. Tak samo jak na Wyspach Brytyjskich, tak samo w Holandii Tour de France przyciąga w okolice szos tłumy.
     
    160
    Ucieczkę utworzył kwartet zawodników: Bryan Nauleau z Europcaru, Jan Barta z Bora, Stef Clement i Armindo Fonseca z Bretagne-Seche.
     
    166
    Start ostry za kolarzami i od razu do przodu wyrwali pierwsi śmiałkowie, którzy marzą o tworzeniu ucieczki na Tour de France.
     
    Za moment start ostry, od którego rozpocznie się odliczenie wsteczne do mety w Zelande. Została ona malowniczo zlokalizowana na cyplu otoczonym wodą z trzech stron.
    Lider w czubie peletonu.

     
    W białej koszulce najlepszego kolarza młodego jedzie Tom Dumoulin, w zielonej najlepszego sprintera Tony Martin, natomiast nie ma jeszcze w peletonie trykotu w grochy. Gwarno w Utrechcie, który dziś żegna Tour de France.
     
    W żółtej koszulce wystartował triumfator sobotniej czasówki Rohan Dennis. To siódmy Australijczyk w takim trykocie. Jego poprzednikami byli Phil Anderson, Stuart O'Grady, Bradley McGee, Robbie McEwen, Cadel Evans i Simon Gerrans. Dennis powinien dziś jechać czujnie, by utrzymać się na szczycie generalki.
    Utrecht żegna Tour de France.

     
    Kolarze są aktualnie w strefie neutralnej. Ważna i mało optymistyczna jest prognoza pogody, zgodnie z którą w dalszej części etapu może popadać. Z jednej strony ewentualny deszcz schłodzi kolarzy, a z drugiej może zwiększyć niebezpieczeństwo na finiszu.
    Początek rywalizacji.

     
    Rozpoczęło się ściganie na trasie z Utrechtu do Zelande. Kolarze mają do pokonania 166 kilometry, a finisz zaplanowano po godzinie 17:00.
     
    Zapraszamy na relację na żywo z 2. etapu Tour de France z Utrechtu do innego miasta w Holandii – Zelande. Peleton wystartuje w akademickiego miasta o godzinie 13:15.
     
    102. Tour dookoła Francji rozpoczął się w sobotę jazdą indywidualną na czas ulicami Utrechtu. Krótki odcinek pozwolił sprawdzić formę pretendentów do wygrania wyścigu i przydzielić żółtą koszulkę. Najlepiej z czasem zawalczył Australijczyk Rohan Dennis z BMC. To ten zawodnik wystartuje w niedzielę w trykocie lidera. W sobotę startował jako jeden z pierwszych i sprawił niespodziankę, pokonując Tony'ego Martina, Fabiana Cancellarę oraz Toma Dumoulina. Spośród Polaków najszybciej pojechał Michał Kwiatkowski, choć na pewno nie zaspokoił pełni oczekiwań swoim 64. miejscem.
    Posiadacz zółtej koszulki lidera.

     
    Peleton pozostaje w krajach Beneluksu i ponownie kolarze będą pokonywać szosy w Holandii. Drugi etap ma długość 166 kilometrów, a trasa jest płaska jak stół. Mimo to może być ciekawie, szczególnie w terenie nadmorskim, gdzie lubi wiać z boku. Profil etapu sprzyja grupom sprinterów, by doprowadzili do finałowej rozgrywki na ostatnich kilkuset metrach. Po pierwsze najszybsi kolarze muszą dojechać w czołówce, a po drugie umiejętnie rozegrać walkę na kresce. Inny scenariusz zakłada niespodziankę i powodzenie ucieczki.
    Trasa niedzielnego etapu.

     
    Witamy w transmisji online. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13:15.

    Sebastian

    Wyniki 2. etapu.

    1. Andre Greipel (LTS) 3.29:03
    2. Peter Sagan (TCS) + 0:00
    3. Fabian Cancellara (TFR)
    4. Mark Cavendish (EQS)
    5. Daniel Oss (BMC)
    6. Greg van Avermaet (BMC)
    7. Christopher Froome (SKY)
    8. Tom Dumoulin (TGA)
    9. Tony Martin (EQS)
    10. Warren Barguil (TGA)
    ---
    24. Michał Kwiatkowski (EQS) + 0:15
    46. Michał Gołaś (EQS) + 1:28
    167. Rafał Majka (TCS) + 5:04
    171. Bartosz Huzarski (BOA) + 5:04

    Premia sprinterska Rotterdam.

    1. Jan Barta (BOA)
    2. Stef Clement (IAM)
    3. Armindo Fonseca (BSE)
    4. Perrig Quemeneur (EUC)
    5. John Degenkolb (GIA)
    Klasyfikacja generalna po 2. etapie.

    1. Fabian Cancellara (TFR) 3.44:01
    2. Tony Martin (EQS) + 0:03
    3. Tom Dumoulin (TGA) + 0:06
    4. Peter Sagan (TCS) + 0:33
    5. Geraint Thomas (SKY) + 0:35
    6. Daniel Oss (BMC) + 0:42
    7. Rigoberto Uran Uran (EQS) + 0:42
    8. Tejay van Garderen (BMC) + 0:44
    9. Greg van Avermaet (BMC) + 0:48
    10. Cristopher Froome (SKY) + 0:38
    ---
    19. Michał Kwiatkowski (EQS) + 1:19
    65. Michał Gołaś (EQS) + 2:50
    135. Bartosz Huzarski (BOA) + 6:18
    143. Rafał Majka (TCS) + 6:25