Lublin – Kutno 80:91 (koniec) | Starogard Gdański – Radom 72:91 (koniec) | Gdynia – Sopot 89:81 (koniec)
Dąbrowa Górnicza – Tarnobrzeg 95:96 (koniec) | Zgorzelec – Toruń 86:90 (koniec)
Polpharma Starogard Gdański
72:91 (24:21, 31:49, 50:72)
Rosa Radom
Sobota 07.02.2015, 17:00 • Miejska Hala im. Andrzeja Grubby w Starogardzie Gdańskim • Tauron Basket Liga

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:00.

Polpharma Starogard Gdański po dwóch meczach wyjazdowych wraca do swojej hali. W sobotnie popołudnie podejmować będzie Rosę Radom.

źródło: Fanpage Rosy Radom

Goście plasują się wysoko w ligowej tabeli. Zajmują 5 pozycję po 18 rozegranych meczach. Legitymują się bilansem 12 wygranych i 6 porażek z dodatnią różnicą punktową +124. Jednak z tych wszystkich porażek, aż 5 ponieśli na wyjeździe, co oznacza ich trudności w grze w nie swojej hali.

Motorem napędowym Radomian jest Danny Gibson. Zawodnik, który przybył w tym sezonie do Rosy ze Śląska Wrocław notuje średnio 11 pkt. na mecz na wysokiej skuteczności z gry. Gwiazdą może być nowy nabytek zespołu, znany z występów w Turowie – Mike Taylor. Debiutował on tydzień temu w wygranym meczu z Anwilem Włocławek (82:71)i zdobył aż 27 punktów.
    Taylor na środku, Gibson po prawej (źródło: rosasport.pl)

Do Starogardu przyjadą również starzy znajomi ze świetnego sezonu Starogardzian, gdzie zdobyli trzecie miejsce. Są to lubiani na Kociewiu: Uros Mirković i Łukasz Majewski, którzy na pewno zostaną ciepło przywitani przez tutejszych kibiców. Ponadto na ławce zasiada trener Wojciech Kamiński, który też już prowadził Polpharmę, jednakże bez sukcesów.

Majewski i Mirković razem w czasie gry w Starogardzie (źródło: sportowefakty.pl)
    Wojciech Kamiński przed meczem:
    To nie ma najmniejszego znaczenia, że Polpharma jest w dole tabeli. Na swoim parkiecie są zawsze bardzo mocni, a do tego grają bardzo otwartą, ofensywną koszykówkę, która nam zwyczajnie nie leży. Polpharma to zespół, który spokojnie może rzucić ponad 100 punktów na mecz. Z całą pewnością nie możemy iść na wymianę z taką ekipą. Już od pierwszych minut musimy narzucić swój defensywny styl gry. Musimy zagrać twardo w obronie i na tablicach i biegać szybko do kontry. Miejmy nadzieję, że nasza skuteczność na obwodzie powróci do normy.

Osłabieniem Rosy będzie brak Johna Turka. Po kontuzji stawu skokowego nie ma już śladu, lecz jeszcze postanowiono nie ryzykować i nie wystawiać go do sobotniego meczu. W tym momencie jest on przygotowywany do powrotu na Puchar Polski.

Gospodarze z meczu na mecz spadają w klasyfikacji. Obecnie zajmują już przedostatnie miejsce. W dotychczasowych spotkaniach odnieśli 5 zwycięstw i 13 porażek. U siebie mają remisowy bilans 4 wygranych i 4 przegranych. Różnica punktowa jest najgorsza w lidze -204. Ostatni mecz jeszcze tylko ją powiększył. W Toruniu Polski Cukier rzucił Starogardzianom 107 oczek przy ich 65.

Najlepszymi graczami Polpharmy są Amerykanie: Anthony Miles (śr.19,6 pkt. na mecz), Evan Ravenel (śr. 18,5 pkt. na mecz, śr. 9,3 zb. na mecz), Tony Meier (śr.13,5 pkt. na mecz) i Jessie Sapp (śr. 5,2 asysty na mecz). Tylko na tym kończy się już siła Starogardu, gdyż Polacy w zespole są na drugim biegunie formy.

