Chorwacja – Białoruś 27:21 (koniec) | Francja – Macedonia Płn. 30:23 (koniec) | Islandia – Norwegia 26:25 (koniec)
Polska – Serbia 29:28 (koniec)
Chorwacja
27:21 (15:15)
Białoruś
Piątek 15.01.2016, 16:00 • Spodek, Katowice • Mistrzostwa Europy • 1. runda

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:00.

Katowicki Spodek już czeka na pierwsze zmagania podczas Mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn! Czas na pierwszy mecz grupy B: Chorwacja – Białoruś!

Chorwacja:

Piłka ręczna w Chorwacji to sport narodowy. Ostatnie dwie wielkie imprezy nie przyniosły podopiecznym nowego trenera Żeljko Babicia (przejął kadrę po MŚ w Katarze w 2015 r.) żadnych medali. Na wspomnianym katarskim mundialu Chorwaci zajęli dopiero szóste miejsce, odpadając w ćwierfinale z Polską. Z kolei na poprzednich Mistrzostwach Europy w Danii "Kowboje" zgarnęli jedynie czwarte miejsce po porażce z Hiszpanami w walce o brąz. Polski turniej ma być przerwaniem pasma gorszych występów. Gwiazdą drużyny jest niesamowity Domagoj Duvnjak. Ten 27-letni zawodnik THW Kiel w 2013 r. został ogłoszony najlepszym szczypiornistą świata. Trudno sobie wyobrazić reprezentację Chorwacji bez jego osoby. Na polskich parkietach nie zobaczymy potężnego Igora Voriego, Żeljko Musy, Denisa Bunticia czy kontuzjowanego Luki Stepancicia. Trener Babić wyraźnie postawił na młodych graczy. W młodości siła?
    Chorwaci od dwóch dni są juz w Katowicach.

Białoruś:

Występ na ME w Polsce będzie dla Białorusi drugim z rzędu. W Danii w 2014 r. Białorusini zajęli dwunaste miejsce (pamiętny mecz z Polską przegrany przez nich 30-31). Na turnieju zawodnicy Jurija Szewcowa będą mogli się zaprezentować dzięki dobremu występowi w zawodach eliminacyjnych. W kwalfikacjach do polskich Mistrzostw zajęli drugie miejsce, za Danią, a przed Bośnią i Hercegowiną oraz Litwą, co pozwoliło wziąć udział w styczniowych zmaganiach. Niekwestionowaną gwiazdą zespołu jest były gracz Barcelony, Siergiej Rutenka (w przeszłości reprezentant Słowenii i Hiszpanii). Obecnie ma problem ze znalezieniem pracodawcy w związku z rozwiązaniem kontraktu z katolońskim klubem we wrześniu 2015 r. Nie mniej wciąż pozostaje ogromnym zagrożeniem dla rywali. Białoruś trafiła do mocnej grupy B. Można być jednak pewnym, że tanio skóry nie sprzedadzą. Czy podopieczni Jurija Szewcowa są w stanie sprawić niespodzianke?

19 stycznia 2016, 20:30 : Chorwacja – Islandia

Wszystkie spotkania rozgrywane są w katowickim Spodku.
    Kto według kibiców wygra grupę B?

Chorwacja kontra Białoruś! Zapraszamy do śledzenia relacji z pierwszego meczu grupy B! Początek tego widowiska o 16! Czy Chorwacja pokaże swoją siłę i upora się z rywalem?

Chorwacja: Stevanović, Alilović – Marić, Duvnjak, Kopljar, Gojun, Horvat, Karacić, Strlek, Cupić, Kovacević, Mamić, Sebetić, Slisković, Cindrić, Brozović.

Białoruś: Kiszow, Sołdatenko – Browka, Kulesz, Babiczew, Chadkiewicz, Zajcew, Puchowski, Rutenka, Nikulenko, Szyłowicz, Pocykailik, Jurynok, Baranow, Prakapenia, Titow.

Sędziowie: M.Johansson, J.Kliko (SWE).

