Bułgaria – Szwecja 3:2 (koniec) | Francja – Holandia 4:0 (koniec) | Luksemburg – Białoruś 1:0 (koniec)
Węgry – Łotwa 3:1 (koniec) | Portugalia – Wyspy Owcze 5:1 (koniec) | Szwajcaria – Andora 3:0 (koniec)
Cypr – Bośnia i Herc. 3:2 (koniec) | Grecja – Estonia 0:0 (koniec) | Belgia – Gibraltar 9:0 (koniec)
Francja
4:0 (1:0)
Holandia
Czwartek 31.08.2017, 20:45Eliminacje Mistrzostw Świata (Europa) • Grupa A

O meczu:

Czas na przerwę w klubowych rozgrywkach i mecze eliminacji! Już za niecały rok odbędzie się mundial w Rosji, a niedługo będzie już jasne, kto na nim zagra. W jednym z czwartkowych meczów dojdzie do ciekawie zapowiadającego się starcia Francuzów z Holendrami.

Les Blues:

Miejscowi znajdują się w nie najgorszej w Grupie A. Francuzi mają tyle samo punktów, co Szwecja, a także identyczny bilans meczów bezpośrednich. Trójkolorowi mają jednak nieco gorszy bilans bramkowy i obecnie to oni plasują się na drugiej lokacie.

Oranje:

Dużo gorzej wygląda sytuacja przyjezdnych. Podopieczni Dicka Advocaata po sześciu meczach mają dziesięć "oczek" i tracą do Szwecji oraz Francji po trzy punkty. Holendrzy nie mogą dziś przegrać, jeśli chcą zachować szanse na awans.
    Czy Holendrzy podołają wyzwaniu?

Premierowa odsłona dwumeczu:

Pierwsze bezpośrednie starcie tych ekip w bieżących eliminacjach miało miejsce 10 października ubiegłego roku. Francuzi przeważali w tym pojedynku i zwyciężyli 1:0 po golu Pogby. We wcześniejszych dwóch towarzyskich starciach również górą byli Trójkolorowi.

O meczu:

Pierwszy gwizdek włoskiego arbitra Gianluci Rocchiego zaplanowano na godzinę 20:45. Składy obydwu zespołów powinniśmy poznać około trzydziestu minut wcześniej. Bądźcie z nami!

Dobry wieczór Państwu! Do rozpoczęcia spotkania pozostała już tylko niecała godzina. Niebawem poznamy zestawienie obydwu zespołów. Zapraszam na wspólne emocje!

Wyjściowe jedenastki:

Francja: Lloris – Kurzawa, Umtiti, P. Pogba, Griezmann – Lemar, Giroud, Coman, Kanté – Sidibé, Koscielny.

Holandia: Cillessen, Zoet – de Vrij, Hoedt, Blind, Strootman – Promes, Wijnaldum, V. Janssen, Sneijder – Robben.

1

3
    W miarę spokojny początek spotkania. Obecnie gospodarze wznawiają grę od autu na wysokości własnego pola karnego.

4
    Teraz to reprezentanci Oranje wymieniają się podaniami na własnej połowie boiska.

5
    Zrobiło się goręcej pod bramką Holendrów, ale przyjezdni umiejętnie wyszli z opresji. Tymczasem Francuzi wyruszają z kolejną akcją.

6
    Giroud uprzedzony w polu karnym przyjezdnych przez Hoedta, który wyekspediował futbolówkę na rzut rożny.

7
    Po zbyt mocnym zagraniu w pole karne gospodarzy piłkę ze spokojem wyłapał Lloris. Niewiele w ofensywie pokazują jak na razie Holendrzy.

9
    Wrzutka Lemara, ale Giroud przegrywa walkę o górną piłkę z jednym z defensorów. Trójkolorowi wykonywać będą korner.

10
    Wydawało się, że wrzutka Lemara była zbyt długa. Futbolówkę zdołał jednak sięgnąć Kościelny, który oddał strzał głową. Lekkie uderzenie spokojnie wybronił Cillessen.

11
    Robben wyłożył futbolówkę na siedemnasty metr do Wijnalduma, ten jednak oddał płaskie, zupełnie niecelne uderzenie.

