Lechia – Śląsk 1:1 (koniec) | Wisła K. – Miedź 2:1 (koniec)
Lechia Gdańsk
1:1 (1:0)
Śląsk Wrocław
Piątek 27.07.2018, 18:00 • Stadion Energa, Gdańsk • PKO Ekstraklasa • 2. runda

W poprzednim sezonie w meczach Lechii ze Śląskiem padło sporo bramek. W lipcu drużyna z Wrocławia zwyciężyła 3:2, a w grudniu poległa 1:3 w Trójmieście. Do dotychczas ostatniego spotkania klubów doszło w kwietniu w grupie spadkowej. Śląsk wygrał 3:1 i to on ostatecznie poprawił swój bilans w bezpośrednich konfrontacjach z Lechistami.
    Przyjezdni w drodze do Gdańska.

Śląsk Wrocław jest współliderem Lotto Ekstraklasy. Drużyna z Dolnego Śląska rozpoczęła sezon na własnym stadionie, gdzie zwyciężyła 3:1 z Cracovią. Łupem bramkowym podzielili się Piotr Celeban, Augusto oraz Jakub Kosecki. W piątek Śląsk chciałby być samodzielnie na szczycie tabeli.

W poprzednim sezonie gdańszczanie rywalizowali w grupie spadkowej Lotto Ekstraklasy. Już pod wodzą Piotra Stokowca zagwarantowali sobie utrzymanie w przedostatniej kolejce na stadionie Pogoni Szczecin. Rozpoczęta tydzień temu kampania ma przynieść kibicom w Gdańsku więcej pozytywnych wrażeń.
    Ostatnie przygotowania Lechistów.

Lechia Gdańsk zafundowała chłodny prysznic wicemistrzowi Polski, Jagiellonii Białystok. Tydzień temu podopieczni Piotra Stokowca zwyciężyli 1:0 na terenie zespołu Ireneusza Mamrota. Jedyna bramka była dziełem Flavio Paixao. Po takiej inauguracji drużyna z Trójmiasta chce iść za ciosem.

Zapraszamy na relację na żywo z meczu otwierającego 2. kolejkę Lotto Ekstraklasy. Zarówno zawodnicy Lechii Gdańsk, jak i Śląska Wrocław zwyciężyli na inaugurację. Szymon Marciniak rozpocznie widowisko w piątek o godzinie 18.

Lechia Gdańsk: Kuciak – Nunes, Nalepa, Augustyn, Mladenović – Kubicki, Łukasik, Lipski – Michał Mak, F. Paixao (C), Haraslin.

Rezerwowi: Alomerovic – Chrzanowski, Stolarski, Borysiuk, Sopoćko, Fila, Arak.

Śląsk Wrocław: Słowik – Dankowski, Celeban (C), Golla, Cholewiak – Augusto, Pałaszewski, Gąska, Chrapek, Ahmadzadeh – Piech.

Rezerwowi: Wrąbel – Čotra, Pich, Pawelec, Radecki, Tarasovs, Robak.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock).
    Śląsk w zielonych koszulkach z seledynowymi akcentami.

Mecz poprzedza minuta ciszy upamiętniająca Romana Korynta.

1

2
    Ruszyli do przodu bohaterowie widowiska. Pierwsza w posiadaniu piłki drużyna prowadzona przez Piotra Stokowca i stara się budować swój atak.

3
    Gdańszczanie podbiegli blisko Jakuba Słowika, którego zadaniem było wyekspediowanie piłki. Były bramkarz Jagiellonii będący pod presją nie popisał się dokładnością.
    Kibice czekają na widowisko.

5
    Przewinienie na obrzeżach pola karnego Lechii Gdańsk oznaczało szansę na zaskoczenie Dusana Kuciaka z rzutu wolnego. Michał Chrapek dośrodkował zbyt płasko ze stałego fragmentu i nie zagroził gospodarzom.

6
    Zatańczyła również futbolówka w polu karnym Ślązaków. Kilku zawodników Lechii miało ochotę na oddanie uderzenia, ale nie udała się ta sztuka żadnemu.