1
    Mecz się właśnie rozpoczął. (0:0)

1
    Dwa błędy z rzędu: najpierw błąd kroków Rutenki, a w następnej akcji faul w ataku uczynił Duvnjak. (0:0)
    2
    Udana akcja Rutenki! Pierwszy gol! (0:1)

2
    Przy piłce Białoruś. Zgubili piłkę Chorwaci. (0:1)
    2
    Znów Rutenka! 2-0! (0:2)
    2
    Momentalna odpowiedź Mamicia! Szybkie tempo gry. (1:2)
    3
    Gol ze skrzydła! Nieźle zaczyna się to spotkanie. (1:3)

4
    Kartka dla Jurynoka. W następnej akcji Chorwacji odgwizdany rzut karny! (1:3)

4
    Nie rzuca gola Horvat! Broni Sołdatenko! (1:3)
    5
    Strata Białorusi i z kontry rzuca Brozović! (2:3)

6
    Mirko Alilović broni rzut Baranowa ze skrzydła! Przy piłce jednak wciąż Białoruś. (2:3)

6
    Kartka dla Maricia za grę obronną. (2:3)

6
    Brzydki faul Duvnjaka na Rutence. Karny i kara 2 minut. (2:3)
    6
    Rutenka z kolejnym golem! Pewnie wykonany rzut karny. (2:4)
    7
    Piękny rzut Marko Kopljara. Kozioł zmylił Sołdatenkę! (3:4)
    7
    Trafia Puchowski! Białoruś bez kompleksów. (3:5)
    8
    Kopljar bierze grę na siebie. Kolejne trafienie Chorwata. (4:5)
    9
    Szyłowicz rzuca szóstego gola! (4:6)

9
    Kartka dla Babiczewa. (4:6)
    10
    Niezawodny w drużynie Chorwacji Marko Kopljar! Sołdatenko nie odbija jego rzutu! (5:6)

10
    Faulowany Titow, rzut karny! Kartka dla Marko Mamicia. (5:6)
    11
    Rutenka pewnie z 7 metra! Przewaga Białorusi podtrzymana! (5:7)

11
    Sołdatenko z interwencją! Duvnjak bez gola! (5:7)
    12
    Trafia Jurynok ze skrzydła! Świetna akcja podopiecznych trenera Szewcowa. (5:8)

13
    Z rzutu karnego rzucał Ivan Cupić! Starał się przelobować bramkarza, co zresztą uczynił. Piłka ląduje tylko na słupku! (5:8)

14
    Za przetrzymywanie przeciwnika ukarany na 2 minuty Zlatko Horvat. Kolejna kara w zespole Chorwacji. (5:8)

14
    Gubi piłkę Szyłowicz. Kontra Chorwatów obroniona przez Sołdatenkę! Duvnjak znów nieskuteczny! (5:8)

15
    Titow łapie za koszulkę Duvnjaka. 2 minuty! (5:8)

15
    Karny! Obrona w kole Babiczewa przy rzucie Kopljara! (5:8)
    16
    W końcu trafia Chorwacja z karnego! Manuel Strlek znalazł sposób na Sołdatenkę! (6:8)

16
    Nieudana akcja Białorusi. Piłka dla Chorwacji. Na parkiecie leży Rutenka, który niechcący "dostał cios" od Sliskovicia. (6:8)
    16
    Świetny, techniczny rzut Strleka ze skrzydła! Chorwacja powoli odrabia straty. (7:8)
    17
    Długa akcja Białorusinów. W końcu na rzut zdecydował się Szyłowicz, który pokonał Alilovicia! (7:9)
    18
    W akcji Marko Kopljar! Stuprocentowa skuteczność Chorwata, jak dotąd. (8:9)
    18
    Siergiej Rutenka znów znalazł sposób na Alilovicia! Tymczasem zmiana w bramce Chorwacji. (8:10)

19
    Karny dla Chorwacji! Faulowany w kole Karacić. (8:10)
    19
    Znów trafia z rzutu karnego Manuel Strlek! (9:10)

20
    Co za obrona Sołdatenki! Kontra Chorwacji po stracie Białorusinów i Manuel Strlek przegrywa pojedynek oko w oko z golkierem rywali! Fenomenalna interwencja! (9:10)
    21
    Potężna "bomba" Sliskovicia! Chorwacja doprowadza do wyrównania. Wcześniej strata Białorusi. (10:10)

