Olympique – Lille 2:1 (koniec) | Saint-Étienne – Évian TG 3:0 (koniec) | Bordeaux – Lyon 0:5 (koniec)
Olympique Marsylia
2:1 (1:0)
Lille OSC
Niedziela 21.12.2014, 14:00 • Stade Vélodrome, Marsylia • Francuska Ligue 1 Uber Eats

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 14:00.

Trwa 19. kolejka francuskiej Ligue 1. W niedzielne wczesne popołudnie dojdzie do ciekawego starcia na Stade Vélodrome w Marsylii. Gospodarze podejmą bowiem Lille OSC.

Marsylia przed tą serią gier była liderem tabeli z dorobkiem trzydziestu ośmiu punktów. Jedno "oczko" mniej zgromadzili z kolei piłkarze PSG. Lille z dwudziestoma jeden punktami zajmowało dwunastą lokatę, mając jednak do rozegrania zaległy mecz z Évian.

W poprzedniej kolejce Marsylia przegrała na wyjeździe z Monaco 0-1. W dużo lepszych nastrojach byli natomiast ich rywale. Lille okazało się wyraźnie lepsze od Toulouse FC, zwyciężając 3-0.

Jest to ostatnia ligowa kolejka w 2014 roku i gospodarze zrobią wszystko, by wygrać i być na pierwszym miejscu. Lille natomiast musi uważać, bo przewaga nad strefą spadkową nie jest duża i wynosi zaledwie cztery punkty.

Przyjezdnym może być jednak ciężko o korzystny wynik. Podopieczni René Girarda strzelili najmniej bramek spośród wszystkich drużyn, bo tylko czternaście. Jeśli zestawimy to z dobrą grą defensywną Marsylii na własnym obiekcie (sześć straconych goli), pokaże nam to, jak może przebiegać spotkanie.
    Piłkarze Lille na ostatni w tym roku mecz udali się w sobotę.

Zapraszamy na mecz Olympique Marsylia – Lille OSC w niedzielę 21 grudnia na Lajfy.com! Początek o godz. 14, ale zapraszamy już kilkadziesiąt minut wcześniej, kiedy to poznamy wyjściowe składy obu ekip.
    Prawda, że idealna pogoda na mecz?

Składy!

Olympique Marsylia: Mandanda – N'Koulou, Mendy, Fanni, Dja Djédjé, Lemina, Thauvin, Imbula, Gignac, Ayew, Batshuayi.

Rezerwowi: Samba – Aloe, Morel, Bangoura, Romao, Omrani, Boutobba.

Lille OSC: Enyeama – Balmont, Kjær, Sidibé, Souaré, Basa, Mavuba (C), Gueye, Mendes, Roux, Origi.

Rezerwowi: Elana – Corchia, Rozehnal, Rodelin, Meite, Traoré, Frey.

Sędziowie: Alexandre Castro – Laurent Stien, Hicham Zakrani – Olivier Thual.

Obie drużyny zameldowały się już na murawie. Za kilka chwil pierwszy gwizdek sędziego Castro.

Nie ma dziś kompletu widzów na Stade Vélodrome, choć dramatu frekwencyjnego gospodarze nie zanotują.

1

1
    Rozpoczęli gospodarze ubrani dziś na biało. Lille w czerwonych koszulkach i granatowych spodenkach.

1
    N'Koulou świetnie zablokował Balmonta, nie pozwalając mu na dośrodkowanie spod linii końcowej. Od bramki zaczyna Mandanda.

3
    Akcja Thauvina z prawej strony. Zejście do środka, podanie do Batshuayi, lecz ten strzelił obok słupka. Był jeszcze rykoszet, a zatem mamy korner.

3
    Oddalili zagrożenie od własnej bramki goście. Z kontrataku jednak nic nie wyszło.

5
    Ależ zamieszanie w polu karnym Lille! Ayew przypadkowo doszedł do piłki zagranej przez Gignaca, ale nie zdołał oddać strzału. Jeszcze próbował uderzenia lewą nogą Batshuayi, jednak niezbyt czysto trafił w futbolówkę. Tylko rzut rożny!