7
    Rozpędza się drużyna z Trójmiasta i spycha swojego przeciwnika w okolicę własnego pola karnego. Zobaczymy jak długo to potrwa.

8
    To nie jest szturm. Drużyna znad morza metodycznie wymienia podania w okolicy koła środkowego i stara się rozmontować defensywę Śląsk Wrocław.

9
    Rzut karny dla Lechii Gdańsk! Szymon Marciniak użył gwizdka i wskazał zdecydowanym gestem na 11. metr po przewinieniu Mateusza Cholewiaka na Haraslinie.

10
    Nasłuchuje arbiter podpowiedzi z wozu. Sędziowie odpowiadający za wideo weryfikację analizują każdy detal.

11
    Szymon Marciniak postanowił jeszcze raz zobaczyć całą sytuację. Możliwe, że za moment anuluje swoją decyzję o przyznaniu rzutu karnego.

12
    Gol dla Lechii!
    Bramkę z rzutu karnego zdobywa FLAVIO PAIXAO.

Decyzja o przyznaniu gospodarzom rzutu karnego została podtrzymana, a egzekutorem jedenastki okazał się Flavio Paixao. Napastnik Lechii Gdańsk zdobył drugiego gola w sezonie i wyprowadził drużynę na prowadzenie.
    12. Flavio PAIXAO - 1:0

14
    Było trochę zamieszania na stadionie w Gdańsku, ale dla większości publiczności było to przyjemne zamieszanie. Po nim do ataku próbuje zorganizować się Śląsk Wrocław.

15
    Efektem przyspieszenia przyjezdnych było celne uderzenie. Dusan Kuciak musiał bardzo uważać po próbie Arkadiusza Piecha. Doświadczony bramkarz interweniował skutecznie!

16
    Po interwencji Słowaka jeszcze korner dla zespołu z Dolnego Śląska. Poradzili sobie gospodarze po dośrodkowaniu Michała Chrapka.
    Flavio Paixao dał prowadzenie Lechii.

18
    Rozmnażają się stałe fragmenty na połowie Lechii Gdańsk. Szkoda, że nie jest tak samo z pomysłami na ich spożytkowanie w zespole z Wrocławia.

19
    Kuciak podobnie jak Słowik kilkanaście minut temu nie popisał się przy wybiciu futbolówki. Ta wylądowała poza boiskiem i od autu wrocławianie.

20
    Lechia Gdańsk oddaliła grę od własnego pola karnego. Przetrwała krótki okres po zmianie wyniku i daje do zrozumienia, że nie zamierza się wyłącznie bronić.

21
    Patryk Lipski starał się dostarczyć piłkę na głowę jednego z wysokich zawodników Lechii Gdańsk. Nie było to dokładne zagranie i wieżowce muszą wracać.

23
    Powoli mija czas na stadionie w Gdańsku. Lechia prowadzi i umiejętnie ustawiona pozwala przeciwnikom wyłącznie na bezproduktywne wykonywanie stałych fragmentów.
    Przedmeczowa minuta ciszy.

24
    Piotr Celeban na razie nie ma wielu okazji, żeby wybrać się w pole karne przeciwnika. Kapitan Śląska musi interweniować we własnej szesnastce, ponieważ Flavio Paixao ma apetyt na następnego gola.

25
    Dotychczas jedna niebezpieczna sytuacja podbramkowa Śląska Wrocław. Przypomnijmy, że strzelał Arkadiusz Piech.

26
    Piłka wylądowała w bramce Lechii Gdańsk po zagraniu Wojciecha Golli. Nie może cieszyć się z gola były zawodnik Lecha Poznań i Pogoni Szczecin, ponieważ sędzia asystent zasygnalizował spalonego.
    26. Nieuznana bramka Śląska.

27
    Bardzo dyskusyjna, a w zasadzie po prostu nieprawidłowa decyzja trójki sędziowskiej. Wrocławianie powinni cieszyć się z wyrównania.

28
    Pierwsza żółta kartka. Zdaniem Szymona Marciniaka faulował zbyt ostro Mladenović.

29
    Śląsk Wrocław nie zraził się faktem, że Szymon Marciniak zabrał mu gola. Spróbuje jeszcze wyrównać w pierwszej połowie.

