Egipt – Urugwaj 0:1 (koniec) | Maroko – Iran 0:1 (koniec) | Portugalia – Hiszpania 3:3 (koniec)
finał
Maroko
0:1 (0:0)
Iran
Piątek 15.06.2018, 17:00 • Sankt Petersburg Stadium • Mistrzostwa Świata • Grupa B
     
    Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:00.
     
    W piątek do gry na Mistrzostwach Świata w Rosji wchodzą zespoły z grupy B. W niej znalazły się reprezentacje Portugalii, Hiszpanii, Maroka i Iranu. Te dwie ostatnie ekipy zainaugurują rozgrywki w tej grupie meczem w Sankt Petersburgu.
     
    Maroko na mundial wraca po 20 latach przerwy. W 1998 roku na Mistrzostwach we Francji reprezentacja ta była bliska wyjścia z grupy. Ogólnie jest to ich piąty występ na takiej imprezie, gdzie debiutowali 1970 roku. Ich największym sukcesem jest awans do 1/8 finału w 1986 roku.
     
    Podopieczni Herve Renarda są niepokonani od roku. Nie zaznali porażki w żadnym z ostatnich 18 spotkań. Tylko Hiszpania i Belgia mają minimalnie większa passę. Wśród liderów tej drużyny warto wymienić Hakima Ziyecha z Ajaksu i Younesa Belhandy z Galatasarayu. Za to najbardziej znani piłkarze to Mehdi Benatia z Juventusu i Achraf Hakimi z Realu Madryt.
     
    Iran podobnie jak ich rywal występuje po raz piąty na mundialu. Jednak nie osiągnęli oni żadnego sukcesu chociażby w postaci wyjścia z grupy. Jeden jedyny mecz wygrali w 1998 roku z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Warto pochwalić ich ostatnią dyspozycję w poprzednich mistrzostwach. Remis z groźną Nigerią i walka do ostatnich minut z Argentyną pozostawiły dobre wrażenie.
    Przewidywane składy:

     
    Reprezentację Iranu prowadzi znany trener Carlos Queiroz. Jego piłkarze byli drugą po Brazylii drużyną, która z eliminacji zapewniła sobie udział w rosyjskim turnieju. Rywalizację w strefie azjatyckiej przebrnęli bez porażki. W ich kadrze warto zwrócić uwagę na Alirezę Jahanbakhsha (21 goli, 12 asyst w 33 występach w Eredivisie), Rezę Ghoochanneijha i Sardara Azmouna.
    Arena piątkowego starcia w Sankt Petersburgu.

     
    Kadra Maroka:

    Bramkarze: Monir El Kajoui (CD Numancia), Yassine Bounou (Girona), Ahmed Reda Tagnaouti (IRT)

    Obrońcy: Nabil Dirar (Fenerbahce), Marouane Da Costa (Istanbul Baskasehir), Ghanem Saiss (Wolverhampton), Hamza Mendyl (Lille), Medhi Benatia (Juventus), Achraf Hakimi (Real Madrid), Sofiane Amrabat (Feyenoord)

    Pomocnicy: Karim Al Ahmadi (Feyenoord), Youssef Ait Bennasser (Caen), M’bark Boussoufa (Al Jazira), Faycal Fajr (Getafe), Amine Harit (Schalke), Noureddine Amrabat (Leganes), Hakim Ziyach (Ajax), Younes Belhanda (Galatasaray)

    Napastnicy: Ayoub Al Kaabi (RSB), Khalid Boutaib (Malatyaspor), Aziz Bouhaddouz (FC St. Pauli), Mehdi Carcela Gonzalez (Standard De Liege), Youssef En-Nesyri (Malaga)
     
    Kadra Iranu:

    Bramkarze: Alireza Beiranvand (Persepolis), Rashid Mazaheri (Zob Ahan), Amir Abedzadeh (Maritimo)

