Etap 8: Rennes - Mûr-de-Bretagne Alexis Vuillermoz (FRA) (koniec)
wydarzenie zakończone
Etap 8: Rennes - Mûr-de-Bretagne

Alexis Vuillermoz (FRA)

(Martin, Valverde)

Sobota 11.07.2015, 13:00 • Rennes - Mûr-de-Bretagne • Tour de France
     
    Witamy w transmisji online. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13:00.
    Profil 8. etapu Tour de France.

     
    Sobotni etap po szosach w Bretanii jest już trudniejszy, a zakończy się krótką, acz stromą wspinaczką pod Mur de Bretagne. Kolarze przejadą 181 kilometrów po pofałdowanym terenie. Na początek drugiego tygodnia Wielkiej Pętli muszą być czujni. Organizatorzy rozlokowali na trasie dwie premie górskie i jedną sprinterską.
    W piątek triumfował Mark Cavendish.

     
    Za kolarzami stosunkowo spokojny etap, który nazywano jedną z ostatnich szans dla sprinterów. Wykorzystał ją dotychczas zawodny Mark Cavendish i tym samym grupa z Michałem Kwiatkowskim i Michałem Gołasiem wygrała trzeci etap z rzędu. Inny Brytyjczyk Christopher Froome odzyskał oficjalnie żółtą koszulkę i być może będzie jej bronić z większą zawziętością niż ostatnio, ponieważ niebawem na Tour de France rozpoczną się poważne góry i dobrze będzie wjechać tam jako lider.
     
    Zapraszamy na relację na żywo z 8. etapu Tour de France z metą na Mur de Bretagne. Początek ścigania w Rennes o godzinie 13:00.
     
    Start honorowy za nami. Kolarze spokojnie, przemieszczają się w kierunku miejsca startu ostrego, gdzie rozpocznie się prawdziwe ściganie. Dziś będą rywalizować na szosach Bretanii.
     
    W sobotę kolumna wyścigu Tour de France wystartowała w Rennes. Ponad 200-tysięczne miasto jest stolicą Bretanii z własnym metrem i uniwersytetami. Działa tam polski konsulat honorowy, a dla miejscowego klubu gra obecnie reprezentant Polski w piłce nożnej Kamil Grosicki.
    Ulicami Rennes.

     
    181
    Rozpoczął się 8. etap Tour de France z Rennes do Mur-de-Bretagne. Do przejechania spory, acz nie maratoński odcinek – 181 kilometrów.
     
    176
    Początkowe pięć kilometrów bez skutecznej akcji zaczepnej z peletonu. Wszyscy jadą w komplecie. Jest ich 185. Jedynym, który jechał wczoraj, a nie jedzie dziś jest Luca Paolini. Włoch miał negatywny wynik badań antydopingowych i został zawieszony przez UCI.
    Właściciele koszulek.

     
    171
    Bartosz Huzarski próbuje odjechać w duecie z dobrze znanym Sylvainem Chavanelem!
     
    169
    Za Polakiem i Francuzem ruszyli Sicard oraz Perichon. Szykuje się zatem kwartet na czele, ale czekamy aż sytuacja wyklaruje się na dobre.
     
    166
    Udał się odjazd z peletonu Bartoszowi Huzarskiemu. Razem z trzema Francuzami mają ponad dwie minuty przewagi i przez pewien czas popromują się w czołówce. Brawo za czujność dla Polaka.
     
    162
    Najwyżej sklasyfikowanym z czwórki uciekającej jest Silvain Chavanel. Doskonale znany w peletonie harcownik z Francji traci 7 minut i 52 sekundy do Christophera Frooma. Nie jest to świetna informacja dla pozostałych kolarzy w odjeździe.
     
    159
    Przewaga ucieczki to cztery minuty. Powoli do czuba peletonu przesuwają się kolarze Astany, Movistaru oraz Lotto-Soudal, by kontrolować sytuację.
    Pościg za Polakiem.

     
    148
    Silna praca w peletonie i niestety przewaga uciekinierów spadła do 2:50. Nie da odjechać zbyt daleko Chavanelowi, ponadto do działania zabrała się ekipa Lotto-Soudal.
     
    144
    Bartosz Huzarski to doświadczony kolarz, wielokrotny uczestnik Tour de Pologne i wszystkich wielkich Tourów. W poprzednim sezonie zajął 7. miejsce w USA Pro Cycling Challange, był wcześniej był drugi na etapie Giro. Od tego roku jeździ dla ekipy Bora-Argon.
    Autokary drużyn zawodowych.

     
    138
    W pierwszej godzinie ścigania ucieczka przejechała 42.2 kilometra. Niezłe tempo i niestety podobne w peletonie, więc szansa na powodzenie akcji jest aktualnie dużą niewiadomą.
     
