Szachtior K. – PAOK 0:2 (koniec) | Rubin – Maribor 1:1 (koniec) | Kubań – St. Gallen 4:0 (koniec)
Anży – Sheriff 1:1 (koniec) | Alkmaar – Maccabi H. 2:0 (koniec) | Genk – Dynamo Kij. 3:1 (koniec)
Legia – Lazio 0:2 (koniec) | Slovan – Freiburg 1:2 (koniec) | Lyon – Real Betis 1:0 (koniec)
Rapid – Thun 2:1 (koniec) | Rijeka – Vitoria 0:0 (koniec) | Sevilla – Estoril 1:1 (koniec)
Trabzonspor – Apollon 4:2 (koniec) | Tromsø – Tottenham 0:2 (koniec) | APOEL – Maccabi T.A. 0:0 (koniec)
Bordeaux – Eintracht 0:1 (koniec) | Czernomorec – Dinamo Z. 2:1 (koniec) | Dnipro – Pandurii 4:1 (koniec)
IF Elfsborg – FC Salzburg 0:1 (koniec) | Esbjerg – Standard 2:1 (koniec) | Paços – Fiorentina 0:0 (koniec)
Łudogorec – PSV 2:0 (koniec) | Swansea – Valencia 0:1 (koniec) | Wigan – Waregem 1:2 (koniec)
AZ Alkmaar
2:0 (1:0)
Maccabi Hajfa
Czwartek 28.11.2013, 19:00 • AFAS Stadion, Alkmaar • Liga Europy UEFA

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:00.

Zapraszamy wszystkich na mecz 5 kolejki fazy grupowej Ligi Europejskiej, gdzie naprzeciw siebie staną holenderski AZ Alkmaar oraz izraelskie Maccabi Haifa FC. Oba zespoły wraz z PAOKiem i Shakhtarem Karaganda są zespołami rywalizującymi w grupie L.

AZ po 4 kolejkach zajmuje 1 pozycję z 8 punktami na koncie. Holendrzy nie są jednak pewni awansu z pierwszego miejsca, ponieważ dokładnie tyle samo oczek ma PAOK, który okazuje się gorszy w bezpośrednich pojedynkach. Ekipie z Alkmaar brakuje tylko 1 punkt żeby być pewnym w 100% gry w kolejnej fazie. W swojej rodzimej lidze AZ zajmuje 4 lokatę i wciąż liczy się w walce o mistrzostwo.

Forma AZ w ostatnich 5 meczach jest całkiem dobra, bowiem holenderski zespół nie przegrał ani razu, 3 krotnie zwyciężając oraz 2 krotnie dzieląc się punktami. Szczególnie okazałe było zwycięstwo odniesione w pucharze z Achilles '29, aż 7:0 !!!

Maccabi Haifa zajmuje obecnie 3 miejsce w grupie z 2 punktami w dorobku. Dokładnie tyle samo ma na koncie ostatni Shakhtar. Szanse na awans izraelskiego teamu są już tylko iluzoryczne. Maccabi musiałoby obydwa mecze wygrać i to wysoko oraz liczyć, że PAOK oba przegra. Tych wszystkich zmiennych jest nieco za dużo, jednak w piłce wszystko jest możliwe.

Dyspozycja Maccabi Haifa w ostatnich 5 spotkaniach nie jest równa. 2 zwycięstwa, 2 porażki i do tego jeszcze remis. Izraelczycy chyba nie bardzo mogą pogodzić rozgrywki w pucharach europejskich z ligowymi w konsekwencji czego ani na jednym ani na drugim froncie nie spisują się zbyt dobrze.

Faworytem tego starcia jest AZ Alkmaar po stronie którego stoją w zasadzie wszystkie atuty- własny stadion, niezła dyspozycja a na dodatek chęć wyjścia z pierwszego miejsca. No cóż Maccabi zdecydowanie będzie miało ciężki orzech do zgryzienia, jednak ostatnie dwa mecze w ich rodzimej lidze pokazały, że w klubie w końcu sytuacja powoli zaczyna się normować.

AZ Alkmaar: Esteban- Johansson, Viergever, Gouweleeuw, Wuytens- Gudelj, Ortiz, Gudmusson,Johannsson- Mertens- Beerens

Maccabi Hajfa: Saranov- Twatha, Gabai, Keinan- Abukrat, Cocalić, Yadin, Turgeman- Rayo, Vered, Abuhazira

Sędziowie: Kulbakov- Malyutin, Savitski-Maslyanko.