    Obrońcy: Ramin Rezaeian (Ostende), Mohammad Reza Khanzadeh (Padideh), Morteza Pouraliganji (Alsaad), Pejman Montazeri (Esteghlal), Seyed Majid Hosseini (Esteghlal), Milad Mohammadi (Akhmat Grozny), Roozbeh Cheshmi (Esteghlal)

    Pomocnicy: Saeid Ezatolahi (Amkar Perm), Masoud Shojaei (AEK Athens), Saman Ghoddos (Ostersunds), Mahdi Torabi (Saipa), Ashkan Dejagah (Notthingham Forest), Omid Ebrahimi (Esteghlal), Ehsan Hajsafi (Olympiacos), Vahid Amiri (Persepolis)

    Napastnicy: Alireza Jahanbakhsh (AZ Alkmaar), Karim Ansarifard (Olympiacos), Mahdi Taremi (Al-Gharafa), Sardar Azmoun (Rubin Kazan), Reza Ghoochannejhad (Heerenveen)
     
    Mimo, że te dwie reprezentacje nie są faworytami do wyjścia z grupy to zwycięstwo którejś z drużyn pozwoli włączyć się do walki o awans. Dodatkowo mecz otwarcia w grupie zawsze jest istotny. Te drużyny są na pewno nieprzewidywalne i na taki też mecz liczymy. Możemy być pewni sporej dawki emocji. Zapraszamy na relację.
     
    Skład wyjściowy:

    Maroko: Mohand – Hakimí, Benatia, Saïss – Busufa, Zijach, El Ahmádí, Harít – N. Amrabat, El Kábí, Bilhanda.
    Rezerwowi: Bunú, Tadnautí – Mendyl, M. da Costa, Fadr, Butaíb, Aït Bennasser, Dirár, Buhaddúz, Nasjrí, Carcela-González, S. Amrabat.

    Iran: Baíranvánd – Rezaeian, Češmí, Púralígandží – Ansárífárd, Ebrahimí, Hadžsáfí, Shojaei – Džahánbachš, Azmún, Amirí.
    Rezerwowi: Mazáherí, Abadzáde – Torabí, Mohammadí, Chanzáde, Ghoddos, Montazerí, Ghoochannejhad, Taremí, Hosejní, Dadžagá, Ezatolahí.

    Sędziowie: Cüneyt Çakır (Turcja).
     
    Piłkarze są już na murawie. Odgrywane są teraz hymny obu państw.
     
    1
    Mecz się właśnie rozpoczął.
     
    2
    Reprezentacja Maroka dziś na czerwono-zielono, za to Iran w całości ubrany na biało.
     
    3
    Harit już oddaje pierwszy strzał w tym spotkaniu. Uderzył z woleja, ze sporej odległości i znacząco obok bramki.
     
    4
    Pierwszy korner dla drużyny z Afryki. Bilhanda dośrodkowuje płasko na przedpole prosto do zupełnie niekrytego Zijacha. Ten jednak nie trafił w takim momencie w futbolówkę!
    4. Główka Júnisa Bilhandy.
     
    5
    Drugi korner wykonany trochę inaczej. Bilhanda posłał piłkę w okolice bramki, gdzie wypiąstkował ją Beiranvand.
     
    6
    Amrabat posłał miękkie dośrodkowanie w okolice krótkiego słupka. Przestrzeń wokół siebie wykorzystał Bilhanda, który złożył się do strzału głową. Uderzenie przeleciało ponad bramką. Dobre otwarcie ze strony Maroka.
     
    7
    Cesmi zostaje upomniany przez Cakira po próbie powstrzymania Harita wbrew przepisom.
     
    9
    Teraz El Kabi stanął przed dobrą szansą do zdobycia gola. Stojąc na wprost bramki w odległości około 20 metrów uderzył piłkę bez przyjęcia. Jednak podczas uderzenia futbolówka wyraźnie zeszła mu z nogi i z tego powodu próba napastnika Maroka była bardzo nieudana.
     
