Osmanlispor – Olympiakos 0:3 (koniec) | Besiktas – Hapoel BS 2:1 (koniec) | AS Roma – Villarreal 0:1 (koniec)
Zenit – Anderlecht 3:1 (koniec) | Ajax – Legia 1:0 (koniec) | APOEL – Bilbao 2:0 (koniec)
Lyon – Alkmaar 7:1 (koniec) | Fiorentina – Borussia M. 2:4 (koniec) | Sparta – Rostow 1:1 (koniec)
Tottenham – Gent 2:2 (koniec) | Szachtar – Celta Vigo 0:2 (po dogrywce) | Kopenhaga – Łudogorec 0:0 (koniec)
Genk – Astra 1:0 (koniec)
koniec po dogrywce
Szachtar Donieck
0:2 (0:0)
Celta de Vigo
Czwartek 23.02.2017, 21:05 • Metalist Stadium, Charków • Liga Europy UEFA • Play-off

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 21:05.

Celta Vigo jest w tym sezonie drużyną środka w Primera Division. Wygrała o jedno spotkanie więcej niż przegrała. Strzeliła tyle samo goli co straciła. Chce, by jej wyczekiwana przygoda w europejskich pucharach trwała dłużej niż do lutego.
    Celta Vigo na Ukrainie!

Szachtar przeszedł przez fazę grupową Ligi Europy jak burza, odnoszą po drodze sześć zwycięstw. Trochę bardziej zmęczyli się piłkarze Celta Vigo, którzy w swojej grupie uplasowali się na 2. miejscu za Ajaksem Amsterdam.

Drużyna z Doniecka jest niepokonana od 26 meczów na wszystkich frontach. W lidze ukraińskiej Szachtar ma aż 13 punktów przewagi nad wiceliderem Dynamem Kijów. Najwięcej goli zdobywa, a najmniej traci.
    Przygotowania Szachtaru!

Szachtar Donieck był w półfinale poprzedniej edycji Ligi Europy i przegrał dwumecz z innym klubem z Hiszpanii Sevilla FC. Tym razem spotkał przedstawiciela Primera Division na początku fazy pucharowej. Po pierwszym akcie dwumeczu ma korzystny wynik 1:0.

Zapraszamy na relację na żywo z rewanżu o wejście do najlepszej szesnastki Ligi Europy. W Charkowie Szachtar zmierzy się z Celtą Vigo. Będzie bronić zaliczki zdobytej w Hiszpanii. Początek starcia o godzinie 21.05.

Szachtar Donieck: Pjatow – Srna (C), Ordeć, Rakićkyj, Ismaily – Malyšjev, Fred – Marlos, Kowałenko, Taison – Blanco Leschuk.

Rezerwowi: Szewczenko – Bernard, Borjačuk, Butko, Kuczer, Stepanenko, Zubkov.

Real Club Celta de Vigo: S. Álvarez – J. Castro, Fontàs, Cabral, Roncaglia – P. Hernández, Wass, Mallo (C) – Aspas, Guidetti, Sisto.

Rezerwowi: Blanco – Bongonda, Díaz, Sergi Gómez, Jozabed, Planas, Rossi.

Sędzia: Slavko Vincić (Słowenia).

1

2
    Drużyny w tradycyjnych strojach. Szachtar w pomarańczowych koszulkach i czarnych spodenkach, natomiast Celta Vigo na błękitno-biało.

4
    Pierwsza akcja Szachtara z wykorzystaniem prawego skrzydła. Piłka powędrowała jak po sznurku, a całe rozegranie zostało zakończone niecelnym strzałem.

6
    Odgryza się Celta Vigo, nie zamierza statystować faworytowi. Iago Aspas dostał podanie w polu karnym i chciał ominąć Pjatowa lobem. Była na to szansa, gdyby strzelił ciut niżej!

8
    Celta Vigo to ostatnia nadzieja Hiszpanów na awans do najlepszej szesnastki Ligi Europy. Wcześniej z walki o trofeum wypadły Villarreal CF oraz Athletic Bilbao.

