Brazylia – Polska 0:1 (koniec)
finał
Brazylia
0:1 (0:0)
Polska
Wtorek 17.03.2020, 13:00 • Mecz o 3. miejsce MŚ • Najlepsze momenty polskiej piłki: MŚ 1974
     
    Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje. (14:47:31)
     
    Strzały na bramkę: 6:8.
    Strzały niecelne: 10:10.
    Rzuty rożne: 10:3.
    Spalone: 5:1.
    Faule: 6:15.
     
    Polska zakończyła mistrzostwa świata na podium! Historyczne osiągnięcie zespołu prowadzonego przez Kazimiera Górskiego. Grzegorz Lato bohaterem spotkania i królem strzelców turnieju. Złote trafienie w 77. minucie po pomysłowym oraz skutecznym ataku indywidualnym. Leao skapitulował, a cała drużyna była w stanie utrzymać jednobramkowe prowadzenie do końca. Szaleństwo w polskich domach. Orły pokonały wielką Brazylię.
     
    90
    Koniec meczu.
    90. Grzegorz Lato mógł dobić Canarinhos.
     
    90
    Ogromna szansa Grzegorza Laty na zamknięcie meczu w sytuacji sam na sam po podaniu Roberta Gadochy. Nogami bronił Leao!
     
    89
    Polacy wybijają piłkę na oślep. Najważniejsze, żeby znalazła się ona jak najdalej od bramki Jana Tomaszewskiego.
     
    88
    Dobrze zachowanie Jana Tomaszewskiego na przedpolu. Zainicjowana przez niego akcja Polaków zakończyła się niecelnym strzałem Roberta Gadochy.
     
    87
    Ludzie wstają z miejsc na trybunach, ponieważ rozstrzyga się los medali mistrzostw świata. Brazylia nie potrafi wykorzystać swoich stałych fragmentów gry.
    86. Grzegorz Lato strzelił płasko w bramkarza!
     
    86
    Grzegorz Lato wybiegł ponownie sam na sam. Tym razem nie wyciągnął Leao z bramki i oddał w niego płaskie uderzenie z kilkunastu metrów. Była szansa na uspokojenie sytuacji przed ostatnimi minutami.
     
    85
    W doskonałym momencie Jan Tomaszewski antycypował, gdzie powędruje piłka i wybił ją sprzed nosa Brazylijczyka blisko pola karnego. Nowoczesna gra znakomitego bramkarza.
     
    84
    Nie spieszy się reprezentantom Polski. Było to widać, kiedy mieli sposobność do wprowadzenia piłki do gry wrzutem z autu.
     
    83
    Przed Polakami otworzyła się szansa na skontrowanie odsłoniętego przeciwnika. Robert Gadocha nęka Brazylijczyków indywidualnymi atakami.
     
    82
    Jan Tomaszewski w odpowiednim momencie zrobił dwa kroki do przodu i przeciął płaskie dośrodkowanie w pole karne Polski. Brazylia nie potrafiła właściwie rozegrać szybkiego ataku.
     
    80
    Faul blisko pola karnego reprezentacji Polski. Kolejna szansa dla zespołu z Ameryki Południowej, ale przekombinował.
     
    78
    Pozostało przetrwać z przewagą gola kilkanaście minut. Polska inteligentnie nie dopuszcza do zagrożenia swojej bramce.
    77. Grzegorz LATO - 0:1
     
    77
    Gol dla Polski!
    Strzelcem bramki GRZEGORZ LATO.

    Polska na prowadzeniu! Na to czekaliśmy od początku meczu! To może być trafienie na wagę medali mistrzostw świata! Grzegorz Lato zrobił to znakomicie. Kiedy Brazylijczycy spodziewali się podania do Zdzisława Kapki, ten zebrał się do indywidualnego ataku. Po wymanewrowaniu jednym zwodem całej obrony Canarinhos pozostało pokonać Leao w sytuacji sam na sam. Delikatne i techniczne uderzenie do sieci i siódmy gol w niemieckim mundialu Grzegorza Laty stał się faktem!
     