    10
    Za faul na Busufie żółtą kartkę otrzymuje Masoud Shojaei. Sędzia Cakir nie będzie tutaj pozwalał na ostrą grę.
     
    11
    Pewne wyjście z bramki Mohanda, który wyłapał dośrodkowanie rywali z lewej strony boiska.
     
    12
    Rezaeian w ostatniej chwili zdjął piłkę Haritowi, który już składał się do zamknięcia akcji.
     
    13
    El Kabi został zatrzymany przez Cesmiego w pojedynku jeden na jeden.
     
    14
    Prosty błąd ze strony Iranu przy przerzuceniu piłki z prawego skrzydła na lewe. Hadzsafi przesadził z siłą podania i od autu zacznie Maroko.
     
    15
    Marokańczycy cały czas w natarciu. Większość czasu z pierwszego kwadransa przebywają na połowie rywala.
     
    16
    Prosta strata u Irańczyków przy wznowieniu gry od bramki w wykonaniu Beiranvanda.
     
    17
    Amiri wyraźnie był teraz spóźniony podczas interwencji na Bilhandzie. Tym razem arbiter oszczędził gracza Persepolis i nie pokazał mu kartki.
     
    18
    Co za zamieszanie pod bramką Iranu! Maroko oddało trzy strzały z najbliższej odległości, z których dwa były zablokowane, a jeden świetnie został wybroniony przez Beiranvanda. Było bardzo blisko gola.
    18. Zamieszanie pod bramką Iranu.
     
    19
    Chwila oddechu dla drużyny z Azji. Oddalili oni teraz grę od własnej bramki.
     
    20
    Kontra po stronie Iranu. Wyszli oni trzech na trzech. Niestety dla nich źle tą akcję skończył Ansarifard, który szukał podania wzdłuż bramki zamiast uderzać z dobrej pozycji na bramkę.
     
    21
    Dobrze teraz w defensywie zachowała się drużyna trenera Renarda. Obrońcy nie pozwolili Iranowi wejść w ich pole karne.
     
    23
    Spokojniejszy teraz moment meczu po szaleńczych atakach ze strony Maroka.
     
    24
    Benatia przerywa dośrodkowanie ze strony Ansarifarda.
     
    25
    Sardar Azmun szczęśliwie dostał piłkę stojąc tyłem do bramki około pięć metrów do bramki. Chciał on odwrócić się z futbolówką, ale ta sztuka zupełnie mu nie wyszła i w dodatku oddał strzał, który wylądował na aucie.
     
    26
    Hakimi w akcji indywidualnej po lewej stronie boiska. Swój atak zakończył on strzałem, którym trafił jedynie Hadzsafiego.
     
    28
    Powoli do głosu zaczyna dochodzić reprezentacja Iranu. Coraz śmielej zaczynają przedzierać się na połowę rywali.
     
    29
    Doskonała indywidualna akcja Harita. Wszedł on bardzo odważnie w pole karne, między obrońcami przeciwnika i znalazł miejsce na oddanie groźnego strzału. Jego próbę wyłapał dobrze ustawiony przy krótkim słupku Beiranvand.
     
    30
    El Ahmadi ambitnie zagrał w obronie, lecz przekroczył przepisy i sfaulował Shojaei.
     
    31
    Cesmi znalazł się w dobrym miejscu do oddania strzału w polu karnym, ale zabrakło mu wyraźnie doświadczenia. Gracz Esteghlal przestrzelił wysoko nad bramką.
     
    32
    Azmun popędził z kontrą i ostatecznie został on celowo podcięty przez Al Ahmadiego. Turecki sędzia ukarał pomocnika Maroka żółtą kartką.
     
    34
    Rzut wolny dla Iranu z około 35 metrów. Bardzo długo przygotowywany jest ten stały fragment gry. Dzahanbachs uderza mocno z prawej nogi, lecz bardzo niecelnie.
    Obecnie zanosi się na bezbramkowy remis po pierwszej połowie.

     
    36
    Azmun ma problem z kostką. Obecnie schodzi z boiska w celu otrzymania pomocy medycznej i nie wiadomo czy wróci do gry.
     