Miles w jednej z akcji. (źródło: sportowa.com.pl)

Dodatkowo nieobecny nadal jest Evan Ravenel. Jego kontuzja trwa już 6 meczów i nadal się przedłuża. W najbliższych dniach wyjaśni się jego przyszłość.
    Opis sytuacji Ravenela

Poprzedni mecz tych zespołów zakończył się nokautem 102:60 dla Rosy. Najwięcej punktów dla Radomian zdobyli kolejno: Danny Gibson (20), John Turek (15), Jakub Zalewski (14), a dla Starogardzian: Tony Meier (13), Evan Ravenel i Jessie Sapp (po 12). Rosa rozegrała wtedy spotkanie na wysokiej skuteczności – 63 % za dwa i 52 % za trzy.
    Skrót poprzedniego starcia

Duże prawdopodobieństwo jest, że w sobotę scenariusz może się powtórzyć. Rosa jest zdecydowanym faworytem i wydaje się, że nieobecność Turka jest mniej uciążliwa dla zespołu niż Ravenela u przeciwników. Szansą dla gospodarzy jest dobra dyspozycja rzutowa liderów i podtrzymanie przyzwoitej formy podczas meczów u siebie.

Polpharma Starogard Gdański: Miles, Robak, Sapp, Kukiełka, Lebiedziński, Długosz, Struski, Bochno, Jarmakowicz, Meier, Strzelecki.

Trener: Tomasz Jankowski.

Rosa Radom: Taylor, Witka, Mirković, Gibson, Zalewski, Majewski, Szymkiewicz, Sokołowski, Adams, Bonarek, Jeszke

Trener: Wojciech Kamiński.
    .

Pierwsze piątki:
    Rosa: Taylor, Witka, Gibson, Sokołowski, Adams.
    Polpharma: Miles, Kukiełka, Bochno, Jarmakowicz, Meier.

00:01
    Mecz się właśnie rozpoczął. (0:0)

00:05
    Już od razu w piątej sekundzie fauluje Kukiełka Sokołowskiego. (0:0)

00:06
    Sokołowski wykorzystuje oba rzuty osobiste. (0:2)

00:27
    Szybka strata i Adams pakuje piłkę do kosza. (0:4)

00:43
    Meier dwa punkty rzutem tzw. "hakiem". (2:4)

01:20
    Gibson i Meier nieudane za trzy. (2:4)

01:30
    Ale raz jeszcze próbuje Gibson z 6,75 i trafia. (2:7)

01:51
    Kukiełka udany lay-up. (4:7)

02:10
    Taylor fauluje ostro Bochno, ale niesportowego faulu sędziowie nie odgwizdują. Za to Polak ma rzuty osobiste, z których trafia jednego. (5:7)

02:20
    Adams dobija po zablokowanym rzucie Witki. (5:9)

02:43
    Meier trafia za trzy punkty mimo asysty Gibsona. (8:9)

03:00
    Gibson znajduje pod koszem niekrytego Adamsa, który dokłada kolejne dwa punkty. (8:11)

03:27
    Meier dobija po zablokowany rzucie Milesa. (10:11)

04:10
    Szymkiewicz bez rezultatu z półdystansu, za to wręcz przeciwnie Miles. Pierwsze prowadzenie gospodarzy. (12:11)

04:55
    Kukiełka popełnia błąd kroków. Atak Rosy z punktami Witki. (12:13)

05:10
    Udane wejście pod kosz Milesa. (14:13)

05:50
    Meier naciskany czasem 24 sekund chybia, ale Rosa również nie potrafi zdobyć punktów. (14:13)

06:20
    Błyskawicznie Bochno za trzy. (17:13)

06:57
    Ładna asysta Witki do Mirkovicia i ten bez problemu kończy atak swojej drużyny. (17:15)

