Słowenia – Ukraina 1:1 (koniec) | Dania – Szwecja 2:2 (koniec)
Słowenia
1:1 (1:0)
Ukraina
Wtorek 17.11.2015, 20:45 • Stadion Ljudski, Maribor • Eliminacje Mistrzostw Europy

Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje z lajfy.com. (23:01:14)

Reprezentacja Ukrainy jest następną z naszego regionu, która wystąpi na Euro 2016! Zaliczkę zdobyła na stadionie w Lwowie, a następnie utrzymała ją w Mariborze. Rewanż nie był dla Ukraińców spacerkiem. Szybko stracili gola po strzale głową Cesara. Bramka podbudowała mentalnie piłkarzy oraz kibiców reprezentacji Słowenii. Pierwsza połowa przebiegała pod dyktando gospodarzy, ale czegoś zabrakło im, by zdobyć następnego gola. Po pół godzinie rywalizacji Ukraina zaaklimatyzowała się na boisku i obraz zaczął wyrównywać się. Obie drużyny oddały dużo strzałów w dobrze dysponowanych bramkarzy. Nadeszła końcówka i pytanie: Słowenia zdąży czy nie zdąży doprowadzić do dogrywki? Nie zdążyła, a na dodatek Ukraina wyprowadziła zabójczy kontratak w ostatniej minucie doliczonego czasu. Po trafieniu Jarmolenki kibice w sektorze gości mogli wybuchnąć radością. Nic nie mogło zabrać ich ulubieńcom miejsca na Euro 2016.

Gol dla Ukrainy!

Strzelcem bramki ANDREJ JARMOLENKO. Zabójczy kontratak reprezentacji Ukrainy w ostatniej minucie doliczonego czasu i wiadomo już, że nasi wschodni sąsiedzi pojadą na Euro 2016!

90+5
    Selekcjoner reprezentacji Ukrainy postanowił ukraść Słoweńcom kilkanaście, a może kilkadziesiąt cennych sekund. Zmiana taktyczna: Tymoszczuk za Konopljankę.

90+4
    Na dodatek żółta kartka dla Lazarevicia za niesportowe zachowanie. To są te nerwy, kiedy jest się tak blisko celu, a nie potrafi się dogonić króliczka.
    90+2. Czerwona kartka

90+2
    Czerwona kartka wisiała w powietrzu i rzutem na taśmę trafiła na konto Brecki. Obrońca reprezentacji Słowenii bezczelnie kopnął Konopljankę. Tak wygląda frustracja reprezentacji Słowenii!

90
    Sędzia postanowił doliczyć aż 5 minut do regulaminowego czasu. Ostatnie 300 sekund szans dla zespołu z południa kontynentu.

88
    Wrzutka Ilicicia nie miała adresata w polu karnym, a poprawka Lazarevicia owszem miała, ale był nim Pjatow, który wyśmienicie interweniował na przedpolu. Oj, nie będzie się spieszyć weteran z wprowadzeniem futbolówki do gry.

86
    Defensywa reprezentacji Ukrainy poradziła sobie z dośrodkowaniem z rzutu wolnego i daleko wyekspediowała piłkę. Słoweńcy muszą na nowo konstruować swoją akcję. Każda taka sytuacja wybija ich z rytmu.

84
    Ponownie było gorąco na murawie w Mariborze. Piłkarze "rzucili się sobie do gardeł". Kto by się spodziewał, ze słoweńsko-ukraiński dwumecz uwolni tyle niesportowych emocji.

82
    Przerwa w grze jest spowodowana racami, które wylądowały na boisku. Sędzia był zmuszony do takiej decyzji, a na płytę wbiegła nawet ekipa strażacka. Skandaliczne zachowanie kibiców reprezentacji Słowenii.

81
    Natomiast w obozie gości zmiana z przodu: Kravec wbiegł na boisko zamiast Seleznova, który nawalczył się dziś z obrońcami i ma serdecznie dość.

80
    Ostatnia korekta personalna w reprezentacji Słowenii: Lazarević zamiast Birsy. Selekcjoner gospodarzy nie może już niczego skorygować w jedenastce.

77
    Ukraińcy wzbili się w powietrze i wybili dwa dośrodkowania z bocznych sektorów boiska. Mocno zdenerwowani muszą być kibice gości w Mariborze wobec małej nawałnicy rywala.