    37
    Maroko prowadzi teraz powolny atak pozycyjny. Widać, że już takiej agresji w ofensywie jak na początku meczu, piłkarze tej reprezentacji już nie mają.
     
    38
    El Kabi nie zdążył przechwycić długiego podania zza plecy obrońców.
     
    39
    Saiss zalicza dobrą interwencję w defensywie. Odebrał on futbolówkę Azmunowi, który przed momentem wrócił na plac gry.
     
    40
    Dzahanbachs nie znalazł sobie pozycji do oddania strzału i w konsekwencji stracił posiadanie.
     
    41
    Zijach nie opanował przerzutu z przeciwległego skrzydła w wykonaniu Benati.
     
    42
    Co za kapitalna okazja Iranu! Azmun w kontrze stanął przed sytuacją sam na sam, ale przegrał pojedynek z Mohandem. Do dobitki dotarł jeszcze Dzahanbachs, ale z trudnej pozycji nie mógł czysto uderzyć w piłkę, a w dodatku jeszcze nawet tą próbę wybronił golkiper Maroka.
    42. Najlepsza okazja w pierwszej połowie reprezentacji Iranu.
     
    43
    Rzut wolny dla reprezentacji z Azji. Potężnie uderzył z niego z lewej nogi Hadzsafi. Strzał przeleciał nad murem i minimalnie nad poprzeczką.
    43. Potężny strzał z wolnego Ehsána Hadžsáfíego.
     
    44
    Prosta strata w wykonaniu Ebrahimiego podczas dobrej okazji do wytworzenia kontrataku.
     
    45
    Sędzia dolicza dwie minuty do pierwszej połowy.
     
    45+1
    Znowu Benatia zalicza złe górne podanie w kierunku graczy ofensywnych. Zawodnik Juventusu ma dziś wyraźnie problem z tym elementem gry.
     
    45+2
    Pierwsza połowa skończona.
     
    Pierwsze 45 minut można podzielić na dwa fragmenty. Pierwszy to początek meczu i jego początkowe 20 minut, gdzie Maroko w całości dominowało na boisku. Piłkarze z Afryki co chwilę byli pod bramką rywali i tworzyli kolejne okazje, ale nie potrafili stworzyć jednej stuprocentowej. Za to drugi to następne 25 minut, gdzie powoli do głosu zaczęli dochodzić gracze Iranu. Coraz to częściej bywali oni pod bramką Mohanda, aż w końcówce przeprowadzili groźną kontrę, która powinna się skończyć bramką. Widać, że każda z drużyn nie chce przegrać i przez to w drugiej połowie powinna być kontynuacja emocji.
    Mecz z okazjami, ale bez bramek.

     
    46
    Druga połowa rozpoczęta.
     
    47
    Dzahanbachs otwiera drugą połowę od faulu na rywalu za który dostaje żółty kartonik.
     
    48
    Zły strzał Harita w dogodnej sytuacji. Otrzymał on dobre podanie od Amrabata, ale fatalnie złożył się do uderzenia.
     
    49
    Mnożą się teraz drobne faule na początku tej części spotkania.
     
    50
    Azmun zbyt nerwowo zachował się ofensywnej akcji swojego kraju i podał prosto pod nogi Benati zamiast do Ansarifarda.
     
