Holandia – Włochy 2:3 (koniec) | Chorwacja – Hiszpania 0:0 (4:5 po rz. karnych)
Chorwacja
0:0 (0:0)
Hiszpania
Niedziela 18.06.2023, 20:45Liga Narodów UEFA - dywizja A • Finał

Koniec meczu! Hiszpania po jedenastu latach sięga po międzynarodowy tytuł. Chorwacja nadal jednak nie zdobyła złotych medali. Bohaterem Unai Simon, który dwukrotnie obronił uderzenia Chorwatów w serii rzutów karnych! (23:31:45)

Rozpoczynają się rzuty karne.

Losowanie która z drużyn rozpocznie oraz na którą bramkę będą wykonywane jedenastki.

Na boisku pojawił się jeden z kibiców. Trwa drobne zamieszanie.

120
    Druga połowa dogrywki skończona.

120
    Tym razem z zagrożeniem poradzili sobie Hiszpanie, lecz od kolejnego rzutu rożnego rozpoczną zawodnicy z Bałkanów.

Dośrodkowanie z narożnika boiska łapie Simon.

119
    Brozović wystawił piłkę Kovacicowi na 20. metrze, a jego uderzenie blokuje Nacho. Korner dla Chorwatów.

118
    Tym razem również nie zagroził on bramce Livakovica.

117
    Jeszcze jeden rzut rożny dla Hiszpanów.

116
    Nikt nie przeciął dośrodkowania Fatiego.

115
    Finezyjne uderzenie Rodriego zza pola karnego odbija się od jednego z Chorwatów. Korner.

114
    Głęboko cofnięci Chorwacji już tylko czekają na swoje szanse z kontrataków.

112
    Zmiana w drużynie Chorwacja:
    z boiska schodzi Josip Juranović, na boisku pojawia się Josip Stanišić.

110
    Prostopadłe podanie w kierunku Petkovica. Na spalonym znalazł się napastnik Chorwacji.

109
    Rośnie napór Hiszpanów. Zablokowany strzał Rodriego.

108
    Do uderzenia z woleja na jedenastym metrze dopadł Olmo i nie trafił w bramkę!

107
    Dogranie piłki w pole karne Chorwatów. Nie opanował jednak futbolówki Asensio.

106
    Miękka wcinka Fatiego pada łupem Livakovica.

106
    Druga połowa dogrywki rozpoczęta.

105+2
    Pierwsza połowa dogrywki skończona.

105+2
    Praktycznie upadając na strzał zdecydował się Petkovic i bez trudu łapie pilkę Simon.

105
    Dwie minuty dlużej potrwa pierwsza połowa dogrywki.
    104. Dani Olmo (ESP)

104
    Zablokowane uderzenie z dystansu Asensio. Piłka spadła jeszcze pod nogi Olmo, a ten huknął nad poprzeczką.

103
    Trzech na trzech wychodzili Hiszpanie i zbyt długo z podaniem zwlekał Olmo i stracił piłkę na rzecz Perisica.

101
    Dobre zagranie do Majera, który wpadł w pole karne i tylko dobra interwencja goniącego go Nacho ratuje Hiszpanów.

99
    Żółta kartka dla zespołu Hiszpania (Rodri).

98
    Zmiana w drużynie Hiszpania:
    z boiska schodzi Jesús Navas, na boisku pojawia się Dani Carvajal.

97
    Żółta kartka dla zespołu Hiszpania (Nacho).

96
    Nic nie wyniknęło z tego stałego fragmentu gry.

95
    Rzut rożny dla Hiszpanii.

93
    Zablokowane uderzenie Brozovica zza pola karnego.

92
    Spokojny początek drugiej połowy. Widać zmęczenie w szeregach obu ekip.

91
    Pierwsza połowa dogrywki rozpoczęta.

90+5
    Druga połowa skończona.

90+5
    Zbyt krótkie dośrodkowanie i wybijają piłkę poza pole karne Hiszpanie.

90+4
    Rzut rożny dla Chorwacji. Ostatnia szansa w drugiej połowie.

