Alaszkert – Sutjeska 0:0 (koniec) | Laci – Molde 0:2 (koniec) | AS Trencin – Górnik Z. 4:1 (koniec)
Larnaka – Dundalk 4:0 (koniec) | Flora – APOEL 2:0 (koniec) | Valetta – Zrinjski 1:2 (koniec)
Slavia Sofia – Hajduk 2:3 (koniec) | Dinamo M. – Dunajska 4:1 (koniec) | Trakai – Partizan 1:1 (koniec)
Lillestrøm – Linz 1:2 (koniec) | Hacken – RB Lipsk 1:1 (koniec) | Red Imps – The New Saints 1:1 (koniec)
Mariupol – Djurgardens 2:1 (po dogrywce) | Apollon – Żeljeznicar 3:1 (koniec) | Progres – Honvéd 2:0 (koniec)
Sparta – Spartak S. 2:1 (koniec) | Admira Wacker – CSKA Sofia 1:3 (koniec) | AIK Solna – Nordsjælland 0:1 (koniec)
FC Vaduz – Żalgiris 1:1 (koniec) | Atromitos – Dinamo Br. 1:1 (koniec) | Slovan – Balzan Youths 3:1 (koniec)
Víkingur R. – Kutaisi 0:4 (koniec) | Asteras – Hibernian 1:1 (koniec) | Arnhem – Constanta 3:1 (koniec)
Besiktas – B36 6:0 (koniec) | Kopenhaga – Stjarnan 5:0 (koniec) | Maribor – Czichura 2:0 (koniec)
FK Sarajevo – Atalanta 0:8 (koniec) | Domzale – Ufa 1:1 (koniec) | FCSB – Velenje 4:0 (koniec)
La Fiorita – Spartaks 0:3 (koniec) | KF Drita – Dudelange 1:1 (koniec) | Lech P. – Szachtior S. 3:1 (po dogrywce)
Sarpsborg – St. Gallen 1:0 (koniec) | Bordeaux – Ventspils 2:1 (koniec) | Rangers – Osijek 1:1 (koniec)
Burnley – Aberdeen 3:1 (po dogrywce) | Alkmaar – Kajrat 2:1 (koniec) | Crusaders – Olimpija 1:1 (koniec)
Újpest FC – Sevilla 1:3 (koniec) | Rio Ave – Jagiellonia 4:4 (koniec) | Nis – Maccabi T.A. 2:2 (koniec)
Hafnarfjörður – H. Haifa 0:1 (koniec) | Valur – Santa 3:0 (koniec)
koniec po dogrywce
Lech Poznań
3:1 (1:0)
Szachcior Soligorsk
Czwartek 02.08.2018, 20:45 • INEA Stadion, Poznań • Liga Europy (Runda Kwalifikacyjna) • 2 runda kwalifikacyjna

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:45.

O meczu:

Czas na rewanżowe starcia drugiej rundy Ligi Europy! Czwartkowe zmagania polskich drużyn rozpocznie Górnik Zabrze, później dołączą do niego Lech i Jaga. W tej relacji skupimy się na meczu Kolejorza z białoruskim Szachciorem Soligorsk.

Pierwsza odsłona dwumeczu:

W poprzedni czwartek obie ekipy spotkały się po raz pierwszy. Szachior postawił Lechowi wysokie warunki i na początku drugiej połowy objął prowadzenie. Mecz skończył się ostatecznie wynikiem 1:1, a gola na wagę remisu strzelił w 89. minucie debiutujący w Lechu Joao Amaral.

Lech Poznań:

Podopieczni Ivana Djurdjevicia w międzyczasie rozegrali jeden mecz ligowy. W Poznaniu mierzyli się oni z Cracovią, którą pokonali 2:0. Ekipa ze stolicy Wielkopolski po dwóch kolejkach Lotto Ekstraklasy ma na swoim koncie komplet punktów.
    Kilka ujęć ze wtorkowego treningu gospodarzy:

Szachcior Soligorsk:

O przyjezdnych w minionych dniach było głośno ze względu na występ w Pucharze Białorusi. "Górnicy" z Soligorska mierzyli się z czerwoną latarnią ligi białoruskiej i zwyciężyli 11:0! Wynik roki wrażenie, choć trzeba pamiętać również o niezbyt wymagającym rywalu. Zobaczymy, ile goli zawodnicy Szachciora zdołają strzelić przy Bułgarskiej.
    Białorusini w środę przed południem ruszyli w podróż do Poznania:

Obsada sędziowska:

Sędzia główny: Christian Dingert
    Asystenci: Markus Hacker, Tobias Christ
    Sędzia techniczny: Sven Jablonski.