    51
    Za mocne zagranie ze strony Dzahanbachsa w kierunku Azmuna. Od bramki zacznie grę Mohand.
     
    52
    Celność podań:
    Maroko – 84%, Iran – 61%.
     
    53
    Bilhanda wykonuje spóźniony wślizg i fauluje pędzącego przy linii bocznej Dzahanbachsa.
     
    54
    Zagranie ręką Zijacha i z tego powodu Maroko łatwo traci posiadanie piłki.
     
    55
    Ebrahimi ucierpiał w pojedynku z Haritem. Mamy chwilową przerwę w grze w celu udzielenia mu pomocy medycznej.
     
    56
    Dobry pressing ze strony Hakimiego i dzięki temu Maroko zyskało aut na wysokości pola karnego.
     
    58
    Niestety w tym momencie tempo spotkania trochę spadło.
     
    59
    Hakimi nie zdołał opanować w bocznej strefie długiej piłki posłanej od Zijacha.
     
    59
    El Kabi wywalczył w tej chwili rzut rożny dla swojej ekipy.
     
    60
    Busufa dośrodkowuje z korneru. Z bramki wychodzi Beiranvanda i wypiąstkowuje on futbolówkę.
     
    61
    Iran próbował ruszyć z kontrą, lecz zatrzymał ją wracający do defensywy Saiss.
     
    62
    Znowu nieudany przerzut ze strony Maroka. Tym razem El Ahmadi posłał za mocne podanie w kierunku Zijacha.
     
    63
    Ponownie stratę zalicza reprezentacja Iranu po wykopie ze strony Beiranvanda.
     
    64
    Busufa bardzo źle dogrywa w pole karne. Mimo tego, że nie miał wokół siebie rywali to posłał zagranie poza boisko zamiast do któregoś z partnerów ustawionych w szesnastce.
     
    66
    Pierwsza zmiana w zespole Iranu. Boisko opuszcza kapitan zespołu Masoud Shojaei. Pojawia się Mahdi Taremi. Ofensywna zmiana, bo za pomocnika wchodzi napastnik.
     
    67
    Źle wprowadził do gry piłkę Puraligandzi i Iran wręcz oddaje posiadanie rywalowi.
     
    68
    Harit zagrał niedokładnie w kierunku El Kabiego, który dobrze się urwał do tego prostopadłego podania, ale ze względu na niecelność nie miał szans przejęcia go.
     
    69
    Dzahanbachs znalazł się w ciekawej sytuacji, ale przy ostrym kącie. Oddał strzał, lecz został on zablokowany.
     
    70
    Iran zbyt krótko wykonuje korner i piłkę wybił ustawiony na krótkim słupku Saiss.
    Maroko ma silne wsparcie na trybunach.

     
    72
    Wydaje się, że Amrabat doznał urazu po zderzeniu głową z rywalem. Zanosi się na wymuszoną zmianę w zespole Maroka.
     
    74
    Spokojnie teraz piłkę na własnej połowie rozgrywa reprezentacja Maroka. Obrońcy wymieniają podania między sobą.
     
    75
    Zmiana w drużynie Maroko: z boiska schodzi Nurdín Amrabat, na boisku pojawia się Sufján Amrabat.
    Zmiana w drużynie Maroko: z boiska schodzi Ajjúb El Kábí, na boisku pojawia się Azíz Buhaddúz.
     
    76
    Znowu mamy przerwę w grze. Ebrahimi ma problem mięśniowy. Zobaczymy co teraz zrobi trener Queiroz.
     
    77
    Trener Iranu jednak dokonuje zmiany. Omid Ebrahimi nie jest zdolny do gry. Zastępuje go Pejman Montazeri.
     
    78
    Zijach pokazał się teraz z dobrej strony. Oddał kapitalny strzał z dystansu zza pola karnego, ale jeszcze lepiej zachował się Beiranvand, który bardzo świetnie wybronił tą próbę.
     
    79
    Maroko poprzednią okazję chce wykorzystać jako impuls. Widać, że będą dążyć w końcówce do objęcia prowadzenia.
     
    81
    Zmiana w drużynie Maroko: z boiska schodzi Amín Harít, na boisku pojawia się Manuel da Costa.
    81. Wolej Hakíma Zijacha.
     