    76
    Jairzinho napomniany żółtą kartką za protestowanie.
     
    75
    Dośrodkowanie już spoza boiska. Czujne oko sędziego i Polacy nie mogli kontynuować swojego ataku. Trzeba wrócić na pozycje obronne.
     
    74
    Marinho Chagas dostał piłkę od kompana. Lekko dziobnięta nadawała się idealnie do oddania niebezpiecznego strzału. Ten rzut wolny mógł przynieść prowadzenie Brazylijczykom, gdyby nie Jan Tomaszewski będący na swoim posterunku.
     
    73
    Zmiana w drużynie Polska: z boiska schodzi Kasperczak, na boisku pojawia się Ćmikiewicz.
     
    73
    Zmiana w drużynie Polska: z boiska schodzi Szarmach, na boisku pojawia się Kapka.
     
    72
    Żółta kartka dla Henryka Kasperczaka, który po stracie piłki ratował się faulem, żeby powstrzymać kontratak Brazylii.
     
    71
    Robert Gadocha centrował, ale niestety prosto na nogę Brazylijczyka. Szansa na poprawienie się z rzutu wolnego, jednak Andrzej Szarmach nie wygrał pojedynku w powietrzu.
     
    70
    Dirceu oddał nieprzygotowane uderzenie i futbolówka po nim przeleciała obok bramki strzegącego bliższego słupka Jana Tomaszewskiego.
     
    69
    Marinho Chagas zaplątał się z piłką w polu karnym Biało-Czerwonych. Zbyt optymistycznie podszedł do przedryblowania grupki reprezentantów Polski.
     
    68
    Coraz mniej czasu pozostało na rozstrzygnięcie tego pojedynku zanim sędzia będzie zmuszony do zarządzenia dogrywki. Polacy podejmują odważne próby przeprowadzenia szybkiego i zabójczego ataku.
     
    66
    Zmiana w drużynie Brazylia: z boiska schodzi Ademir, na boisku pojawia się Sebastiao.
     
    66
    Andrzej Szarmach tylko postraszył swoim uderzeniem. Piłka przeleciała ponad bramką strzeżoną przez Leao.
     
    66
    Mario Zagalo przygotowuje pierwszego w tym meczu zmiennika. Dotychczas selekcjonerzy nie decydowali się na roszady w swoich zespołach.
     
    65
    Podanie na wolne pole do Grzegorza Laty. Podanie w szesnastkę do Kazimierza Deyny, któremu nie udało się wypracować miejsca do oddania strzału.
     
    63
    Kolejny rzut rożny dla Brazylii. Tym razem Polacy byli skoncentrowani i poradzili sobie z wybiciem piłki.
    62. Słupek uratował reprezentantów Polski.
     
    62
    Po interwencji Roberta Gadochy rzut rożny dla reprezentacji Brazylii. Po dośrodkowaniu strzał w słupek! Nie do wiary! Ogromne szczęście Polaków, którzy stali jak zahipnotyzowani. Uderzenie z bliska i powiedzmy sobie szczerze: to powinien być gol!
     
    61
    Brzydkie przewinienie na rozpędzającym się Grzegorzu Lacie. Natychmiast wkroczył w centrum konfliktu sędzia Aurelio Angonese.
     
    60
    Minął kwadrans po przerwie i w nim po jednej szansie na zmienienie wyniku. Rośnie zdenerwowanie zawodników po obu stronach boiska.
     
    59
    Pobudka w drugiej połowie! Valdomiro odpowiedział na sytuację podbramkową reprezentacji Polski. Indywidualna szarża atakującego Brazylii zakończona strzałem z ostrego kąta. Interweniował Jan Tomaszewski i zapobiegł stracie gola.
    58. Kazimierz Deyna główkował nieznacznie obok bramki!
     
    58
    Wielka szansa na pokonanie Leao po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Ten stały fragment wywalczył Grzegorz Lato. Dośrodkowanie Roberta Gadochy nieomal skończyło się golem Kazimierza Deyny! Lider drugiej linii pobiegł w kierunku bliższego słupka i główkował nieznacznie obok bramki Brazylii.
     