    133
    Początkowe 100 kilometrów jest względnie spokojne. Trudne, pofałdowane tereny w Bretanii dają się we znaki nogom kolarzy, ale druga strona medalu jest taka, że nie ma o co powalczyć. Premie są rozlokowane w drugiej części odcinka do Mur de Bretagne.
    Najlepszy góral Daniel Teklehaimanot nie traci popularności.

     
    128
    Kolarze byli we wsi, w której przyszedł na świat Louison Bobet – trzykrotny triumfator Tour de France w latach 1953, 1954 i 1955. W miejscowości jest ulokowane muzeum poświęcone wybitnemu sportowcowi.
     
    123
    Co natomiast słychać u Bartosza Huzarskiego? Polak pedałuje w ucieczce i razem z trójką dzielnych Francuzów jest 2:15 przed dużą grupą. Sytuacja jest zatem bardzo stabilna.
    Jazda drużynowa Tinkoff-Saxo.

     
    115
    Czas na przedstawienie trzeciego z uciekinierów. 27-letni Romain Sicard jeździ na szosie w barwach Europcaru. Nie bez powodu zaznaczyliśmy – na szosie, ponieważ sprawdzał się także na torze i został mistrzem Francji w scrathu. W ostatnich latach wygrywał co najwyżej na lokalnych wyścigach.
     
    111
    Thomas de Gendt jest aktywny w 102. Tour de France. Zabrał się za regulowanie tempa w peletonie tak, by nie pozwolić na daleki odjazd, a równocześnie nie złapać go zbyt szybko.
    Wyjść na taras, a tam Tour de France.

     
    108
    Niebawem premie sprinterska i górska. Obecna sytuacja, w której przewaga ucieczki wzrosła do 3:45, wskazuje, że główną pulę przysposobi sobie polsko-francuski kwartet.
     
    104
    W żółtej koszulce przemieszcza się w kierunku Mur-de-Bretagne Christopher Froome. Brytyjczyk odzyskał ją w piątek pod nieobecność wielkiego pechowca – Tony'ego Martina. Możliwe jest jednak, że dziś straci pozycję lidera. Nie jest to wysoce prawdopodobne, ale ot choćby Peter Sagan ma ochotę na bonifikatę na mecie, a traci ledwie 11 sekund do Froome'a.
    Co ujęcie to ładniejsze.

     
    99
    Tymczasem do finiszu pozostało mniej niż 100 kilometrów. Niebawem kolarze dotrą do półmetka etapu z Rennes do Mur-de-Bretagne. Przewaga ucieczki z Bartoszem Huzarskim to 1:57. Kolokwialnie: szału nie ma.
     
    94
    Średnia prędkość Huzarskiego i spółki w drugiej godzinie ścigania to 37.4 km/h, a peletonu 39.8 km/h. Na czele dużej grupy pedałowali przede wszystkim zawodnicy Lotto-Soudal.
     
    90
    Stabilna sytuacja. Ostatni z towarzyszy Huzarskiego Pierre-Luc Perichon to 28-letni Francuz, który od 2013 roku ściga się w grupie Bretanii, czyli pochodzącej z regionu, w którym dziś jest Tour de France. Debiutuje w Wielkiej Pętli, a nigdy w żadnym z sezonów nie uplasował się w czołowej setce rankingu UCI.
    Huzarski w ucieczce.

     
    85
    Za moment zacznie się dziać na premiach. Na otwarcie punkt do zgarnięcia na górskiej 4. kategorii Col du Mont Bel-Air. Następna zdobycz dopiero na finałowym podjeździe.
     
    82
    Romain Sicard urwał oczko na premii górskiej Col du Mont Bel-Air. Cała czwórka wjechała na wzniesienie w podobnym czasie, a organizatorzy włączyli stopery...
     
    77
    Aktualna przewaga kwartetu polsko-francuskiego nad dużą grupą to 2:14. W peletonie jadą właściciele wszystkich koszulek liderów klasyfikacji, a także pozostali biało-czerwoni.
     
    73
    Pierre-Luc Perichon wygrał na swojej ziemi premię sprinterską Gare de Moncontour. Usiadł Francuzowi na koło Bartosz Huzarski, ale nie bił się jak kogut o największą pulę. Z peletonu najszybszy był posiadacz zielonej koszulki Andre Greipel.
     
    69
    Zaskakująca sytuacja po sprinterskim finiszu. Mała grupka z Michałem Gołasiem nagle znalazła się przed peletonem i nie zamierza czekać. Interesujące, jak to się teraz rozwinie.
     
    68
    Uwaga, uwaga! Michał Kwiatkowski pognał do przodu i jest już obok Bartosza Huzarskiego. Mistrz świata ma jakiś plan.
    Tu wszystko się wyjaśni.

