Polska – Portugalia 1:1 (3:5 po rz. karnych)
koniec po rz. karnych (3:5)
Polska
1:1 (1:1)
Portugalia
Środa 18.03.2020, 13:00 • Ćwierćfinał Euro 2016 • Najlepsze momenty polskiej piłki: Euro 2016

Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje. (15:42:50)

Posiadanie piłki: 54% : 46%.
    Strzały na bramkę: 5:6.
    Strzały niecelne: 5:5.
    Rzuty rożne: 2:7.
    Spalone: 3:3.
    Faule: 16:11.

Maratoński mecz i maratońska retro relacja dobiegła końca. Polska odpadła z mistrzostw Europy w 2016 roku w ćwierćfinale. Po zaciętym pojedynku zakończonym wynikiem 1:1 przegrała 3:5 w konkursie rzutów z Portugalczykami. Biało-Czerwoni nie zdołali awansować do strefy medalowej, a zabrakło im tak niewiele. O wszystkim zdecydowało nieudane uderzenie Jakuba Błaszczykowskiego obronione przez Ruiego Patricio. Z perspektywy czasu wiemy, że Selecao zostali najlepszym zespołem na kontynencie. Z kolei Polacy wrócili do ojczyzny jak bohaterowie, choć sami nie ukrywali, że miejsce w ćwierćfinale i odpadnięcie z turnieju w takich okolicznościach nie nasyciło ich apetytu.

5. serie
    3:5
    Koniec konkursu rzutów karnych... Ricardo Quaresma.

4. serie
    3:4
    O nie! Jakub Błaszczykowski nie wykorzystał rzutu karnego. Sytuacja krytyczna Polaków... Rui Patricio odbił uderzenie w kierunku prawego narożnika. To może być kluczowa interwencja.

4. serie
    3:4
    Nani kolejnym doświadczonym piłkarzem, który nie rozczarował. Łukasz Fabiański nie potrafi złapać żadnego strzału z jedenastki.

3. serie
    3:3
    Kamil Glik znalazł sposób na pokonanie swoim strzałem Ruiego Patricio. Remis po trzech seriach.

3. serie
    2:3
    Joao Moutinho. Na razie wszyscy strzelcy bezbłędnie.

2. serie
    2:2
    Polacy w identycznej kolejności jak w poprzednim konkursie rzutów karnych ze Szwajcarami. Pewnie Arkadiusz Milik.

2. serie
    1:2
    Renato Sanches do siatki podobnie jak w pierwszej połowie spotkania.

1. serie
    1:1
    Robert Lewandowski również pewnie prosto do bramki. Liderzy reprezentacji stanęli na wysokości zadania.

1. serie
    0:1
    Cristiano Ronaldo wziął na siebie odpowiedzialność jako pierwszy i pokonał Łukasza Fabiańskiego.

Rozpoczynają się rzuty karne.

Emocje w Marsylii sięgnęły w tym momencie zenitu. Łukasz Fabiański zmierzy się z Ruim Patricio w konkursie rzutów karnych. Nie mogą zadrżeć nogi strzelcom. Stawką wojny nerwów awans do półfinału mistrzostw Europy.

120+1
    Druga połowa dogrywki skończona.

120
    Doliczona minuta.

120
    Bartosz Kapustka nie przedarł się w szesnastkę reprezentacji Portugalii. Jeszcze przechwycił piłkę Łukasz Piszczek, jednak nie trafił w lustro bramki Ruiego Patricio zza pola karnego.

119
    Polacy mają możliwość przeprowadzenia już tylko jednej akcji. Liderzy zespołu Adama Nawałki jeszcze przekazują sobie ostatniego uwagi.
    Wszystko wskazuje na konkurs rzutów karnych!

117
    Historyczna szansa przed Biało-Czerwonymi. Pepe był blisko Roberta Lewandowskiego, jednak nie pozwolił kapitanowi reprezentacji Polski na strzał.

115
    Bartosz Kapustka oderwał się od Portugalczyków w polu karnym, ale jego wstrzelenie pozostało pustym przelotem. Nie potrafił skorzystać Robert Lewandowski.