31
    Rzut karny dla Lechii Gdańsk. Po raz drugi sędzia przyznał jedenastkę gospodarzom. Szymon Marciniak zobaczył kolejne przewinienie Mateusza Cholewiaka. Tym razem na Michale Maku.
    31. Rzut karny po faulu na Michale Maku!

33
    Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) nie wykorzystał rzutu karnego.

Lechia Gdańsk nie podwyższyła swojego prowadzenia. Szansa była wyśmienita, tyle że Flavio Paixao nie wykorzystał drugiego rzutu karnego. Tym razem strzelił zbyt nonszalancko i prosto w czujnego Jakuba Słowika.
    33. Rzut karny zmarnowany przez Flavio Paixao.

34
    Mogło być prawie po zawodach. Dwa gole przewagi, na własnym stadionie, mogły ważyć bardzo dużo, ale Flavio Paixao nie dał tego komfortu gdańszczanom.

35
    Łukasik napomniany żółtą kartką za faul na Arkadiusz Piechu. To drugi gospodarz z kartonikiem.

36
    Dusan Kuciak ruszył jak Marcin Urbaś w najlepszych czasach i wyprzedził nadbiegającego z przeciwnej strony Arkadiusza Piecha.

38
    Jest również trzeci zawodnik Lechii Gdańsk napomniany żółtą kartką. To Patryk Lipski.

39
    Dużo zastrzeżeń można mieć do sposobu wykonywania stałych fragmentów przez Michała Chrapka. Te dośrodkowania są po prostu zbyt płaskie, żeby ominąć gospodarzy.

40
    Kilka minut do końca regulaminowego czasu w pierwszej połowie. Pewnie Szymon Marciniak również coś doliczy.

41
    Patryk Lipski w mniej brutalnym, a bardziej wirtuozerskim wydaniu. Pomocnik zakończył atak Lechii Gdańsk strzałem.

43
    Dusan Kuciak chyba nie skapituluje w pierwszej połowie. Przed momentem były bramkarz Legii Warszawa opanował przestrzeń powietrzną nad własnym polem karnym i wypiąstkował piłkę.

44
    Niecelne uderzenie Michała Maka. Jakub Słowik może nadal rozpamiętywać swoją interwencję po strzale Flavio Paixao z rzutu karnego. Tym razem nie musiał działać.

45
    Doliczone dwie minuty do regulaminowego czasu.

45+2

Lechia Gdańsk bliżej zwycięstwa po 45 minutach. Drużyna Piotra Stokowca wykonywała w pierwszej połowie dwa rzuty karne. Egzekutorem obu był Flavio Paixao, ale wykorzystał tylko jedną z nich. W ten sposób gospodarze prowadzą tylko 1:0. Śląsk Wrocław może wciąż zapunktować w Gdańsku. Warunkiem jest przeprowadzenie skutecznych ataków po przerwie. Jak to zrobić przyjezdni zastanawiają się w szatni.
    Lechia na prowadzeniu!

46

47
    Bez zmian personalnych. Czas pokaże, czy zmieni się obraz spotkania. Zobligowany do atakowania Śląsk Wrocław zakończył ostatni atak dośrodkowaniem w rękawice Dusana Kuciaka.

48
    14068 ogląda mecz z trybun. Większość jest zadowolona z aktualnego rezultatu.

49
    Dwa strzały Arkadiusza Piecha po rozpoczęciu drugiej połowy spotkania. Naciskany przez obrońców doświadczony napastnik nie zdołał wyrównać.

50
    Lechia Gdańsk odgryza się przyjezdnym. Nie chce, by drużyna z Wrocławia poczuła się zbyt pewnie.

51
    Dobra interwencja Wojciecha Golli, który był cały czas blisko Flavio Paixao. W efekcie strzał autora dotychczas jedynego gola nie był trudny do obrony dla Jakuba Słowika.

