Etap 16: Bourg-de-Péage - Gap Ruben Plaza Molina (SPA) (koniec)
wydarzenie zakończone
Etap 16: Bourg-de-Péage - Gap

Ruben Plaza Molina (SPA)

(Sagan, Pantano)

Poniedziałek 20.07.2015, 12:40 • Bourg-de-Peage - Gap • Tour de France
     
    Witamy w transmisji online. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:40.
    Trzecia wiktoria Andre Greipela.

     
    Sytuację w klasyfikacji generalnej kontroluje od kilku dni Christopher Froome, który znokautował konkurentów na pierwszym etapie w Pirenejach, po czym spokojnie pilnuje kolarzy, którzy chcieliby mu urwać choć sekundę z gigantycznej przewagi. Poprzedniego dnia wygraną etapową odniósł Andre Greipel po finiszu z peletonu. Prawdopodobnie w poniedziałek duża grupa znacznie przerzedzi się na podjazdach.
    Profil 16. etapu Tour de France.

     
    Rozpoczyna się ostatni tydzień ścigania na Wielkiej Pętli. Odcinek o długości 201 kilometrów do Gap to przedsmak Alp i ostatni wysiłek przed ostatnim dniem przerwy w Tour de France. Etap jest różnorodny. Najpierw kolarze podjadą lekko ku górze i zawalczą na premii sprinterskiej. Następnie powspinają się na dwie premie górskie 2. kategorii, a do finiszu będzie prowadzić szybki zjazd.
     
    Zapraszamy na relację na żywo z różnorodnego i długiego etapu Tour de France z Bourg-de-Peage do Gap. Początek ścigania w miasteczku u podnóża Alp o godzinie 12:40.
     
    Kolarze ruszyli z miejscowości Bourg-de-Peage. Start honorowy tradycyjnie z udziałem miejscowych oficjeli, przywitanie z mieszkańcami i spokojne dotarcie do miejsca startu ostrego.
    Tuż przed startem.

     
    201
    Rozpoczęło się ściganie na trasie 16. etapu Tour de France. Przed peletonem 200 kilometrów po zróżnicowanym terenie.
     
    196
    Do przodu wysforował się Peter Sagan. Nie ma wątpliwości, że kolega Rafała Majki z Tinkoff-Saxo ma ochotę zgarnąć pełną pulę na premii sprinterskiej Die. Została ona zlokalizowana 86.5 km po starcie.
     
    192
    170 kolarzy wystartowało do 16. etapu Tour de France. Nie uczynił tego triumfator jednego z odcinków w drugim tygodniu Greg van Avermaet, który lada moment spodziewa się narodzin dziecka.
    Miejsce startu ostrego.

     
    189
    Przez peletonem jedzie 26 kolarzy. Peterowi Saganowi towarzyszy między innymi Michał Gołaś. Sytuacja zaczyna się krystalizować, ale wciąż nowi śmiałkowie dojeżdżają do czołówki.
     
    185
    Na zjeździe do miejscowości Gap z Col de Manse miał miejsce groźny upadek Joseby Belokiego, największego obok Jana Ullricha konkurenta Lance'a Armstronga w końcowych latach świetności. Kraksa Hiszpana na zjeździe praktycznie zakończyła jego błyskotliwą karierę.
     
    182
    Z przodu dwunastka śmiałków, bez Michała Gołasia. Jest Peter Sagan (TCS), a towarzyszą mu Serge Pauwels (MTN), Simon Geschke (TGA), Bob Jungels (TFR), Andriy Grivko (AST), Nelson Oliveira (LAM), Ruben Plaza Molina (LAM), Daniel Garcia Navarro (COF), Pierrick Fedrigo (BSE), Christophe Riblon (ALM), Thomas De Gendt (LTS) oraz Marco Haller (KAT).
     
    177
    Między ucieczką a dużą grupą pozostaje pościg kilkunastu kolarzy z udziałem Michała Gołasia. Polak i spółka tracą do Sagana oraz jego towarzystwa 25 sekund.
    Liderem Wielkiej Pętli jest Christopher Froome.

     
    172
    Ucieczka jedzie 2:25 przed peletonem, natomiast w próżni zawieszony wciąż kontratak z Michałem Gołasiem. Konkretnie 13-osobowy pościg jest minutę za grupą Sagana.
     
    168
    Bardzo wielu zawodników ma dziś ochotę na odjazd. Profil etapu wydaje się być znakomity dla uciekinierów, by rozegrać finisz z przerzedzonej grupki. Łącznie szczęścia próbowało już ponad 30 kolarzy.
     