    57
    Spadła temperatura tego spotkania, ponieważ akcje kończą się co najwyżej niedokładnymi strzałami.
     
    56
    Korner dla reprezentacji Brazylii. Jan Tomaszewski chwycił piłkę po bezpańskim dośrodkowaniu.
     
    55
    Elegancko utrzymał się w posiadaniu piłki w centrum boiska Henryk Kasperczak. Po jego podaniu Grzegorz Lato wybiegł sam przeciwko dwóm przeciwników i nie oszukał ich swoim zwodem.
     
    54
    Po powrocie zawodników z szatni na boisko chaotyczne ataki tak jakby nie przygotowali nic kreatywnego w czasie pobytu w szatniach.
     
    53
    Jerzy Gorgoń interweniował znakomitym wślizgiem. Podjął ryzyko, ale dzięki temu nie pozwolił przeciwnikowi na wbiegnięcie z piłką w szesnastkę Polski.
     
    52
    Piłka zawieszona przez Henryka Kasperczaka w polu karnym Brazylii. Wrzutka nie została podsumowana strzałem, ponieważ w walce fizycznej lepsi okazali się Canarinhos.
     
    51
    Źle rozegrany kontratak przez reprezentantów Polski. Za długo trzymał piłkę pod nogami Kazimierz Deyna, a mógł uruchomić dobrze ustawionego Zygmunta Maszczyka.
     
    50
    Dirceu oddał strzał obok bramki Jana Tomaszewskiego, który w drugiej połowie jeszcze nie musiał interweniować.
     
    49
    Przewinienie Zygmunta Maszczyka dość blisko pola karnego Polski. Uderzenie z rzutu wolnego w mur, a piłka tańcząca w polu karnym została wyekspediowana bezkompromisowo poza boisko.
     
    48
    Polacy przechwycili piłkę, a ich kontratak został przerwany na lewym skrzydle przez odpowiednio ustawionego i twardo stojącego na nogach Ze Marii.
     
    47
    Brazylia rozpoczęła drugą połowę tak samo jak pierwszą od ataku pozycyjnego, ale Polacy właściwie zorganizowani na własnej części boiska.
     
    46
    Druga połowa rozpoczęta.
     
    Przerwa. Bezbramkowe 45 minut w Monachium. Ofensywna piłka na Stadionie Olimpijskim, ale wymiana ciosów z obu stron jest na razie nieskuteczna. Najbliżej strzelenia gola dla Polski był Andrzej Szarmach po dośrodkowaniu z prawego skrzydła. Brazylia również kilkakrotnie podeszła pod bramkę Jana Tomaszewskiego i nasz bramkarz jest już odpowiednio rozgrzany. Na zmianę wyniku trzeba poczekać przynajmniej do drugiej części.
     
    45
    Pierwsza połowa skończona.
     
    44
    Ostatnią szansę na zmienienie wyniku mieli Brazylijczycy. Jerzemu Gorgoniowi nie udało się przechwycić dośrodkowania, ale przynajmniej wystraszyć szykującego się do oddania strzału Jairizinho.
     
    43
    Ostatnie szanse na pokonanie bramkarza przeciwnika w pierwszej połowie. Jairzinho na spalonym. Zaczynają się tym irytować zawodnicy w żółto-białych strojach.
     
    42
    Długo zastanawiali się Canarinhos, jak przekuć rzut wolny w gola. Kombinacyjne rozegranie z wykorzystaniem Valdomiro, którego rajdu spodziewali się podopieczni Kazimierza Górskiego.
     
    41
    Paulo Cesarowi nie udało się przedrzeć w pole karne Biało-Czerwonych, ale przynajmniej wywalczył rzut wolny w okolicy pola karnego Polaków.
     
    40
    Wycofanie piłki aż do Jana Tomaszewskiego, co nie spodobało się neutralnym kibicom. Oczekują oni na kontynuację ofensywnego futbolu.
     
