Etap 12: Lannemezan - Plateau de Beille Joaquim Rodriguez (ESP) (koniec)
wydarzenie zakończone
Etap 12: Lannemezan - Plateau de Beille

Joaquim Rodriguez (ESP)

(Fuglsang, Bardet)

Czwartek 16.07.2015, 11:15Tour de France
     
    Nie ma wyraźnych różnic między najlepszymi kolarzami w klasyfikacji generalnej, więc liderem pozostanie Christopher Froome. 12. etap Tour de France upłynął pod znakiem szarży Michała Kwiatkowskiego, ale jednak zdecydowanie najlepszy tego dnia był Joaquim Rodriguez Oliver. Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam już na następne relacje z lajfy.com. Oczywiście wszystkie klasyfikacje znajdą Państwo w stopce po prawej stronie ekranu. (17:08:21)
    Triumf Purito!

     
    Drugi Fuglsang, trzeci Bardet, a za chwilę przekonamy się, czy będą różnice między pretendentami do wygrania całego Tour de France.
     
    Joaquim Rodriguez wygrał dzięki pięknemu atakowi na Plateau de Beille 12. etap Tour de France. To druga wiktoria tego kolarza w tegorocznym wyścigu!
     
    1
    Purito kilometr przed metą. Reprezentant Katushy jest już na płaskowyżu. Tymczasem Kwiatkowski wrócił do liderów i szukał wzrokiem jakiegoś kolegi z zespołu. Nie znalazł.
     
    1,2
    Był upał, teraz ulewa. Najmocniejszy w tych warunkach okaże się prawdopodobnie Joaquim Rodriguez.
     
    1,6
    Szarpnął Christopher Froome. Tempo wytrzymali partnerzy z podium w klasyfikacji generalnej. Szachy liderów niby częste, ale mało konkretne.
     
    2
    Dwa kilometry zostały do kreski Joaquimowi Rodriguezowi. Katalończyk wygra etap, o ile nie zdarzy się nic dramatycznego na mokrej szosie.
    Sukcesik Kwiatka.

     
    2,5
    Michał Kwiatkowski po raz drugi został wybrany najbardziej agresywnym kolarzem etapu. To prestiż i nagroda finansowa 2.000 euro.
     
    3
    Rodriguez blisko wygranej etapu, a grupa lidera w komplecie. Stabilizuje się sytuacja na trasie 12. etapu Tour de France.
     
    3,5
    Lekkie wypłaszczenie w tym fragmencie. Jeszcze Nairo Quintana próbuje zgubić Froome'a. Niewiele ma już do nadrobienia.
    Brawo dla Purito.

     
    4,5
    Czy znajdą się mocni na kolarzy Sky, by doprowadzić do zmian w klasyfikacji generalnej Tour de France? Na razie brytyjska drużyna radzi sobie wyśmienicie.
     
    5
    Joaquim Rodriguez ma już ogromną szansę na wygranie etapu. Samotnie mknie ku mecie i trudno powiedzieć, kto może mu zagrozić. Ma swój dzień i zabrał Kwiatkowskiemu sukces.
     
    5,5
    Vincenzo Nibali odrodził się i sprawdził koło Froome'a oraz Contadora. Lider nie zamierza ścigać każdego. Ma zresztą do pomocy Richiego Porte.
    Także dziękujemy Poakowi za emocje.

     
    6,4
    Alberto Contador zaatakował Christophera Froome'a. Hiszpan chce nadrabiać w klasyfikacji generalnej i nadać smaku dalszej części Wielkiej Pętli.
     
    6,8
    Purito prowadzi i jest faworytem do drugiego zwycięstwa etapowego w Tour de France. Możemy skupić się również na wydarzeniach w peletonie, choć lepiej w tym momencie napisać grupie lidera, ponieważ Majka odchodził ją zdecydowanie.
     
    7,2
    Pognał do przodu Joaquim Rodriguez! Brawo dla Polaka, ale zabrakło sił na legendarnym podjeździe pod Plateau de Beille.
     