75
    Słowenia stawia wszystko na jedną kartę, ponieważ pozostał jej tylko kwadrans, by przywrócić nadzieję na Euro 2016. Jedna bramka sprawi, że sędzia będzie zmuszony zarządzić dogrywkę.
    74. Boštjan Cesar (SLV)

74
    Ale było blisko! Cesar mógł zdobyć swojego drugiego dziś gola, jednak po dośrodkowaniu z rzutu rożnego nadział się na interwencję Pjatowa. Mecz pod znakiem parad bramkarzy!
    71. Andrej Jarmolenko (UKR)

71
    Jarmolenko potwierdził dobry moment w grze gości uderzeniem. Na razie nasi wschodzi sąsiedzi nie mogą jednak znaleźć sposobu na pokonanie dobrze dysponowanego Handanovicia.

70
    Ukraińcy grają mądrze w tym fragmencie spotkania i nie pozwalają na wiele Słowenii, która z każdą minutą ma coraz mniej czasu na odrobienie strat.

68
    Ljubijankić za Bezjaka – tak wygląda następna zmiana w zespole gospodarzy. Czy doprowadzi do zmiany wyniku lub przynajmniej obrazu widowiska?

67
    Ilicić za bardziej defensywnie usposobionego Pecnika. Słoweniec był kiedyś na celowniku Legii Warszawa, a ostatnio wbił dwa gole Lechowi Poznań. Słoweńcy bardzo liczą na gwiazdora Fiorentiny w trudnym momencie.

65
    Konoplianka dośrodkował źle. Piłka poleciała w rękawice Handanovicia, który natychmiast zainicjował akcję swojego zespołu wyrzutem. Nie ma na co czekać – stwierdził bramkarz z doświadczeniem w Serie A.

63
    Garmas miał dużo miejsca do uderzenia, ale za długo zwlekał, a na dodatek strzelił tak, że żaden poważny bramkarz na świecie nie miałby problemu. Handanović nawet nie mrugnął okiem.

61
    Garmas za Sydorcuka – taką zmianę zaproponował selekcjoner reprezentacji Ukrainy. Rezerwowy natychmiast pognał pod bramkę Handanovicia, by poszukać gola a la wejście smoka.

59
    Pecnikowi upiekło się, choć Ukraińcy domagali się specjalnego upomnienia dla pomocnika reprezentacji Słowenii za faul.

56
    Zaostrza się gra i chyba sędzia artykułuje ostatnie ostrzeżenia wobec zawodników i za moment zacznie kartkować równie intensywnie jak przed przerwą.

54
    Birsa długo szukał miejsca do uderzenia zza pola karnego. W końcu znalazł, ale rozpaczliwa interwencja przeciwnika spowodowała, że piłka została na czas zablokowana.

52
    Kampl nie może uwierzyć, że sędziowie zatrzymali akcję reprezentacji Słowenii. Można przypuszczać, że praca Cuneyta Cakira będzie wiodącym tematem po spotkaniu w wypowiedziach zawodników.
    50. Jevhen Konopljanka (UKR)

50
    Był strzał Konopljanki, z którym poradził sobie Handanović. Bramkarz Słoweńców jest dziś nieźle dysponowany i odbija pewnie wszystkie uderzenia, które szybują w jego kierunku.

50
    Birsa poczarował w okolicy chorągiewki boiska. Kilka udanych zwodów pozwoliło wypracować miejsce do dośrodkowania, ale poszybowało ono wprost na głowę Chaceridiego.

48
    Ukraińcy zaznaczyli swoją obecność na boisku szybkim faulem. Publiczność zareagowała przeraźliwymi gwizdami. Wszyscy gotowi i nastawieni bojowo na drugą połowę.

46

Piłkarze powoli wynurzają się z szatni. Słoweńcy wyglądają na mocno nakręconych i zmobilizowanych, by poszukać gola, który przywróci status quo w dwumeczu o Euro 2016.

Przed drugą połową kibice mają prawo oczekiwać wielkich emocji. Słowenia prowadzi i ma już tylko gola do odrobienia. Wszystko jest jeszcze możliwe i dlatego dalsza część widowiska zapowiada się smakowicie.

45+2

45
    Doliczone 2 minuty.

44
    Coraz bliżej przerwa i nadal nie wiadomo, która drużyna pojedzie na Euro 2016. Słowenia poprawiła swoje położenie, ale nadal wynik premiującym awansem mają goście.

42
    Pjatow dość chaotycznie odbił piłkę po uderzeniu Pecnika zza linii pola karnego. Doświadczony bramkarz miał szczęście, że partnerzy zdążyli z asekuracją.

40
    Ukraina agresywniejsza i konkretniejsza w ostatnich minutach. Przede wszystkim oddaliła grę od własnego pola karnego, a po drugie szuka gola.