    39
    Jan Tomaszewski! Skuteczna interwencja. Od razu chwycił piłkę, nie odbił jej nawet o centymetr od siebie. Strzelił zza linii pola karnego szalenie aktywny Marinho Chagas.
     
    38
    Również Robertowi Gadosze nie udało się wywalczyć kornera w konfrontacji jeden na jednego. Od bramki Leao.
     
    37
    Antoni Szymanowski górą w pojedynku z Marinho Chagasem na lewej stronie boiska. Brazylijczykowi nie udało się wywalczyć nawet rzutu rożnego.
     
    36
    Poprawiał Kazimierz Deyna, ale jakość strzału lidera reprezentacji Polski pozostawiała sporo do życzenia. Futbolówka poszybowała wyraźnie obok spojenia słupka z poprzeczką.
    35. Henryk Kasperczak główkował w kierunku okienka!
     
    35
    Leao! Bramkarz reprezentacji Brazylii znalazł się w odpowiednim miejscu po dośrodkowaniu z prawej strony boiska i strzale głową jubilata Henryka Kasperczaka. Mierzył prawie w samo okienko.
     
    34
    Dośrodkowanie z prawego skrzydła zahamowało po kontakcie z defensorem. Piłka wytraciła prędkość i stała się łatwym łupem dla nieatakowanego Jana Tomaszewskiego.
     
    33
    Dośrodkowanie z prawego skrzydła zahamowało po kontakcie z defensorem. Piłka wytraciła prędkość i stała się łatwym łupem dla nieatakowanego Jana Tomaszewskiego.
     
    32
    Jerzy Gorgoń zbiegł na lewe skrzydło i tam powstrzymał próbującego rozpędzić się przeciwnika.
     
    31
    Zbyt szybcy wydają się być piłkarze reprezentacji Brazylii, ponieważ sędzia asystent ponownie zasygnalizował spalonego. Tym razem Ademira.
     
    30
    Świetna akcja przebudzonych Brazylijczyków. Marinho Chagas urwał się po raz pierwszy obrońcom z Polski, ale nie zdołał oddać dokładnego strzału. Był już w sytuacji sam na sam z Janem Tomaszewskim, ale jednocześnie ominął golkipera, jak i jego bramkę. Ostrzeżenie dla Polski.
     
    29
    Nieco zdezorientowani ostatnim atakiem Biało-Czerwonych drużyna z Brazylii ma problem z wyprowadzeniem piłki.
    28. Andrzej Szarmach główkował nieznacznie niecelnie.
     
    28
    Piękna akcja reprezentacji Polski zakończona minimalnie niecelnym strzałem głową! Andrzej Szarmach miał obok siebie defensora, mimo to starał się pokonać Leao po dośrodkowaniu z prawego skrzydła. Tak blisko gola jeszcze nie było.
     
    27
    Przeciągnięte dośrodkowanie Grzegorza Laty, który został wypchnięty przez przeciwników prawie pod samą chorągiewkę. Antoni Szymanowski nie miał szansy na zamknięcie ataku.
     
    26
    Robert Gadocha ponownie szarżował indywidualnie. Tym razem zyskał miejsce na wykonanie wstrzelenia, jednak centra zatrzymała się na nogach defensora.
     
    25
    Zawahał się po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jan Tomaszewski, jednak wyręczył go w unieszkodliwieniu tego zagrania defensor.
     
    24
    Akcja indywidualna Roberta Gadochy powstrzymana w okolicy narożnika pola karnego przez Rivelino. Rozgrywający przeciwników poczekał na ruch Polaka.
     
    23
    Andrzej Szarmach tym razem nie dośrodkowywał, a strzelał. Co prawda w lustro bramki Leao, ale nie było szans, żeby piłka ominęła tak klasowego golkipera jak Leao.
     
    23
    Nieudane dośrodkowanie Andrzeja Szarmacha prawie spod chorągiewki. Bramkarz Brazylijczyków od początku wiedział, że futbolówka spadnie w bezpiecznym dla niego miejscu.
     