1
    Mecz się właśnie rozpoczął..

1
    Zaczynają goście z Izraela.

3
    Jak na obie drużyny bardzo spokojnie weszły w to spotkanie.

10
    10 minut już za nami, ale jak na razie obraz meczu nie jest jakiś porywający a tempo jest raczej średnie.

11
    AZ nie decyduje się na zaatakowanie nieco wyżej rywala.

12
    Turgeman jako pierwszy trafia do notesu sędziowskiego.

12
    Zaskakująca próba strzału wolejem z pierwszej piłki, ale Viergever nie trafia w światło bramki.

13
    Goście są wyraźnie zaskoczeni stylem prowadzenia gry przez Alkmaar, które ustępuje im pola w rozgrywaniu.

15
    Rzut wolny dla gości. Odległość do bramki jest zbyt znaczna żeby pokusić się o uderzenie.

16
    W końcu zespół z Holandii wziął się za rozgrywanie, ale te pierwsze próby są niezbyt udane.

17
    Maccabi zamknięte na swojej połowie.

19
    Ciekawa próba zagrania obrońcy z pominięciem 2 linii, długiej piłki na napastnika. Dobre wyjściowe z bramki golkipera gospodarzy.

21
    Już 20 minut gry za nami, ale na boisku na razie niespecjalnie coś się dzieje.

22
    Rzut wolny dla gości. Do bramki ponad 30 metrów.

24
    Bardzo ładna akcja kontratakiem AZ zakończona mocnym, płaskim strzałem Mertensa, Bramkarz, jednak zdołał wyłapać uderzenie.

25
    Akcje Maccabi nie kleją się. Piłkarzom ewidentnie brakuje pomysłu na rozegranie.

27
    Rzut wolny dla gości.

28
    Sporo strat po jednej i drugiej stronie.

31
    Korner dla AZ.

31
    Ależ niespotykana sytuacja. AZ ma rzut wolny tuż na liniii szesnastki, gdyż golkiper gości przy wybiciu piłki wyszedł za linię.

33
    Gudelj strzela z wolnego i wspaniale broni Šaranov. Jeszcze dobitka tego zawodnika, która już została zablokowana.

35

35
    Gudmundsson strzela zza pola karnego, ale piłka powędrowała daleko w trybuny.

36
    Rzut wolny dla AZ z boku pola karnego.

37
    Gol dla Alkmaar!
    Wspaniała centra Mertensa wprost na nabiegającego NEMANJA GUDELJA, który elegancko w techniczny sposób pakuje piłkę do siatki.

39
    AZ stara się wykorzystać dezorientację w szeregach rywala, ale ten jak na razie poprawnie w obronie.

41
    Gudelj starał się po raz kolejny zaskoczyć bramkarza, ale tym razem jego próba ląduje za banerami stojącymi za bramką.

43
    W końcu Maccabi nieco dłużej utrzymuje się przy piłce.

43
    Tawatha centruje mocno w pole karne, ale Abuhatzira nie trafia w piłę, która mimo to i tak o centymetry mija słupek bramki AZ. Gospodarze mogą mówić o szczęściu w tej sytuacji.

45

Sędzia nie przedłuża ani o minutę pierwszej części. Wynik po pierwszych 45 minutach to 1 do 0 dla Alkmaar. Tempo meczu bardziej usypia a piłkarze niezbyt zmuszają się do wysiłku. Po przerwie piłkarze Maccabi powinni odważniej zaatakować, tym bardziej, że nie mają nic do stracenia, a sen z Ligą Europejską i tak już jest skończony. O 18 skończył się mecz PAOKu z Shakhtarem 2:0. To oznacza, że holenderski zespól też musi zwyciężyć.

46

47
    Maccabi rozpoczęło jakby z większym animuszem.

47

48
    Rayo zdecydował się na uderzenie z dystansu lewą nogą. Piłka, jednak była odchodząca i poleciała obok słupka. To była niezła próba.

49
    AZ od razu po stracie agresywnie atakuje pressingiem, dzięki czemu szybko odbiera piłkę.

49
    Co za okazja!!! Fatalny błąd obrońcy, Abuhazira staje przed szansą sam na sam i strzela technicznie w kierunku okienka. Piłka, jednak była uderzona za mocno i poleciała w trybuny. To była najlepsza okazja gości.