     
    67
    Za duża jest czołówka z aż trzema Polakami, by uciekać. Kwiatkowski wysłał Gołasia do przodu z nadzieją, że jego partnera nikt nie będzie gonić za wszelką cenę.
     
    66
    Sytuacja nie wyklarowała się jeszcze. Rzetelnie pracować zaczyna uformowana przed momentem, nowa ucieczka z Michałem Gołasiem oraz Bartoszem Huzarskim.
     
    63
    Gołasiowi i Huzarskiemu towarzyszy Lars Bak i trio ma około 40 sekund przewagi nad peletonem. Czy ta ucieczka pójdzie ku mecie? Tempo wzrosło zdecydowanie.
    Historyczna ucieczka na Tour de France.

     
    57
    Można powiedzieć, że sytuacja wyklarowała się. Michał Gołaś, Bartosz Huzarski w towarzystwie Larsa Baka mają około minuty przewagi nad peletonem z Christopherem Froomem.
     
    54
    Goni przede wszystkim grupa Cannondale-Garmin. Z drugiego szeregu kontroluje wydarzenia Sky, który nie ma za kim ganiać. Zadaniem grupy lidera jest bronienie żółtej koszulki.
    Nie uda się?

     
    51
    Pracuje najmocniej Bartosz Huzarski, choć jechał od dawna w odjeździe. Najmniej pedałować chce się Larsowi Bakowi, ale może zaraz da mocniejszą zmianę Polakom.
     
    49
    Najlepsze zmiany daje Michał Gołaś. Przypominają się emocje, które rok temu dostarczał kibicom w Polsce Rafał Majka, choć do mety jeszcze daleko. Ciut mniej niż 50 kilometrów.
    Procent nadziei.

     
    44
    Ponad minuta zaliczki trio polsko-duńskiego. Michał Gołaś pracuje najlepiej, a Bartosz Huzarski najwięcej. Chcą pokazać biało-czerwoną moc.
    Tak wygląda finałowa wspinaczka.

     
    40
    Przez ostatnie 10 kilometrów utrzymała się ponad minutowa przewaga trio nad peletonem. Gdyby tyle było do kreski można by sobie pozwolić na duży optymizm. Ale zostało jeszcze 40 kilometrów.
     
    37
    Mur de Bretagne to miejsce wielu pasjonujących finiszów Tour de France. Faworytami na tego typu wspinaczkach są Joaquim Rodriguez oraz Daniel Martin. Na Tour de Pologne podobną wygrał Rafał Majka, ale akurat kolarz Tinkoff-Saxo teraz odpoczywa.
    Tymczasem Garmin goni.

    Radio wyścigu informuje.

     
    31
    Cały czas prze do przodu Bartosz Huzarski, a że jest zmęczony, to nie zyskuje przewagi nad peletonem. Najnowszy pomiar zaalarmował, że spadła poniżej minuty.
     
    29
    Lars Bak ma wszystko w poważaniu, siedzi na kole i daje pociągnięcia na alibi. Duńczyk jakoś tak bez przekonania.
    To zdjęcie doskonale obrazuje.

     
    27
    Teraz Lars Bak dał zmianę, a przewaga w granicach 55 sekund. Ładna szarża Polaków, pokazali się dziś sympatykom kolarstwa na świecie.
     
    24
    24 kilometry do mety. Dużo i mało. Każdy ma jakieś przewidywania, typy, a i tak szosa wszystko zweryfikuje. Nie jedną niespodziankę widziało kolarstwo.
     
    21
    Spada przewaga. Huzarski, Gołaś i Bak nieco ponad pół minuty przed peletonem. Końcówka będzie pod górę i tam trzeba będzie mieć dużo sił, o ile nadal akcja będzie trwać.
    Gwóźdź programu.

     
    17
    Zobaczyli Polacy jaka jest ich przewaga nad liderami. Nie była ona krzepiąca, bo motocyklista nagryzmolił na tablicy 30 sekund.
     
    15
    Cannondale-Garmin nie daje za wygraną. Od początku ucieczki goni z wysoką prędkością, rozciągając peleton do maksimum.
     
    13
    Ruszył Lark Bak. Stanął na pedały, tak jakby uwierzyć, że może się udać. 30 sekund zaliczki zostało Polakom. Najbardziej zmęczony z trio jest Bartosz Huzarski.
     
    11
    Grubo ponad 100 kilometrów Bartosza Huzarskiego w ucieczce. Ależ będzie zmęczony dziś wieczorem. Na szczęście w poniedziałek dzień odpoczynku w Tour de France.
     