52
    Jeszcze korner dla zespołu z północy Polski. Po dośrodkowaniu najlepiej zachował się Błażej Augustyn. Niestety dla gospodarzy główkował nieznacznie obok bramki.

54
    Błażej Augustyn musiał natychmiast wracać na własną połowę po nieudanym uderzeniu. Tam defensor stoczył udany dla siebie pojedynek z Arkadiuszem Piechem.

55
    Zmiana w drużynie Śląsk Wrocław: z boiska schodzi Michał Chrapek, na boisku pojawia się Róbert Pich.

56
    Flavio Paixao był mniej niż pół metra od piłki po podaniu Lucasa Haraslina. W niewygodnej pozycji trudno było o oddanie soczystego strzału do bramki Jakuba Słowika.

57
    Coraz wyższa temperatura w Gdańsku, choć nadchodzi przecież wieczór. Dusan Kuciak interweniował po strzale Mateusza Cholewiaka i sparował piłkę na poprzeczkę. Niewiele brakowało do zrehabilitowania się za sprokurowanie rzutu karnego Cholewiakowi!
    57. Kuciak interweniował po strzale Cholewiaka!

58
    Poprawiał Cholewiak, ale bardziej niecelnie niż minutę wcześniej. Od bramki rozpoczął grę Dusan Kuciak.

60
    Lipski odpowiedział na uderzenie Cholewiaka z dystansu tym samym rozwiązaniem po przeciwnej stronie boiska. Spudłował pochodzący ze Szczecina pomocnik.

61
    Natychmiast biegną zawodnicy pod przeciwne pole karne, a tam strzelał Damian Gąska po sprytnym rozegraniu piłki przez Śląsk.

63
    Liczne uderzenia w drugiej połowie. Śląsk Wrocław musi atakować i robi to, ale Lechia Gdańsk odgryza się i nie zamierza ograniczać się wyłącznie do pilnowania prowadzenia.

64
    Zmiana w drużynie Lechia Gdańsk: z boiska schodzi Michał Mak, na boisku pojawia się Ariel Borysiuk.

64
    Zmiana w drużynie Śląsk Wrocław: z boiska schodzi Damian Gąska, na boisku pojawia się Marcin Robak.

66
    Trener wrocławian wprowadził z ławki rezerwowych na boisko drugiego napastnika. Siłę rażenia przyjezdnych ma zwiększyć Marcin Robak, który pomaga Arkadiuszowi Piechowi.

67
    Zmiana w drużynie Lechia Gdańsk: z boiska schodzi Lukas Haraslin, na boisku pojawia się Paweł Stolarski.

68
    Nieco wycofani gdańszczanie obserwują starania przeciwnika w ataku pozycyjnym. Śląsk Wrocław ma okazję do zbudowania starannej akcji.
    Druga część na razie bezbramkowa.

70
    Nunes napomniany żółtym kartonikiem. Coraz dłuższa jest lista zawodników Lechii obciążonych kartkami.

71
    Po wspomnianym przewinieniu Joao Nunesa szansa na zdobycie gola z rzutu wolnego. Tym razem Kamil Dankowski nie trafił w światło bramki. Pomylił się skrajny obrońca o metr.

72
    Farschad Ahmadzadeh wyprowadził w pole gdańszczan i oddał uderzenie głową. Powinien jednak nadać piłce nieco więcej rotacji. Ta poszybowała prosto w rękawice Dusana Kuciaka.

73
    Poprawka Wojciecha Golli po dośrodkowaniu Augusto z rzutu rożnego również nieskuteczna. A czas mija.

74
    Zmiana w drużynie Lechia Gdańsk: z boiska schodzi Joao Nunes, na boisku pojawia się Karol Fila.

75
    Nie ma gola dla Śląska Wrocław! Doskonałą szansę na wyrównanie zmarnował Arkadiusz Piech po podaniu od rozpędzonego na prawym skrzydle Ahmadzadeha. Strzał napastnika obronił Dusan Kuciak, który sumiennie pracuje na swoje czyste konto.
    75. Piech nie pokonał swoim strzałem Kuciaka!