113
    Pepe był na dalszym słupku i starał się jeszcze zgrać piłkę do centralnie ustawionych kompanów z zespołu. Do futbolówki dopadli jednak podopieczni Adama Nawałki.
    Mobilizacja Selecao przed ostatnim wznowieniem gry.

111
    Polska próbowała przedrzeć się na połowę przeciwnika. Portugalia również nie pozwala sobie na brawurę i zabezpiecza tyły.

109
    Przerwa w grze, a to efekt wbiegnięcia na boisko fana Cristiano Ronaldo. Lider reprezentacji Portugalii jest już przyzwyczajony do podobnych scen w różnych zakątkach świata.

108
    Po faulu na Łukaszu Piszczku rzut wolny. Zbyt anemiczne oraz płaskie dośrodkowanie zostało wyczyszczone przez Jose Fonte.

107
    Biało-Czerwoni niesieni dopingiem z trybun stadionu w Marsylii. Dodaje to im aktualnie energii do bronienia. Szkoda, że nie stwarzamy już praktycznie sytuacji podbramkowych.

106
    Druga połowa dogrywki rozpoczęta.

Pozostał kwadrans na rozstrzygnięcie pojedynku przed konkursem rzutów karnych. Piłkarze zmęczeni, kibice poddenerwowani, a stawka jest olbrzymia. Zmiana stron w dogrywce.

105
    Pierwsza dogrywka skończona.

104
    Nie było przerw w tej części dogrywki, więc niemieckiemu sędziemu pozostanie za moment zarządzić zmianę stron. Nadal nie wiemy, kto jest bliżej półfinału Euro 2016.
    Nawarstwiające się zmęczenie.

102
    Robert Lewandowski rozrzucił grę na prawe skrzydło do Jakuba Błaszczykowskiego, którego płaskie wstrzelenie w pole karne nie zostało podsumowane strzałem.

100
    Po faulu w centrum boiska na Grzegorzu Krychowiaku wykonanie rzutu wolnego w postaci podania do Arkadiusza Milika. Napastnikowi nie udało się strzelić w bramkę Ruiego Patricio.

99
    Podopieczni Adama Nawałki skoncentrowani w defensywie, a Portugalczycy z większym zaangażowaniem szukają zwycięskiego gola, jak w poprzedniej rundzie wbitego Chorwatom, w dogrywce.

98
    Zmiana w drużynie Polska: z boiska schodzi Mączyński, na boisku pojawia się Jodłowiec.

97
    Do wkroczenia na boisko z ławki rezerwowych jest przygotowany ponadto Tomasz Jodłowiec.

96
    Zmiana w drużynie Portugalia: z boiska schodzi W. Carvalho, na boisku pojawia się Danilo.

94
    Również Polakom zabrakło dokładności, a konkretnie Łukaszowi Piszczkowi, który starał się uruchomić będącego ustawionego na desancie Arkadiusza Milika.

93
    Cristiano Ronaldo nie oddał soczystego strzału po dośrodkowaniu Eliseu. Brakuje dokładności żwawym bocznym obrońcom z Portugalii.

92
    Piłka ponownie w grze i podstawowe pytanie, czy mecz uda się rozstrzygnąć którejś z reprezentacji w dodatkowym czasie czy potrzebny będzie konkurs rzutów karnych.

91
    Pierwsza połowa dogrywki rozpoczęta.

Po nieco ponad 90 minutach wciąż nie znamy półfinalisty Euro 2016. Już zmęczeni piłkarze muszą zmierzyć się w kolejnej dogrywce. W drugiej połowie wynik nie zmienił się. Wciąż 1:1 i Felix Brych zarządził dogrywkę. Emocje w polskich domach niewyobrażalnie wysokie.

90+3
    Druga połowa skończona.

90+2
    William Carvalho ratował się faulem, żeby Polacy nie stworzyli już dobrej sytuacji podbramkowej.

90+2
    Nic nie wskazuje na przełom w czasie doliczonym przez Felixa Brycha. Polakom i Portugalczykom przyjdzie zmierzyć się w dogrywce w drugim meczu z rzędu.