07:05
    Jarmakowicz staje na linii rzutów wolnych. (17:15)

07:06
    Jarmakowicz trafia jeden. (18:15)

07:30
    Mirković przypomina sobie starogardzkie kosze. Pewna trójka w jego wykonaniu. (18:18)

08:15
    Meier za dwa równo z syreną kończącą akcję Polpharmy, ale znakomicie odpowiada Rosa trójką Damiana Jeszke. (20:21)

08:33
    Meier traci piłkę pod koszem, ale w kontrze sędzia odgwizduje błąd piłki noszonej. (20:21)

08:43
    Bochno będzie wykonywał rzuty osobiste. Piąty faul zespołu z Radomia. (20:21)

08:45
    Polak wykorzystuje celnie tylko jeden rzut. (21:21)

09:16
    Sapp indywidualnie za trzy. (24:21)

09:38
    Mirković tym razem już się myli z dystansu. (24:21)

09:59
    Strata pod koniec kwarty Sappa i już nie widzieliśmy żadnych punktów w tej części gry. (24:21)

10:00
    Pierwsza kwarta skończona. (24:21)

10:01
    Druga kwarta rozpoczęta. (24:21)

10:45
    Zbiórka w ataku Strzeleckiego. Polpharma ponawia grę. Miles nie kończy akcji z punktami. (24:21)

11:05
    Gibson udanie podaje nad graczami Polpharmę piłkę do Jeszke, a ten trafia bez kłopotów. (24:23)

11:40
    Raz jeszcze Jeszke. (24:25)

11:52
    Strzelecki popełnia przewinienie na Gibsonie. (24:25)

12:00
    Gibson 1/2 z linii osobistych. (24:26)

12:15
    Meier bardzo ładny rzut z odchylenia. (26:26)

12:38
    Gibson celnie sprzed nosa Meiera. (26:28)

13:16
    Szybka kontra Rosy. Podanie na prawe skrzydło do Majewskiego, a ten wprost do kosza za trzy punkty. Czas dla gospodarzy. (26:31)

13:35
    Strzelecki przegrywa walkę pod koszami.Brakuje oczek dla Polpharmy z tej części parkietu. (26:31)

13:50
    Majewski nie trafia za trzy, ale do zbiórki skacze trzech graczy gospodarzy, którzy nawzajem sobie utrudnili przejęcie piłki i stracili posiadanie. (26:31)

14:10
    Adams o tablicę z pola trzech sekund. (26:33)

14:20
    Zalewski na linii rzutów wolnych celnie wykorzystuje dwie próby. (26:35)

14:50
    Sapp i w kolejnej akcji bez punktów Polpharma. A Rosa dokłada trzy oczka za przyczyną Majewskiego. (26:38)

15:14
    Miles 2 punkty, ale Majewski 3. (28:41)

15:50
    Sapp zza linii 6,75, ale nadal bez zdobyczy punktowej. (28:41)

16:18
    Meier raz jeszcze z daleka, ale nie ma! Gibson również chybia. (28:41)

16:27
    Meier po kontrze zespołu trafia spod kosza. Czas dla trenera Kamińskiego. (30:41)

17:05
    Dobra obrona teraz Polpharmy, nie pozwolili na oddanie rzutu Radomianom i w dodatku w ataku Sapp wywalczył przewinienie. (30:41)

17:08
    Sapp 1/2 (31:41)

17:26
    Majewski dobija po chybionej akcji Zalewskiego. (31:43)

17:33
    Zalewski 2+1. (31:46)

18:10
    Dziurawa obrona Polpharmy. Niekryty Mirković zalicza trójkę. (31:49)

18:54
    Szkolna strata w kontrze gospodarzy. Tragicznie dziś wygląda gra zespołu ze Starogardu. (31:49)

19:30
    Majewski pudłuje za trzy, ale co z tego, jak Polpharma popełnia kolejną stratę. Sapp źle podawał do Bochno. (31:49)

19:56
    Miles indywidualnie bez punktów. (31:49)

20:00
    Druga kwarta skończona. (31:49)

Całkowita dominacja w pierwszej połowie gości z Radomia. O ile w pierwszej kwarcie jeszcze gra była wyrównana, to już w drugiej Radom zmiażdżył Starogard. Na poprawę się nie zanosi i prawdopodobnie Rosa odniesie łatwe zwycięstwo.

