wydarzenie zakończone
Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 - dzień 15

Piątek 06.08.2021, 00:00Wydarzenie

Witamy w transmisji online. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 00:00.

Witamy podczas 15. dnia igrzysk! Powoli dobiega olimpijska rywalizacja, ale wciąż przed nami kilka kluczowych rozstrzygnięć. W piątek nie zabraknie również szans medalowych dla Polaków.

00:06
    Lekkoatletyka: chód 50km mężczyzn

Bardzo wczesnym porankiem japońskiego czasu rozpoczęła się rywalizacja mężczyzn w chodzie na 50 kilometrów. W stawce trzech Polaków: Dawid Tomala, Artur Brzozowski i Rafał Augustyn.

00:26

Stara się narzucać tempo Dawid Tomala i niemal od samego początku znajduje się w ścisłej czołówce. Zobaczymy, co przyniesie ta taktyka.

00:43

W dalszym ciągu wysokie tempo chodu utrzymuje Dawid Tomala. Co ważne, Polak jak na razie idzie również czysto, co nie jest oczywistością. Przed momentem 5 minut karnej przerwy miał jeden z Łotyszy.

00:44

Za nami 28 kilometrów, do pokonania jeszcze 22. Na prowadzeniu Dawid Tomala.

00:53

Postanowił uciec od reszty stawki Dawid Tomala. Z coraz większym zainteresowaniem trzeba oglądać te zawody!

00:59

Artur Brzozowski z jednym wnioskiem o dyskwalifikację, z kolei Dawid Tomala i Rafał Augustyn bez takowych!

01:02

Za chodziarzami przebyte już 32 kilometry. Jednoosobowa ucieczka Dawida Tomali z przewagą 50 sekund nad resztą stawki!

01:10

Po 34 kilometrach Dawid Tomala prowadzi z przewagą 1 minuty i 22 sekund!

01:20

Kolejne dwa kilometry i do ponad dwóch minut zwiększył przewagę pochodzący z Tychów Dawid Tomala.

01:24
    Golf: kobiety

Poza zmaganiami chodziarzy trwa również rywalizacja w golfie kobiet. Tam jednak bez żadnej reprezentantki Polski.

01:28

Za nami 38 kilometrów. Bardzo szybkie tempo Dawida Tomali. Jego przewaga nad grupą pościgową wynosi obecnie 2 minuty i 27 sekund.

Na dziesiątej pozycji znajduje się Artur Brzozowski, z kolei Rafał Augustyniak jest 43.

01:36

Dokładnie 10 kilometrów pozostało do końca rywalizacji! Na ten moment przewaga Dawida Tomali wynosi nad kolejnymi zawodnikami wynosi 2 minuty i 50 sekund.

01:46

Kontynuujemy odliczanie: do końca pozostało 8 kilometrów. 3 minuty i 2 sekundy przewagi Dawida Tomali!

Walczą też pozostali Polacy. Na dziewiątej pozycji jest Artur Brzozowski, a Rafał Augustyniak na 42.

01:51

Bardzo szybko pokonał kolejne dwa kilometry Polak. 6 kilometrów do mety!

01:54

A przewaga wciąż rośnie! 3 minuty i 11 sekund przewagi ma Tomala. Niesamowite!

02:04

Do końca cztery kilometry. Przewaga Tomali nad resztą stawki wynosi 2 minuty i 59 sekund!

02:12

Jest coraz bliżej! Na dwa kilometry przed końcem Dawid Tomala ma 2 minuty i 3 sekundy przewagi. To już nie może się nie udać, po prostu nie może!

02:18

Ostatnie kilkaset metrów Dawida Tomali! Nikt go już nie dogoni!

02:20

DAWID TOMALA MISTRZEM OLIMPIJSKIM!

02:21

Czegoś nieprawdopodobnego dokonał Dawid Tomala! Złoty medal zdobyty we wspaniałym stylu! Bohater!

02:25

Jako dwunasty na metę doszedł Artur Brzozowski, z kolei Rafał Augustyn nie zdołał dokończyć zmagań.