12
    Paul Pogba wyraźnie faulowany na połowie rywali i arbiter po chwili przerywa grę.

14
    Gol dla Francji!

Gospodarze wychodzą na prowadzenie! Ładna wymiana Giroud i ANTOINE GRIEZMANNA w okolicach pola karnego Holendrów, a następnie świetne wykończenie akcji przez zawodnika Atletico Madryt!
    14. Antoine Griezmann (FRA) - 1:0

15
    W równolegle rozgrywanym drugim spotkaniu tej grupy Bułgarzy prowadzą ze Szwecją. Oznacza to, że w tej chwili Francuzi są samodzielnym liderem eliminacyjnej grupy A!

16
    Uderzenie Lemara zza pola karnego zablokowane przez defensorów Oranje. Jeszcze jeden korner dla Tricolores.

17
    W pełni zasłużony żółty kartonik dla spóźnionego z interwencją Griezmanna.

18
    Zbyt niskie dośrodkowanie Robbena z rzutu wolnego i futbolówkę głową wybijają wyżej ustawieni defensorzy francuskiej kadry.

19
    W dalszym ciągu w natarciu znajduje się ekipa gospodarzy. Duże problemy ze stworzeniem sobie jakiejkolwiek okazji mają przyjezdni.

20
    Pomarańczowym udało się wywalczyć korner. Czy po wrzutce z rzutu rożnego uda im się osiągnąć jakieś wymierne korzyści?

21
    Lloris bezbłędnie wyłapuje piłkę po dośrodkowaniu rywali z narożnika boiska.

22
    Po wrzutce Pogby piłkę wybija de Vrij. W dalszym jednak ciągu napierają na Holendrów wicemistrzowie Europy.

24
    Oranje wymieniają podania na własnej połowie boiska. Holendrzy nie mają pomysłu na wyprowadzenie jakiejś ciekawej ofensywnej akcji.

25
    Griezmann wyszedł wyżej pressingiem, ale nie zdołał przejąć futbolówki.

27
    Niewiele ciekawego dzieje się obecnie na boisku. Za nami bardzo senny fragment gry.

28
    Po nieudanym wykończeniu akcji przez Francuzów z piątego metra wznawia grę Cillessen.

29
    Nieudane dośrodkowanie Lemara z rzutu rożnego, ale Trójkolorowym udaje się utrzymać przy futbolówce.

31
    Coman ładnie zakręcił jednym z defensorów gości przed polem karnym, ale następnie zbyt lekko uderzył na bramkę rywali i Cillessen ze spokojem wychwycił futbolówkę.

33
    Całkowicie zepchnięci do defensywy zostali przyjezdni. Przed momentem kąśliwą centrę zaserwował Coman, ale żaden z jego kolegów nie zdołał przeciąż tego podania.

35
    Cały czas musimy czekać na jakąś kolejną miła dla oka akcje. W ostatnich minutach gra toczy się na połowie Holendrów, ale w bezpiecznej odległości od bramki.

36
    Griezmann zbyt mocno odegrał futbolówkę do wbiegającego w szesnastkę Kurzawy. Od bramki rozpocznie golkiper Holendrów.

38
    Niedokładne podanie Sidibe, ale szybko odzyskują futbolówkę Francuzi.

39
    Coman chciał wrzucać do Griezmanna, ale wyszedł z tego centrostrzał. Cillessen przerzucił piłkę nad poprzeczkę i Francuzi mają korner.
    39. Kinglsley Coman (FRA)

40
    W dalszym ciągu jesteśmy świadkami ogromnej bezradności Holendrów. Nie potrafią wyjść poza własną połowę boiska przyjezdni.

41
    Pogba spróbował swoich sił strzelając z większej odległości. Spokojnie broni jego uderzenie bramkarz Holendrów.

43
    Griezmann ładnie podawał do Pogby, ale ten został na linii pola karnego skutecznie powstrzymany przez jednego z defensorów.

44
    Francuzi wznawiają grę do wrzutu z autu na własnej połowie boiska.

45

Do przerwy Francuzi prowadzają minimalnie, ale przeważają naprawdę mocno. Holendrzy są bezradni, ciężko się patrzy na taką grę ekipy Pomarańczowych. Na drugą odsłonę tego pojedynku wracamy za niecały kwadrans, zostańcie z nami!