22
    Sołdatenko broni jak natchniony! Kolejna kontra Chorwacja i zatrzymany Ivan Cupić! (10:10)
    22
    Trafia ze skrzydła Jurynok! Białoruś znów na prowadzeniu. (10:11)

23
    Faul w ataku Strleka. Tymczasem pierwsza obrona Stevanovicia i przy piłce jego koledzy. (10:11)

24
    Sołdatenko jest niemożliwy! Broni rzut z koła Maricia! (10:11)

24
    Borys Puchowski w indywidualnej akcji! Mija obrońcę, jest faulowany! Rzut karny! (10:11)
    25
    Trafia z 7 metra Rutenka! Znów dwa gole przewagi Białorusi. (10:12)

25
    Nikulenko fauluje Maricia. Obrona w kole. Rzut karny. (10:12)
    25
    Techniczny rzut Strleka! Bramka! (11:12)

26
    Marino Marić ostro atakuje będącego w powietrzu Rutenkę. 2 minuty dla niego! (11:12)
    26
    Siódmy gol Rutenki w tym meczu! Trafienie mimo asysty dwóch obrońców. (11:13)
    27
    Slisković pięknym rzutem pokonuje Sołdatenkę! (12:13)

27
    Czas dla Jurija Szewcowa. (12:13)

28
    Broni Ivan Stevanović! Wybronił rzut z podłoża Szyłowicza! (12:13)

28
    Czas dla trenera Babicia. (12:13)
    29
    Mamy remis! Skutecznie z prawego skrzydła Ivan Cupić! (13:13)

30
    Kara dla Maricia! A więc Chorwacja zacznie drugą połowę w osłabieniu. (15:15)

30
    Końcowa syrena. Był jeszcze rzut wolny z podłoża. Rzucił inteligentnie Nikulenkov! Obronił jednak jego rzut Stevanović! (15:15)

30
    Pierwsza połowa skończona. (15:15)

Ogromne problemy po pierwszej połowie mają Chorwaci! Skazywani na pożarcie Białorusini walczą z nimi jak równy z równym. Można nawet powiedzieć, że to po stronie Białorusi jest inicjatywa! Czy Chorwacja w drugiej części gry pokaże się z lepszej strony? Na uwagę zasługuje znakomita postawa Sołdatenki w bramce oraz znakomita skuteczność Rutenki w drużynie białoruskiej oraz Kopljara w ekipie Chorwacji! Czekamy na finałową odsłonę meczu!
    Tak prezentują się statystyki po pierwszej połowie spotkania.

31
    Druga połowa rozpoczęta. (15:15)

31
    Igor Karacić z podłoża! Sołdatenko fenomenalnie między słupkami! Karacić zastąpił na środku rozegrania Domagoja Duvnjaka. (15:15)

32
    Strata Rutenki, Browka zatrzymuje pędzącego Cupicia. Kara dla Białorusina! (15:15)

33
    Błąd kroków Sliskovicia! (15:15)
    33
    Chorwaci wykorzystują błąd Białorusinów w ataku i konstruują własną akcję, którą kończy Ivan Cupić! (16:15)

34
    Źle zaczęli drugą połowę Białorusini. Strata i w akcji Chorwaci. (16:15)
    35
    Slisković swoim rzutem niemal rozrywa siatkę! C za bomba! Chorwacja buduje przewagę. (17:15)
    36
    Szyłowicz szczęśliwie kończy akcję swojego zespołu! (17:16)
    36
    Slisković wyrasta na lidera kadry Chorwacji! Kolejne jego trafienie! (18:16)
    37
    Gra pasywna. Pod presją rzucał Nikulenko, ale zakończył akcję golem! (18:17)
    38
    Trafia Cupić, z pozycji rozgrywającego! (19:17)
    39
    Chorwacja gra widowiskowo! Znakomita gra obronna, strata Rutenki i Strlek w sytuacji sam na sam z bramkarzem nie miał problemów z trafieniem do bramki! (20:17)

39
    Czas dla Białorusi. (20:17)
    39
    Siergiej Szyłowicz z prawego rozegrania! Białoruś trzyma kontakt. (20:18)

40
    Wykluczenie dla Titowa. Faul na Mariciu. (20:18)
    41
    Kopljar wchodzi w białoruską obronę jak w masło! Piąty rzut, piąte trafienie Chorwata. (21:18)