90
    Doliczone trzy minuty do podstawowego czasu.

89
    Joao Moutinho odczuł boleśnie starcie z Arkadiuszem Milikiem. Portugalczyk zamierza kontynuować walkę z Polakami.

88
    Bartosz Kapustka napomniany żółtą kartką krótko po wejściu z ławki rezerwowych na boisko.

87
    Z trybun niesie się hymn Polski. Powinien jeszcze dodać energii naszym reprezentantom.

86
    Kuriozalne zachowanie Cristiano Ronaldo, kiedy już Polakom zaczął ściekać po plecach zimny pot. W tempo wybiegł do podania, miał przed oczami wyłącznie Łukasza Fabiańskiego, ale ośmieszająco skiksował zamiast oddać groźne uderzenie.

84
    Łukasz Fabiański ma dużo zadań na przedpolu, ale w tym elemencie wywiązuje się bez zarzutu.

82
    Zmiana w drużynie Polska: z boiska schodzi Grosicki, na boisku pojawia się Kapustka.
    Marsylia czeka na rozstrzygnięcie!

81
    Nerwowo Artur Jędrzejczyk we własnym polu karnym. Na szczęście nie zahaczył żadnego przeciwnika, a skierowana przez niego niebezpiecznie piłka przeturlała się obok bramki Łukasza Fabiańskiego.

80
    Zmiana w drużynie Portugalia: z boiska schodzi Mario, na boisku pojawia się Quaresma.

79
    Wyraźnie słychać, że po stadionie niesie się imię i nazwisko bramkarza reprezentacji Polski. Po interwencji Łukasza Fabiańskiego, który miał odrobinę szczęścia, że Jose Fonte główkował w środek bramki po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

77
    Podobny skutek strzału Joao Mario jak uderzenia Kamila Grosickiego. Również z dystansu, ale niegroźnie dla bramkarza przeciwnika. Rośnie zmęczenie po obu stronach.

75
    Na zakończenie przedostatniego kwadransa podstawowego czasu szarża Kamila Grosickiego. Umiejętnie zwiódł przeciwników, jednak strzelił niedokładnie zza linii pola karnego!

73
    Zmiana w drużynie Portugalia: z boiska schodzi A. Silva, na boisku pojawia się Moutinho.

72
    Dośrodkowanie w kierunku Cristiano Ronaldo, który szykował się do swojego markowego atomowego wyskoku, jednak piłka nie dotarła dokładnie tam gdzie oczekiwał.

70
    Pierwsze indywidualne napomnienie dla Portugalczyka. Adrien Silva w notesie sędziego Felixa Brycha.

69
    Szansa na gola Arkadiusza Milka. Druga taka w tym spotkaniu, a jednak szwankuje skuteczność zawodnika znanego z Eredivisie czy z Bundesligi. Z bliska strzelił prosto w przyciągającego piłkę Ruiego Patricio!

68
    Coraz mniej czasu na rozstrzygnięcie pojedynku w podstawowym czasie. Walka z obu stron, próby ataku, jednak minuty uciekają zarówno podopiecznym Adama Nawałki, jak i Fernando Santosa.

67
    Tym razem faul Portugalczyka na Polaku. Eliseu poturbował Jakuba Błaszczykowskiego.

66
    Kamil Glik za przewinienie na własnej połowie boiska. Drugie indywidualne napomnienie dla Polaka w tym spotkaniu.

64
    Cedric Soares blisko szczęścia. Prowadzenie Portugalii wisiało w powietrzu. Piłka po potężnym uderzeniu prawego defensora przeleciała nieznacznie obok spojenia słupka z poprzeczką. Tak zakończył atak pozycyjny Selecao!

62
    Liczne pojedynki Michała Pazdana z Cristiano Ronaldo. Wspólne zdjęcia tych dwóch zawodników z trwającego meczu przejdą do historii polskiego futbolu.