02:25

Dawid Tomala
    Jonathan Hilbert
    Evan Dunfee

02:31

Przypomnijmy jeszcze czas Dawida Tomali: 3:50:08!

02:38
    Uff! Ogromne emocje, czas na oddech! Odpoczynek nie może być jednak za długi, bo za moment w eliminacjach powalczą nasi kajakarze.

02:43
    Warto wspomnieć, że dzięki temu medalowi Polska awansowała w klasyfikacji medalowej na 17. miejsce!

02:52
    Kajakarstwo, eliminacje C1 1000m mężczyzn

Mateusz Kamiński czwarty w swoim biegu, a więc bez awansu bezpośrednio do półfinału, będzie ćwierćfinał.

02:58

Wiktor Głazunow szósty w swoim biegu i on także popłynie w ćwierćfinale.

03:13
    Chód sportowy

- Po chodach Roberta Korzeniowskiego przyszedł czas na Dawida Tomalę. Po mistrzowsku rozpracował sobie trasę, temat chłodzenia oraz nawodnienia i nie robiły na nim wrażenia trudne warunki pogodowe. To nie jest przypadkowy chłopak, to młodzieżowy mistrz Europy na 20 kilometrów – mówi Krzysztof Augustyn, trener koordynator kadry narodowej w chodzie na antenie TVP Sport.

03:31

Polska zdobyła czwarty i ostatni medal w chodzie sportowym na 50 kilometrów. Dominatorem na tym dystansie był Robert Korzeniowski, który triumfował w morderczej rywalizacji w Atlancie w 1996 roku, w Sydney w 2000 roku i w Atenach w 2004 roku.

03:32
    Kajakarstwo

Czekamy na występ czwórki kobiet w eliminacjach na 500 metrów.

03:41
    Kajakarstwo

Czwórka Polek rozpoczęła obiecująco wyścig nazywany "przedłużonym sprintem". Biało-Czerwone wysforowały się na prowadzenie i nie oddały go do ostatnich ruchów na torze. Pierwsze miejsce przed Niemkami i Chinkami. Awans do półfinału.
    Piękne sceny
    Pewny awans do półfinału

04:01
    Siatkówka plażowa

Brązowe medale w turnieju siatkówki plażowej kobiet dla Szwajcarek Verge-Depre oraz Heidrich. Potrzebowały czterech piłek meczowych, żeby rozstrzygnąć pojedynek z Łotyszkami.

04:11
    Zapasy

Roksana Zasina rozpoczęła walkę w repasażach.

04:18
    Zapasy

2:2 na dwie minuty przed zakończeniem walki z Kamerunką.

04:21
    Zapasy

Roksana Zasina zremisowała 4:4, ale że ostatnia punktowa akcja należała do reprezentantki Kamerunu, to Polka odpadła z rywalizacji w igrzyskach olimpijskich. Koszmarna pomyłka na 10 sekund przed końcem czasu.

04:23

Jeszcze w Sapporo zostanie zorganizowana ceremonia kwiatowa. Dawid Tomala będzie mógł celebrować zdobycie złotego medalu.

04:30
    Zapasy

Magomedmurad Gadżijew rozpoczyna walkę w kategorii do 65 kilogramów. Przeciwnikiem jest zapaśnik z Grecji.

04:38
    Zapasy

Magomedmurad Gadżijew totalnie zdominował swoją pierwszą walkę w igrzyskach olimpijskich. Grek został zdemolowany 0:11. To oznacza, że reprezentant Polski zmierzy się w ćwierćfinale.

04:41
    Kajakarstwo

Mateusz Kamiński na trzecim miejscu w swoim wyścigu ćwierćfinałowym i odpadł z igrzysk olimpijskich.

04:47
    Kajakarstwo

Wiktor Głazunow spisał się na torze kajakarskim zdecydowanie lepiej niż Mateusz Kamiński. Zwycięstwo w ćwierćfinale i to wyraźne i reprezentant Polski będzie walczyć w półfinale igrzysk olimpijskich.