Start spotkania:

Pierwszy gwizdek niemieckiego arbitra zaplanowano na godzinę 20:45. Kilkadziesiąt minut wcześniej zaprezentujemy składy obydwu zespołów. Bądźcie z nami!

Dobry wieczór Państwu! Czwartek rozpoczął się dla polskich klubów bardzo źle. Górnik przegrał w rewanżowym starciu z AS Trencin 1:4 i i już pożegnał się z europejskimi pucharami. Miejmy nadzieję, że losu zabrzan nie podzielą Lechici oraz Jagiellonia.
    Znamy skład Lecha!

Poznaniacy gotowi:

Protokół meczowy:

Burić – Janicki, Rogne (C), De Marco – Makuszewski, Cywka, Gajos, Kostewycz – Tiba, Gytkjaer, Jevtić

Rezerwowi:
    Putnocky – Trałka, Radut, Amaral, Klupś, Tomasik, Orłowski

Trener: Ivan Djurdjević

Klimovich (C) – Burko, Rybak, Bordachev, Matveichik – Selyava, Szoke – Kovalev, Canas, Ebong – Bakaj

Rezerwowi: Chesnovski – Soiri, Laptev, Balanovich, Kuzmenok, Shibun, Lisakovich

Trener: Siergiej Tashuev

Zawodnicy są już na murawie, za moment zaczynamy!

1

2
    Lechici utrzymują piłkę w środkowej strefie boiska. Za moment od autu wrzuci piłkę do gry Makuszewski.

3
    Ależ to była okazja Lecha! De Marco zagrał do Kostewycza, który ładnym zwodem oszukał rywala. Akcję po dośrodkowaniu Ukraińca kończył "Maki", który jednak trafił w jednego z obrońców.

4
    Od razu odpowiedzieli Białorusini, na szczęście skończyło się tylko na strachu. Akcję gości faulem na jednym z obrońców kończy Szoke.

4
    Rozpędzają się przyjezdni! Ładne zagranie Canasa do Kovaleva, który próbował wykorzystać kontakt z De Marco do wymuszenia rzutu karnego. Arbiter nie dał się oszukać i nakazał grać dalej.

6
    Bardzo dobrym wyjściem na przedpole popisał się Klimovich.

8
    Znów uaktywnił się na prawej stronie Kovalev, ale skutecznie przypilnował go De Marco. Mają jednak jeszcze rzut rożny do wykonania Białorusini.

9
    Po dośrodkowaniu z narożnika boiska głową uderzał Canas, ale bardzo niecelnie.

10
    Na pozycji spalonej złapany Bakaj. Niepokoi fakt, że to zawodnicy Szachciora częściej starają się atakować.

12
    Osamotniony w ataku był Gytkjaer. Duńczyk nie zdołał opanować futbolówki i od autu rozpoczną rywale.

14
    Przyjezdni znajdują się w posiadaniu futbolówki na połowie Lecha. Poznaniacy nastawiają się na kontry.

15
    Gol dla Lecha!

No i się udało! Bardzo dobra kontra Kolejorza wyprowadzona przez Kostewycza. Świetny przechwyt piłki w środku pola, a następnie rajd pod pole karne rywali. Piłkę otrzymać Jevtić, który krótko odegrał do CHRISTIANA GYTKJAERA, a ten spokojnie umieścił piłkę w siatce!
    15. Christian Gytkjaer (LPO) - 1:0

17
    Ebong w brzydki sposób zaatakował Makuszewskiego i arbiter po raz pierwszy w tym meczu sięga po kartkę.

18
    Tym razem za faul bliżej własnej bramki upomniany został Burko.

20
    Dwadzieścia minut gry za nami. Nieco oszołomieni po straceniu gola są goście. Bramka Lecha podcięła Szachciorowi skrzydła.