Warte uwagi:
    79 % skuteczności za dwa Rosy
    38 % skuteczności z gry Polpharmy
    12-5 w asystach dla Rosy
    Punkty po stratach: 3 – Polpharma, 12 – Rosa

Liderzy punktowi:
    Polpharma: Meier 13 pkt. (5/7 za dwa), Miles 6 pkt., Bochno 5 pkt.
    Rosa: Majewski 11 pkt. (3/6 za trzy), Mirković i Adams 8 pkt.

Ciekawostka z hali w Starogardzie. W konkursie w przerwie z rzutu z połowy wystartował były koszykarz tej drużyny Michael Hicks. Był minimalnie blisko od trafienia.

20:01
    Trzecia kwarta rozpoczęta. (31:49)

20:15
    Gibson do wolnego pod koszem Witki i Rosa zaczyna mocno trzecią kwartę. (31:51)

20:43
    Witka ponownie w tej kwarcie poprawia swój bilans. Trójka Polaka. (31:54)

20:58
    Meier chybia za trzy. (31:54)

21:30
    Kukiełka traci piłkę przy wejściu pod kosz. (31:54)

21:51
    Błąd połowy Polpharmy.... (31:54)

22:11
    Adams zablokowany przy próbie wsadu, dobitka Gibsona również bez sukcesu. (31:54)

22:35
    Strzelecki gubi piłkę pod koszem, a przy próbie wsadu Taylor jest faulowany przez Milesa. (31:54)

22:37
    Taylor trafia jeden wolny. (31:55)

23:10
    Bochno z narożnika parkietu pudłuje. Za to Gibson zza linii 6,75 dokłada trzy oczka do dorobku swojego zespołu. (31:58)

23:26
    Jarmakowicz zalicza dopiero trzydziesty trzeci punkt dla swojego zespołu. (33:58)

23:54
    Witka pakuje piłkę do kosza przy obserwującym tylko Długoszu. (33:60)

24:19
    Miles indywidualnie za trzy. (36:60)

24:55
    Długosz blokuje Gibsona, ale w kontrze gospodarze po pudłach Milesa i Jarmakowicza bez punktów. (36:60)

24:58
    Piąty faul Rosy i rzuty dla Milesa. (36:60)

25:00
    Miles 1/2 (37:60)

25:40
    Bochno umiejętnie wymusił przewinienie Sokołowskiego. (37:60)

25:41
    Bartosz Bochno z linii rzutów wolnych trafia dwukrotnie. (39:60)

25:58
    Teraz Jarmakowicz przy obrocie Mirkovicia popełnił faul. (39:60)

26:05
    Mirković trafił jeden rzut. (39:61)

26:30
    Trójka Bochno po zespołowej akcji. (42:61)

26:56
    Punkty dla gości Damian Jeszke. (42:63)

27:29
    Bochno zbiera po swoim nieudanym rzucie. W ponowionej akcji Robak pudłuje z pół dystansu. (42:63)

27:36
    Majewski faulowany przez Długosza. Piąte przewinienie zespołu. Maja zdobywa dwa oczka z linii. (42:65)

27:46
    Majewski popełnia trzeci faul na Kukiełce. (42:65)

27:50
    Kukiełka zalicza jeden punkcik. (43:65)

27:57
    Kolejny raz faulowany Mirković wykorzystuje jedno trafienie. (43:66)

28:21
    Długosz blokuje Szymkiewicza, ale sędzia dopatrzył się faulu. Czas dla Polpharmy. (43:66)