9
    Daleki wykop Alvareza, po którym walkę o pierwszą piłkę wygrał Szachtar. Rządzi w środkowej strefie boiska Kowałenko.

10
    Alvarez uratował Celtę Vigo w dwóch sytuacjach! Świetne reakcje bramkarza. Najpierw zablokował płaskie wstrzelenie Taisona, a kiedy nadbiegł jeszcze Kowałenko, jego uderzenie!

12
    Ismaily przedzierał się na skrzydle, gdzie został zatrzymany bezpardonowo przez dwóch zawodników w błękitnych koszulkach. Chyba będzie kartka.

13
    Aspas jest pierwszym zawodnikiem, którego Slavko Vincić upomniał żółtą kartką.

15
    Spodobało się Szachtarowi atakowanie prawym skrzydłem, ale co za dużo, to niezdrowo. Marlos został tym razem zatrzymany bez faulu.

16
    Srna zablokował pierwsze uderzenie w kierunku bramki Szachtara. Nadbiegał jeszcze jeden zawodnik z Vigo, ale miał równie mało miejsca.

18
    Szybko krążyła piłka między zawodnikami z Ukrainy. Nie chcą wymiany ciosów, a odepchnięcia przyjezdnych od własnego pola karnego.

19
    Kopnął "kreta" Alvarez, ale obyło się bez przykrych konsekwencji po złym wybiciu piłki.
    Kibice w Charkowie!

21
    Niewiele interesującego od kilku minut, ale to może być cisza przed burzą. Celta Vigo wróciła bowiem pod pole karne półfinalisty poprzedniej edycji Ligi Europy.

23
    W środku pola stracił futbolówkę Rakicki. Nie zmontowali skutecznego kontrataku piłkarze w błękitnych koszulkach.

25
    Jeszcze raz nie uważał na nadbiegającego przeciwnika Rakicki. Piłka trafiła do Guidettiego, który podał płasko w środek pola karnego. Tak interweniował w ostatnim momencie defensor Szachtara!

26
    Żółta kartka dla bocznego obrońcy Celty Cigo. Roncaglia faulował zbyt ostro, więc musi uważać.

28
    Kowałenko dubluje pozycję napastnika i drugi raz zaskoczył przyjezdnych swoim rajdem w pole karne. Już składał się do uderzenia pomocnik Szachtara, kiedy wślizgiem interweniował stoper.

29
    Najlepsza sytuacja podbramkowa! Nie mogą uwierzyć Hiszpanie, że Pjatow trącił końcami palców futbolówkę po strzale Iago Aspasa i zamiast gola, mają korner! Świetna interwencja.
    29. Pjatow zatrzymał strzał Aspasa!

31
    Kwadrans do końca pierwszej części. Choć Celta Vigo gra nadspodziewanie dobrze, to nie odrobiła jeszcze strat z pierwszego meczu.

33
    Popędził Taison na lewym skrzydle. To jego nominalna pozycja, choć gościł również po przeciwnej stronie. Płaskie dośrodkowanie przechwyciła Celta Vigo.

36
    Blanco Leschuk zdobył gola w pierwszym meczu z Celtą Vigo. W rewanżu na razie kartonik za przewinienie przed własnym polem karnym.

37
    Na nic zdał się przedstawicielowi Primera Division rzut wolny. Musi szukać innego sposobu na wyrównanie wyniku dwumeczu.

38
    Podnieśli się kibice z miejsc! Przeczuwali, że piłka kopnięta sprytnie przez Taisona, wpadnie za kołnierz Alvareza. Bramkarze są jednak wybornie dysponowani i golkiper Celty Vigo sparował na korner!

40
    Przycisnął Szachtar jak przystało na gospodarza. Po wrzutce Taisona najpierw strzelił Kowałenko, ale bardzo nieczysto, więc mógł poprawić Marlos. Pudło!

42
    Cios za cios! Interwencja za interwencję, a Iago Aspas ma już serdecznie dość Pjatowa. Bramkarz Szachtara Donieck wyciągnął się jak struna i odbił poza boisko płaskie uderzenie.
    42. Aspas znów zatrzymany przez Pjatowa!