    7,5
    Na czele Michał Kwiatkowski i Joaquim Rodriguez. Hiszpan będzie próbował zgubić naszego reprezentanta...
     
    7,7
    Tak jak przewidywaliśmy Purito będzie największym konkurentem Michała Kwiatkowskiego. Hiszpan zaraz zacznie deptać po piętach Polaka. Aj.
     
    8,2
    Potwornie zmęczony Polak. Całe osiem kilometrów pedałowania przed Kwiatkowskim, a już samotnie goni Joaquim Rodriguez.
     
    8,7
    Tymczasem Majka już przerzedził peleton do bardzo szczupłego rozmiaru. Przyszła forma do naszego najlepszego górala, a to cieszy.
     
    9
    Wielka dramaturgia. Jakob Fuglsang ruszył do przodu. Bardzo chce poprawić marne nastroje w zespole Astana po niepowodzeniach Vincenzo Nibaliego.
    Czołowka przejechała bramkę 10 kilometrów.

     
    9,5
    Niestety, trójka goniąca jest tylko 40 sekund za Kwiatkowskim. Czy Polak będzie w stanie utrzymać mocniejsze lub podobne tempo do Duńczyka, Hiszpana i Francuza?
     
    10
    Mistrza świata goni już arcymocna trójka Fuglsang, Rodriguez i Bardet. Purito gonił też Kwiatkowskiego na mistrzostwach świata w Ponferradzie i wówczas nie dał rady.
     
    10,5
    Tymczasem dla odetchnięcia zerknijmy do peletonu, gdzie tempo zaczął dyktować triumfator z wczoraj – Rafał Majka.
     
    11
    Dopadła grupa pościgowa Sepa Vanmarcke. Belg nie ma już sił. Wygra Polak albo ktoś z grupy pościgowej.
     
    11,3
    Purito może zaraz ruszyć do przodu. Wygrał już etap w tegorocznym Tour de France, ale na wielkich wzniesieniach nie imponował formą. Groźni są również Fuglsang oraz Bardet.
     
    12
    12 kilometrów do finiszu. 1:30 przewagi Michała Kwiatkowskiego. Emocje sięgają zenitu w polskich domach!
     
    12,8
    Pościg chartów prowadzą kolarze AG2R. Z tyłu Joaquim Rodriguez i Jakob Fuglsang. Nie można ich absolutnie lekceważyć. To nie są kolarze z przypadku.
     
    13,5
    Michał Kwiatkowski już sam! Mistrz świata i jego 13,5 kilometra do mety. Cały czas pod górę. Będzie szalenie trudno.
     
    13,8
    Będą dziś dwa wyścigi. Pierwszy z udziałem Michała Kwiatkowskiego o wygraną etapową i drugi o różnice w klasyfikacji generalnej. Bardziej interesuje nas oczywiście ten pierwszy.
     
    14
    Rozpoczął się podjazd pod legendarny Plateau de Beille. Polak na czele. Stromizna będzie naprawdę wyniszczająca. Kwiatkowski nadal nie jest faworytem.
    Do boju Kwiato!

     
    15
    Prawie dwie minuty przewagi duetu uciekinierów nad pościgiem. Zwiększa się! Znakomicie, ale jeszcze trochę musimy się podenerwować.
     
    16
    Rozmawiali przed momentem Michał Kwiatkowski z Sepem Vanmarcke. Ustalali taktykę na finałowy podjazd. Powinni współpracować, bo dotychczas Belg nie przejawia wielkiego apetytu do dawania zmian.
     
    18
    Piękna walka w Pirenejach kolarzy z Polski. Wczoraj Rafał Majka, ponad dwie dekady temu Zenon Jaskuła. Może dziś Michał Kwiatkowski sprawi niespodziankę i uszczęśliwi nas.
    Finałowa wspinaczka.

     
    21
    Peleton nie jest groźny! 11 minut za Kwiatkowskim. Walka o zwycięstwo etapowe rozstrzygnie się z niemal stuprocentową pewnością między zawodnikami, którzy na początku podjęli ucieczkę.
     