05:01
    Mamy chwilę na złapanie oddechu od startów reprezentantów Polski. Magomedmurad Gadżijew oczekuje w pełnej gotowości na swój występ na macie zapaśniczej w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich.
    Ceremonia kwiatowa

05:11
    Zapasy

- Mam nadzieję, że w drugiej walce będę czuć się lepiej niż w pierwszej. I tak było nieźle. Nie jestem pewny, że wygram z kolejnym przeciwnikiem, ale w każdej walce daję z siebie wszystko – mówi Magomedmurad Gadżijew, reprezentant Polski w zapasach.
    Też idziecie po złoto olimpijskie, kiedy zaczyna Wam się nudzić?

05:27
    Siatkówka plażowa:

April Ross i Alix Klineman złotymi medalistkami na piasku. Amerykanki zwyciężyły w finale z duetem Australijek. Ross wywalczyła medal w trzecich igrzyskach olimpijskich z rzędu. Fenomenalna passa.

Zapasy

Rozpoczęła się walka. Magomedmurad Gadżijew przed trudnym zadaniem w pojedynku z mistrzem świata.

05:47
    Zapasy

Magomedmurad Gadżijew poniósł porażkę w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich. W pierwszej rundzie stracił cztery punkty do mistrza świata Raszidowa i nie był w stanie go dogonić. Reprezentantowi Polski pozostała nadzieja na występ w repasażach.
    Niepowodzenie reprezentanta Polski

06:08
    Zapasy

Trwają teraz inne walki w zapasach, do informacji na temat ewentualnego startu Polaka jeszcze wrócimy.

06:10
    Tenis Stołowy

W toczącym się meczu o trzecie miejsce Korea Południowa przegrywa z Japonią 1:2.

06:12
    Siatkówka kobiet

Rozpoczęło się spotkanie półfinałowe Stany Zjednoczone – Serbia. Amerykanki prowadzą w pierwszym secie 13 do 8.

06:22
    Golf

Przedostatni dzień rozgrywek w golfie kobiet. Na prowadzeniu jest Amerykanka Nelly Korda z wynikiem -15.

06:26

W trwającym meczu Stany Zjednoczone – Serbia wynik 1:0 (25:19).

06:37
    Koszykówka kobiet

Rozpoczyna się półfinałowy mecz broniących tytułu Amerykanek z mistrzyniami Europy Serbkami.

06:48

Japonki z brązowym medalem: w meczu o trzecie miejsce pokonały reprezentantki Korei Południowej 3:1.

06:51

Wysoko wygrana druga partia 25:15 i w półfinale Stany Zjednoczone prowadzą z Serbią 2:0.

06:55

Szybko zwiększają prowadzenie Amerykanki 17:8.

07:08

Bardziej zacięta walka w trzecim secie, Amerykanki prowadzą 14:12.

07:12

Osiemnasta minuta spotkania, prowadzenie Amerykanek z Serbkami 30:21.

07:13
    Jak Państwo zaobserwowali dwa pojedynki Amerykanek z Serbkami, w obu przeważają reprezentantki Stanów Zjednoczonych.

07:22
    Golf

Zakończyły się dzisiejsze zmagania w tej dyscyplinie. Na prowadzeniu cały czas Nelly Korda z wynikiem -15. Finałowa runda rozpocznie się jeszcze dziś o 23:30, czyli o 6:30 miejscowego czasu.

07:29

Trzeci set wygrany do 23w, w całym meczu 3:0 i Stany Zjednoczone już z co najmniej srebrnym medalem. Pełna dominacja w meczu Amerykanek, Serki oprócz trzeciego seta, gdzie powalczyły trochę bardziej ambitniej zagrały słabe spotkanie.

07:29

Za nami połowa spotkania, wysokie prowadzenie Amerykanek 41:23.

07:32
    Pięciobój nowoczesny, kobiety

Rozpoczęły się zmagania w drugiej dyscyplinie, czyli pływaniu na 200 metrów z udziałem Anny Maliszewskiej, która po szermierce jest szesnasta.

07:33
    Piłka wodna

Połowa spotkania za nami: Chorwacja prowadzi z Czarnogórą 6:4.