44
    Zrobiło się interesująco w ostatnim kwadransie przed przerwą, a to dobry znak przed drugą połową. Wynik jest wciąż na styku.

45
    Roncaglia wrzucił piłkę daleko z autu w pole karne Szachtara. Tam sprytniejsi gospodarze.

45

Wynik dwumeczu ani drgnął przed przerwą, ale szczególnie w ostatnim kwadransie było gorąco. Świetnie dysponowani bramkarze Pjatow i Alvarez nie dali się pokonać. Nadspodziewanie dobra gra Celty Vigo na terenie Szachtara zapowiada duże emocje.
    Bezbramkowe 45 minut.

46

47
    Slavko Vincić wtrącił się w grę i odgwizdał przewinienie Guidettiego, który próbował odzyskać piłkę blisko linii bocznej.

49
    Kolejne starcie z udziałem Guidettiego. Próbują rozdrażnić napastnika Celty Vigo piłkarze w pomarańczowych koszulkach. Zobaczymy z jakim skutkiem.

51
    Rozgrywała Celta Vigo. Sisto szukał miejsca, by dośrodkować z lewego skrzydła. Jedyne, co wywalczył ofensywny zawodnik, to korner.

52
    Głębokie dośrodkowanie z narożnika boiska wybił Pjatow. Przypomniał, że w tym polu karnym to on jest krupierem.
    Czy padnie chociaż bramka?

54
    Sędzia puścił grę, choć przewinienie pomocnika Szachtara wydawało się być ewidentne. Przynajmniej z perspektywy trybun.

55
    Fred zatrzymany przez Alvareza, po chwili ta sama sytuacja spotkała Kowałenkę. Nie kapitulują bramkarze po obu stronach boiska. Toczą korespondencyjny, piękny pojedynek!

57
    Fantastycznie po raz kolejny Alvarez! Bramkarz utrzymuje Celtę Vigo przy życiu! Blanco Leschuk był kilka metrów przed królestwem Alvareza, oddał mocne uderzenie głową, a jednak nie wygrał tego pojedynku!

58
    Pierwsza zmiana w zespole z Vigo. Jozabed wbiegł na boisko zamiast Roncaglii, który był obciążony żółtym kartonikiem.

59
    Piłka w bramce, ale nie ma gola. Zdaniem sędziego asystenta Kowałenko był na spalonym.

61
    Mniej niż dwa kwadranse do końca widowiska. Piłka pod nogami Alvareza, który zdecydował się na daleki wykop.

62
    Kocioł w polu karnym Szachtara Donieck! Podobny jak kilka minut temu po przeciwnej stronie boiska. Pjatow broni jak w transie! Najgroźniejszy egzamin urządził mu ponownie Iago Aspas.

63
    Castro naraził się sędziemu swoim przewinieniem. Żółta kartka dla bocznego defensora.

66
    Szachtar ma trudny orzech do zgryzienia w rywalizacji z przedstawicielem Primera Division. Denerwuje się szkoleniowiec gospodarzy.

68
    Rajd Marlosa na połowie Celty Vigo. Dopiero ostatni obrońca znalazł sposób na zatrzymanie skrzydłowego Szachtara Donieck.

70
    20 minut do końca rewanżu, a może tylko regulaminowego czasu w rewanżu? Pod naciskiem Hiszpanów gospodarze wycofali piłkę do Pjatowa.

73
    Pierwsza roszada personalna w zespole z Doniecka. Na boisko wbiegł raźnym krokiem Stepanenko, a Kowałenko już odpoczywa.

75
    Pjatow wybiegł w odpowiednim momencie na przedpole i nie pozwolił Iago Aspasowi na przejęcie piłki po głębokim podaniu.

76
    Ismaily wybił w ostatnim momencie dośrodkowanie. Interweniował blisko słupka, z którym mógł się niebezpiecznie zderzyć.