90+2
    Żółta kartka dla zespołu Chorwacja (Bruno Petković).

90+1
    z boiska schodzi Andrej Kramarić, na boisku pojawia się Lovro Majer.

90+1
    Cztery minuty potrwa druga połowa.

90
    Z ostrego kąta na uderzenie zdecydował się Asensio, lecz posłał piłkę obok słupka.

88
    Szukają długimi zagraniami Petkovica Chorwaci.

87
    z boiska schodzi Gavi, na boisku pojawia się Dani Olmo.

85
    84. Ansu Fati (ESP)

84
    To mogło być 1:0! Piłkę na jedenastym metrze otrzymał Fati i trafił prosto w Livakovica! Rzut rożny.

83
    Piąstkuje dośrodkowanie Fatiego z lewej strony Livaković.

81
    Żółta kartka dla zespołu Hiszpania (Gavi).

81
    Wynik w Rotterdamie nadal nie ulega zmianie.

78
    z boiska schodzi Luka Ivanušec, na boisku pojawia się Nikola Vlašić.

78
    z boiska schodzi Robin Le Normand, na boisku pojawia się Nacho.

78
    z boiska schodzi Fabián Ruiz, na boisku pojawia się Mikel Merino.

77
    Kolejna szansa dla Hiszpanów. Obok bramki uderzył zza pola karnego Asensio.

75
    Prostopadłe podanie w kierunku Fatiego. Zmuszony do wyjścia z bramki był Livaković. Piłka po interwencji bramkarza wylądowała pod nogami Ruiza, a ten nieznacznie się pomylił, próbując lobem wpakować piłkę do siatki.

74
    Faulowany w środkowej strefie Petković.

72
    Kolejna wrzutka w szesnastkę Hiszpanów. Tym razem zablokowana centra Perisica.

71
    Dośrodkowanie z prawej strony Juranovica ekspediuje poza pole karne Le Normand.

70
    Wynik nadal nie ulega zmianie. Powoli pachnie nam dogrywką w Rotterdamie.

68
    Długo wymieniają piłkę Chorwaci. Głównie jednak na własnej połowie.

66
    z boiska schodzi Álvaro Morata, na boisku pojawia się Joselu.

66
    z boiska schodzi Yeremi Pino, na boisku pojawia się Ansu Fati.

65
    Potężny strzał z dystansu Rodriego mija słpek bramki Livakovica. Tymczasem na murawie leży Petković.

63
    Gramy dalej.

62
    Ucierpiał w starciu z rywalem Alba. Przerwa w grze.

61
    z boiska schodzi Mario Pasalić, na boisku pojawia się Bruno Petković.

60
    Nie zrozumieli się przed polem karnym Modrić z Kramaricem i żaden z nich nie zdołał ostatecznie oddać strzału.
    57. Marco Asensio (ESP)

57
    Kolejna centra w pole karne Chorwatów i niecelnie głową uderzył Asensio.

55
    Za głęboka wrzutka Alby. Nie zdołał zamknąć akcji Morata.
    52. Josip Juranović (CRO)

52
    Nieczysto trafił w piłkę Brozović i od bramki wznowi grę Simon.

50
    Świetna akcja Perisica. Minął on Navasa, dośrodkował piłkę w pole karne i nie sięgnął jej Simon. Do strzału dopadł jeszcze Juranović i posłał piłkę obok słupka.

48
    Nieprzepisowo zatrzymany w środkowej strefie Kramarić.

46
    Przeciągnięte dośrodkowanie Asensio. Od bramki rozpocznie Livaković.

46

45+1

45
    Źle rozegrany ten stały fragment gry i od bramki wznowi grę Livaković.

44
    Modrić fauluje Rodriego. Rzut wolny i szansa na dośrodkowanie piłki w pole karne rywala.

42
    Tym razem do dośrodkowania dopadł Morata i posłał strzał głową obok słupka.

39
    Kolejny raz dopadł do centry Perisić i ponownie jego główka nie zaskoczyła Simona.

37
    Brozović świetnie poradził sobie w polu karnym z Gavi. Szukał podania wgłąb szesnastki, lecz nie zdołał zamknąć akcji żaden z kolegów.