6
    Seria kornerów dla Marsylii. Wreszcie na bliższy słupek nabiegał Gignac, ale nie potrafił celnie uderzyć.

6
    Zbyt mocne podanie z głębi pola w kierunku Mendesa. Kolejny nieudany atak przyjezdnych.

7
    Ładne prostopadłe podanie Imbuli, lecz będący w polu karnym Lille Lemina nie trafił czysto w piłkę, w efekcie czego oddał lekki i niecelny strzał.

8
    Gospodarze bardzo szybko przerywają ataki swoich rywali. Lille jest jak na razie bezradne.

9
    Kjær odbił piłkę na rzut rożny po bardzo dobrym dośrodkowaniu Mendy'ego. Korner!

9
    Enyeama faulowany przy próbie piąstkowania. Nieprzepisowo przeszkadzał mu Fanni.

10
    Podpalił się teraz Thauvin. Zawodnik gospodarzy najpierw minął dwóch rywali, ale potem niepotrzebnie próbował strzelać z około dwudziestu pięciu metrów. Uderzenie mu nie wyszło, a dużo lepiej ustawiony obok był Gignac. To powinno być podanie.

11
    Jakieś problemy Sidibé. Obrońca Lille trzyma się za rękę i musi na moment opuścić plac gry w asyście lekarzy.

12
    Ależ sytuację miał teraz Gignac! Wrzutka z prawej flanki, błąd Kjæra, który pechowo odbił piłkę prosto pod nogi napastnika Marsylii, ale ten fatalnie spudłował z jedenastu metrów!

14
    Kolejne nieporozumienie Mendesa z Roux i Marsylia łatwo przerwała akcję gości.

14
    Kapitalna akcja Sidibé z prawej strony boiska. Dośrodkowanie w kierunku dalszego słupka, ale Mendes niepotrzebnie przyjmował piłkę. Gdyby pokusił się o uderzenie bez przyjęcia, byłoby znacznie bardziej niebezpiecznie. A tak grę od bramki wznawia Mandanda.

16
    Roux fantastycznie ograł dwójkę rywali przy linii bocznej. Fanni musiał ratować się faulem i mamy rzut wolny dla gości z bocznego sektora boiska.

16
    Dobra centra Balmonta, ale najwyżej w polu karnym wyskoczył Mendy i wybił piłkę daleko od własnej bramki.

17
    Po początkowym naporze gospodarzy, teraz to piłkarze Lille doszli do głosu i coraz częściej przebywają w okolicach "szesnastki" Marsylii.

17
    I będzie jeszcze jeden rzut wolny dla gości z bocznego sektora, tym razem po ofensywnym rajdzie Souaré.

18
    N'Koulou faulował aktywnie grającego dziś Sidibé. Jeszcze jeden stały fragment gry dla gości.

19
    Gignac wybija piłkę na rzut rożny.

20
    Dośrodkowanie Balmonta z narożnika, ale po raz kolejny goście nie potrafili stworzyć zagrożenia po zagraniu ze stojącej piłki.

21
    Imbula dość przypadkowo podał piłkę na prawą stronę do Dja Djédjé. Ten przebiegł kilka metrów i zacentrował w "szesnastkę". Domagali się rzutu karnego gospodarze po rzekomym faulu na Ayew.

22
    W odpowiedzi rajd środkiem pola przeprowadził Origi, ale w ostatniej chwili świetnie uprzedził go Mandanda!

22
    Cios za cios! Po wrzutce z prawej flanki kolejny błąd popełnił Kjær! Strzał z ostrego kąta oddał Ayew, jednak Enyeama nie dał się zaskoczyć.

24
    Dziecinna strata piłki przez gospodarzy na własnej połowie. Balmont "uruchomił" prostopadłym podaniem Mendesa, ale ten uderzył bardzo niecelnie z szesnastu metrów.