    23
    Michał Kwiatkowski i Belg ponad 1:30 minuty przed pościgiem. Do boju Kwiato. Jest już tak blisko mety, że trzeba trzymać kciuki za naszego reprezentanta.
     
    25
    Kwiatkowski wciąż prowadzi w towarzystwie Sepa Vanmarcke. W miejscu, w którym jest kolarz Etixx-Quick Step, nie ma deszczu i dobrze.
    Lato w górach. Trzeba uważać.

     
    28
    Eksperci przewidywali, że o wiktorię etapową mogą powalczyć dziś najlepsi kolarze w generalce. Prawdopodobnie nie stanie się tak. Ponownie nie ma woli pościgu, a ucieczka jest ponad 10 minut przed pociągiem Sky. To bardziej polski pociąg regionalny niż ultraszybka kolej.
     
    31
    Michał Kwiatkowski i Sep Vanmarcke są ponad minutę przed pościgiem. Na zjeździe tradycyjnie Polak zyskał i podciągnął kolarza Lotto-Jumbo. Legendarny podjazd pod Plateau de Beille będzie decydujący, ale pozycja Polaka nie jest zła.
     
    35
    Ulewa przechodząca w gradobicie utrudnia realizację telewizyjną Tour de France. Z nami będą Państwo na bieżąco do końca etapu. A do finiszu 35 kilometrów, więc odcinek wchodzi w decydującą trasę.
     
    39
    Robi się ślisko na szosie. Louis Meintjes miał przygodę i wyleciał na pobocze. Sprzęt cały, kolarz cały, więc kontynuuje jazdę. Oby nic nie przydarzyło się dziś Polakom.
    Gradobicie ma mecie.

     
    43
    Rzadko zaglądamy do peletonu z liderami wszystkich klasyfikacji indywidualnych. Niewiele tam się dzieje. Sky dyktuje tempo, ale nie szaleńcze. Kwiatkowski jest 10 minut przed nimi. Być może na finałowym podjeździe liderzy poszaleją.
     
    46
    Jakob Fuglsang goni ile tchu w płucach za Michałem Kwiatkowskim. Ciekawostka z obozu Astany jest taka, że dyrektor sportowy Vinokurov przyznał Duńczykowi miano lidera zespołu zamiast będącego bez formy Vincenzo Nibaliego.
     
    48
    Totalne oberwanie chmury na Plateau de Beille. Jeszcze ponad godzinka zanim zjawią się tam kolarze Tour de France.
     
    51
    Michał Kwiatkowski wygrał premię górską 1. kategorii Port de Lers. Nie jest to tak znany podjazd jak Tourmalet, gdzie wczoraj wygrał Rafał Majka, ale i tak należą się brawa dla naszego mistrza świata. Teraz moment odpoczynku dla Kwiatka, czyli zjazd, który tak lubi. Drugi był Sep Vanmarcke.
     
    52
    Grupa pościgowa, która powoli, miarowo odrabia do Michała Kwiatkowskiego składa się z siedmiu dobrych górali:

    Jakob Fuglsang (AST)
    Joaquim Rodriguez Oliver (KAT)
    Romain Bardet (ALM)
    Gorka Izagirre Insausti (MOV)
    Mikael Cherel (ALM)
    Romain Sicard (EUC)
    Louis Meintjes (MTN)
     
    54
    Michał Kwiatkowski niezmiennie na czele wyścigu. Tęczowa koszulka prowadzi od kilku kilometrów i nadal nie pozwala się dopaść grupie pościgowej z między innymi Jacobem Fuglsangiem i Joaquimem Rodrigeuzem. To silna konkurencja!
    Diabeł w Kubotach oczekuje na Plateau de Beille.

     
    55
    Marcel Sieberg odnalazł się i nie jedzie już zawieszony "w czasoprzestrzeni". Aktualnie zaopatruje partnerów w peletonie w pelerynki na wypadek deszczu. Koledzy z zespołu powinni być wdzięczni.
     