21
    Nie mają pomysłu na przedostanie się pod poznańską bramkę przyjezdni. Dobrze ustawieni w defensywie są podopieczni Djurdjevicia.

23
    To powinien być gol! Kolejna świetna centra Kostewycza, ale tym razem Gytkjaer trafił jedynie w poprzeczkę!
    23. Ogromny pech Gytkjaera:

25
    Strzał Makuszewskiego zza pola karnego, ale reprezentant Polski przeniósł piłkę ponad poprzeczką. Klimovich wznawia grę z piątego metra.

26
    Było niebezpiecznie pod bramką Lecha! Znakomite prostopadłe zagranie do Bakaja, który minimalnie chybił strzelając ze wślizgu!
    26. Dobra okazja gości:

28
    Jeszcze jedna znakomita centra Kostewycza z lewej flanki, ale minął się z futbolówką tuż przed bramką Makuszewski!

28
    Znakomitą interwencją po uderzeniu Gytkjaera popisuje się Klimovich! Rozpędza się poznańska lokomotywa, czekamy na kolejne gole Lecha!

30
    Uspokoiła się obecnie gra na stadionie w Poznaniu. Przed momentem nie zdążył wrócić z ofsajdu Gajos. Od rzutu wolnego przyjezdni.
    30. Klimovich ratuje swój zespół przed utartą drugiej bramki:

32
    Canas zderzył się głową z Janickim. Potrzebna pomoc medyczna.

33
    Cały czas trwa przerwa związana ze starciem dwóch zawodników. Miejmy nadzieję, że za moment obaj gracze dojdą do siebie i będą w stanie grać dalej.

35
    Strzał Jevticia z narożnika pola karnego po dobrym zagraniu od Kostewycza. Piłka odbiła się od jednego z obrońców Szachciora i wyszła na rzut rożny.

36
    Z dystansu uderzał Cywka, ale wyraźnie zabrakło precyzji.

38
    Dużo częściej znajdują się obecnie przy piłce Lechici. Gospodarze są w dobrej sytuacji w kontekście walki o awans, ale nie mogą sobie pozwolić na rozluźnienie.

39
    Szarża Gytkjaera przerwana faulem przez Rybak. Kolejny zawodnik Szachciora indywidualnie ukarany przez arbitra.

41
    Strzał Gajosa z rzutu wolnego, ale nie było to udane uderzenie. Od bramki wznowi grę Klimovich.

42
    Jeszcze raz uaktywnił się na lewej flance Kostewycz i zdołał wywalczyć rzut rożny.
    Nowy nabytek Lecha ogląda z trybun występ swoich kolegów:

44
    Okazję strzelecką miał Gytkjaer, ale uderzył głową prosto w dobrze ustawionego Klimovicha!

45
    O trzy minuty przedłużona została pierwsza odsłona tego pojedynku.

45+1
    Mieli rzut rożny goście, ale po dośrodkowaniu Bakaja bardzo dobrze wybił piłkę Vernon De Marco.

45+3
    Mogło być już 2:0! Ładna centra Jevticia, ale strzał głową Gytkjaera zablokowany. Po chwili dobijał Tiba, jednak po jego atomowym uderzeniu piłka poszybowała minimalnie obok słupka!
    45+3. Lechici bliscy strzelenia gola do szatni:

45+4

Po trzech kwadransach gry w Poznaniu mamy prawo mieć dobre humory! Lechici spisują się dobrze, prowadzą i są na dobrej drodze do wywalczenia awansu. Szachcior miał obiecujący początek, ale po utracie gola kompletnie zgasł. Na drugą odsłonę wracamy za niecały kwadrans, zostańcie z nami!

46

46
    Zmiana w drużynie Lech Poznań: z boiska schodzi Janicki, na boisku pojawia się Orłowski.

46
    Zmiana w drużynie Szachcior Soligorsk: z boiska schodzi Ebong, na boisku pojawia się Balanovich.

47
    Dobra centra Jevticia z rzutu wolnego, ale wychodzą z opresji przyjezdni.

49
    Długo nie podnosi się z murawy Gajos. Białorusini bardzo długo unikali wybicia piłki w geście fair play, ale ostatecznie gra została przerwana.