46

46
    Zmiana w drużynie Holandia: z boiska schodzi Wesley Sneijder, na boisku pojawia się Tonny Vilhena.

47
    Nieco agresywniej nastawieni na drugą połowę wyszli Pomarańczowi. Nie mają zresztą wyjścia Holendrzy – jeśli chcą grać na mundialu w Rosji, muszą tu co najmniej zremisować.

48
    Pogba walczył o piłkę z Robennem przy narożniku boiska, ale ten bardzo dobrze się zastawiał. Od bramki rozpoczną Holendrzy.

49
    Sidibe wyraźnie ucierpiał w starciu z Blindem na prawym skrzydle. Potrzebna będzie krótka przerwa w grze.

51
    Umiejętnie grają w defensywie Francuzi. Trójkolorowi mądrze bronią prowadzenia.

52
    Dobrze zapowiadająca się akcja Holendrów przerwana przez arbitra. Na pozycji spalonej złapany został Janssen.

53
    Giroud szczęśliwie wszedł w posiadanie futbolówki po dośrodkowaniu Lemara z rzutu rożnego, ale było zbyt gęsto, aby mógł zmieścić piłkę w siatce.

54
    Jakiegoś urazu doznał Kościelny, który od dłuższej chwili nie podnosi się z murawy.
    54. Robben nie trafił w piłkę i kopnął rywala!

55
    Kościelny w asyście reprezentacyjnych lekarz tymczasowo opuszcza plac gry. Niewykluczone, że dojdzie do zmiany.

56
    Kościelny wraca do gry! Tymczasem Francuzi zastawili kolejną udaną pułapkę ofsajdową.

56
    Żółtą kartkę otrzymuje Kevin Strootman (Holandia).

57
    Zbyt mocne podanie Pogby do Griezmanna z głębi pola i gracz Atletico nie zdołał utrzymać futbolówki na placu gry.

59
    Griezmann płasko centrował niemal z linii końcowej, ale nie zdołał znaleźć podaniem Pogby. Holendrzy przejmują futbolówkę i mają szansę na wyjście z kontratakiem.

61
    Strootman powalił Griezmanna na murawę w okolicach trzydziestego metra. Arbiter sięga po żółtą kartkę, która jest drugą dla tego zawodnika w tym meczu. Holendrzy będą grać w dziesiątkę!

62
    Strootmann opuścił już murawę, tymczasem intensywną rozgrzewkę rozpoczął van Persie.
    62. Goście grają w osłabieniu!

63
    Bezpośrednio z rzutu wolnego na bramkę rywali uderzał Griezmann, ale piłka bezpiecznie wylądowała w objęciach Cillessena.

64
    Zmiana w drużynie Holandia: z boiska schodzi Vincent Janssen, na boisku pojawia się Robin van Persie.

66
    Sytuacja Holendrów jest w chwili obecnej beznadziejna. Wydaje się, że Mistrzostwa Świata Rosja 2018 będą kolejną wielką imprezą, na której zabraknie ekipy Oranje.

67
    Ambitnie walczył o przejęciu futbolówki w okolicach pola karnego rywali Griezmann, ale bez większego efektu.

69
    Od wrzutu z autu na wysokości linii środkowej boiska grę wznawia Robben.

69
    Ależ znakomitą okazję miał Robben! Zawodnik Bayernu otrzymał świetne dośrodkowanie ze skrzydła, ale jego strzał głową zatrzymał się na zakrywającym bramkę defensorze!
    69. Paul Pogba (FRA)

70
    A teraz swoją okazję mieli Francuzi! Znakomity zwód Pogby w polu karnym Holendrów, po czym gwiazda Manchesteru United strzeliła prosto w Cillessena! Tylko korner dla Tricolores.

72
    Giruod przytrzymywany za koszulkę przez jednego z rywali i arbiter z Włoch bez wahania przerywa grę.

73

Podwyższają prowadzenie Francuzi! Znakomitym uderzeniem z woleja sprzed pola karnego popisał się THOMAS LEMAR, golkiper był bez szans!
    73. Thomas Lemar (FRA) - 2:0

75
    Do końca regulaminowego czasu gry pozostało jeszcze tylko piętnaście minut. Holendrzy grają już bez jakiejkolwiek wiary w osiągnięcie korzystnego rezultatu.