    57
    Georg Preidler odpadł od Michała Kwiatkowskiego. To interesująca informacja, ale co ważne – z tyłu idą kontrataki i trzeba być pewnym, że będzie jeszcze szatkować się w przodzie wyścigu.
    Kibice doczekali się wyścigu.

     
    58
    Pierwsze krople deszczu na mecie na Plateau de Beille to już przeszłość. Teraz jest tam regularna ulewa i oby dla dobra kolarzy przeszła niebawem w inne miejsce Pirenejów.
     
    59
    Skoro już mowa o Rafale Majce, to ciekawostką historyczną jest fakt, że jest pierwszy od trzech dekad kolarzem poniżej 26 roku życia, który wygrał trzy etapy Tour de France.
     
    61
    Jak słusznie zauważył Krzysztof Wyrzykowski – "Kwiato" chyba pozazdrościł wczorajszego sukcesu Rafałowi Majce. Od początku jest szalenie aktywny. Teraz jedzie w czołowym trio i stara się nie dać dogonić przez grupę pościgową.
    Prezentowaliśmy profil etapu przed jego rozpoczęciem, ale warto jeszcze raz przyjrzeć się. Dla orientacji – właśnie rozpoczyna się właściwy podjazd pod Port de Lers.


     
    63
    Christopher Froome, Nairo Quintana i reszta towarzystwa zainteresowana podium w Paryżu są ponad 12 minut za trójką uciekinierów. Kwiatkowski i spółka mają też ponad minutę zapasu nad "francuskim" pościgiem. Dalej są następne grupki.
     
    66
    Ważna informacja dla kibiców w Polsce! Nasz mistrz świata urwał się na zjeździe wraz z Sepem Vanmarcke oraz Georgiem Preidlerem. Austriak ma wielką ochotę na zyskanie punktów do klasyfikacji górskiej także na Port de Lers.
     
    70
    To etap Tour de France, na którym dzieje się naprawdę bardzo dużo od samego początku. Czołówka szatkuje się, a droga wiedzie raz w górę, a raz w dół. Prawdziwy rollercoaster.
    Poziom trudności rośnie.

     
    75
    Informacja o różnicach czasowych, o których jest idealny moment, by wspomnieć. Czołówka jest ponad 9 minut przed peletonem z liderem Cristopherem Froomem. Pretendenci do podium Touru nie wydają się być ponownie zainteresowani wygraniem etapu. Między "ekipą" Kwiatkowskiego a peletonem są grupki pościgowe.
     
    80
    Droga wije się teraz ku górze, a poziom trudność wzrasta z każdym kilometrem. Czy Michał Kwiatkowski, który nie jest najbardziej wytrawnym góralem w światowym peletonie, będzie nadal rozdawać karty?
    Łupy kibiców.

     
    85
    Temperatura powietrza zmierzona w słońcu to 37 stopni Cejslusza. Nawet jeżeli pomiar jest przesadzony, to nie zmienia faktu, że warunki pogodowe są ekstremalne.
     
    90
    Kolarze pomknęli w dół niczym błyskawice. Mniej niż sto kilometrów do mety i to co najważniejsze – dwie wspinaczki na premię specjalną i premię 1. kategorii. Informacja dnia, którą warto powtarzać – w czołówce jest nasz mistrz świata Michał Kwiatkowski.
     
    99
    Nie zaskoczę – teraz zjazdy z Col de la Core, więc licznik kilometrów bije znacznie szybciej. Odpadł na podjeździe Christophe Riblon. To zaskoczenie, że akurat Francuz niczym wahadło odpada i dojeżdża do ucieczki. Ale sensacji nie brakuje na Tour de France, więc to można nazwać tylko małą niespodzianką.
     
    102
    Tymczasem za nami premia górska 1. kategorii Col de la Core. Pierwszy zafiniszował Kristijan Durasek, a za nim Georg Preidler i Mikael Cherel. Austriak punktuje po raz drugi w czwartek.
    Pierwsze krople deszczu na mecie.