28:25
    Szymkiewicz 2/2 (43:68)

28:37
    Robak omija rywali i wchodzi udanie pod kosz. (45:68)

29:00
    Robak w gazie! Teraz dokłada trójkę. (48:68)

29:20
    Mirković w swoim stylu rzut hakiem. (48:70)

29:47
    Sapp dla gospodarzy, a potem Mirković dla gości po dwa punkty. (50:72)

30:00
    Trzecia kwarta skończona. (50:72)

30:01
    Czwarta kwarta rozpoczęta. (50:72)

30:16
    Robak sprytnie pod kosz, rzuca z faulem, ale piłka wykręciła się z obręczy. (50:72)

30:20
    Robak zalicza dwa punkty z faulu. (52:72)

30:48
    Rosa zgubiła posiadanie po złym podaniu Taylora. (52:72)

31:10
    Jarmakowicz faulowany przez Majewskiego przy bezpośrednim wejściu pod kosz. (52:72)

31:14
    Jarmakowicz dwukrotnie udanie. (54:72)

31:40
    Trójka Zalewskiego po czasie akcji. Nie ma punktów. (54:72)

32:30
    Jeszke nie trafia za trzy, podobnie jak Miles. (54:72)

32:46
    Gibson balansem ciała zwiódł Meiera i łatwo skończył akcję. (54:74)

33:27
    Przechwyt Kukiełki zakończony w późniejszej fazie akcji piątym faulem Majewskiego (54:74)

33:50
    Miles równo z sekundą za trzy. (57:74)

34:10
    Witka na raty, ale trafia. (57:76)

34:26
    Gospodarze jeszcze szukają szansy trójkami, teraz trafił Kukiełka. (60:76)

34:55
    Zalewski za dwa, ale Sapp za trzy. (63:78)

35:20
    Miles teraz bardzo indywidualnie, dwa razy sam kończył akcję bez sukcesu. (63:78)

35:31
    Miles zalicza przechwyt i zdobywa łatwe punkty. Dobry "run" gospodarzy, ale czy to wystarczy, aby dogonić Rosę? Niecałe 5 minut do końca spotkania. (65:78)

36:05
    Zalewski pudłuje za trzy. Atak pozycyjny gospodarzy. Meier trafia za trzy! (68:78)

36:35
    Taylor mimo obrony Bochno zaliczył trafienie. (68:80)

37:00
    Gibson dwa punkty i po zagrożeniu. (68:82)

37:16
    Kukiełka dwukrotnie niecelnie za trzy, szybka kontra Rosy i Sokołowski utrzymuje spokojną przewagę. (68:84)

37:30
    Jeszcze na nieszczęście błąd kroków popełnia Bochno. (68:84)

37:50
    Miles taki trochę jeździec bez głowy, minął trzech rywali, ale nawet nie dorzucił do kosza. (68:84)

38:05
    Taylor trafia trójkę. (68:87)

38:26
    Faul niesportowy Jessie Sapp. Trzeci faul tego zawodnika. (68:87)

38:27
    Taylor dwa trafienia i piłka z boku. (68:89)

38:43
    Długosz efektownie wsadza piłkę do kosza. (70:89)

39:05
    Bonarek nieudanie za trzy, w kontrze Sokołowski fauluje Sappa. (70:89)

39:10
    Sapp 1/2 z linii wolnych. (71:89)

39:30
    Mirković dobija po rzucie Szymkiewicza. (71:91)

39:42
    Miles dokłada jeden punkt z rzutu wolnego. (72:91)

40:00
    Koniec meczu. (72:91)

Rosa Radom odnosi łatwe zwycięstwo na terenie Starogardu. W drugiej połowie spokojnie utrzymywali przewagę w drugiej połowie, nie pozwolili zagrozić wynikowi i dowieźli prowadzenie do końca. Zbyt wiele błędów i strat po stronie gospodarzy dodatkowo słaba skuteczność spowodowała taki wynik.