NRD – Polska 2:3 (koniec)
finał
NRD
2:3 (0:2)
Polska
Wtorek 24.03.2020, 13:00 • Zentralstadion, Lipsk • Najlepsze momenty polskiej piłki: el. MŚ 1982
     
    Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13:00.
     
    Miesiąc przed przyjazdem do Lipska reprezentacja Polski rozegrała mecz towarzyski z Portugalią. Jego przebieg oraz wynik nie były krzepiące. Po golach Tamagniniego Nene oraz Sheu drużyna z Półwyspu Iberyjskiego wygrała 2:0 na Estadio Jose Alvalade w Lizbonie.
     
    Do rewanżu z Niemiecką Republiką Demokratyczną doszło 10 października w Lipsku. Meczowi przyglądało się z trybun 75 tysięcy kibiców. Gospodarze byli żądni rewanżu za porażkę poniesioną w maju w Chorzowie.
    Jeden z legendarnych meczów lat 80.
     
    Biało-Czerwoni rozpoczęli eliminacje od zwycięstwa 2:0 na Malcie dzięki strzałom do bramki Włodzimierza Smolarka i Leszka Lipki. Następnie pokonali 1:0 NRD na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a zwycięskiego gola zdobył Andrzej Buncol.
     
    Przeciwnikami Polaków w eliminacjach do hiszpańskiego mundialu w 1982 roku były reprezentacje NRD oraz Malty. Awansować do mistrzostw świata mogła jedna. Przed konfrontacją w Lipsku podopieczni Antoniego Piechniczka jeszcze nie mogli być pewni swego.
     
    Zapraszamy na relację z meczu eliminacji do mistrzostw świata w 1982 roku. Przeciwnikiem NRD będzie reprezentacja Polski.
     
    Składy:

    NRD: Graphentin – Weise, Doerner, Schnuphase, Baum, Kurbjuweit, Pommerenke, Liebers, Riediger, Streich, Trocha.

    Polska: Młynarczyk – Dziuba, Żmuda, Janas, Jałocha, Lato, Matysik, Boniek, Majewski, Szarmach, Smolarek.

    Sędzia: Augusto Lamo Castillo (Hiszpania).
     
    1
    Mecz się właśnie rozpoczął.
     
    2
    Drużyna z NRD w białych koszulkach i getrach, a także w granatowych spodenkach. Polska na czerwono z białymi wstawkami.
     
    2
    Gol dla Polski!
    Strzelcem bramki ANDRZEJ SZARMACH.

    Ekspresowe otwarcie wyniku. Polacy nie mogli wymarzyć sobie lepszego początku spotkania. Po wznowieniu od rzutu rożnego piłka została przeniesiona na prawe skrzydło, skąd dośrodkowanie zostało wykorzystane przez Andrzeja Szarmacha. Napastnik schował się między zdekoncentrowanymi obrońcami i główkował z bliska do siatki.
    2. Andrzej SZARMACH - 0:1
     
    3
    Pierwsza interwencja Józefa Młynarczyka, który zgarnął bezpańską piłkę po dośrodkowaniu.
     
    4
    Piłkarze z Niemiec nie potrafią odpowiedzieć na gola Andrzeja Szarmacha. Minuty po zmianie rezultatu pod kontrolą podopiecznych Antoniego Piechniczka.
     
    5
    Gol dla Polski!
    Strzelcem bramki WŁODZIMIERZ SMOLAREK.

    Polacy uciszyli Lipsk. Kibice w szoku. Biało-Czerwoni strzelili kolejnego gola. Tym razem po szybkim ataku. Co prawda w pierwszym tempie Włodzimierz Smolarek nie poradził sobie w pojedynku Hansem-Ulrichem Graphentinem, ale ostatecznie odzyskał piłkę i wpakował ją z bliska do bramki. Biegł w sukurs Zbigniew Boniek. Również on mógł podwoić przewagę Polski.
    5. Włodzimierz SMOLAREK - 0:2
     
    7
    Hans-Juergen Doerner zabrał się za wykonanie rzutu wolnego. Po przewinieniu na połowie Polski gospodarze oddali niecelny strzał.
     