35
    Mocne wstrzelenie piłki w polu karnym przez Asensio. Pewnie jednak ekspediuje piłkę poza pole karne Sutalo.

34
    Tym razem szukał kolegi w polu karnym Perisić, lecz nie zdołał dojść do piłki Pasalić.

33
    Faulowany w środkowej strefie Kramarić.
    31. Ivan Perišić (CRO)

31
    Do dośrodkowania z prawej strony dopadł Perisić i uderzył piłkę głową. Była to jednak zbyt słaba próba, aby zaskoczyć Simona.

30
    Uspokoiła się gra. Obie strony ponownie badają się wzajemnie.

27
    Rzut rożny dla Hiszpanii. Krótkie rozegranie stałego fragmentu gry. Plecami wręcz uderzył Rodri i trafił w Moratę.

26
    Zablokowany strzał fałszem Ruiza zza pola karnego.

24
    Nieudane rozegranie tego stałego fragmentu gry. Piłka w posiadaniu Hiszpanów. Oni jednak równie szybko oddali futbolówkę, która zostałą wstrzelona w szesnastkę i na wślizgu prosto w Simona strzelił Pasalić.
    23. Andrej Kramarić (CRO)

23
    Dobre długie zagranie w kierunku Kramarica, ten wpadł w pole karne i w ostatniej chwili zablokował jego strzał Laporte. Korner.

22
    Płaska centra Asensio w pole karne Chorwatów. Pada w polu karnym Morata, lecz arbiter pozostał niewzruszony.

20
    Dobrze do główki wyskakiwał Morata, lecz zdjął mu piłkę Sutalo.

19
    Od rzutu rożnego wznowią grę Hiszpanie.

17
    Aktywniejsi Hiszpanie, wymieniają sporo podań, głónie jednak w środkowej strefie.

14
    Dośrodkowanie w pole karne Hiszpanii. Dobrze ustawiony był jednak Le Normand.
    12. Gavi (ESP)

12
    Krótkie wznowienie gry. Szybko przed swoim polem karnym stracił piłkę Brozović i minimalnie chybia z szesnastego metra Gavi!
    11. Álvaro Morata (ESP)

11
    Próba prostopadłego podania w kierunku Moraty. Dobrze zblokował go jednak Erlić i od bramki wznowi grę Livaković.

9
    Niepewnie próbował łapać piłkę Livaković i wypuścił ją przed siebie .Tam dopadł do niej Morata i na szczęście szybko rehabilitacja bramkarza Chorwacji zapobiegła utracie gola!

7
    Spokojne pierwsze minuty gry w Rotterdamie. Widać, że obi ekipy czują do siebie respekt.

5
    Dośrodkowanie z prawej strony Juranovica, bez trudu przechwytuje Simon.

3
    Przejęli piłkę Chorwaci i długo konstruują akcję, szukając wolnej przestrzeni.

1
    Pierwsza akcja prawym skrzydłem Asensjo. Próbował dośrodkować piłkę w pole karne, lecz dobrze wrócił za nim Modrić.

1

Chorwaci rozpoczną to spotkanie.

Pamiętkowe zdjęcie i po chwili przywitanie kapitanów.

Arbiter wyprowadza obydwie drużyny.

Chorwacja: Livaković – Juranović, Sutalo, Erlic, Perisić – Modrić Brozović, Kovacić – Pasalić, Kramarić, Ivanusec

Rezerwowi: Labrobić – Barisić, Beljo, Ivusić, Majer, Musa, Petković, Sosa, Stanisić, Vida, Vlasić

Trenér: Zlatko Dalić

Hiszpania: Simon – Navas, Le Normand, Laporte, Alba – Rodri, Ruiz – Asensio, Gavi, Pino – Morata

Rezerwowi: Kepa, Raya – Canales, Carvalaj, Fati, Fernandez, Garcia, Joselu, Merino, Olmo, Rodrigo, Zubimendi

Trenér: Luis de la Fuente

Sędziowie: Felix Zwayer – Stefan Lupp, Marco Achmüller.