51
    Przyjezdni przy piłce, ale bez pomysłu na przeprowadzenie jakiejś ciekawej akcji ofensywnej.

52
    Stracili futbolówkę zawodnicy Szachciora. Lechici na razie nie spieszą się z kreowanie kolejnych akcji strzeleckich.

52
    Przewinienie Cywki na własnej połowie boiska i arbiter sięga po kartkę.

53
    Na pozycji spalonej znajdował się Bakaj przy dośrodkowaniu z rzutu wolnego.

54
    Coraz śmielej próbują podejść pod bramkę Lecha Białorusini. Tak naprawdę goście nie mają wyjścia – jeśli chcą o cokolwiek powalczyć, muszą strzelić gola.

56
    Tiba świetnie zauważył wybiegającego na lewym skrzydle Jevticia. Ten jednak niezbyt dokładnie odegrał do Kostewycza, któremu spod nóg wyłuskał piłkę Klimovich.

58
    Bardzo ostro został przed momentem zaatakowany Tiba. Mocno ucierpiał Portugalczyk, oby to nie było nic poważnego.

60
    Godzina gry za nami. Druga połowa dużo wolniejsza od pierwszej. Sprawa awansu wciąż pozostaje otwarta, ale w zdecydowanie lepszej sytuacji znajdują się poznaniacy.

61
    Nieporozumienie gości w ofensywie i Lechici łatwo przechwytują futbolówkę.

62
    Jeszcze raz faulowany Pedro Tiba. Nie ma lekko zawodnik z Portugalii. Najważniejsze, aby uniknąć kontuzji!

64
    Nie zdołał tym razem zakończyć akcji dośrodkowaniem Kostewycz.

64
    Zaostrza nam się mecz w Poznaniu. Szoke upomniany żółtym kartonikiem za faul w środku pola.

65
    Zmiana w drużynie Szachcior Soligorsk: z boiska schodzi Bakaj, na boisku pojawia się Laptev.

66
    Zmiana w drużynie Lech Poznań: z boiska schodzi Jevtić, na boisku pojawia się Amaral.

67
    Bardzo powolne tempo gry Lecha. Miejmy nadzieje, że spokój gospodarzy nie okaże się zbyt duży. Przy wyniku 1:1 będzie przecież dogrywka.

68
    Strzał Burko na bramkę Lecha, piłka haczy jeszcze o jednego z zawodników Kolejorza i niewiele brakowało, a piłka wpadła by tuż przy słupku!
    68. Gorąco pod bramką Lecha:

69
    Bliscy fenomenalnej odpowiedzi Lechici! Burić wyłapał piłkę po strzale rywala i od razu uruchomił długim podaniem Amarala. Portugalczyk w dobrej sytuacji uderzył jednak w Klimovicha. Jeszcze korner dla gospodarzy.
    69. Amaral bliski zdobycia gola:

70
    Tiba w nieprzepisowy sposób zatrzymywał w środku pola Latpeva i zostaje upomniany żółtym kartonikiem. Oznacza to, że Portugalczyk będzie niestety pauzował w meczu z Genk.

72
    Dobrze w defensywie Gytkjaer po dośrodkowaniu rywali z rzutu rożnego.

73
    Zmiana w drużynie Szachcior Soligorsk: z boiska schodzi Canas, na boisku pojawia się Lisakovich.

75
    Kwadrans gry do końca spotkania. Oczywiście przy założeniu, że mecz nie zakończy się remisem 1:1.

76
    Centra Kostewycza przyblokowana. Ukrainiec mniej dokładny jest w tej drugiej części, niż przed przerwą.

77
    Gytkjaer ostro sfaulowany na wysokości linii środkowej boiska, ale tym razem obyło się bez kartki dla zawodnika Szachciora.

79
    Gol dla Szachciora!

Coś niesamowitego! Ogromne zamieszanie w polu karnym Lecha niemal na linii bramkowej. Ani Rogne, ani De Marco nie zdołali wybić piłki. Nie zdołał jej wyłapać także Burić i piętą bramkę zdobył DENIS LAPTEV!
    79. Denis Laptěv (SLG) - 1:1

81
    Kolejorz sam zepsuł swoją sytuację w walce o awans. Lechici po przerwie grali o wiele słabiej niż przed przerwą i bramka dla rywali to tego skutek.