    21
    Powstrzymana próba wykonania podania prostopadłego. Po chwili piłkę zgarnął jeszcze Kazimierz Deyna i jego strzał powstrzymał dopiero skoncentrowany między słupkami Leao. 2:2 w strzałach celnych.
     
    19
    Rivelino sprawdził czujność Jana Tomaszewskiego uderzeniem z dystansu. Bramkarz reprezentacji Polski nie miał problemu z zatrzymaniem piłki kopniętej ze znacznej odległości.
     
    19
    Tym razem chorągiewka sędziego w górze z powodu spalonego reprezentanta Polski.
     
    18
    Kolejna akcja Canarinhos poskromiona przez sędziego. Valdomiro był na spalonym i dezorientacja Adama Musiała nie miała przykrych konsekwencji.
     
    17
    Gwizdek sędziego po przewinieniu na Brazylijczyku próbującym przedrzeć się przez centrum boiska.
     
    16
    Mecz wygląda jak wymiana ciosów i są one coraz bardziej niebezpieczne. Jairzinho poczęstował Jana Tomaszewskiego uderzeniem zza pola karnego. Nasz bramkarz interweniował bez zarzutu.
     
    15
    Reprezentacja Polski nie przedarła się przez ciasno ustawionych na własnej połowie podopiecznych Mario Zagalo. Trzeba budować atak od początku.
     
    14
    Rivelino zabrał się za wykonanie rzutu wolnego. Strzał prosto w skrzętnie ustawiony przez Jana Tomaszewskiego mur.
     
    13
    Dośrodkowanie w kierunku centralnie ustawionego Andrzeja Szarmacha. Nie udało mu się wygrać pojedynku w powietrzu z defensorem reprezentacji Brazylii. Nie było uderzenia głową.
     
    12
    Podanie penetrujące w pole karne Brazylii w kierunku bramkostrzelnego Grzegorza Laty. Pod jego nogi rzucił się Leao i popisał się chwytem.
     
    11
    Akcja Andrzeja Szarmacha. Odważna szarża piłkarza ofensywnego reprezentacji Polski, ale w ostatnim momencie został powstrzymany. Nie było tam faulu, więc od bramki Leao.
    10. Ademir nie trafił w bramkę zza pola karnego.
     
    10
    Natychmiast riposta reprezentacji Brazylii. Ademir zakończył oblężenie pola karnego Polski strzałem zza linii pola karnego. Pudło i Jan Tomaszewski nie musiał w tej sytuacji interweniować.
    9. Kazimierz Deyna strzelił obok bramki Canarinhos!
     
    9
    Pierwsze uderzenie w tym meczu choć trochę groźne dla Brazylijczyków. Długie podanie, przytomne zgranie Henryka Kasperczaka do Kazimierza Deyny, który kopnął piłkę po ziemi obok bramki strzeżonej przez Leao.
     
    8
    Marinho Chagas szaleje na lewej stronie boiska, ale nie podsumowuje swoich akcji ani dobrymi dośrodkowaniami, ani groźnymi dla Jana Tomaszewskiego strzałami.
     
    7
    Kompletnie nieudana próba ataku Canarinhos. Rivelino, czyli centralna postać reprezentacji Brazylii, podała piłkę do nieistniejącego kompana.
     
    6
    Henryk Kasperczak na obrzeżach pola karnego przeciwnika. Kompletnie nieudane uderzenie. Piłka uciekła naszemu pomocnikowi, prześlizgnęła się po jego stopie.
     
    5
    Brawa z trybun dla Władysława Żmudy. Na razie Kazimierz Górski nie musiał wprowadzać z ławki rezerwowych rozgrzewającego się już Lesława Ćmikiewicza.
     
    4
    Przerwa w grze jest spowodowana urazem Władysława Żmudy. Do obrońcy reprezentacji Polski dobiegli medycy. Kompani z klubu pokazują, że będzie potrzebna wymuszona kontuzją zmiana.
     