    10
    Kraksa w tyle peletonu. Jednym z poszkodowanych był Nicolas Eder, który wylądował nawet w rowie. Pomogli mu zgromadzeni w pobliżu kibice.
     
    9
    Nie ma już sił Bartosz Huzarski. Jeszcze próbują Michał Gołaś z Larsem Bakiem, ale peleton już widzi śmiałków i za chwilę prawdopodobnie będziemy się smucić.
     
    7
    Dobiegła końca śmiała ucieczka Polaków. Brawo za interesującą akcję i ambitną walkę. Etap rozstrzygną między sobą inni.
     
    6
    Peleton w komplecie. Rusza BMC, rusza Tinkoff-Saxo, ale to nie jedyne drużyny, które mają apetyt na wygraną w Mur de Bretagne.
     
    5
    Sprinterzy zostają za peletonem. Pod opieką partnerów jest Peter Sagan, który ma ochotę na którąś z koszulek: żółtą albo zieloną.
     
    4
    Bartosz Huzarski został wybrany najbardziej agresywnym kolarzem 8. etapu Tour de France. Zupełnie zasłużona nominacja.
     
    3
    Podjazd pod Mur de Bretagne. Kto ujarzmi interesujące wzniesienie, na którym triumfowali legendarni kolarze?
     
    2
    Będzie finisz z przetrzebionego peletonu. Jedzie wspólnie jeszcze około 50 kolarzy, ale teraz rozpoczyna się stromizna, więc jeszcze kilkudziesięciu odpadnie.
     
    1
    Są także w czubie czołowi kolarze generalki. Może wygra któryś z pretendentów do wygrania całego Tour de France?
     
    0,8
    Starają się uciec soliści. Uformowała się jednak czołowa trójka, a za nią liderzy.
     
    0,4
    Vuillermoz, Martin, ruszają soliści i marzą o zwycięstwie...
     
    Alexis Vuillermoz wygrał ósmy etap Tour de France. Premierowa wygrana gospodarzy w tegorocznym wyścigu!
     
    Liderem pozostanie Christopher Froome. Niebawem poznamy wszystkie klasyfikacje i miejsca Polaków na mecie.
     
    Przełknęliśmy gorzką pigułkę, choć jednocześnie cieszymy się, że biało-czerwoni kolarze w końcu byli bardzo aktywni w Tour de France. Uformowali historyczną ucieczkę, która jednak nie dostała pozwolenia na sukces od peletonu. Może uda się innego dnia. Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na niedzielny etap z lajfy.com. (17:42:20)

    Sebastian

    Wyniki 8. etapu Tour de France:

    1. Alexis Vuillermoz (ALM) 4.20:55
    2. Daniel Martin (TCG) + 0:05
    3. Alejandro Valverde (MOV) + 0:10
    4. Peter Sagan (TCS) + 0:10
    5. Tony Gallopin (LTS) + 0:10
    6. Greg Van Avermaet (BMC) + 0:10
    7. Adam Yates (OGE) + 0:10
    8. Christopher Froome (SKY) + 0:10
    9. Bauke Mollema (TFR) + 0:10
    10. Tejay Van Garderen (BMC) + 0:10
    ---
    96. Michał Kwiatkowski (EQS) + 3:08
    152. Michał Gołaś (EQS) + 7:58
    153. Rafał Majka (TCS) + 7:58
    154. Bartosz Huzarski (BOA) + 7:58

    Premia górska 4. kategorii Col du Mont Bel-Air (99.5 km):

    1. Romain Sicard

    Premia sprinterska Gare de Moncontour (108.5 km):

    1. Pierre-Luc Perichon
    2. Bartosz Huzarski
    3. Sylvain Chavanel
    4. Romain Sicard
    5. Andre Greipel

    Premia górska 3. kategorii Mur de Bretagne (181.5 km):

    1. Alexis Vuillermoz
    2. Daniel Martin
    3. Alejandro Valverde
    Klasyfikacja generalna po 8. etapie Tour de France:

    1. Christopher Froome (SKY) 31.01:56
    2. Peter Sagan (TCS) + 0:11
    3. Tejay Van Garderen (BMC) + 0:13
    4. Tony Gallopin (LTS) + 0:26
    5. Greg Van Avermaet (BMC) + 0:28
    6. Rigoberto Uran Uran (EQS) + 0:34
    7. Alberto Contador (TCS) + 0:36
    8. Warren Barguil (TGA) + 1:07
    9. Zdenek Stybar (EQS) + 1:15
    10. Bauke Mollema (TFR) + 1:32
    ---
    44. Michał Kwiatkowski (EQS) + 14:34
    57. Michał Gołaś (EQS) + 19:39
    118. Bartosz Huzarski (BOA) + 33:40
    141. Rafał Majka (TCS) + 40:34