    8
    Szykuje się zmiana w reprezentacji Polski spowodowana urazem Andrzeja Szarmacha. Duża strata dla Biało-Czerwonych.
     
    9
    Zmiana w drużynie Polska: z boiska schodzi Szarmach, na boisku pojawia się Lato.
     
    11
    Rudiger Schnuphase autorem kolejnego niecelnego uderzenia. Józef Młynarczyk jeszcze nie został zmuszony do interweniowania.
     
    12
    Rywalizacja w centrum boiska. Polska wypracowała sobie bezpieczną przewagę, a Niemiecka Republika Demokratyczna ma problem ze złapaniem rytmu.
     
    13
    Płaskie dośrodkowanie powstrzymane w ostatnim momencie przez szczelnie ustawionych reprezentantów Polski.
     
    13
    Marek Dziuba napomniany żółtą kartką za przewinienie na prawym skrzydle.
     
    15
    Stefan Majewski dwukrotnie przedzierał się przez centrum boiska. Tym razem gospodarze nie pozwolili na zakończenie którejkolwiek z szarż uderzeniem.
     
    16
    Grzegorz Lato popracował w defensywie i zabrał piłkę przeciwnikowi blisko narożnika własnego pola karnego.
     
    17
    Kolejne ostre przewinienie Polaka na skrzydle. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłka została przechwycona przez Franka Bauma, który huknął obok spojenia słupka z poprzeczką.
     
    18
    Niemcy zaczynają coraz sprawniej operować futbolówką i jakby odzyskują rezon, z którym wychodzili na boisko i którego zostali pozbawieni przez Polaków.
     
    20
    Włodzimierzowi Smolarkowi oraz Waldemarowi Matysikowi nie udało się przeprowadzić sprawnego ataku na prawym skrzydle.
     
    21
    Jan Jałocha załatał dziurę w polskiej obronie i interweniował po dośrodkowaniu z lewej strony boiska.
     
    22
    Piłka szybuje coraz częściej w pobliżu bramki Józefa Młynarczyka, jednak nie można powiedzieć, że bramkarz reprezentacji Polski jest w zagrożeniu.
     
    23
    Józef Młynarczyk na raty, ale ostatecznie skutecznie interweniował na przedpolu własnej bramki po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.
     
    24
    Rajd Zbigniewa Bońka między skoncentrowanymi obrońcami NRD. Zadziałała siła złego na jednego i pomocnik z Polski został sprowadzony do parteru blisko linii pola karnego.
     
    25
    Faul na rozpędzonym Stefanie Majewskim blisko linii pola karnego.
     
    26
    Przed wykonaniem rzutu wolnego konieczne jest udzielenie pomocy przez sztab medyczny poszkodowanemu Stefanowi Majewskiemu.
     
    27
    Zbigniew Boniek zabrał się za wykonanie rzutu wolnego. Płaskie uderzenie i futbolówka przedarła się przez liczny mur Niemców. Hans-Ulrich Graphentin zobaczył piłkę i powstrzymał ją. Nie było też szansy na dobitkę Włodzimierza Smolarka!
    27. Zbigniew Boniek strzelił z rzutu wolnego w bramkarza!
     
    28
    Gospodarze liczyli na możliwość wznowienia gry od rzutu rożnego, jednak sędzia asystent uznał, że piłka odbiła się jako ostatnia od jednego z nich. Od bramki Józef Młynarczyk.
     
    29
    Niebezpiecznie! Joachim Streich ukrył się za plecami Władysława Żmudy i główkował nieznacznie ponad poprzeczką w bramce Józefa Młynarczyka po dośrodkowaniu z lewego skrzydła.
    29. Joachim Streich główkował ponad bramką!
     
    31
    Grzegorz Lato dryblował przed polem karnym przeciwnika. Zakończył ten rajd niecelnym strzałem.
     
    32
    Dobre interwencje w ciągu minuty. Najpierw Pawła Janasa, a następnie wykonującego wślizg Marka Dziuby.
     
    34
    Szarża na prawym skrzydle w wykonaniu Grzegorza Laty. Jego dośrodkowanie przecięło niebezpiecznie pole karne reprezentantów NRD.
     
    35
    Marek Dziuba zgarnął piłkę wybitą przez reprezentantów NRD po wrzutce z rzutu wolnego. Znalazł się z nią wyraźnie przed polem karnym, ale sprytnym balansem ciała zdobyć przestrzeń i huknął z dystansu. Hans-Ulrich Graphentin miał szczęście, że futbolówka trafiła w poprzeczkę!
    35. Marek Dziuba potężnie strzelił w poprzeczkę!
     
    36
    Przewinienie blisko sędziego asystenta na Włodzimierzu Smolarku. Dżentelmen z chorągiewką musiał to dobrze widzieć oraz ocenić.
     
    37
    Waldemar Matysik również spróbował strzału z dystansu, jednak nie był on równie groźny jak niedawna próba Marka Dziuby. Wyraźne pudło.
     
    38
    Zbigniew Boniek znalazł się w pobliżu dalszego słupka i oddał uderzenie obok spojenia w bramce Hansa-Ulricha Graphentina. Ponownie zapachniało golem podopiecznych Antoniego Piechniczka.
    38. Zbigniew Boniek zakończył rajd niecelnym strzałem!
     
    40
    Interwencja Józefa Młynarczyka, który w pierwszej połowie nie musiał wykazywać się często po strzałach albo dośrodkowaniach Niemców.
     
    41
    Ostatnie minuty w pierwszej połowie i przyjezdni z Polski utrzymują wypracowane wcześnie prowadzenie.
     
    42
    Frank Baum interweniował wślizgiem po podaniu Grzegorza Laty do Włodzimierza Smolarka, ale akcja Polaków była kontynuowana. Ostatecznie Stefanowi Majewskiemu udało się wywalczyć korner.
     
    43
    Nieudane uderzenie z dystansu Zbigniewa Bońka. Piłka wyraźnie obok bramki przeciwników.
     
    45
    Reprezentacja Polski przebywa na połowie przeciwnika. W ten sposób wyczekuje na ostatni gwizdek w pierwszej części spotkania.
     
    45
    Doliczony czas.
     
    45+1
    Pierwsza połowa skończona.
     
    Po idealnym rozpoczęciu spotkania Polska potrafiła skutecznie przypilnować dwubramkowego prowadzenia. Reprezentacja NRD odpowiedziała nieśmiałymi próbami ataku na celne uderzenia Andrzeja Szarmacha oraz Włodzimierza Smolarka i po nieco ponad 45 minutach pozostaje 2:0 dla Biało-Czerwonych.
     
    46
    Druga połowa rozpoczęta.
     
    46
    Zmiana w drużynie NRD: z boiska schodzi Pommerenke, na boisku pojawia się Steinbach.
     
    47
    Selekcjoner reprezentacji NRD wprowadził z ławki rezerwowych na boisko nowego rozgrywającego. Wolfgang Steinbach ma nadać rumieńców atakom gospodarzy.
     
    48
    Niebezpieczna akcja Wolfganga Steinbacha zakończona dośrodkowaniem. Interweniowali Polacy, ale po chwili było ponowienie ataku i Hans-Juergen Doerner strzelił ponad bramką Józefa Młynarczyka.
     
    49
    Włodzimierz Smolarek na spalonym. Zmarnowana szansa na wyprowadzenie podręcznikowego kontrataku. To może boleć.
     
    50
    Joachim Streich oddał uderzenie, którym nie sprawił dużego problemu Józefowi Młynarczykowi. Pewna interwencja.
     
    51
    Wymiana podań przed polem karnym reprezentacji NRD. Zbigniew Boniek miał miejsce i oddał strzał. Na razie pudłuje.
     
    51
    Wolfgang Steinbach napomniany żółtą kartką za protestowanie po faulu Polaka.
     
    53
    Władysław Żmuda rządzi w powietrzu i poradził sobie z dośrodkowaniem z prawego skrzydła. Reprezentanci NRD jednak wciąż na obrzeżach pola karnego.
     
    54
    Rzut karny dla reprezentacji NRD. Augusto Lamo Castillo przyznał jedenastkę gospodarzom za faul na Wolfgangu Steinbachu.
    54. Wolfgang Steinbach faulowany w polu karnym!
     
    55
    Gol dla NRD!
    Strzelcem bramki z rzutu karnego RUDIGER SCHNUPHASE.

    Trafienie kontaktowe. Rudiger Schnuphase nie zastanawiał się długo i po ustawieniu sobie piłki na 11. metrze natychmiast wziął rozbieg, żeby spokojnym strzałem pokonać Józefa Młynarczyka.
    55. Rudiger SCHNUPHASE - 1:2
     
    57
    Rajd reprezentantów NRD na lewym skrzydle. Gospodarze są uskrzydleni golem kontaktowym i kolejny atak zakończyli strzałem. Szukał szczęścia bardzo aktywny Wolfgang Steinbach.
     
    58
    Akcja Włodzimierza Smolarka powstrzymana przez zawodników z Niemiec. Polacy nerwowo organizowali się w obronie.
     
    60
    Hans-Ulrich Graphentin interweniował skutecznie po dośrodkowaniu wykonanym przez Andrzeja Iwana.
     
    61
    Korner wywalczony przez Włodzimierza Smolarka na prawej stronie boiska. Przed nim krótka przerwa spowodowana kontuzją Marka Dziuby.
     
    62
    Gol dla Polski!
    Strzelcem bramki WŁODZIMIERZ SMOLAREK.

    Rewelacyjna akcja indywidualna reprezentanta Polski. Dublet Włodzimierza Smolarka i Biało-Czerwoni odzyskali dwubramkowe prowadzenie. Drużyna Antoniego Piechniczka grała w osłabieniu z powodu nieobecności kontuzjowanego Marka Dziuby, mimo to strzeliła gola. Smolarek ograł bezwzględnie obrońcę i wygrał pojedynek z Hansem-Ulrichem Graphentinem.
    62. Włodzimierz SMOLAREK - 1:3
     
    65
    Zmiana w drużynie Polska: z boiska schodzi Dziuba, na boisku pojawia się Wójcicki.
     
    66
    Przewinienie na Zbigniewie Bońku szarżującym w pobliżu narożnika pola karnego przeciwnika.
     
    66
    Po wrzutce z rzutu wolnego Grzegorz Lato główkował ponad bramką gospodarzy. Zapachniało już czwartym golem gości.
     
    67
    Gol dla NRD!
    Strzelcem bramki JOACHIM STREICH.

    Reprezentanci NRD nie złożyli broni i ponownie zredukowali stratę do Polaków. Joachim Streich strzelił do odsłoniętej bramki. Polacy pozostawili napastnika bez opieki, ponieważ nie spodziewali się fatalnego w skutkach błędu Józefa Młynarczyka po dośrodkowaniu z lewego skrzydła. Bramkarz Widzewa Łódź minął się z piłką.
    67. Joachim STREICH - 2:3
     
    69
    Jan Jałocha napomniany żółtą kartką za przewinienie na własnej części boiska.
     
    69
    Polska musi ponownie opanować sytuację na boisku i poskromić uskrzydlonych golem kontaktowym przeciwników.
     
    71
    Martin Trocha wystartował do prostopadłego podania. W ostatnim momencie powstrzymali jego rajd podopieczni Antoniego Piechniczka.
     
    73
    Kompletnie nieudane uderzenie z dystansu. Sędzia nakazał wznowienie gry bramkarzowi reprezentacji NRD.
     
    75
    Kwadrans do końca podstawowego czasu meczu w Lipsku. Polska na prowadzeniu, ale musi jeszcze przez kilkanaście minut uważać na ataki gospodarzy.
     
    76
    Biało-Czerwoni zagrali na utrzymanie piłki. Powędrowała ona na prawe skrzydło do Władysława Żmudy, którego dośrodkowanie zostało zablokowane. Tylko i aż korner.
     
    76
    Hans-Ulrich Graphentin interweniował z wyczuciem po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.
     
    77
    Andrzej Iwan nie miał pomysłu na kontynuowanie kombinacyjnego ataku. Futbolówka zagrana przez zmiennika poturlała się do bramkarza reprezentacji Polski.
     
    78
    Martin Trocha przyspieszył w polu karnym. Wślizgiem powstrzymał go w odpowiedniej chwili Waldemar Matysik.
     
    79
    Sędzia był blisko upadającego w polu karnym Niemca. Nie zdecydował się tym razem na podyktowanie jedenastki ku rozpaczy przedstawiciela gospodarzy.
     
    80
    Hans-Juergen Doerner dostał podanie przed polem karnym reprezentacji Polski i miał kilka metrów swobody. Potężne, ale jednak niecelne uderzenie reprezentanta NRD. Józef Młynarczyk musiał wyłącznie odprowadzić piłkę wzrokiem poza boisko!
    80. Hans-Juergen Doerner przestrzelił zza pola karnego!
     
    81
    Frank Baum napomniany żółtą kartką za faul na wysokości własnego pola karnego.
     
    83
    Konrad Weise był najbliżej piłki po wrzutce Zbigniewa Bońka z rzutu wolnego i wybił ją na korner.
     
    84
    Andrzej Iwan nie utrzymał się w posiadaniu piłki blisko pola karnego przeciwnika, a to otworzyło przed reprezentantami NRD drogę do przeprowadzenia kontrataku.
     
    85
    Pozostało kilka minut, które muszą przetrwać podopieczni Antoniego Piechniczka. Oby temperatura w ich polu karnym była jak najniższa.
     
    87
    Rzut wolny pośredni w polu karnym Polski za grę na czas Józefa Młynarczyka. Duże zamieszanie i kilka szans na pokonanie bramkarza reprezentacji Polski. Żadnej z nich nie udało się wykorzystać gospodarzom. Zawodnik Widzewa Łódź zrehabilitował się w stu procentach za błąd przy golu Streicha i tym razem poskromił jego strzał!
    87. Joachim Streich nie pokonał Józefa Młynarczyka!
     
    88
    Grzegorz Lato główkował niecelnie po dośrodkowaniu Andrzeja Iwana, który ma nękać przeciwników szybkimi sprintami na prawym skrzydle.
     
    89
    Piłka szybuje w pole karne reprezentacji Polski. Ostatkami sił wybijają ją podopieczni Antoniego Piechniczka.
     
    90
    Doliczony czas.
     
    90+2
    Koniec meczu.
     
    Polska zagwarantowała sobie awans do mistrzostw świata w Hiszpanii. W 1982 roku po raz trzeci z rzędu wystąpi w mundialu. Radość Biało-Czerwonych na oczach ogromnej liczby kibiców na stadionie w Lipsku. Dzięki bramce Andrzeja Szarmacha, a także dubletowi Włodzimierza Smolarka drużyna prowadzona przez Antoniego Piechniczka pokonała 3:2 NRD. W ten sposób zapewniła sobie pozostanie w tabeli na najwyższym miejscu przed zachodnim sąsiadem. Wygrana zespołu z Polski była zasłużona. Wcześnie objęte prowadzenie pozwoliło kontrolować wydarzenia i choć momentami w drugiej połowie gotowało się w polu karnym Józefa Młynarczyka, to przyjezdni nie pozostawali dłużni i również atakowali.
     
    Strzały na bramkę: 7:9.
    Strzały niecelne: 9:11.
    Rzuty rożne: 12:7.
    Spalone: 0:1.
    Faule: 20:19.
     
    Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje. (15:06:59)

    Sebastian

    Gole: 55. Schnuphase (kar.), 67. Streich – 2. Szarmach, 5. Smolarek, 62. Smolarek

    Kartki:   51. Steinbach (NRD), 81. Baum (NRD) – 13. Dziuba (POL), 69. Jałocha (POL)


    Strzały celne: 7:9. Strzały niecelne: 9:11. Rzuty rożne: 12:7. Spalone: 0:1. Foule: 20:19.
    NRD: Graphentin – Weise, Doerner, Schnuphase – Baum, Kurbjuweit, Pommerenke (46. Steinbach), Liebers – Riediger, Streich, Trocha.

    Polska: Młynarczyk – Dziuba (65. Wójcicki), Żmuda, Janas, Jałocha – Lato, Matysik, Boniek, Majewski – Szarmach (9. Iwan), Smolarek.

    Sędziowie: Augusto Lamo Castillo (Hiszpania)

    Widownia: 85 000