77
    Uderzenie z dystansu Iago Aspasa, ale oddawał już dziś groźniejsze, z którymi również radził sobie Pjatow. Pewny chwyt bramkarza Szachtara Donieck!

80
    Wass nie był w tym spotkaniu tak widoczny jak potrafi w Primera Division. Za niego Bongonda.

82
    Sisto został zatrzymany na prawej stronie boiska, czym tylko sprowokował Taisona do kontrataku. Musieli wracać gracze w błękitnych koszulkach.

83
    Taison opuścił boisko z grymasem zmęczenia wypisanym na twarzy. W końcówce zagra Bernard.
    Gaśnie nadzieja przyjezdnych!

84
    Gaśnie jeszcze bardziej po takich akcjach jak przed momentem Sisto. Dał się złapać w pułapkę ofsajdową w banalny sposób.

85
    Sisto nie ma już na boisku, a ostatnim zmiennikiem w obozie Celty Vigo jest Rossi.

87
    Piłka przecina pole karne Szachtara. Dwoi się i troi w przodzie Rossi. Ostatnie uderzenie rezerwowego napastnika Celty Vigo ominęło bramkę Pjatowa!

90
    W 90. minucie sędzia Slavko Vincić odważył się przyznać Celcie Vigo rzut karny! Drażnili Guidettiego aż ten rzutem na taśmę wywalczył jedenastkę!
    90. Guidetti wywalczył jedenastkę!

90
    Za przewinienie na rozpędzonym Guidettim został upomniany kartonikiem Pjatow.

90
    Gol dla Celty Vigo!
    Bramkę z rzutu karnego zdobywa IAGO ASPAS.

Pewnie wykonana jedenastka i tuż przed końcem regulaminowego czasu zrobił się remis w dwumeczu! Gola zdobył ten, który starał się o niego od początku, czyli Iago Aspas!
    90. Iago Aspas (CVG) - 0:1

90
    Doliczone 4 minuty do regulaminowego czasu.

90+3
    Denerwują się gospodarze po zmianie wyniku. Na liście kartkowiczów w notesie sędziego pojawił się Fred.

90+4
    Druga połowa skończona.

Trafienie Iago Aspasa w ostatniej minucie regulaminowego czasu oznacza, że w dwumeczu jest 1:1, piłkarze muszą pozostać na boisku i rozegrać dogrywkę! Celta Vigo nagrodziła się golem za walkę.
    Iago Aspas autorem gola!

91
    Pierwsza połowa dogrywki rozpoczęta.

92
    Pojedynek rozpoczyna się prawie od początku, tyle że ze znacznie większym zmęczeniem po obu stronach. Potrwa jeszcze 30 minut.

94
    Szybowała piłka ponad głowami zawodników w centrum boiska. Przyzwyczajeni do operowania nią na ziemi Hiszpanie opanowali sytuację.

96
    Na trybunach jest delegacja kibiców z Hiszpanii. Po golu Iago Aspasa byli bardzo zadowoleni, ale obecnie wyglądają na zdenerwowanych.

97
    Celta Vigo przerwała faulem akcję Marlosa, który chciał zrobić przewagę na prawej stronie boiska.

99
    Dobra, tym razem czysta interwencja Ordecia we własnym polu karnym. W dogrywce królują piłkarze defensywni i hamują większość akcji.

101
    Obojętne spojrzenia z ławek rezerwowych w kierunku boiska. Tylko trener Szachtara ma jeszcze możliwość wprowadzenia zmiennika.

103
    Właśnie zmiennik Bernard był ostatnim ogniwem w akcji Szachtara Donieck. Sędzia Slavko Vincić orzekł, że pomocnik pomógł sobie ręką przy przyjęciu piłki.

105
    Pierwsza dogrywka skończona.

W pierwszej połowie dogrywki nie wydarzyło się absolutnie nic przełomowego. Jeżeli tak pozostanie po krótkiej pauzie i zmianie stron, sędzia zarządzi konkurs rzutów karnych.