60
    Na zakończenie kwadransa po przerwie strzelił Adrien Silva zza pola karnego. Trafił w odpowiednio ustawionego Grzegorza Krychowiaka, który tym razem wyręczył Łukasza Fabiańskiego.

59
    Eliseu ruszył do przodu na lewej stronie boiska. Jego dośrodkowanie w kierunku Naniego oraz Cristiano Ronaldo zostało sprzątnięte przez pracowitego Łukasza Fabiańskiego.

57
    Jakub Błaszczykowski powinien wciąż przeciwników na zamach, jednak zbyt pochopnie wykonał dośrodkowanie w ich nogi.

56
    Cristiano Ronaldo miał miejsce oraz czas w polu karnym reprezentacji Polski, jednak nie potrafił tego wykorzystać. Piłka po uderzeniu lidera Portugalczyków ugrzęzła w bocznej siatce.
    Tylko dwóch strzelców goli było młodszych od Renato Sanchesa.

54
    Chwila spokoju. Podopieczni Fernando Santosa łapią oddech na własnej połowie boiska, a gracze prowadzeni przez Adama Nawałkę wymieniają podania w centrum pola.

52
    Nie utrzymali się w posiadaniu piłki Polacy, a to sprowokowało Renato Sanchesa do kolejnego niebezpiecznego ataku. Wstrzelenie autora dotychczas ostatniego gola powstrzymał Łukasz Fabiański.

51
    Dwukrotnie interweniowali reprezentanci Polski po dośrodkowaniach. Na początek Michał Pazdan, następnie Łukasz Fabiański wyczyścił przedpole.

49
    Ta akcja przepowiadała drugiego gola reprezentacji Polski. Tym razem prawe skrzydło, na którym rozpędził się Łukasz Piszczek. Po podaniu kompana z Borussii Dortmund strzelił Robert Lewandowski, jednak nie pokonał Ruiego Patricio.

47
    Tym razem Michał Pazdan poszkodowany w konfrontacji z Nanim. To Portugalczyk nadepnął na żelaznego stopera z Polski.

47
    Portugalia w natarciu po wznowieniu rywalizacji. Na razie ma przed sobą fosę obronną złożoną z reprezentantów Polski.

46
    Pierwszy gol w kadrze. Akurat w tym meczu.
    Pozostało ściskać kciuki za drugą połowę.

W pierwszej połowie zobaczyliśmy dwa gole, choć trzeba też uczciwie przyznać, że spotkanie nie jest specjalnie atrakcyjne dla postronnego kibica mniej zaangażowanego emocjonalnie od Polaków oraz Portugalczyków. Mało akcji kończy się celnymi strzałami. Biało-Czerwoni ekspresowo objęli prowadzenie i mieli w tej części spotkania szansę, żeby jeszcze docisnąć przeciwnika i poszukać drugiego gola. Niestety, zamiast podwoić prowadzenie, stracili je. Po strzałach do bramki Roberta Lewandowskiego oraz Renato Sanchesa jest 1:1 po 45 minutach.

45

44
    Najlepszą obroną jest atak. Artur Jędrzejczyk wykonał więc sprint w pole karne Portugalii na swojej lewej stronie i szkoda tylko, że trafił prosto w nogi przeciwników.
    Portugalczycy zdążyli dopaść Polaków w pierwszej połowie.

42
    Artur Jędrzejczyk napomniany żółtą kartką za faul. Musi uważać na swoje kolejne interwencje.

40
    Z kolei Portugalczycy nie potrafili spożytkować rzutu rożnego. Wiązali z tym stałym fragmentem gry pewne nadzieje, ale nawet nie było strzału w kierunku bramki Łukasza Fabiańskiego.

39
    Faul na Jakubie Błaszczykowskim na skrzydle. Rzut wolny nie przyniósł zagrożenia. Rui Patricio spokojnie został między słupkami we własnej bramce.

38
    Ostrzeżenie słowne dla Grzegorza Krychowiaka po starciu z Cristiano Ronaldo. Polacy są bezpardonowi dla lidera reprezentacji Portugalii. Twarda gra.