38
    Pecnik sfaulował Konopljankę i sędzia konsekwentnie kartkuje obie jedenastki.

36
    Słoweńcy wrócili do wysokiego pressingu, co pozwala im przechwytywać piłki w środku pola. Ukraińcy gubią się w takich sytuacjach.

34
    Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego najwyżej wyskoczył Pecnik, ale nie uderzył soczyście głową. Piłka prześlizgnęła się i przeleciała daleko od bramki Pjatowa.

32
    Sypią się kartki w tym spotkaniu. Rybalka naraził się sędziemu faulem na Krhinie.
    30. Jevgenij Selezňov (UKR)

30
    Wyrównał się obraz spotkania w Mariborze. Ukraińcy złapali oddech, a ich rywale nie mogą atakować z taką samą energią przez całe spotkanie.

27
    Handanović został przetestowany przez Seleznova, który nietypowo dla siebie, uderzył zza linii pola karnego. Bramkarz spisał się bez zarzutu.

25
    Jokić z żółtą kartką za faul na Jarmolence. Ponownie pomocnik reprezentacji Ukrainy urwał się obrońcom i ponownie po faulu doszło do przepychanek.

23
    Ponownie Pjatow w centrum wydarzeń. Teraz interweniował na przedpolu i zgarnął ciut za mocne, prostopadłe podanie do Novakovicia.

21
    Brecko dośrodkował za mocno i Pjatow tylko odprowadził piłkę wzrokiem poza boisko. Po chwili bramkarz z Ukrainy wznowił grę dalekim wykopem.

20
    Bezjak polował na piłkę na obrzeżach pola karnego gości. Nie skorzystał z fatalnego błędu rywala i także jemu futbolówka uciekła z pola widzenia.

19
    Szalenie groźna sytuacja! Dośrodkowanie Konopljanki w pole bramkowe. Jarmolenko spóźnił się o ułamek sekundy, by na drugim słupku zakończyć akcję strzałem!

18
    Dobry przechwyt Pecnika w okolicy koła środkowego. Takie sytuacje potwierdzają, że Ukraińcy mają problem z zaaklimatyzowaniem się w Mariborze.

16
    Ale się rozpędzili gospodarze. Zarazem jednak brakuje dokładności w ich akcjach, przez co denerwują się na siebie. Przed momentem źle podał Kampl.

14
    Głośno zrobiło się na stadionie. Kibice żyją każdym zdarzeniem na murawie, ponieważ Słowenia jest już o połowę bliżej odrobienia strat z Lwowa.
    11. Boštjan CESAR - 1:0

11
    Gol dla Słowenii!

Strzelcem bramki BOŠTJAN CESAR, który wbił piłkę z bliska do bramki, a całe zamieszanie wynikło po dośrodkowaniu z głębi pola. Cała grupa Słoweńców próbowała zdobyć gola, a udało się dopiero Cesarowi, który dobił uderzenie Novakovicia! Słowenia wraca do gry o Euro 2016!

9
    Seleznov nie zgadza się z decyzją sędziego, który uznał, że napastnik reprezentacji Ukrainy zagrał nieprzepisowo w walce o piłkę pod polem karnym gospodarzy.

7
    Trochę spokojniej w Mariborze. Konopljanka poszalał na skrzydle i musiał nadbiec następny przeciwnik, by powstrzymać skrzydłowego.

5
    Dużo nerwów od początku widowiska. Cuneyt Cakir rozmawia z zawodnikami i próbuje ostudzić atmosferę na boisku, która od początku jest zbyt napięta.

4
    Do kompletu kartka dla Konopljanki. Za dużo agresji było w zachowaniu skrzydłowego.
    3. Jevhen Konopljanka (UKR)

3
    Piłka z rzutu wolnego kopnął mocno Konopljanka i Handanović miał pierwszą okazję do interwencji. Bramkarz reprezentacji Słowenii bez zarzutu sparował piłkę do boku.

2
    Ledwo zaczął się mecz i żółta kartka trafiła na konto Cesara, który za mocno popracował rękoma w walce o górną piłkę.

1

Trwa rozgrzewka na murawie stadionu w Mariborze. Kibice gospodarzy chcą szczelnie wypełnić trybuny. Tak jak informowała dziś strona internetowa federacji – Słoweńcy nadal wierzą w awans.
    700 kibiców gości w Mariborze.

Słowenia: Handanović – Brecko, Ilić, Cesar, Jokić – Krhin – Pecnik, Birsa, Kampl – Bezjak, Novaković.