42
    Ivan Stevanović broni rzut Baranowa w sytuacji sam na sam! Ładnie rozegrali to Białorusini, ale złudzeń pozbawił ich chorwacki bramkarz. (21:18)

42
    Odgwizdany faul w ataku Brozovicia. (21:18)
    43
    Szyłowicz bierze grę na siebie! Bramka! (21:19)

43
    Przy akcji bramkowej Szyłowicza faulował Marić. To już trzecia kara dla niego, co jest równe z czerwoną kartką. Maricia już w tym meczu nie zobaczymy. (21:19)

43
    Przestrzelił Slisković, ale był ostro atakowany przez Browkę. Kara dla Białorusina! To już drugie wykluczenie dla Browki. (21:19)
    44
    Karacić mija Babiczewa, po czym oddaje celny rzut! Gol! (22:19)

45
    Cupić przebiega przez pole bramkowe. Chorwacja nie wykorzystuje straty Białorusi w poprzedniej akcji. (22:19)

45
    Gra pasywna. Stevanović odbija rzut Nikulenko. (22:19)

46
    Sołdatenko wraca do formy! Kovacević zatrzymany na skrzydle! (22:19)
    47
    Świetnie dysponowany Siergiej Szyłowicz! Kolejne jego trafienie! (22:20)

47
    Sołdatenko broni rzut Sliskovicia. Wciąż Chorwaci, piłka na aucie. (22:20)

48
    Karacić bez gola! Znów Sołdatenko! Jednak piłka dla Chorwacji. (22:20)

48
    To była długa akcja! Igor Karacić wywalczył karny! (22:20)
    49
    Nie pomylił się Manuel Strlek na linii 7 metrów. (23:20)

49
    Niezbyt dobrze dysponowany w drugiej połowie Rutenka. Błąd rozegrania, strata. (23:20)

50
    Brozović faulowany na kole przez Titowa do spółki z Babiczewem. Rzut karny! (23:20)
    50
    Strlek pokonuje Kiszowa, pojawił się w białoruskiej bramce przy tym rzucie karnym. (24:20)
    51
    Rutenka w końcu się przełamuje! Trafia dość szczęśliwie, bliski bowiem obrony był Stevanović. (24:21)

52
    Żeljko Babić prosi o czas. (24:21)

52
    Ładna indywidualna akcja Karacicia. Kolejny karny! (24:21)
    53
    Niezawodny przy rzutach karnych Strlek! (25:21)
    54
    Ivan Cupić kończy akcję Chorwatów golem! Bezradni w ataku Białorusini. (26:21)

54
    Tym razem karny dla Białorusi! (26:21)

54
    Myli się Rutenka! Górą Stevanović! (26:21)

55
    Wykluczony na 2 minuty Brozović. Ostro potraktował Babiczewa. (26:21)

56
    Stevanović widowiskowo broni rzut Nikulenko! Białoruś będzie miała jednak rzut karny. (26:21)

56
    Nie trafia znów Rutenka! Ivan Stevanović z kolejną spektakularną interwencją! (26:21)

57
    Niespodziewany rzut Cupicia, broni Sołdatenko! (26:21)

58
    Ivan Stevanović popisuje się skuteczną obroną. Siergiej Rutenka bez formy w tej połowie. (26:21)

59
    Trzecia 2-minutowa kara dla Titowa w tym spotkaniu. Czerwona kartka! Białoruś do końca meczu w osłabieniu. (26:21)

59
    Cupić miał dużo miejsca na skrzydle! Ale w białoruskiej bramce spisał się Sołdatenko! (26:21)

59
    Kolejna akcja Chorwacji po obronie Stevanovcia. Strlek tylko w poprzeczkę. (26:21)

60
    Zablokowany Szyłowicz. (26:21)
    60
    Strlek skutecznie z kontry! (27:21)

Koniec meczu. (27:21)

Nie było niespodzianki! Chorwacja w drugiej połowie pokazała klasę i nie pozostawiła rywalom złudzeń. Znakomicie w tej odsłonie spisali się Slisković oraz bramkarz Stevanović! Mimo wszystko gratulacje należą się także Białorusinom, którzy stawili opór faworyzowanej Chorwacji! Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na lajfy.com (17:39:17)