37
    Blokowani blisko pola karnego Portugalii byli kolejno Jakub Błaszczykowski i Arkadiusz Milik. Obaj szukali sposobu na odzyskanie prowadzenia dla Polski.

35
    Polska w posiadaniu piłki na połowie przeciwników z Półwyspu Iberyjskiego i nie dają im możliwości rozpędzenia się.

33
    Gol dla Portugalii!
    Strzelcem bramki RENATO SANCHES.

Chciałoby się powiedzieć: niestety. Nie czas rozkładać ręce, ale wszyscy boleśnie odczuliśmy ten cios. Renato Sanches doprowadził do remisu 1:1. Młodzian z Portugalii perfekcyjnie strzelił zza pola karnego po krótkim rogu. Odpowiednia siła oraz precyzja uderzenia. Nie zdążyli Artur Jędrzejczyk oraz Łukasz Fabiański, więc piłka znalazła się w sieci. Trzeba walczyć dalej.

32
    Portugalia ma jeszcze trochę czasu, żeby poprawić wynik zanim sędzia Felix Brych zarządzi przerwę. Sunie jej atak.

30
    Na zakończenie drugiego kwadransa pojedynek Michała Pazdana z Cristiano Ronaldo. Absolutnie bezkompromisowe wejście środkowego defensora, ale zdaniem Felixa Brycha wszystko zgodnie z przepisami.
    Czekaliśmy przez siedem meczów, ale jak smakuje!

28
    Pierwsze celne uderzenie Portugalii. Cristiano Ronaldo oswobodził się spod opieki obrońców przed polem karnym. Był na 20. metrze i poczęstował Łukasza Fabiańskiego. Obrona naszego golkipera bez zarzutu.

27
    Kibice w Polsce marzą o drugim golu i szkoda, że podopieczni Adama Nawałki nie starają się jeszcze docisnąć pogubionych zawodników prowadzonych przez Fernando Santosa.

26
    Kolejne przewinienie Renato Sanchesa. Uznawany w 2016 roku za nadzieję portugalskiego futbolu pomocnik został poirytowany przez podopiecznych Adama Nawałki.

25
    Dobry fragment w wykonaniu Biało-Czerwonych. Nie pozwolili przeciwnikom w ostatnich minutach pohulać na własnej połowie.
    Wielka radość naszych liderów!

23
    Indywidualnie Kamil Grosicki, jednak tym razem nie podsumował rajdu równie wypieszczonym podaniem jak tego pierwszego w meczu.

22
    Za wykonanie rzutu rożnego wywalczonego przez Arkadiusza Milika zabrał się Jakub Błaszczykowski. Niestety, nic nie wynikło z tego stałego fragmentu gry.

20
    Portugalia otrząsnęła się po wcześnie straconym golu i zaczęła odpowiadać niebezpiecznymi atakami, jednak Łukasz Fabiański nie musiał popisać się jeszcze żadną spektakularną interwencją.

18
    Dwie akcje zespołu Adama Nawałki. Robert Lewandowski strzelił płasko prosto do koszyczka Ruiego Patricio, a po chwili Kamil Grosicki dośrodkował bardzo niedokładnie. Trzeba wracać na pozycje obronne.

16
    Cristiano Ronaldo mierzył po raz pierwszy z rzutu wolnego. Z 35 metrów huknął prosto w mur ustawiony przez Łukasza Fabiańskiego.

15
    Po kilkunastu minutach spędzonych w okopach riposta reprezentacji Polski. Jej atak złożony z kilku podań zakończył się strzałem Arkadiusza Milika z linii pola karnego. Pudło!

14
    Jeszcze jeden korner i tym razem ostatecznie wyjaśnione zamieszanie przez sędziego Felixa Brycha, który odgwizdał spalonego Joao Mario. Piłka dla Polski.

13
    Po interwencji Michała Pazdana jeszcze korner i tym razem walkę w powietrzu z Portugalczykami wygrał Kamil Glik.

12
    Podanie Cedrica Soaresa posłane w kierunku Cristiano Ronaldo zostało powstrzymane w ostatnim momencie przez będącego w znakomitej formie Michała Pazdana.