51
    AZ w ataku pozycyjnym.

53
    Maccabi długo wymienia piłkę, ale większość tych podań odbywa się na ich połowie.

54
    Naprawdę ciężko patrzy się na grę Maccabi, ponieważ ich akcje kompletnie nie są składne.

56
    Arbiter spotkania musi uspokajać trenera gości.

58
    Wciąż mamy przerwę w grze, ponieważ sędzia liniowy musiał pobiec do szatni po nową chorągiewkę. Niesłychana sprawa!!!

59
    Jest sędzia liniowy, możemy już wracać do gry.

60
    Po niezłym początkowym okresie drugiej połowy, tempo spotkania znowu spadło.

62
    Turgeman strzela fantastyczną bramkę, ale jak się okazuje nowa chorągiewka sędziego bocznego słusznie powędrowała w górę. Zawodnik faktycznie był na pozycji spalonej!

62
    Azulay w miejsce Vereda.

64
    Świetna okazja dla Maccabi. Piłkę w polu karnym dostaje Turgeman i decyduje się na strzał w krótki róg. Piłka trafia w boczną siatkę bramki.

66
    Maccabi wciąż ma inicjatywę, a AZ po odbiorze piłki wybija ją daleko na oślep.

68
    Beerens siada na ławce a zastępuje go Elm.

69
    Co ciekawe w drużynie Maccabi piłkę z piątki wybija stoper. Taka sytuacja miała miejsce w latach 90!!!

70
    2 zmiana w szeregach gości. Boisko opuszcza Abuhazira, a zastępuje go Ndlovu.

72
    Próba kontrataku gości kończy się na ostatnim obrońcy AZ, który był bardzo dobrze ustawiony.

73
    Piękna kombinacyjna akcja Alkmaar, kilka szybkich podań, przerzucenie ciężaru gry na lewe skrzydło i bezpośredni strzał Viergever. Szkoda, że piłka nie leciała nawet w światło bramki.

75
    Gudmundsson pada w polu karnym, ale nie ma mowy o jedenastce dla gospodarzy.

76
    Ładna , indywidualna akcja Tawatha skrzydłem, zakończona niecelnym dośrodkowaniem.

77
    Maccabi rozpocznie z rzutu wolnego.

79
    Yadin schodzi z placu boju, a pojawia się na nim Boccoli .

80
    Avdic zastępuje na boisku Jóhannsson.

80
    Gudmundsson strzela technicznie z ok 14 metrów i niezłym refleksem popisał się Šaranov.

82

83
    Gospodarze w natarciu.

84
    Rzut wolny dla Maccabi z dobrej odległości.

85
    Tym razem błędna decyzja sędziego liniowego pozbawia okazji na bramkę dla gości.

87

87
    Viergever miał doskonałą szansę na zdobycie gola, ale jego strzał głową z ok 5 metrów mija słupek bramki.

89
    AZ długo wymienia footbolówkę kradnąc tym samym cenny czas.

90
    Sędzia dolicza aż 5 minut z uwagi na zabawną sytuację ze zmianą chorągiewki.

90+2
    AZ atakuje pozycyjnie i trzeba przyznać, że dobrze radzą sobie z pressingiem gości.

90+4
    Oba zespoły mają już chyba dość tego spotkania, ponieważ końcówka tego meczu w żaden sposób nie przypomina choćby starć z ligii angielskiej czy nawet włoskiej.

90+5
    Usypiali rywala swoją grą i w końcu wyprowadzili cios. Wspaniały, mierzony strzał po długim rogu JOHANNA GUDMUNDSSONA, piłka jeszcze odbija się od słupka i wpada do siatki.

Arbiter główny kończy już gwizdkiem. AZ Alkmaar wygrywa to spotkanie minimalnym nakładem sił i w sposób raczej mało przekonujący, jeśli oczywiście ktoś śledził spotkanie. Mecz na pewno nie stał pod znakiem pasjonujących, kombinacyjnych akcji i groźnych strzałów, czy wirtuozerskich zagrań. Maccabi również miało swoje sytuacje, których jednak nie potrafiło wykorzystać, w konsekwencji czego gospodarze zgarniają 3 punkty. Sytuacja w grupie nadal nie jest jasna jeśli chodzi o awans do kolejnej rundy z poszczególnych miejsc. Dopiero ostatnia kolejka wyklaruje wszystko. Zapraszamy na inne relacje live na lajfy.com

MVP spotkania zostaje MAARTEN MARTENS, który miał największy wpływ na grę ofensywną swojego teamu, a ponad to zanotował asystę. (20:53:09)