83
    Żółtym kartonikiem został upomniany teraz Makuszewski. Ależ nerwowa końcówka czeka nas w Poznaniu!

84
    Ładnie przechwycili Lechici piłkę na połowie rywali. Aut dla Kolejorza.

85
    Kovalev nieprzepisowo zatrzymywany przez Orłowskiego. Jeśli Szachcior zdobędzie bramkę, będzie już po wszystkim.

87
    Szoke umyślnie zagrał piłkę ręką w walce z Amaralem. To powinna być druga żółta kartka dla zawodnika Szachciora, ale arbiter nie reaguje!

89
    Zbyt mocne zagranie w pole karne drużyny z Soligorska i z ogromnym spokojem wyłapuje futbolówkę Klimovich.

89
    Zmiana w drużynie Lech Poznań: z boiska schodzi Gajos, na boisku pojawia się Radut.

90
    Bardzo nerwowo grają Lechici. Niezwykle ciężko będzie w tej walce o trzecią rundę.

90+1
    O pięć minuty przedłużona została druga połowa.

90+2
    Lechici wznowią grę od wrzutu z autu na wysokości pola karnego Białorusinów.

90+3
    To była piłka meczowa! Makuszewski zagrał w pole karne do Amarala, którego strzał jakimś cudem broni Klimovich!
    90+3. Amaral mógł zakończyć zawody!

90+4
    Ociąga się ze wznowieniem gry z piątego metra golkiper drużyny gości.

90+5
    Ostatnie próby Lecha, ale bardzo nieudane. Za moment arbiter zakończy drugą połowę i będziemy mieli dogrywkę.

90+6
    Druga połowa skończona.

Nie tak sobie to wszystko wyobrażaliśmy. Trzeba jednak przyznać, że Lech sam prosił się o kłopoty. Pozostaje jedyni wierzyć w to, że gospodarze się pozbierają i wyszarpią ten awans.

91
    Pierwsza połowa dogrywki rozpoczęta.

91
    Zmiana w drużynie Szachcior Soligorsk: z boiska schodzi Szoke, na boisku pojawia się Shibun.

92
    Faulowany De Marco w trakcie akcji Szachciora. Mocno wnerwiony jest rezerwowy Lecha.

93
    Miał okazję Radut, aby zakończyć akcję strzałem, ale niepotrzebnie próbował na dłużej utrzymać się przy piłce.

93
    Kolejny raz faulował Laptev i arbiter sięga po kartkę.

94

Jest, jest, jest! Radut w pole karne do Amarala, ten wyłożył piłkę CHRISTANOWI GYTKJAEROWI, który z dwóch metrów wepchnął futbolówkę do bramki!
    94. Christian Gytkjaer (LPO) - 2:1

96
    Zrobiło się groźnie w polu karnym Lecha, ale strzał Shibuna prosto w Buricia!

96
    Dwukrotnie na bramkę uderzał Amaral, ale najpierw obronił to Klimovich, a następnie zablokował jeden z obrońców!

97
    Zmiana w drużynie Lech Poznań: z boiska schodzi Tiba, na boisku pojawia się Trałka.

98
    Czujnie interweniował Klimovich po rzucie rożnym Lecha. Jeszcze jeden korner dla poznaniaków.

100
    Rozpoczęła się setna minuta gry. Miejmy nadzieję, że Lechici nie dadzą sobie wbić drugiego gola. Pewne jest, że karnych nie będzie, zwycięzcę wyłoni dogrywka.

102
    Faul Matveichika "wyceniony" przez arbitra na kartkę koloru żółtego.

103
    Rozpędzają się goście. Przypomnijmy, że jednego gola do awansu potrzebują przyjezdni. Tu wszystko jest jeszcze możliwe.

105
    Jedna minuta doliczona.

105+1
    Kontratak Lecha. Gytkjaer wyłożył piłkę Amaralowi, ale ten znów nastrzelił jednego z rywali.

105+1
    Pierwsza dogrywka skończona.