10
    Podanie na skraj pola karnego Polaków do Naniego, który co prawda uderzył w gąszcz ciasno ustawionych reprezentantów Polski, jednak wysłał im ostrzeżenie. Portugalia łapie rytm.

9
    Łukasz Fabiański nie musiał interweniować po dośrodkowaniu Cristiano Ronaldo. Bramkarza reprezentacji Polski wyręczyli skoncentrowani na swoich posterunkach obrońcy.

7
    Nic wynikło z rzutu wolnego reprezentacji Portugalii, a Michał Pazdan chciał wprowadzić przechwyconą piłkę natychmiast w pole karne strzeżone przez Ruiego Patricio. Dobrze ustawiony był tam Renato Sanches.

5
    Renato Sanches sfaulowany w środku pola i Selecao rozpoczęło od rzutu wolnego. Bezpieczna odległość od bramki Łukasza Fabiańskiego.
    Robert Lewandowski już dał prowadzenie Polakom!

4
    Portugalia jest w szoku, ponieważ zupełnie innego otwarcia pojedynku spodziewała się. Z kolei podopieczni Adama Nawałki są zbudowani swoim idealnym startem. Oby tak dalej, ponieważ do końca spotkania zostało dużo czasu.

3
    Portugalczycy rozpoczęli ospale i mają problem. Po zmianie wyniku próbują błyskawicznie odpowiedzieć, ale mądrze przesuwają się po własnej połowie boiska Polacy.

2
    Gol dla Polski!
    Strzelcem bramki ROBERT LEWANDOWSKI.

Ten mecz nie mógł się rozpocząć lepiej. Przecieramy oczy ze zdumienia i skaczemy z radości. Robert Lewandowski dał ekspresowo prowadzenie Polakom! Kapitan zespołu strzelił premierowego gola w Euro 2016! Znalazł się we właściwym miejscu oraz czasie i nie zawahał się nawet przez moment. Strzał bez przyjęcia po płaskim dośrodkowaniu Kamila Grosickiego, który bezkarnie wyrolował na lewej flance Cedrica Soaresa.

1

Hymny narodowe odegrane. Za moment rozpocznie się pojedynek o miejsca w strefie medalowej mistrzostw Europy we Francji.

Polska: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński, Grosicki – Milik – Lewandowski.

Rezerwowi: Szczęsny, Boruc – Cionek, Jodłowiec, Linetty, Stępiński, Wawrzyniak, Peszko, Salamon, Zieliński, Kapustka, Starzyński.

Portugalia: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Fonte, Eliseu – W. Carvalho – Mario, Sanches, A. Silva – Nani, Ronaldo.

Rezerwowi: Lopes, Eduardo – Alves, R. Carvalho, Moutinho, Eder, Vieirinha, Danilo, R. Silva, Quaresma.

Sędziowie: Felix Brych (Niemcy).

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13:00.

Gole: 2. Lewandowski – 33. Sanches

Kartki:   42. Jędrzejczyk (POL), 66. Glik (POL), 88. Kapustka (POL) – 70. A. Silva (POR), 90+2. W. Carvalho (POR)

Posiadanie piłki: 54 % : 46 %.
    Strzały celne: 5:6. Strzały niecelne: 5:5. Rzuty rożne: 2:7. Spalone: 3:3. Foule: 16:11.
    Polska: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński (98. Jodłowiec), Grosicki (82. Kapustka) – Milik – Lewandowski.

Zmiany: Szczęsny, Boruc – Cionek, Jodłowiec, Linetty, Stępiński, Wawrzyniak, Peszko, Salamon, Zieliński, Kapustka, Starzyński.

Portugalia: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Fonte, Eliseu – W. Carvalho (96. Danilo) – Mario (80. Quaresma), Sanches, A. Silva (73. Moutinho) – Nani, Ronaldo.

Zmiany: Lopes, Eduardo – Alves, R. Carvalho, Moutinho, Eder, Vieirinha, Danilo, R. Silva, Quaresma.

Sędziowie: Felix Brych (Niemcy)