24
    Teraz to Souaré nie bawił się we własnym polu karnym i wybił piłkę poza boisko. Rzut rożny dla Marsylii.

25
    Dośrodkowanie Thauvina w kierunku dalszego słupka. ENyeama uprzedził czekającego na futbolówkę Ayew i popisał się skutecznym piąstkowaniem.

27
    Kompletnie nieudany strzał Mavuby z dystansu. Piłka przeleciała wysoko nad poprzeczką. Marsylia chwilowo gra w dziesiątkę, bo opatrywany poza linią boczną jest Mendy.

28
    Ależ nonszalancja w obronie Lille. Batshuayi miał mnóstwo miejsca przed polem karnym gości, ale długo zwlekał z oddaniem strzału. Wreszcie techniczne uderzenie i zabrakło kilkudziesięciu centymetrów!

29
    Gignac tym razem nie poradził sobie z Kjærem. Obrońca umiejętnie zablokował swojego rywala.

30
    Kolejna znakomita centra Origiego, ale bardzo pewnie wyłapał piłkę Mandanda! Już czekał tam na jakikolwiek błąd Gueye.

32
    Jeszcze jeden korner dla gospodarzy po interwencji Mavuby. Rośnie dominacja Marsylii.

32
    Gol dla Marsylii!
    Wydawało się, że kolejny raz źle zacentrował Thauvin. Fatalnie jednak zachował się broniący bliższego słupka NOLAN ROUX. Niezbyt czysto trafił w piłkę napastnik Lille i ta wpadła do siatki obok zdezorientowanego Enyeamy!
    ROUX - 1:0
    ROUX - 1:0

34
    W odpowiedzi rzut wolny dla Lille. Centra Balmonta, lekkie zamieszanie w polu karnym Marsylii, lecz ostatecznie wyjaśnili sytuację gospodarze.

35
    I kolejna szansa dla piłkarzy w czerwonych koszulkach. Jeszcze jeden rzut wolny, tym razem trzydzieści metrów od bramki Mandandy.

36
    Dobra wrzutka Balmonta w kierunku dalszego słupka. Basa łatwo przepchnął Fanniego, jednak uderzył zbyt lekko, by zaskoczyć golkipera Marsylii!

37
    Teraz gospodarze spokojnie rozgrywają piłkę na własnej połowie. Mnóstwo podań, choć głównie wśród obrońców.

38
    Wreszcie przedostali się pod pole karne Enyeamy gospodarze, wywalczając rzut rożny. Raz jeszcze dostał szansę na dośrodkowanie Thauvin, ale bez problemu poradził sobie z nim golkiper Lille.

39
    Świetny przerzut Fanniego na kilkadziesiąt metrów. Opanował piłkę z lewej strony Mendy, ale nie potrafił jej celnie dograć w pole karne.

41
    Pięć minut do końca pierwszej części gry. Nieco spadło tempo w ostatnich minutach. Od momentu zdobycia bramki przez gospodarzy nie mieliśmy praktycznie żadnej ciekawej sytuacji z żadnej ze stron.

42
    Próba strzału Imbuli z dystansu, ale bez problemu złapał piłkę Enyeama. Kilka chwil wcześniej kapitalną "ruletą" popisał się Batshuayi, powodując owacje wśród kibiców.

43
    Nikt nie zamknął akcji po dośrodkowaniu Mendy'ego. Jeszcze dopadł do piłki Dja Djédjé i wywalczył korner.

43
    Lepsza centra Thauvina, ale tym razem pewnie spisał się na przedpolu Enyeama.

44
    Leży na murawie Mendes. Sztab medyczny na boisku.

45
    Mendes jest w stanie kontynuować grę i właśnie wrócił na boisko.

45+1
    Trzy minuty doliczone przez sędziego do pierwszej połowy.

45+1
    Za bardzo teraz uwierzył w swoje umiejętności Mendy. Fatalne dośrodkowanie praktyczni z linii końcowej.