Rezerwowi: Oblak, Vidmar – Andjeliković, Samardzić, Struna, Kurtić, Lazarević, Kirm, Rotman, Verbić, Ilicić, Ljubijankić.

Ukraina: Pyatov – Fedetskiy, Khacheridi, Rakitskiy, Shevchuk – Rybalka – Yarmolenko, Stepanenko, Sydorchuk, Konoplyanka – Seleznyov.

Rezerwowi: Boyko, Shevchenko – Kucher, Pylyavskyi, Kamenyuka, Tymoshchuk, Petriak, Gusev, Karavayev, Garmash, Budkivskiy, Kravets.

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja).

Ukraińcy wylecieli do Mariboru, by bronić dwóch goli zaliczki z pierwszego meczu barażowego o awans na Euro 2016. Słowenia nie zamierza im ułatwić zadania. Pierwszy gwizdek Cakira zaplanowano na 20:45.

Do pierwszego pojedynku doszło w Lwowie. Przewaga gospodarzy nie podlegała dyskusji. Grali konsekwentnie i zorganizowanie, a swoją przewagę udokumentowali dwoma golami Jarmolenki oraz Seleznova. Słowenia próbowała jeszcze zaatakować, ale nie znalazła sposobu na zagrożenie Pjatowowi. W rewanżu będzie musiała postawić wszystko na jedną kartę.

Drużyny zagrają w Mariborze dokładnie 16 lat od dnia, kiedy Słowenia wyeliminowała Ukraińców w barażu o Euro 2000. Kibice z południa Europy liczą na powtórkę, choć wtedy ich pupile przywieźli z Kijowa remis 1:1, a teraz muszą odrabiać dwubramkową stratę. Także wtedy selekcjonerem reprezentacji był Srecko Katanec, a jego obecny asystent Ales Ceh był kapitanem zespołu. Generalnie bilans Słowenii w barażach o Euro to jeden, wspomniany awans i porażka z Chorwatami w 2004 roku.
    Ukraińcy są o krok od Euro 2016!

Ukraińcy nie żyją wspomnieniami i liczą, że udokumentują sukces w Mariborze. Ich wygrana we Lwowie była pierwsza w historii starć ze Słowenią, co już jest dobrym sygnałem. Selekcjoner reprezentacji przyznał, że "łatwiej byłoby zaczynać dwumecz na wyjeździe, ale losowania nie da się zmienić, a jego drużyna jest bogatsza o doświadczenia". Przyznał zarazem, że Ukraina opuściła w XXI wieku za dużo ważnych imprez piłkarskich, by pozwolić sobie na wpadkę.

Słowenia zagra w najmocniejszym, możliwym składzie. Srecko Katanec zdecyduje się zapewne na ofensywne ustawienie, ponieważ absolutnie nie ma czego kalkulować. Do zespołu gości mogą wrócić Kuczer i Stepanenko, natomiast niemożliwe są występy Rotana oraz Gladkiya. Sytuacja kadrowa poprawiła się więc, ale nie stała się idealna.

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:45.

Gole: 11. Cesar – 90+7. Jarmolenko

Kartki:   2. Cesar (SLV), 25. Jokić (SLV), 38. Pečnik (SLV), 90+4. Lazarević (SLV) – 4. Konopljanka (UKR), 32. Rybalka (UKR)   90+2. Brečko (SLV)

Strzały celne: 5:6. Strzały niecelne: 2:3. Rzuty rożne: 6:3. Spalone: 2:0. Foule: 20:23.
    Słowenia: Handanovič – Brečko, Ilič, Cesar (C), Jokić – Pečnik (67. Iličić), Krhin, Kampl – Birsa (80. Lazarević) – Bezjak (68. Ljubijankić), Novaković.
    Zmiany: Vidmar, Oblak – Samardžić, Lazarević, Struna, Kurtić, Rotman, Anđelković, Iličić, Ljubijankić, Kirm, Verbič.

Ukraina: Pjatow – Fedeckij, Chačeridi, Rakićkyj, Szewczuk – Stepanenko, Rybalka – Jarmolenko, Sydorčuk (61. Garmaš), Konopljanka (C) (90+5. Tymoszczuk) – Selezňov (81. Kravec).
    Zmiany: Bojko, M. Ševčenko – Tymoszczuk, Garmaš, Piljavskij, Budkivskij, Kameňuka, Karavajev, Kuczer, Kravec, Petryak, Gusev.

Sędziowie: Cuneyt Cakir (Turcja)