76
    Zmiana w drużynie Francja: z boiska schodzi Olivier Giroud, na boisku pojawia się Kylian Mbappé.

77
    Na ogromnym luzie grają gospodarze. Dla Francuzów ten wynik jest idealny, dodatkowo ich główny rywal w walce o pierwsze miejsce remisuje w Bułgarii 2:2.

78
    Ogromne zamieszanie w polu karnym Holendrów! W końcowej fazie na strzał z woleja zdecydowała się Kurzawa, ale wyraźnie przestrzelił!

80
    Indywidualna akcja Mbaooe zakończona mocnym uderzeniem z linii pola karnego skutecznie wybronionym przez Cillessena!

81
    Zmiana w drużynie Francja: z boiska schodzi Kinglsley Coman, na boisku pojawia się Alexandre Lacazette.

82
    Miękka wrzutka Kurzawy z lewej flanki i wybijają piłkę defensorzy Holandii.

84
    Na trybunach momentalnie wrze, gdy przy piłce pojawia się Mbappe. Widać, że nowy nabytek PSG jest nadzieją całej francuskiej piłki!

85
    Za nieprzepisowe zagranie w środkowej strefie boiska żółtym kartonikiem ukarany zostaje Lacazette.

86
    Kolejny z Trójkolorowych dopuścił się niepotrzebnego faulu. Tym razem arbiter pokazuje kartkę Kurzawie.

87
    Dwójkowa akcja Griezmanna i Lacazette, zakończona zbyt lekkim uderzeniem tego drugiego i przytomną interwencją Cillessena!

88

Perfekcyjny kontratak wyprowadzony przez Francuzów! Trzech zawodników Tricolores biegło na Cillessena i bramke rywali! Ostatecznie Griezmann odegrał do THOMASA LEMARA, który ze stoickim spokojem umieścił piłkę w siatce!
    88. Thomas Lemar (FRA) - 3:0

89
    Zmiana w drużynie Francja: z boiska schodzi Antoine Griezmann, na boisku pojawia się Nabil Fékir.

90
    O trzy minuty przedłużony zostaje ten pojedynek.

90+1

Kolejna fenomenalna kontra Trójkolorowych! KYLIAN MBAPPE przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów, zagrał klepkę z Sidibe i płaskim strzałem w kierunku dłuższego słupka umieścił piłkę w siatce!

Faule: 10:12.

Holandia na kolanach! Gospodarzy byli faworytem, co potwierdzili na boisku i zmiażdżyli Pomarańczowych 4:0. Oranje zagrali dziś bardzo słabo i ich szanse na mundial w Rosji są już tylko iluzoryczne. Francuzi z kolei dzięki swojemu zwycięstwu, a także porażce Szwedów, meldują się na pierwszym miejscu w Grupie A.

Dziękuję za uwagę! (22:38:18)

Gole: 14. Griezmann, 73. Lemar, 88. Lemar, 90+1. Mbappé

Kartki:   17. Griezmann (FRA), 85. A. Lacazette (FRA), 86. Kurzawa (FRA) – 56. Strootman (NED)   61. Strootman (NED)

Strzały celne: 12:1. Strzały niecelne: 3:3. Rzuty rożne: 7:3. Spalone: 1:4. Foule: 10:12.
    Francja: Lloris – Sidibé, Koscielny, Umtiti, Kurzawa – Kanté, P. Pogba – Coman (81. A. Lacazette), Griezmann (89. Fékir), Lemar – Giroud (76. Mbappé).
    Zmiany: Mandanda, Aréola – Jallet, Zouma, A. Lacazette, Thauvin, Matuidi, Rabiot, Digne, Fékir, Mbappé, Kimpembe.

Holandia: Cillessen – Fosu-Mensah, de Vrij, Hoedt, Blind – Wijnaldum, Strootman – Robben, Sneijder (46. Vilhena), Promes – V. Janssen (64. van Persie).
    Zmiany: Stekelenburg, Zoet – Veltman, de Ligt, Rekik, Martins Indi, Vilhena, Depay, D. Pröpper, van Persie, van Ginkel, Dost.

Sędzia główny: Gianluca Rocchi
    Asystenci: Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini
    Sędzia techniczny: Luca Banti