45+3

Pierwsza część gry za nami. Marsylia zasłużenie prowadzi z Lille 1-0, choć mogło być zdecydowanie wyżej. Co ciekawe, gospodarze strzelili gola w najmniej spodziewanym momencie. Zrobił to Nolan Roux... napastnik Lille, niefortunnie kierując piłkę do własnej bramki.
    Zapraszamy za kwadrans na drugą połowę meczu.

Piłkarze wrócili już na boisko. Za moment początek drugich czterdziestu pięciu minut. Tymczasem mecz ogląda 62 408 widzów.

46

47
    Taktyczny faul Kjæra na Gignacu w okolicach linii środkowej. Arbiter nie zdecydował się ukarać żółtą kartką zawodnika Lille.

49
    W drugiej połowie piłka praktycznie cały czas przy nogach zawodników Marsylii. Goście nie kwapią się do ataków.

50
    Niewiele dzieje się po przerwie. Słabo prezentują się dziś podopieczni René Girarda.

51
    Długie podanie N'Koulou do... no właśnie, do kogo? Piłka oddana praktycznie za darmo przeciwnikom.

52
    Roux zauważył nieco wysuniętego Mandandę i próbował go zaskoczyć uderzeniem niemal z połowy boiska. Strzał jednak niecelny.

53
    Będzie rzut wolny dla Marsylii z bocznego sektora boiska. Piłka ustawiona kilka metrów od bocznej linii pola karnego.

54
    Nieudana wrzutka Thauvina. Szczęśliwie mógł kontynuować akcję po drugiej stronie pola karnego Batshuayi. Centra w okolice piątego metra, ale tym razem zbyt lekko uderzył Thauvin.

55
    Dość nieoczekiwanie Gignac ruszył w pogoń za Origim. Nie udało się czysto odebrać piłki i będzie stały fragment gry dla Lille.

56
    Bezpardonowe wyjście Mandandy na przedpole. Oddalone zagrożenie od własnej bramki, ale w międzyczasie praktycznie zdemolowany został Kjær.

56
    Duńczyk jest wyraźnie oszołomiony, ale jest w stanie kontynuować grę.

58
    Zmiana w drużynie Lille OSC: z boiska schodzi Roux, na boisku pojawia się Frey.

59
    Goście mają wyraźne problemy z przetransportowaniem futbolówki w okolice pola karnego Marsylii. Bardzo dobrze zorganizowana w obronie jest ekipa gospodarzy.

60
    W odpowiedzi akcja Leminy lewą stroną boiska, jednak bardzo łatwo odebrał mu piłkę Sidibé.

61
    Gol dla Lille!
    Ależ nieoczekiwany obrót spraw! Płaskie dośrodkowanie Freya z prawej strony boiska. Sidibé umiejętnie, tyłem do bramki, przytrzymał piłkę w polu karnym, zagrał ją do niepilnowanego IDRISSY GUEYE, a ten strzelił płasko przy dalszym słupku!

63
    Ostry wślizg Freya w nogi Imbuli. Pierwsza żółta kartka w meczu.

64
    Jeszcze jedna akcja gości. Dośrodkowanie Mendesa z prawego skrzydła, ale będący w polu karnym Origi nie trafił w piłkę.

65
    Mocny, aczkolwiek bardzo niecelny strzał Souaré z narożnika pola karnego. Piłka przeleciała wysoko nad poprzeczką.

67
    Wreszcie jakaś akcja gospodarzy! Thauvin zagrał w pole karne do niepilnowanego Dja Djédjé, ale ten w dobrej sytuacji nie potrafił celnie uderzyć!