106
    Druga połowa dogrywki rozpoczęta.

108
    Strzelcem bramki GUSTAVO CABRAL.

Piękny zwrot akcji zafundowała kibicom Celta Vigo! Gustavo Cabral sfinalizował strzałem głową dośrodkowanie z rzutu rożnego i Szachtar potrzebuje dwóch goli do awansu! Głośna, żywiołowa radość przedstawiciela Primera Division w Charkowie!
    108. Gustavo Cabral (CVG) - 0:2

110
    Szykuje się do wejścia trzeci zmiennik w drużynie z Doniecka, ale naprawdę trudno będzie już gospodarzom cokolwiek zdziałać.

112
    Nadzieją Szachtara jest Borjacuk, którego szkoleniowiec wprowadzić na boisko zamiast Malysjeva.

113
    Żółta kartka dla Guidettiego za przepychanki. Napastnik będzie jednym z ojców ewentualnego awansu zespołu z Vigo.

115
    Trzymają rywali na dystans przyjezdni. Alvarez nie musi interweniować. W przeciwieństwie do Pjatowa, który przed momentem odbił uderzenie Bongondy.

116
    Bongonda jest bardzo pobudzony w tym fragmencie spotkania. Na ostudzenie emocji żółta kartka.

117
    To już chyba ostatnie zrywy Szachtara Donieck. Przyjezdni podwoili krycie na lewym skrzydle i nie pozwolili na dośrodkowanie. Tylko wrzut z autu dla Ukraińców.

119
    Srna upomniany żółtym kartonikiem i w razie awansu musiałby pauzować. To już jednak bez znaczenia.

120
    Doliczona minuta do regulaminowego czasu.

Faule: 13:19.

Po pierwszym spotkaniu w Vigo nie zanosiło się na taki finał dwumeczu. To Szachtar przyjechał do Charkowa z zaliczką 1:0. Nie potrafił jednak zdominować swojego przeciwnika, narzucić mu swoich warunków. Przez 89 minut na boisku rządzili bramkarze i to oni swoimi interwencjami decydowali o tym, że w wyrównanym pojedynku jest bezbramkowo. Przełom nastąpił w 90. minucie. To wówczas Guidetti sprowokował do faulu w polu karnym Pjatowa, a jedenastkę w gola zmienił Iago Aspas. Ci dwaj piłkarze wykonali w czwartek olbrzymią pracę w przodzie. Decydujący cios zadał natomiast obrońca Cabral, który po dośrodkowaniu z rzutu rożnego strzelił na 2:0 dla Celty. Czyli jednak Hiszpania ma przedstawiciela w szesnastce Ligi Europy, a półfinalista poprzedniej edycji jest za burtą po dramatycznym rewanżu!

Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje. (23:49:54)

Gole: 90. Aspas (kar.), 108. Cabral

Kartki:   36. Blanco Leschuk (SAC), 90. Pjatow (SAC), 119. Srna (SAC) – 13. Aspas (CVG), 26. Roncaglia (CVG), 63. J. Castro (CVG), 113. Guidetti (CVG), 116. Bongonda (CVG)

Posiadanie piłki: 46 % : 54 %.
    Strzały celne: 9:11. Strzały niecelne: 3:6. Rzuty rożne: 6:13. Spalone: 1:5. Foule: 13:19.
    Szachtar Donieck: Pjatow – Srna (C), Ordeć, Rakićkyj, Ismaily – Malyšjev (112. Borjačuk), Fred – Marlos, Kowałenko (73. Stepanenko), Taison (83. Bernard) – Blanco Leschuk.
    Zmiany: Szewczenko – Bernard, Borjačuk, Butko, Kuczer, Stepanenko, Zubkov.

Celta de Vigo: S. Álvarez – J. Castro, Fontàs, Cabral, Roncaglia (58. Jozabed) – P. Hernández, Wass (80. Bongonda), Mallo (C) – Aspas, Guidetti, Sisto (85. Rossi).
    Zmiany: Blanco – Bongonda, Díaz, Sergi Gómez, Jozabed, Planas, Rossi.

Sędziowie: Slavko Vincić (Słowenia)