    82
    Ma kłopot Dzahanbachs. Padł na murawę z powodu skurczów w nodze. Pokazuje on, że potrzebuje zmiany.
     
    83
    Dzahanbachs opuszcza boisko na noszach. W jego miejsce ekspresowo pojawia się Saman Ghoddos.
     
    84
    Widać już zmęczenie w końcówce spotkania. Prosty błąd w przyjęciu popełnił Hakimi.
     
    85
    Ofensywny faul na Benatii popełnił Ghoddos, który w powietrzu wyraźnie wpadł w obrońcę Juventusu.
     
    86
    Strzał Zijacha z 18 metra zostaje zablokowany przez szczelną defensywę drużyny azjatyckiej.
     
    87
    Maroko cały czas w posiadaniu, ale nie potrafi znaleźć miejsca wolnego między liniami Iranu.
     
    88
    Faul Saissa na Rezaeian podczas pressingu na połowie rywala. Od rzutu wolnego grę wznowi golkiper Beiranvand.
     
    89
    Podopieczni Queiroza nie otwierają się w końcówce. Całą drużyną bronią się na własnej połowie.
     
    90
    Sześć minut potrwa jeszcze ten mecz.
     
    90+1
    Faulowany Busufa przez Ansarifarda w akcji indywidualnej. Sędzia przerywa grę i pokazuje Irańczykowi żółtą kartkę.
     
    90+2
    Iran wywalczył teraz rzut wolny w niebezpiecznej strefie po lewej stronie na wysokości pola karnego.
     
    90+4
    Gol dla Iranu!
    Ehsan Hadzsafi wykonywał rzut wolny. Dośrodkował on z lewej nogi na krótki słupek. Piłkę chciał na róg wybić AZÍZ BUHADDÚZ, ale tak niefortunnie główkował, że skierował piłkę do własnej bramki.
    90+4. Azíz Buhaddúz (IRN) - 0:1
     
    90+5
    Jeszcze Hakimi posyła dalekie dośrodkowanie w pole karne, lecz tam w powietrzu króluje Beiranvand, który pewnie wyłapuje to zagranie.
     
    90+6
    Koniec meczu.
     
    Reprezentacja Iranu odnosi bardzo ważne zwycięstwo w fazie grupowej mistrzostw świata. Jeszcze kilka minut przed końcem meczu wydawało się, że spotkanie zakończy się bezbramkowym rezultatem. Jednak rzut wolny w doliczonym czasie gry odmienił wszystko. Samobójcze trafienie Buhadduza doprowadziło do porażki Maroka. Podsumowując można stwierdzić, że pierwsza połowa była znacznie lepsza od drugiej. W drugich 45 minutach brakowało już okazji, a grę przerywały znaczne faule. Obie drużyny nie potrafiły efektownie grać, a pod koniec odczuwały już zmęczenie meczem. Jednakże zwycięzców się nie sądzi i trzeba po prostu pogratulować ekipie z Azji dzisiejszej wygranej. (19:01:16)
    Po raz pierwszy w historii Iran odniósł zwycięstwo w pierwszym meczu grupowym.

    Adrian Trawicki

    Gole: 90+4. Buhaddúz (Hadžsáfí) (sam.)

    Kartki:   32. El Ahmádí (MRK) – 10. Shojaei (IRN), 47. Džahánbachš (IRN), 90+1. Ansárífárd (IRN)


    Posiadanie piłki: 68 % : 32 %.
    Strzały celne: 3:2. Strzały niecelne: 10:7. Rzuty rożne: 5:2. Spalone: 0:0. Foule: 22:14.
    Maroko: Mohand – Hakimí, Benatia, Saïss – Busufa, Zijach, El Ahmádí, Harít (81. M. da Costa) – N. Amrabat (75. S. Amrabat), El Kábí (75. Buhaddúz), Bilhanda.
    Zmiany: Bunú, Tadnautí – Mendyl, M. da Costa, Fadr, Butaíb, Aït Bennasser, Dirár, Buhaddúz, Nasjrí, Carcela-González, S. Amrabat.

    Iran: Baíranvánd – Rezaeian, Češmí, Púralígandží – Ansárífárd, Ebrahimí (77. Montazerí), Hadžsáfí, Shojaei (66. Taremí) – Džahánbachš (83. Ghoddos), Azmún, Amirí.
    Zmiany: Mazáherí, Abadzáde – Torabí, Mohammadí, Chanzáde, Ghoddos, Montazerí, Ghoochannejhad, Taremí, Hosejní, Dadžagá, Ezatolahí.

    Sędziowie: Çakır – Duran, Ongun (Turcja)