68
    Kapitalny drybling Sidibé. Można jedynie żałować, że w końcowej fazie akcji nie trafił czysto w piłkę Mendes.

69
    Ależ zrobił się mecz! Thauvin wycofał piłkę na szesnasty metr, był tam MICHY BATSHUAYI, obrócił się w kierunku bramki i uderzył nie do obrony tuż pod poprzeczkę!
    BATSHUAYI - 2:1

71
    Posiadanie piłki: 61% Marsylia, 39% Lille.

72
    Zmiana w drużynie Lille OSC: z boiska schodzi Balmont, na boisku pojawia się Méïté.

73
    Dużo miejsca do oddania strzału miał teraz Origi, ale skiksował i piłka wyraźnie minęła słupek bramki Mandandy.

73
    Jeszcze jedna próba uderzenia z dystansu. Tym razem nad bramką strzelał Frey.

75
    Zmiana w drużynie Olympique Marsylia: z boiska schodzi Lemina, na boisku pojawia się Romao.

75
    Szybko zapisał się w protokole sędziowskim Romao. Ostre, brutalne wręcz wejście w nogi Gueye.

77
    Mamy przerwę w grze, gdyż nie podnosi się z murawy Gueye. Atak Romao był bardzo ostry. To mogła być nawet czerwona kartka.

78
    Od rzutu wolnego piłkarze Lille. Do bramki Mandandy około trzydzieści metrów.

78
    Płaskie zagranie Sidibé. Zamieszanie w polu karnym, ale na moment piłka została wybita poza "szesnastkę". Jeszcze dopadł do niej Sidibé, jednak tym razem próbował wymusić rzut karny. Arbiter stanowczym ruchem pokazał jednak na wznowienie od bramki.

79
    Raz jeszcze w ofensywnej akcji Sidibé. Obrońca Lille faulowany i mamy jeszcze jeden rzut wolny z niebezpiecznej odległości.

80
    Zbyt wysokie dośrodkowanie Sidibé. Pewna interwencja Mandandy.

81
    Dziesięć minut do końca. Gospodarze kradną cenne sekundy praktycznie przy każdej okazji.

82
    Ayew nie próbował wrzucać piłki w pole karne i jedynie nastrzelił stojącego obok Kjæra. Aut dla gospodarzy.

84
    Zmiana w drużynie Olympique Marsylia: z boiska schodzi Thauvin, na boisku pojawia się Morel.

84
    Thauvin żegnany owacją na stojąco przez miejscowych kibiców.

85
    Zmiana w drużynie Lille OSC: z boiska schodzi Mendes, na boisku pojawia się Rodelin.

87
    Ucieka czas przyjezdnym, a tymczasem Origi faulował w walce o piłkę rywala. Niepotrzebne przewinienie w ofensywie.

88
    Piłkarze w białych strojach umiejętnie utrzymują się przy piłce, nie pozwalając sobie jej odebrać.

88
    Świetnie panuje nad futbolówką Batshuayi. Kibice z każdą minutą są coraz bardziej pod wrażeniem.

90
    Rozpoczęła się ostatnia minuta podstawowego czasu gry. Kibice już świętują. Z trybun sypie się konfetti. Czekamy na informację ile minut doliczy arbiter.

90+1
    Minimum cztery minuty doliczone przez sędziego Castro.

90+2
    Frey po raz pierwszy od dziesięciu minut otrzymał piłkę w polu karnym gości. Znakomicie jednak spisał się Fanni, nie pozwalając rywalowi oddać strzału.

90+3
    Szaleje przy linii bocznej Marcelo Bielsa. Ostatnie dwie minuty meczu. Desperackie ataki gości.

90+3
    W rolach głównych teraz bramkarze obu ekip! Enyeama wrzucał piłkę w pole karne z rzutu wolnego z połowy boiska. Jeszcze lepiej spisał się Mandanda, wychodząc na piętnasty metr od własnej bramki i pewnie łapiąc futbolówkę!

90+5

W bólach rodziło się to zwycięstwo, ale udało się piłkarzom Marsylii ograć Lille 2-1. Tym samym gospodarze kończą 2014 rok z dorobkiem czterdziestu jeden punktów i pozycją lidera! (15:56:18)
    Mistrz jesieni w Marsylii. Dziękujemy za uwagę.