    3
    Brazylia wymieniła podania. Sędzia przerwał jej akcję z powodu faulu Adama Musiała na prawej stronie boiska. Wykonanie rzutu wolnego nie było kłopotliwe dla Biało-Czerwonych.
     
    2
    Od środka rozpoczęła reprezentacja Polski. Ona w czerwonych strojach z białymi akcentami, a przeciwnicy w żółtych koszulkach, a także w białych spodenkach oraz getrach.
     
    1
    Mecz się właśnie rozpoczął.
     
    Piłkarze ustawieni na murawie Stadionu Olimpijskiego. Jako pierwszy hymn Brazylii, a po nim Mazurek Dąbrowskiego. Polacy skoncentrowani i przed wielkim wyzwaniem.
     
    Składy:

    Brazylia: Leao – Ze Maria, Alfredo, Marinho Peres, Marinho Chagas – Paulo Cesar, Rivelino, Dirceu – Ademir, Jairzinho, Valdomiro.

    Rezerwowi: Renato – Piazza, Marco Antonio, Edu, Sebastiao.

    Polska: Tomaszewski – Szymanowski, Gorgoń, Żmuda, Musiał – Kasperczak, Deyna, Maszczyk – Lato, Szarmach, Gadocha.

    Rezerwowi: Fischer – Wieczorek, Gut, Ćmikiewicz, Kapka.

    Sędzia: Aurelio Angonese (Włochy).
     
    Wspomnień czar. Zapraszamy na relację z meczu reprezentacji Polski o trzecie miejsce w mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 roku. Przeciwnikiem podopiecznych Kazimierza Górskiego będzie Brazylia.
     
    Polska nigdy wcześniej nie prezentowała się tak dobrze w mistrzostwach świata. W fazie grupowej odniosła komplet zwycięstw 3:2 z Argentyną, 7:0 z Haiti oraz 2:1 z Włochami. W drugiej rundzie turnieju odniosła zwycięstwa 1:0 ze Szwecją oraz 2:1 z Jugosławią.
     
    Wtedy nadeszła pamiętna konfrontacja z Republiką Federalną Niemiec "na wodzie". Polska przegrała mecz o awans do finału mistrzostw świata 0:1 wskutek uderzenia Gerda Muellera. Rozczarowanie okolicznościami tej porażki było przeogromne.
     
    Brazylia w drugiej fazie grupowej okazała się gorsza od Holandii. W bezpośrednim starciu o wejście do finału mundialu została pokonana 0:2 wskutek uderzeń Johana Neeskensa oraz Johana Cruijffa.
     
    Do pojedynku o trzecie miejsce w mistrzostwach świata doszło na Stadionie Olimpijskim w Monachium. Dwa lata wcześniej w tym samym miejscu Polska zdobyła trzecie miejsce w Igrzyskach Olimpijskich. Charakterystyczny dach oraz bieżnia czynią obiekt w Monachium rozpoznawalnym.
     
    Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13:00.

    Sebastian

    Gole: 77. Lato

    Kartki:   76. Jairzinho (BRA) – 72. Kasperczak (POL)


    Strzały celne: 6:8. Strzały niecelne: 10:10. Rzuty rożne: 10:3. Spalone: 5:1. Foule: 6:15.
    Brazylia: Leao – Ze Maria, Alfredo, Marinho Peres, Marinho Chagas – Paulo Cesar, Rivelino, Dirceu – Ademir (66. Sebastiao), Jairzinho, Valdomiro.

    Zmiany: Renato – Piazza, Marco Antonio, Edu, Sebastiao.

    Polska: Tomaszewski – Szymanowski, Gorgoń, Żmuda, Musiał – Kasperczak (73. Ćmikiewicz), Deyna, Maszczyk – Lato, Szarmach (73. Kapka), Gadocha.

    Zmiany: Fischer – Wieczorek, Gut, Ćmikiewicz, Kapka.

    Sędziowie: Aurelio Angonese (Włochy)

    Widownia: 74134