Rozpoczęła się rozgrzewka obu ekip.

Od początku rywalizacji między Chorwatami a Hiszpaniami, spotkania z udziałem tych drużyn stoją na mocno wyrównanym poziomie. Świadczy o tym m.in. ich bilans, w którym delikatnie lepiej wypadają gracze La Furia Roja. Hiszpania wygrała bowiem pięć z dziewięciu meczów, raz podzieliła się punktami, a trzykrotnie lepsi okazywali się zawodnicy z Bałkanów. Zespoły regularnie spotykają się na Mistrzostwach Europy od 2012 roku. Nie inaczej było w 2021 roku, gdy w 1/8 finału byliśmy świadkami dogrywki i wygranej Hiszpanii 5:3.
    Hiszpania - Włochy 2:1 SKRÓT

1/2 finału z Włochami od początku zapowiadała się na mocne wyrównane starcie i tak też było. Yeremy Pino szybko wyprowadził zespół na prowadzenie, a po zaledwie 11 minutach byliśmy świadkami remisu po wyrównaniu Ciro Immobile. Na kolejnego gola musieliśmy czekać zaś do 88. minuty, gdy wynik ustalił Joselu.

Tymczasem Hiszpanie rozpoczęli walkę o awans na Euro od starcia z Norwegami. W tym spotkaniu zabrakło Erlinga Haalanda, co przełożyło się na wysoką porażkę 0:3. W drugim meczu podopieczni Luisa de la Fuente pojechali do Szkocji jako faworyt, a tymczasem wrócili bez punktów po porażce 0:2.
    Holandia - Chorwacja 2:4 - SKRÓT

Półfinałowe starcie z Holandią było zaś istnym rollercoasterem. Chorwaci przegrywali do przerwy 0:1, po zmianie stron odwrócili losy meczu, a gola na wagę dogrywki stracili w szóstej minucie doliczonego czasu gry. W dodatkowych 30 minutach bohaterami zostali zaś Bruno Petkovic i Luka Modric, którzy ustalili wynik meczu na 4:2.

Chorwacja może być zadowolona z dotychczasowych spotkań w 2023 roku. Na inaugurację eliminacji do Mistrzostw Europy 2024, ekipa z Bałkanów mierzyła się z dwoma zespołami, z którymi prawdopodobnie będzie bić się na bezpośredni awans na turniej w Niemczech. Pierwsze spotkanie z ich udziałem zakończyło się jednak tylko podziałem punktów na własnym terenie z Walią (1:1), a już kolejny mecz zakończył się pewną wyjazdową wygraną z Turcją (2:0).
    Chorwacja czy Hiszpania? Któraz drużyn sięgnie po puchar Ligi Narodów? Na relację zapraszamy od godziny 20:45!

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:45.

Adrian Somorowski

Gole:

Kartki:   90+2. Petković (CRO) – 81. Gavi (ESP), 97. Nacho (ESP), 99. Rodri (ESP)

Posiadanie piłki: 48 % : 52 %.
    Strzały celne: 5:1. Strzały niecelne: 5:8. Rzuty rożne: 4:8. Spalone: 2:2. Foule: 11:18.
    Chorwacja: Livaković – Juranović (112. Stanišić), Šutalo, Erlić, Perišić – Modrić (C), Brozović, Kovačić – Pasalić (61. Petković), Kramarić (90+1. Majer), Ivanušec (78. Vlašić).
    Zmiany: Ivušić, Labrović – Vida, Sosa, Barišić, Beljo, Musa.

Trener: Zlatko Dalić

Hiszpania: Simón – Navas (98. Carvajal), Le Normand (78. Nacho), Laporte, Alba (C) – Rodri, F. Ruiz (78. Merino) – Asensio, Gavi (87. Olmo), Pino (66. Fati) – Morata (66. Joselu).
    Zmiany: Raya, Arrizabalaga – Fran García, Zubimendi, Canales, Rodrigo.

Trener: Luis de la Fuente

Sędziowie: Felix Zwayer – Stefan Lupp, Marco Achmüller