07:47
    Pięciobój nowoczesny

Czas na wyścig Polki. Prowadzi Amerykanka Schultz z wynikiem 2:15,78.

07:49

Polka w swoim wyścigu była czwarta z wynikiem 2:17,23. Co prawda to jeden z lepszych wyników Polki, ale w odniesieniu do reszty stawki sporo odstający.

07:56

Trzecia Kwarta za nami, prowadzenie Amerykanek 58:39.

08:10

Amerykanki wygrywają 79:59 z Serbkami i wskakują do finału!

08:18
    Piłka wodna

Chorwaci wygrywają z Czarnogórą ostatecznie 12:10!
    Świetny wynik!
    Niestety...

09:37
    Lekkoatletyka, chód 20km kobiet

Na trasie już są chodziarki, a wśród nich Katarzyna Ździebło!

10:03

Katarzyna Ździebło jak na razie na 26 pozycji, ale wciąż w czołówce po 6 km!

10:18
    Piłka ręczna kobiet – 1/2 finału

Po 16 minutach gry, Szwedki prowadzą z Francuzkami 7:6!

10:20
    Kolarstwo torowe, madison kobiet finał

Daria Pikulik oraz Wiktoria Pikulik wystartowały!

10:39

Po pierwszej połowie Francuzki prowadzą ze Szwedkami 15:14!
    Udało się!

10:52

Polki kończą na szóstym miejscu z dorobkiem 9 punktów! Wygrywają Brytyjki przed Dunkami!

10:57
    Wspinaczka, kobiety na szybkość

Rekord świata Aleksandry Mirosław! 6,84 s! Kapitalny wynik Polki!

10:58

Jak na razie Katarzyna Ździebło zajmuje 13 miejsce!

11:03

Katarzyna Ździebło kończy na świetnej 10 pozycji!

11:27

Francuzki pokonują Szwedki i wskakują do finału!

11:45
    Piłka nożna mężczyzn – mecz o trzecie miejsce

Meksykanie prowadzą z Japończykami po pierwszej połowie 2:0!

12:50
    Koszykówka kobiet – 1/2 finału

Za chwilę rozpocznie się drugie spotkania, w którym Japonki podejmą Francuzki!

12:57

Meksykanie wygrywają z Japończykami 3:1 i sięgają po brązowy medal Igrzysk Olimpijskich!

13:35
    Lekkoatletyka, sztafeta 4x400m mężczyzn

Już za chwilę start naszych zawodników!

13:45

Kapitalny finisz Kajetana Duszyńskiego! 2:58:55, kapitalny czas naszej reprezentacji i wskakujemy do finały z pierwszego miejsca!

13:47
    Rzut oszczepem kobiet finał

Już za chwilę Maria Andrejczyk walczy o medal!

13:54

62,56m w wykonaniu Marysi w pierwszym rzucie!

Rzut oszczepem kobiet, finał

Maria Andrejczyk wskakuje na drugie miejsce, 64,61m, taki jest jej drugi wynik!

14:26

Trzecia próba Marii nieco słabsza, 61,03m, ale wciąż drugie miejsce!

14:37
    Lekkoatletyka, 400 m kobiet

48,37! Shaunae Miller-Uibo wygrywa! A trzecia, Allyson Felix, 10 medal IO!

14:38

Shaunae Miller-Uibo
    Mariledy Paulino
    Allyson Felix

14:45

63,62m, czwarta próba Marii nieco lepsza! Wciąż jest druga!

14:56

Świetny rzut Marysi, ale wciąż brakuje! 64,45m, drugi jej najlepszy rzut w konkursie, nadal na drugim miejscu!

14:59
    Lekkoatletyka, 1500 m kobiet

Faith Kipyegon
    Laura Muir
    Sifan Hassan

15:08

Australijka w ostatnim rzucie omal nie wyprzedziła Andrejczyk. Zabrakło jej pięciu centymetrów!

15:09

MARIA ANDREJCZYK ZE SREBRNYMMEDALEM! Ostatni rzut poniżej 60 metrów, ale to już nie ma znaczenia!