    164
    Temperatura powietrza oscyluje wokół 30 stopni Celsjusza, a wiaterek jest symboliczny. W przeciwieństwie do Polski, we Francji lato nie daje za wygraną i kolarze muszą się napocić na trasie Touru.
     
    160
    Pościg jedzie niezmiennie około minutę za ucieczką. Tworzą go:

    Michał Gołaś (EQS), Jarlinson Pantano Gomez (IAM), Luis Angel Mate Mardones (COF), Thomas Voeckler (EUC), Edvald Boasson Hagen (MTN), Daniel Teklehaimanot (MTN), Pierre-Luc Perichon (BSE), Markel Irizar Arranburu (TFR), Matteo Trentin (EQS), Laurent Didier (TFR), Adam Hansen (LTS), Imanol Erviti Ollo (MOV).
     
    155
    Mamy zatem swoisty wyścig pociągów, przypominający nieco jazdę drużynową na czas, choć w składach mieszanych. Po 12 kolarzy w obu czołowych grupach, następnie samotny Jan Barta i peleton, w którym nikt nie forsuje wysokiego tempa.
    Które grupy przespały ucieczkę?

     
    150
    Najwyżej sklasyfikowanym z ucieczki w klasyfikacji generalnej jest Serge Pauwels, natomiast Pierrick Fedrigo ma w swoim indywidualnym dorobku wygraną w Gap. Udało mu się dokonać tej sztuki w 2006 roku.
     
    147
    Ucieczka zarobiła przewagę pięciu minut nad peletonem, ale co ciekawe kontratak jest tylko 45 sekund za nią. Robi się ciekawie, ponieważ za moment Michał Gołaś może być w czołówce.
     
    144
    Bardzo szybko mknie w kierunku Gap ucieczka. Konieczność nadrabiania nad pościgiem zmusza do sprawnego kręcenia. W pierwszej godzinie etapu 12-osobowa grupa przejechała 53.6 kilometry.
     
    140
    Samotnik Jan Barta postanowił wrócić karnie do peletonu. Kolega Bartosza Huzarskiego uznał słusznie, że nie ma szans w pojedynkę dojechać do czołówki, więc nie marnował energii.
    Alpejskie krajobrazy.

     
    137
    Peter Kennaugh wycofał się z Tour de France, więc w peletonie pozostało mniej niż 170 kolarzy.
     
    133
    Peter Sagan jest coraz bliżej premii sprinterskiej. Na finiszu będzie bez dwóch zdań faworytem, a właśnie zgarnięcie puli w Die było jego podstawowym celem na poniedziałek.
     
    129
    Czas sprawdzić, jak wyglądają różnice czasowe na trasie 16. etapu Tour de France. 12-osobowa ucieczka ma minutę zapasu nad pościgiem, a także 5:57 nad peletonem z Christopherem Froomem oraz Nairo Quintaną.
    Tu wszystko się wyjaśni.

     
    125
    Greg Van Avermaet, który nie przystąpił dziś do ścigania, wyjaśnił mediom, że planował wycofać się w dniu przerwy, jednak otrzymał od swojej partnerki telefon wcześniej. Przypomnijmy, że kolarz BMC spodziewa się narodzin dziecka.
     
    120
    Tymczasem 1,5-godziny ścigania za kolarzami. Po bardzo dynamicznym początku etapu sytuacja ustabilizowała się. Niebawem premia sprinterska Die.
     
    114.5
    Peter Sagan wygrał premię sprinterską Die. Zgodnie z przewidywaniami posiadacz zielonej koszulki powiększył swoją przewagę nad konkurentami. Podstawowy cel jego ucieczki został zrealizowany, ale być może powalczy jeszcze o wiktorię etapową.
     
    112
    Drugie miejsce na premii sprinterskiej Die zajął Thomas de Gendt, a trzecie Bob Jungels. Coraz bliżej do poważnych wspinaczek na trasie 16. etapu Tour de France.
    Peter Sagan triumfował w Die.

     
    108
    Warto przypomnieć, że w grupie pościgowej jedzie Michał Gołaś. Aktywni są kolarze z Polski, choć poza Rafałem Majką, mało konkretni. Michał Kwiatkowski szarżował wczoraj, a dziś na razie odpoczywa.
     
    103
    Na czele peletonu pedałuje Sky, kontroluje tempo, ale nie podkręca zbyt mocno. Największa grupa traci do ucieczki 8:04.
     
    100
    Setka do finiszu w Gap. Alberto Contador został za peletonem i zmienił rower. Coś nie pasowało Hiszpanowi w sprzęcie.
     
    97
    Sprzęt nie współgra z zespołem Tinkoff-Saxo. Teraz Peter Sagan pozbył się radia, więc przez pewien czas będzie tylko w tradycyjnym kontakcie ze swoim wozem.
    Peleton w akcji.

     
    96
    Na 105. kilometrze doszło do przełomowego połączenia się uciekających grup. Prawdopodobnie dojadą wspólnie do Col de Cabre. Na czele jest 23 kolarzy bez Laurenta Didiera, który odpadł.
     
    93
    Krajobrazy w pobliżu Alp są bardzo malownicze. Niewątpliwym plusem górskich etapów jest możliwość podziwiania bardzo urokliwych widoków.
     
    88
    Pierwszy raz przewaga ucieczki nad peletonem przekroczyła 10 minut. Czołówka rozpoczęła długą wspinaczkę na premię górską 2. kategorii Col de Cabre.
     
    83
    Wysokie dziś tempo. Coraz bardziej prawdopodobne jest, że peleton odpuści nie pierwszy raz na Tour de France, zażartą pogoń. Wszystko wyjaśni się jednak na trudnych podjazdach.
     
    80
    Na podjeździe odpadają co słabsi kolarze. Można się było spodziewać, że podjazdy będą selektywne. Na dodatek zawodnikom doskwiera upał, więc przetrwają tylko najsilniejsi.
    Ucieczka w akcji.

     
    76
    Peter Sagan ucieka trzeci dzień z rzędu. Jego grupa ma ponad 12 minut przewagi nad peletonem i jej członkowie mogą powoli analizować w głowach profil końcówki. Otwiera się przed nimi wielka szansa.
     
    73
    Laurent Didier wraca powoli do dużej grupy, ponieważ nie wytrzymał w czołówce, a nie widzi sensu zaginać się. Lepiej odpocząć.
     
    72
    Problem Rafała Majki! Polak leżał w kraksie na Col de Cabre. Oby nie stało się nic poważnego.
     
    70
    Majka potrzebował pomocy medycznej. Wsiadł już na rower i spróbuje po samochodach dołączyć do peletonu i bez strat przejechać ostatni etap przed dniem przerwy na Tour de France.
    Problem Rafała Majki.

     
    68
    Na Col de Cabre najszybszy był Serge Pauwels, który wyprzedził aktywnego Thomasa De Gendta i Edvalda Boassona-Hagena.
     
    65
    Po premii oczywiście zjazd, gdzie kilometry uciekają szybko. Co ciekawe, długi, ale nie bardzo stromy podjazd pod Col de Cabre nie przerzedził czołówki, w której pozostało 23 kolarzy. Wszyscy są wymienieni w stopce po prawej stronie.
    Peter Sagan na zjeździe.

     
    60
    Sagan ma już serdecznie dość bardzo licznego towarzystwa i próbuje urwać przynajmniej kilku kolarzy. Powinien w tym momencie zachować czujność Michał Gołaś.
     
    56
    Dziś w Kolumbii święto narodowe. Jarlison Pantano Gomez jedzie w ucieczce i jest tam najwyżej sklasyfikowanym w generalce kolarzem. Ma ochotę uczcić święto swoim zwycięstwem etapowym. Kibice w południowym kraju liczą też mocno na Nairo Quintanę – wicelidera całego Tour de France.
     
    53
    Sky nie ma najmniejszej ochoty napędzać pościgu za ucieczką. W tej sytuacji do pracy mogą zabrać się inne drużyny w peletonie. Mogą, ale nie palą się do tego ani trochę.
     
    50
    50 kilometrów do finiszu w Gap! Ucieczka z Peterem Saganem oraz Michałem Gołasiem ma 14 minut przewagi nad peletonem.
    Kolarzom może się zrobić gorąco.

     
    47
    Uciekinierzy mają już dość komfortową sytuację, ponieważ peleton nie zamierza ich łapać za wszelką cenę. Zaczynają się czarować i chcą odczepić kilka wagoników.
     
    45
    Właśnie! Zaatakował Australijczyk Adam Hansen i w przeciwieństwie do poprzednich śmiałków odjechał na kilkaset metrów. Ciekawe jak rozwinie się akcja doświadczonego kolarza Lotto Soudal.
     
    42
    30 sekund zaliczki Adama Hansena nad pościgiem z Peterem Saganem oraz Michałem Gołasiem. Peleton dał przyzwolenie ucieczce i musiałby zdarzyć się kataklizm, by została złapana.
    Uciekinier!

     
    38
    Zaczyna szatkować się ucieczka, która nie mogła zbyt długo jechać zgodnie. Była zbyt liczna. Za Adamem Hansenem pognał Marco Haller i Australijczyk zastanawia się czy nie poczekać na partnera.
     
    36
    Poczekał Adam Hansen na Marco Hallera. Kręcą wspólnie w kierunku mety i starają się odjechać jak najdalej 20 goniącym ich rywalom.
    Sytuacja w pigułce.

     
    34
    Co nas czeka? Kolarze zagoszczą w Gap i ruszą na rundę, której gwoździem programu będzie podjazd pod Col de Manse. Następnie do finiszu poprowadzi szybki zjazd i fragment po płaskowyżu.
     
    30
    Peleton 17 minut za poszatkowaną ucieczką. Nie ma zagrożenia, że ucieczka go zdubluje, a przypominamy o tym tylko dlatego, że raz na Tour de Pologne zdarzyła się taka niecodzienna sytuacja.
    Duet z przewagą 50 sekund nad pościgiem.

     
    28
    Podjazd pod Col de Manse nie jest legendarnym podjazdem w Alpach, ale potrafi siać spustoszenie i dać się we znaki nieprzygotowanym kolarzom.
     
    25
    Przewaga Hansena i Hallera nad peletonem za moment może przekroczyć 20 minut. Bardzo się dziś naczekamy na finisz pretendentów do wygrania Tour de France.
     
    22
    Daniel Teklehaiamanot nie wyrobił w zakręcie. Przypomnijmy, że reprezentant Erytrei był liderem w klasyfikacji górskiej Tour de France.
     
    20
    Rozpoczęła się wspinaczka. Prowadzą Adam Hansen oraz Marco Haller. Za nimi 20-osobow grupa pościgowa i hen daleko peleton.
     
    19
    Peter Sagan ruszył do przodu. Na 45 sekund uciekli Słowakowi dwaj panowie z nazwiskami na literkę "H".
     
    18
    Ależ się teraz poszatkowała czołówka. Niestety, nie wydaje się, żeby Michał Gołaś brał udział w rozgrywce o zwycięstwo etapowe.
    Decydujący podjazd.

     
    17.5
    Są jeszcze z przodu Hansen oraz Haller, ale są już mocno zmęczeni. Teraz prowadzi Ruben Plaza Molina!
     
    16.8
    Kolarz Lampre wypracował sobie przez kilometr 30 sekund zaliczki na jadącą za nim grupą czterech kolarzy: Riblonem, Teklehaimanotem, Saganem oraz Geschke.
     
    16.2
    Z grupki pościgowej atakuje Christophe Riblon, który zdaje sobie sprawę, że jeżeli ma gdzieś nadrobić nad konkurentami, to jest to podjazd, a nie zjazd.
    Kto wygra w Gap?

     
    14.8
    Tymczasem peleton już ponad 20 minut za Rubenem Plazą Moliną. To ostatni raport z dużej grupy, gdzie dziś mocno rekreacyjne tempo. Więcej ciekawego dzieje się w czołówce.
     
    13.7
    Grupa pościgowa to już dziewiątka, a nie kwartet. Nadal prowadzi samotnie Ruben Plaza Molina z Lampre. Postawił wszystko na jedną kartę.
     
    13.4
    45 sekund zaliczki Hiszpana nad pościgiem. Jeżeli dowiezie z minutę do premii, to będzie faworytem na zjeździe.
     
    12.5
    Trochę żwawiej w peletonie. Być może któraś z grup postara się jeszcze raz urwać choć sekundę liderowi – Christopherowi Froome'owi.
     
    11.6
    Ruben Plaza Molina z Lampre wygrał premię górską Col de Manse i pognał na zjeździe w kierunku mety! Drugi Peter Sagan.
     
    8
    Sagan goni na zjeździe Molinę. Poirytowani konkurenci ruszają za Słowakiem, ale czy zdążą złapać Hiszpana?!
     
    7
    Słowak goni tak zaciekle, że nieomal wpadł w kibiców ustawionych na zakręcie!
     
    5
    Ruben Plaza Molina rozpędza się i mocno ryzykuje, by wygrać 16. etap Tour de France. Pięć kilometrów od szczęścia Hiszpan!
    Ostatnie kilometry etapu!

     
    4
    Coraz bliżej szczęścia Ruben Plaza Molina. Zmniejsza się jego przewaga, jednak 35 sekund nad Peterem Saganem wciąż mu pozostało.
     
    2.5
    Przejechał kolarz Lampre bramkę oznaczającą trzy kilometry do mety!
     
    1,5
    Za moment będzie finiszować Ruben Plaza Molina. Wielki sukces Hiszpana!
     