Podopieczni Ivana Djurdjevicia bardzo dobrze rozpoczęli dogrywkę. Miejmy nadzieję, że ich gra po przerwie będzie co najmniej tak samo dobra.

106
    Druga połowa dogrywki rozpoczęta.

107
    W ataku przyjezdni, ale Laptev faulował De Marco.

108
    Cywka upadł na murawę w polu karnym rywali. Lechici domagali się odgwizdania rzutu wolnego, ale arbiter nie dopatrzył się przewinienia.

109
    Zdecydowanie za mocne zagranie na skrzydło do Gytkjaera, który nie miał szans na dogonienie futbolówki.

111
    Dobrze utrzymują się przy piłce Lechici. Czas mija, poznaniacy starają się atakować, a przyjezdni tracą cenne sekundy.

112
    Rzut rożny wywalczyli przyjezdni z Soligorska. Muszą być uważni Lechici.

113
    Kolejny raz Amaral przegrywa pojedynek z Klimovichem! Cywka po wyprowadzeniu kontry zagrał do Amarala, ten ładnie zwiódł jednego z rywali, ale po jego strzale w kierunku dłuższego słupka znakomicie interweniował golkipee Szachciora!

115
    Łukasz Trałka mądrze dał się sfaulować na połowie rywali. Pięć minut do końca!
    115. Kolejna niewykorzystana akcja Amarala:

116
    Tym razem w środku pola przewinił Amaral. Coraz większą liczbą zawodników atakuje Szachcior, co stwarza Lechowi okazje na kontrataki.

117
    Żółtą kartkę otrzymuje Balanovich (Szachcior Soligorsk).

117
    Najpierw faul, a po chwili zbyt żywiołowe dyskusje. Dwie żółte kartki pod rząd dla Balanovicha i Szachcior kończy w dziesiątkę!

118

Tak jest! Kolejorzowi już nic nie może odebrać awansu! Amaral znakomicie przechwycił piłkę na połowie rywali. Po wbiegnięciu w szesnastkę zagrał do CHRTISTANA GYTKJAERA, który spokojnie umieszcza piłkę w siatce!
    118. Christian Gytkjaer (LPO) - 3:1

119
    Bardzo brzydko żegnają się z Europą Białorusini! Amaral atakowany przez Rybaka, który otrzymuje drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką!

120
    Laptev zaatakował De Marco, gdy ten protestował odnośnie faulu na Amaralu. Arbiter otrzymał informację od asystenta odnośnie tego incydentu i wyrzuca napastnika gości z boiska!

120+1
    O dwie minuty przedłużone spotkanie w Poznaniu.

120+2
    Spokojnie wymieniają podania poznaniacy w środkowej strefie boiska. Lechici starają się teraz przede wszystkim uniknąć sytuacji stykowych.

120+2
    Efektowne uderzenie Trałki, ale bardzo dobrze broni jego strzał Klimovich!

Faule: 13:31.

Koniec horroru w Poznaniu! Po niezwykle szalonym meczu i 120 minutach gry Lech zwycięża 3:1 i melduje się w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europy!
    Gytkjaer bohaterem Lecha:

Kolejnym rywalem Kolejorza w walce o Ligę Europy będzie belgijski Genk. Z mojej strony to wszystko. Dziękuję za uwagę i do zobaczenia! (23:33:17)

Gole: 15. Gytkjaer, 94. Gytkjaer, 118. Gytkjaer – 79. Laptev

Kartki:   52. Cywka (LPO), 70. Tiba (LPO), 83. Makuszewski (LPO) – 17. Ebong (SLG), 18. Burko (SLG), 39. Rybak (SLG), 64. Szoke (SLG), 93. Laptev (SLG), 102. Matveichik (SLG), 117. Balanovich (SLG)   117. Balanovich (SLG), 119. Rybak (SLG)   120. Laptev (SLG)

Strzały celne: 12:3. Strzały niecelne: 7:2. Rzuty rożne: 7:5. Spalone: 2:11. Foule: 13:31.
    Burić – Janicki (46. Orłowski), Rogne (C), De Marco – Makuszewski, Cywka, Gajos (89. Radut), Kostewycz – Tiba (97. Trałka), Gytkjaer, Jevtić (66. Amaral)