     
    105
    Z przodu ponownie 22 zawodników, których od peletonu oddziela Marcel Sieberg i 8:26. Solidna zaliczka, choć zbyt wcześnie, by prognozować czy ktoś z tego grona wygra etap.
    Tu wszystko się wyjaśni.

     
    108
    Z reporterskiego obowiązku przypominamy, że między ucieczką a peletonem zawieszony jest niezmiennie Marcel Sieberg. Prawdopodobnie niebawem wróci do drugiego szeregu. Trochę szkoda ambitnego zawodnika Lotto Soudal.
     
    110
    Zaczyna się szatkowanie w czołówce, które przewidywaliśmy zaraz po zainicjowaniu akcji ofensywnej. Ot, choćby Riblon i Coquard są już w grupie pościgowej. Na chwilę odpadł również Michał Kwiatkowski, lecz jak informuje radio wyścigu wrócił już do 18-tki na czele.
    Przewaga Kwiatkowskiego i spółki rośnie.

     
    113
    Na pierwszym górskim etapie, na który tak długo wyczekiwali kibice kolarstwa, Christopher Froome wręcz zmiażdżył konkurentów i ma pokaźną przewagę w klasyfikacji generalnej. Dziś Brytyjczyk nie wyspał się, a o 6:30 został obudzony na kontrolę antydopingową.
     
    118
    Względnie płaski odcinek po zjeździe kolarze mają za sobą. Teraz w górę. Etap jak rollercoaster. A to w górę, a to w dół.
    Tak wygląda następny podjazd.

     
    124
    Do mety pozostało jeszcze sporo dystansu. Skoro już mowa o Polakach, to dziś oficjalnie potwierdzony został skład naszej reprezentacji na Tour de Pologne. W narodowym wyścigu pojadą Batek, Bernas, Białobłocki, Frańczak, Gradek, Janiaczyk, Marczyński oraz Zieliński.
    Na poprzedniej premii honorowany był Fabio Casartelli.

     
    128
    Uczestnicy Tour de France ścigają się w czwartek już niemal dwie godziny. Wiadomość dnia jest na razie następująca: Michał Kwiatkowski znajduje się w szerokiej grupie przed peletonem.
     
    132
    Przewaga ucieczki zmalała do około pięciu minut. Zastanowić warto się, kto ma interes w podkręcaniu tempa w peletonie. Na pewno nie grupy z szybkimi kolarzami w składzie i te z przedstawicielami w ucieczce. Pozostają przede wszystkim ekipy najlepszych kolarzy w generalce: Sky, BMC i Tinkoff-Saxo.
     
    137,5
    Georg Preidler przejechał jako pierwszy premię górską Col de Portet-d'Aspet. Zgarnął w ten sposób pięć oczek w wyścigu po miano najlepszego górala Tour de France. Drugi był Jeremy Roy, a trzeci Lieuwe Westra.
    Jakob Fuglsang poprawi nastroje w Astanie?

     
    138
    Kolarze podjeżdżają aktualnie pod premię górską 2. kategorii Col de Portet-d'Aspet. Najwyżej sklasyfikowanym w klasyfikacji generalnej spośród wspinających się w ucieczce jest Duńczyk Jakob Fuglsang. 18. zawodnik ma pokaźną stratę 19:14 do Cristophera Froome'a.
     
    140
    Niełatwe dziś warunki do ścigania we Francji. Słaby wiaterek nie dodaje rześkości przy 33 stopniach Celsjusza upału. Niedawno Rafał Majka opowiadał, że lubi takie warunki, w których można się bardzo mocno wypocić.
     
    143
    Joaquim Rodriguez ma z pewnością ochotę popunktować na premiach górskich. Dziś do zdobycia jest bardzo wiele oczek. To nie jest zbyt dobra informacja dla Rafała Majki, który na razie odpoczywa po pięknej, solowej akcji na poprzednim etapie.
     
    145
    24 śmiałków, którzy wybrali się w odjazd na arcytrudnym etapie, wypracowała sobie aktualnie 6 minut przewagi nad peletonem z Christopherem Froomem. Kontratak jest zawieszony w – mówiąc kolokwialnie – próżni. Traci dwie minuty do czołówki.
    Kwiatkowski w ucieczce!

    Kolejny dzień, kolejna akcja. Michał kręci w 24 osobowej ucieczce. Przewaga ponad 5 min i z pewnością bedzie rosła. Przed ucieczką 4 trudne podjazdy i jeszcze ponad 150km. Allez #Kwiato

    Posted by Michał Kwiatkowski on 16 lipca 2015
     
    150
    Na 20. kilometrze po rozpoczęciu ścigania rozegrana została premia sprinterska, do której zgodnie z przewidywanami dojechał jeszcze cały peleton. Wygrał Andre Greipel przed Johnem Degenkolbem i Peterem Saganem. Niemiec to dziś jubilat, ale nie sprawi sobie raczej w prezencie zielonej koszulki. W wirtualnej klasyfikacji jest dwa oczka za Saganem, a trudno przypuszczać, że zdobędzie jakiś bonus na mecie.
     
    155
    Kontratakować z peletonu próbują jeszcze Angelo Tulik z Europcaru, a także Marcel Sieberg z Lotto-Soudal. Ta druga drużyna nie wysłała pierwotnie swojego przedstawiciela do przodu.
    Które drużyny przespały odjazd?

     
    160
    Pełny skład ucieczki, która uformowała się na 12. etapie Tour de France: Michał Kwiatkowski, Kristijan Durasek, Dani Navarro, Sylvain Chavanel, Jerome Coppel, Joaquim Rodriguez, Frederic Brun, Anthony Delaplace, Louis Meintjes, Georg Preidler, Sep Vanmarcke, Lieuwe Westra, Jakob Fuglsang, Matthieu Ladagnous, Jeremy Roy, Gorka Izagirre, Romain Bardet, Mikael Cherel, Christophe Riblon, Jan Barta, Bryan Coquard, Romain Sicard.
     
    165
    Przewaga ucieczki nad peletonem to 2 minuty. W czołówce mocne nazwiska. Jest mistrz świata Michał Kwiatkowski, jest Joaquim Rodriguez, a także Christophe Riblon oraz Gorka Izagirre Insausti. Nie ma wątpliwości, że długo nie powinni jechać w komplecie.
     
    170
    Na trasie 12. etapu Tour de France atakuje Michał Kwiatkowski! Początkowo ucieknierzy szatkowali się i przed peletonem jechały grupki. Teraz śmiałkowie połączyli siły i czołówkę utworzyło 24 kolarzy. Jednym z nich jest Kwiato, który być może pozazdrościł sukcesu na poprzednim odcinku Rafałowi Majce.
     
    180
    Lotto Soudal kontrolował tempo w peletonie, ale czołówka podzieliła się już na mniejsze grupki i czekamy aż sytuacja wyklaruje się.
     
    189
    Peleton w komplecie i grupom sprinterów może zależeć, by tak pozostało do 20 kilometra, gdzie będą do zgarnięcia punkty na premii lotnej.
     
    195
    Rozpoczęło się ściganie na trasie etapu z Lannemezan do Plateau de Beille. Kolarze mają do pokonania długą i wymagającą wysiłku trasę – 195 kilometrów.
    Przed startem etapu.

     
    Lannamezan to jedno z niewielkich, malowniczo położonych w dolinie, a otoczonych Pirenejami miasteczek. Start honorowy zaplanowano na godzinę 11:10, a pięć minut później rozpocznie się ostre ściganie.
     
    Nie opadły jeszcze emocje po zwycięstwie etapowym Rafała Majki w środę, a już zapraszamy na relację na żywo z następnego odcinka Tour de France. Początek ścigania o godzinie 11:15.
     
    Poprzedniego dnia byliśmy świadkami czwartej wygranej Polaka w najsłynniejszym, kolarskim wyścigu świata – Tour de France. Rafał Majka przeprowadził fantastyczną akcję, którą przypomniał o swoich sukcesach sprzed roku i wjechał na metę z dużą przewagą nad resztą stawki. Nie doszło do diametralnych zmian w klasyfikacji generalnej, w której przewodzi Christopher Froome. Wiadomo już jednak, że będziemy pasjonować się batalia Majki o obronę koszulki najlepszego górala Wielkiej Pętli.
    Piękna wiktoria Rafała Majki.

     
    Kolarze pozostają w Pirenejach, nieopodal granicy Francji z Hiszpania oraz Andorą. W czwartek czeka ich kolejny trudny etap – nie dość, że długi, to jeszcze najeżony wspinaczkami. Start będzie w Lannemezan, następnie cztery górskie premie, z których ostatnia kategorii specjalnej, gdzie będzie zarazem meta. Najlepsi zawodnicy Wielkiej Pętli będą próbować urwać sobie sekundy na doskonale znanym wzniesieniu Plateau de Beille.
    Profil 12. etapu Tour de France.

     
    Witamy w transmisji online. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:15.

    Sebastian

    Wyniki 12. etapu Tour de France:

    1. Joaquim Rodriguez Oliver (KAT) 5.40:14
    2. Jakob Fuglsang (AST) + 1:12
    3. Romain Bardet (ALM) + 1:49
    4. Gorka Izagirre Insausti (MOV) + 4:34
    5. Louis Meintjes (MTN) + 4:38
    6. Jan Barta (BOA) + 5:47
    7. Romain Sicard (EUC) + 6:03
    8. Mikael Cherel (ALM) + 6:28
    9. Alejandro Valverde Belmonte (MOV) + 6:46
    10. Christopher Froome (SKY) + 6:47
    ---
    27. Michał Kwiatkowski (EQS) + 11:35
    41. Rafał Majka (TCS) + 17:02
    111. Michał Gołaś (EQS) + 33:34
    127. Bartosz Huzarski (BOA) + 33:34

    Premia sprinterska Saint- Bertrand-de-Comminges (20 km):

    1. Andre Greipel (LTS)
    2. John Degenkolb (TGA)
    3. Peter Sagan (TCS)
    4. Mark Cavendish (EQS)
    5. Jens Debusschere (LTS)

    Premia górska 2. kategorii Col de Portet-d'Aspet (57.5 km):

    1. Georg Preidler (TGA)
    2. Jeremy Roy (FDJ)
    3. Lieuwe Westra (AST)

    Premia górska 1. kategorii Col de la Core (93 km):

    1. Kristijan Durasek (LAM)
    2. Georg Preidler (TGA)
    3. Mikael Cherel (ALM)

    Premia górska 1. kategorii Port de Lers (129 km):

    1. Michal Kwiatkowski (EQS)
    2. Sep Vanmarcke (LTJ)
    3. Mikael Cherel (ALM)

    Premia górska kategorii specjalnej Plateau de Beille (195 km):

    1. Joaquim Rodriguez Oliver (KAT)
    2. Jakob Fuglsang (AST)
    3. Romain Bardet (ALM)
    Klasyfikacja generalna po 12. etapie Tour de France:

    1. Christopher Froome (SKY) 46.50:32
    2. Tejay Van Garderen (BMC) + 2:52
    3. Nairo Alexander Quintana Rojas (MOV) + 3:09
    4. Alejandro Valverde Belmonte (MOV) + 3:58
    5. Geraint Thomas (SKY) + 4:03
    6. Alberto Contador (TCS) + 4:04
    7. Robert Gesink (LTJ) + 5:32
    8. Tony Gallopin (LTS) + 7:32
    9. Vincenzo Nibali (AST) + 7:47
    10. Bauke Mollema (TFR) + 8:02
    ---
    41. Rafał Majka (TCS) + 55:47
    60. Michał Kwiatkowski (EQS) + 1.10:50
    73. Bartosz Huzarski (BOA) + 1.19:28
    100. Michał Gołaś (EQS) + 1.34:52