    Znakomita akcja solowa! Ruben Plaza Molina wygrał 16. etap Tour de France w Gap! To pierwsza wygrana zespołu Lampre na tegorocznej Wielkiej Pętli.
     
    Peter Sagan tradycyjnie drugi. Przed peletonem dojechał również Michał Gołaś, któremu zabrakło sił na decydującym podjeździe, by powalczyć o wygraną.
     
    Kilkanaście minut trzeba zaczekać na peleton. Być może dojdzie w nim do jakichś przetasowań.
    Wygrana Hiszpana!

     
    Wyniki 16. etapu Tour de France:

    1. Ruben Plaza Molina (LAM) 4.30:10
    2. Peter Sagan (TCS) + 0:30
    3. Jarlinson Pantano Gomez (IAM) + 0:36
    4. Simon Geschke (TGA) + 0:40
    5. Bob Jungels (TFR) + 0:40
    6. Christophe Riblon (ALM) + 0:40
    7. Daniel Teklehaimanot (MTN) + 0:53
    8. Thomas De Gendt (LTS) + 1:00
    9. Luis Angel Mate Mardones (COF) + 1:22
    10. Thomas Voeckler (EUC) + 1:22
    ---
    14. Michał Gołaś (EQS) + 1:55
     
    Geraint Thomas wypadł na zakręcie na zjeździe, przekoziołkował przez barierkę. Wyglądało to szalenie groźnie. Szosa do Gap potwierdza jak bardzo jest niebezpieczna.
     
    Dwa wyścigi oglądaliśmy na Tour de France! Etap zgarnął Ruben Plaza Molina i uszczęśliwił wyposzczoną od zwycięstw ekipę Lampre. Hiszpan zaatakował efektownie na Col de Manse i nie dał się dopaść dzięki brawurowym zjazdom. Ponownie Peter Sagan dojechał na pechowym drugim miejscu. Liderzy sprawdzili się dopiero w końcówce. Delikatnie zyskał Vincenzo Nibali, a stracił Tony Gallopin. Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje kolarskie po dniu przerwy. (17:31:59)

    Sebastian

    Wyniki 16. etapu Tour de France:

    1. Ruben Plaza Molina (LAM) 4.30:10
    2. Peter Sagan (TCS) + 0:30
    3. Jarlinson Pantano Gomez (IAM) + 0:36
    4. Simon Geschke (TGA) + 0:40
    5. Bob Jungels (TFR) + 0:40
    6. Christophe Riblon (ALM) + 0:40
    7. Daniel Teklehaimanot (MTN) + 0:53
    8. Thomas De Gendt (LTS) + 1:00
    9. Luis Angel Mate Mardones (COF) + 1:22
    10. Thomas Voeckler (EUC) + 1:22
    ---
    14. Michał Gołaś (EQS) + 1:55
    149. Rafał Majka (TCS) + 30:36
    155. Michał Kwiatkowski (EQS) + 30:36
    163. Bartosz Huzarski (BOA) + 30:36

    Premia sprinterska Die (86.5 km):

    1. Peter Sagan (TCS)
    2. Thomas de Gendt (LTS)
    3. Bon Jungels (TFR)
    4. Marco Haller (KAT)
    5. Pierrick Fedrigo (BSE)

    Premia górska 2. kategorii Col de Cabre (130 km):

    1. Serge Pauwels (MTN)
    2. Thomas De Gendt (LTS)
    3. Edvald Boasson-Hagen (MTN)
    4. Marco Haller (KAT)

    Premia górska 2. kategorii Col de Manse (189 km):

    1. Ruben Plaza Molina (LAM)
    2. Peter Sagan (TCS)
    3. Simon Geschke (TGA)
    4. Jarlinson Pantano Gomez (IAM)
    Klasyfikacja generalna po 16. etapie:

    1. Christopher Froome (SKY) 64.47:16
    2. Nairo Quintana Rojas (MOV) + 3:10
    3. Tejay van Garderen (BMC) + 3:32
    4. Alejandro Valverde (MOV) + 4:02
    5. Alberto Contador (TCS) + 4:23
    6. Geraint Thomas (SKY) + 5:32
    7. Robert Gesink (TLJ) + 6:23
    8. Vincenzo Nibali (AST) + 7:49
    9. Bauke Mollema (TFR) + 8:53
    10. Warren Barguil (TGA) + 11:03
    ---
    59. Rafał Majka (TCS) + 1.29"13
    67. Michał Gołaś (EQS) + 1.35:29
    92. Michał Kwiatkowski (EQS) + 1.53:25
    98. Bartosz Huzarski (BOA) + 1.59:13