77
    Zmiana w drużynie Śląsk Wrocław: z boiska schodzi Maciej Pałaszewski, na boisku pojawia się Mateusz Radecki.

78
    Jakub Słowik sparował piłkę na słupek po strzale Flavio Paixao. Napastnik Lechii Gdańsk mógł zadać Śląskowi Wrocław ostateczny cios na kilkanaście minut przed końcem spotkania. Dostał podanie od Karola Fili, ale nieznacznie chybił!
    78. Paixao nie pokonał Słowika swoim strzałem.

79
    Jak wykorzystać sytuację podbramkową mógł pokazać Marcin Robak. Tylko tylko, że strzelił równie mocno, co niecelnie.

80
    Rozregulowane celowniki zawodników obu klubów. 10 minut pozostało do końca regulaminowego czasu, a jedyna bramka w tym spotkaniu padła z rzutu karnego.

83
    Gol dla Śląska!
    Strzelcem bramki PIOTR CELEBAN.

W ostatnim fragmencie spotkania pękła defensywa Lechii Gdańsk. Drugiego gola w sezonie strzelił Piotr Celeban i być może wyszarpnął punkt dla Śląska Wrocław. Kapitan przyjezdnych pobiegł w kierunku bliższego słupka i strzelił celnie głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Farshada Ahmadzadeha!
    83. Piotr CELEBAN - 1:1

85
    Jeszcze kilka minut dla obu jedenastek na rozstrzygnięcie spotkania. Śląsk Wrocław dostał wiatru w żagle i to jego zawodnicy wydają się pobudzeni do atakowania.

86
    Nie ma rzutu karnego po sytuacji z udziałem Mateusza Radeckiego. Zdaniem Szymona Marcinika były pomocnik Wigier Suwałki nie był faulowany.
    Piotr Celeban doprowadził do remisu!

87
    Idzie Śląsk Wrocław po drugiego gola, ale czasu na umieszczenie piłki w siatce pozostało niewiele.

90
    Cztery minuty doliczone do regulaminowego czasu.

90+1
    Łukasik próbował rozstrzygnąć to spotkanie strzałem z dystansu. Publiczność jest bardzo rozczarowana precyzją pomocnika Lechii Gdańsk.

90+4

Kompromisowy wynik 1:1 w meczu przyjaźni. Lechia Gdańsk długo prowadziła, ale dała się dopaść w końcówce regulaminowego czasu przez Piotra Celebana. Kapitan Śląska Wrocław ustalił wynik strzałem głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Z uwagi na przebieg spotkania i na niewykorzystanie rzutu karnego bardziej niezadowoleni z wyniku są gospodarze. Publiczność zobaczyła dość dynamiczny pojedynek z licznymi sytuacjami podbramkowymi i zwrotem akcji.

Remis na początek kolejki.

Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje. (20:01:52)

Gole: 12. F. Paixao (kar.) – 83. Celeban

Kartki:   28. Mladenović (LGD), 35. Łukasik (LGD), 38. Lipski (LGD), 70. Nunes (LGD)

Spudłowany karny!: 33. F. Paixao (LGD), bramkarz Słowik obronił

Posiadanie piłki: 47 % : 53 %.
    Strzały celne: 2:4. Strzały niecelne: 9:8. Rzuty rożne: 4:9. Spalone: 0:3. Foule: 20:8.
    Lechia Gdańsk: Kuciak – Nunes (74. Fila), Nalepa, Augustyn, Mladenović – Kubicki, Łukasik, Lipski – Michał Mak (64. Borysiuk), F. Paixao (C), Haraslin (67. Stolarski).
    Zmiany: Alomerovic – Chrzanowski, Stolarski, Borysiuk, Sopoćko, Fila, Arak.

Śląsk Wrocław: Słowik – Dankowski, Celeban (C), Golla, Cholewiak – Augusto, Pałaszewski (77. Radecki), Gąska (64. Robak), Chrapek (55. Pich), Ahmadzadeh – Piech.
    Zmiany: Wrąbel – Čotra, Pich, Pawelec, Radecki, Tarasovs, Robak.

Sędziowie: Szymon Marciniak (Płock)

Widownia: 14068