15:21
    Lekkoatletyka: Rzut oszczepem kobiet

Shiying Liu
    Kelsey-Lee Barber

15:27
    Wspinaczka sportowa: kobiety

Blisko było medalu dla Aleksandry Mirosław! Nasza zawodniczka zajęła czwarte miejsce. Brąz przegrany mimo iż trzecia Japonka miała tyle samo punktów! Byla lepsza w dwóch z trzech konkurencji od Polki, szkoda!

Piłka nożna: kobiety

Aktualnie trwa już tylko mecz finałowy piłki możnej kobiet a tam zaczęła się druga połowa dogrywki! Póki co Szwecja remisuje z Kanadą 1:1. Jak przez kolejny kwadrans wynik się nie zmieni to o złotym medalu zadecydują rzuty karne!

16:33

Stało się, rzuty karne zdecydują o złotym medalu!

16:48

Kanada
    Szwecja

Kanada wygrywa w finale po karnych 3:2!

16:54
    Lekkoatletyka:

Reprezentacja Włoch zdobyła na tej olimpiadzie już pięć złotych medali w lekkoatletyce. To o jeden więcej niż w ostatnich ośmiu igrzyskach! Niesamowity progres włoskich lekkoatletów. Dodajmy też, że po złocie w sztafecie 4x100 wyprzedzili Polskę w klasyfikacji medalowej lekkoatletyki w Tokio.

18:48
    Dwanaście polskich medali to wynik najlepszy od igrzysk w 200 roku w Sydney, kiedy to zdobyliśmy 14 krążków. Wtedy zajęliśmy 14 pozycję w klasyfikacji medalowej z bilansem 6-5-3. Pamiętajmy jednak, że w Tokio nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa!

18:56
    Podczas tegorocznej olimpiady w Tokio zostanie przyznana rekordowa liczba medali. Na ostatnich pięciu igrzyskach liczba konkurencji mieściła się w liczbie 300-306. W Japonii mamy ich aż 339!

19:06
    Tegoroczne igrzyska są też rekordowe pod względem krajów, które wywalczyły medal olimpijskich. Aktualnie aż 89 nacji mamy w klasyfikacji medalowej na dwa dni przed zakończeniem zmagań olimpijskich. W dodatku kilka nacji bez medalu zajmowało też czwarte miejsca jak Chile, Kamerun, Niger, Mołdawia, Gwatemala czy Bośnia i Hercegowina.

20:27
    Jeszcze dziś o godzinie 23:00 naszego czasu wystartuje maraton kobiet. A w nim 3 nasze zawodniczki: Karolina Nadolska, Angelika Mach i Aleksandra Lisowska!

20:30
    Jutro Polacy wystartują też w innych konkurencjach. Medalowych szans przede wszystkim będziemy upatrywać w kajakarstwie i jak zwykle w lekkoatletyce. Wystartują dwie nasze sztafety 4x400 a oprócz tego w finale skoku wzwyż wystartuje Kamila Lićwinko. Emocje będziemy mieli także w pięcioboju nowoczesnym i kolarstwie torowym.
    Bo współpraca się opłaca!

22:08
    U nas mamy dopiero godzinę 22, w Japonii powoli wstaje dzień, piąta rano. Nasze zawodniczki w maratonie już nie śpią, za niecałą godzinę ruszą na swoją trasę.

22:29
    Przyznamy szczerze, że na początku Igrzysk było sporo nerwów, trochę czekaliśmy na medal, patrzyliśmy na wyprzedzające nas inne kraje jak np. San Marino. I mówiąc wprost myśleliśmy, że będzie klapa, traciliśmy powoli wiarę... i cieszymy się, że nasze przewidywania z tego czasu nie sprawdził się. Przy każdym medalu było wiele szczęścia, siedemnaste miejsce na ten moment to naprawdę świetny wynik... ale czekamy na więcej! A już jutro będziemy mieli na to kolejne okazje.

22:56
    Kończymy już dzisiejszy dzień. Przed nami starty Polaków na jutro, a właściwie to i dziś, bo przypomnijmy o Maratonie kobiet już od 23:00: