Lechia – Lech P. 0:1 (koniec) | Podbeskidzie – Legia 2:2 (koniec) | Wisła K. – Cracovia 1:2 (koniec)
finał
Wisła Kraków
1:2 (1:2)
Cracovia
Niedziela 29.11.2015, 18:00 • Stadion Miejski im. Henryka Reymana, Kraków • PKO Ekstraklasa • Runda 17
Kursy przedmeczowe
     
    Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00.
     
    - Jesteśmy przygotowani na ostrą, agresywną grę. Tak było w lipcu. Ostatnie derby stały na dobrym poziomie, bo wysoka jakość piłkarska poszła w parze z męską grą – ripostuje Jacek Zieliński, trener Cracovii. W poprzedniej kolejce jego podopieczni nie mieli trudnej przeprawy i rozprawili się bez problemu 3:0 z Lechią Gdańsk. Przeciwnik szybko został osłabiony czerwoną kartką dla Michała Maka i nie podjął równorzędnej rywalizacji. W ten sposób Cracovia śrubuje znakomite statystyki na swoim terenie, ale w niedzielę zagra na wyjeździe.
     
    - Trzeba przyznać, że oba zespoły grają niezłą jak na nasze warunki piłkę. To są jednak derby i różnie może być. Najważniejsze w tym meczu będzie zwycięstwo i chcemy zrobić tak, by bez względu na styl trzy punkty zostały przy Reymonta – powiedział Kazimierz Moskal, trener Wisły Kraków przed gorącym pojedynkiem z lokalnym przeciwnikiem. Tydzień temu Wiślacy zremisowali 1:1 z Górnikiem Zabrze.
     
    Atutem własnego stadionu będzie dysponować w niedzielę Wisła Kraków. Biała Gwiazda jest na pograniczu grupy mistrzowskiej i spadkowej, ale wiadomo, że nie wypadnie w tej kolejce poza ósemkę, a może przesunąć się nawet tuż za plecy Cracovii w tabeli, jeżeli zwycięży w 191. derbach Krakowa. To będzie mecz numer 2000 Wisły w Ekstraklasie, więc okrągły jubileusz oczekuje na okraszenie dobrym wynikiem.
     
    W bieżącym sezonie kluby z Krakowa notują wyniki, które pozwalają plasować się w górnej ósemce tabeli Ekstraklasy. Wyżej jest Cracovia, która jest jedną z rewelacji rozgrywek. Uzbierała już 27 punktów za osiem zwycięstw i trzy remisy, co pozwala być na podium tylko za plecami Piasta Gliwice i Legii Warszawa. Jacek Zieliński zapracował na silną pozycję na ławce Cracovii i rozbudził nadzieje kibiców na dobry rezultat na finiszu ligi.
     
    Deser kolejki w Ekstraklasie zapowiada się smakowicie. Czas na jedne z najgorętszych derbów w Polsce. W stolicy Małopolski Wisła Kraków podejmie Cracovię. Zapraszamy na relację na żywo o godzinie 18:00.
     
    Składy:

    Wisła Kraków: Cierzniak – Jović, Głowacki (C), Guzmics, Sadlok – Mączyński, Uryga – Burliga, Jankowski, Boguski – Paweł Brożek.

    Rezerwowi: Miśkiewicz – Cywka, Bartosz, Crivellaro, Popović, Kuczak, Guerrier.

    Cracovia: Sandomierski – Deleu, Wołąkiewicz, Sretenović, Jaroszyński – Covilo, Dąbrowski – Budziński, Cetnarski – Rakels, Jendrišek.

    Rezerwowi: Pilarz – Rymaniak, Wójcicki, Kapustka, Wdowiak, Zejdler, Zjawiński.

    Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).
     
    Trener Jacek Zieliński posadził na ławce rezerwowych młodego reprezentanta Polski Bartosza Kapustkę, a doświadczony kapitan Piotr Polczak pauzuje wskutek nadmiaru żółtych kartek. Kazimierz Moskal pozostawił sobie w odwodzie choćby Popovicia, Guerriera czy Crivellaro.
     
    1
    Mecz się właśnie rozpoczął.
     
    2
    Rzutem na taśmę Maciej Jankowski zastąpił w jedenastce Wisły Kraków Denisa Popovicia, który nabawił się drobnego urazu.
     
    3
    Cracovia utrzymuje się w posiadaniu piłki na samym początku meczu. Strzał ostrzegawczy w kierunku bramki Cierzniaka oddał Rakels.
     
    6
    Płaskie dośrodkowanie Mączyńskiego przecięło pole karne Cracovii. Po ciekawym rozegraniu Białej Gwiazdy na skrzydle zrobiło się gorąco w okolicy Grzegorza Sandomierskiego.
     
    7
    Gol dla Cracovii!
    Strzelcem bramki DENISS RAKELS.

    Szybkie rozegranie zawodników Cracovii w polu karnym Białej Gwiazdy i po chwili świętowali prowadzenie derbach! Akcję zakończył Rakels strzałem obok Cierzniaka po drugim słupku do bramki. Kontrowersja: czy Łotysz nie był na spalonym w momencie podania Cetnarskiego?
    7. Deniss RAKELS - 0:1
     
    9
    Kibice wsparli swoich zawodników po stracie gola. Szybko gospodarze muszą rzucić się do pościgu za Pasami.
     
    11
    Sadlok przyspieszył grę na lewej stronie boiska. Ponownie piłka przecięła pole karne Sandomierskiego, ale żaden z gospodarzy nie zamknął akcji.
     
    13
    Wisła Kraków miała rzut wolny po faulu w bocznym sektorze boiska. Dwa dośrodkowania i sytuację wyjaśnił interwencją na przedpolu Sandomierski.
     
    15
    Po zmianie wyniku drużyna Kazimierza Moskala próbuje szybko doprowadzić do remisu. Piłka krąży na połowie Cracovii.
     
    17
    Maciej Jankowski mierzył z półdystansu, ale strzałowi zabrakło zarówno precyzji, jak i energii, by zaskoczyć skoncentrowanego na linii Sandomierskiego.
     
    18
    Pierwsza żółta kartka w derbach. Deleu zagrał za ostro w środkowej strefie boiska.
     
    20
    Rakels to zawodnik, przez którego przechodzą najgroźniejsze ataki Cracovii. To ten zawodnik wpisał się na listę strzelców i nęka obrońców lokalnego konkurenta.
     
    21
    Jaroszyński zobaczył, że ma sporo miejsca przed polem karnym, więc zdecydował się na indywidualne sfinalizowanie swojego ataku. Uderzenie z dystansu nie poszybowało w światło bramki Wisły Kraków.
    22. Marcin Budziński (CRA)
     
    23
    Gol dla Cracovii!
    Strzelcem bramki DELEU.

    Soczyste uderzenie z półwoleja po zgraniu Jaroszyńskiego i Deleu dał Cracovii dwa gole zaliczki w derbach!
    23. DELEU - 0:2
     
    25
    Gol dla Wisły!
    Strzelcem bramki PAWEŁ BROŻEK.

    Bramka kontaktowa stała się faktem! Brożek dopadł do dośrodkowania Sadloka przedłużonego przez Jankowskiego i swoim strzałem przywrócił nadzieję gospodarzom!
    25. Paweł BROŻEK - 1:2
     
    28
    Brożek mógł doprowadzić do remisu, ale nie trafił czysto w futbolówkę. Oj, dzieje się na stadionie Wisły Kraków w derbach.
     
    29
    Covilo złapał żółtą kartkę, która oznacza, że będzie pauzować w następnym meczu ligowym.
     
    31
    Chwila na złapanie oddechu w derbach Krakowa, ale już widać, że Wisła Kraków przystąpiła do następnej szarży na połowie gości. Przed momentem Burliga przestrzelił z kilkunastu metrów.
     
    33
    Kilka strat w środku pola, ale żadna strona nie potrafiła zmontować składnego kontrataku. Najwięcej szczęścia miał Cetnarski, który naraził partnerów na niebezpieczeństwo podaniem w poprzek boiska.
     
    36
    Obrońcy Cracovii wybili dośrodkowanie Sadloka, a po chwili Buguski skierował piłkę w rękawice Sandomierskiego.
     
    38
    Paweł Brożek wyskoczył w tempo do podania z głębi pola. To była fantastyczna sytuacja sam na sam, ale po wymanewrowaniu Sandomierskiego, napastnik Wisły Kraków poślizgnął się pechowo i nie oddał strzału!
    38. Paweł Brożek (WIS)
     
    40
    Kociołek po dośrodkowaniu Cetnarskiego z narożnika boiska. Sędzia przerwał całe zamieszanie gwizdkiem, ponieważ Dąbrowski pomógł sobie ręką.
     
    42
    Sretenović ucierpiał po faulu w środku pola. Dużo ryzykował stoper Cracovii, ponieważ ewentualna strata mogła mieć wysoką cenę.
     
    44
    Ostatnie minuty przed przerwą. Dużo wydarzyło się w pierwszej połowie, a publiczność jest z pewnością rozgrzana po wymianie ognia z obu stron.
     
    45
    Arkadiusz Głowacki sfaulował Budzińskiego i tuż przed przerwą jeszcze jedna kartka.
     
    45
    Sędzia postanowił doliczyć minutę do regulaminowego czasu.
     
    45+1
    Pierwsza połowa skończona.
     
    Dynamiczne derby Krakowa przy Reymonta. Cracovia prowadziła już dwoma golami, ale na przerwę zeszła z o połowę mniejszą zaliczką. Po golu Deleu na 0:2 Pasom zabrakło koncentracji, a Brożek przywrócił nadzieję gospodarzom na dobry wynik. Dużo strzałów, akcji ofensywnych, ale nie brakuje też charakterystycznej dla derbów walki z obu stron. Dwoma słowami dzieje się i na pewno po przerwie Wisła rzuci się po wyrównanie, ponieważ ewentualna porażka w derbach na swoim stadionie będzie przykrym doświadczeniem.
     
    Rzućmy okiem na statystyki derbów Krakowa po nieco ponad 45 minutach. Od razu widać, że drużyny grają na bardzo wysokim procencie skuteczności, co jest z korzyścią dla widowiska. Obie oddały po dwa celne uderzenia i jak wiemy trzy wylądowały w siatce. W strzałach niecelnych jest 3:1 dla Wisły, natomiast Cracovia miała większy procent posiadania piłki i biła więcej stałych fragmentów.
     
    46
    Druga połowa rozpoczęta.
     
    47
    Wisła Kraków wybiegła na drugą połowę z dodatkową mobilizacją. Dośrodkowania Sadloka są równie groźne jak przed przerwą. Wołąkiewicz zablokował strzał szczupakiem Brożka w ostatnim momencie.
     
    49
    Niedokładne podanie Jendriska, który w przeciwieństwie do operującego w przeciwnym sektorze boiska Rakelsa, nie wnosi dużo jakości na boisko.
     
    51
    Niebezpieczne, płaskie wstrzelenie było pozbawione konkretnego adresata i Cracovia jedynie wystraszyła zawodników w czerwonych koszulkach.
     
    53
    Po przerwie nadal jest co oglądać na murawie. Piłkarze postanowili zabawić dziś publiczność ofensywnym futbolem. Taką sytuację determinuje zresztą wynik.
     
    56
    Seria fauli. Damian Dąbrowski powalił przeciwnika w niebezpiecznym sektorze boiska, blisko chorągiewki. Dośrodkowanie z rzutu wolnego wypiąstkował Sandomierski.
     
    58
    Nie ma wątpliwości, że za faul Sadloka należała się żółta kartka dla utemperowania emocji.
     
    59
    Bartosz Kapustka pojawił się na boisku, a opuścił je po niespełna godzinie Cetnarski.
     
    60
    Rakels mierzył zza linii pola karnego. Mocne uderzenie z kozłem ominęło nieznacznie bramkę Cierzniaka. Łotysz ma dziś siłę w nodze i dużą ochotę na pokazanie się w derbach!
     
    61
    Natomiast u gospodarzy Guerrier zastąpił Jankowskiego.
     
    62
    Uryga dopisany do listy kartkowiczów, która wydłuża się regularnie.
     
    65
    Nie ustaje doping dla Wisły Kraków. Czas ucieka zawodnikom Kazimierza Moskala, a w ostatnich minutach przyjezdni kontrolują przebieg wydarzeń.
     
    67
    Sadlok chciał uruchomić Brożka dośrodkowaniem tak, jak już zrobił kilkakrotnie od początku widowiska. Tym razem Sretenović zagrał skutecznie na wyprzedzenie.
     
    69
    Tym razem znaleźć Brożka próbował Jović. Napastnik Wisły Kraków musi mieć końskie zdrowie do wszystkich pojedynków z obrońcami Pasów. Trochę brakuje mu wsparcia w szesnastce.
     
    71
    Wściekł się Sadlok chwilę po tym, jak sędzia asystent postanowił zasygnalizować faul defensora przy linii bocznej boiska. Nie było jednak pola do dyskusji.
     
    72
    Guerrier powalony przez Jendriska i Tomasz Kwiatkowski karze kartonikiem ofensywnego zawodnika Cracovii.
     
    74
    Tik tak, tik tak bije zegar gospodarzom. Temperatura spotkania jest nieco niższa w porównaniu z Pompejami przed przerwą. Można jednak przypuszczać, że będzie jeszcze jakaś szansa dla Wiślaków.
     
    75
    Ostatni kwadrans regulaminowego czasu. Zainaugurował go strzał z dystansu zawodnika Cracovii, po którym Cierzniak interweniował na raty, ale skutecznie.
     
    76
    Boguski zachował się brzydko, przerywając faulem akcję Rakelsa. Sędzia pokazał kartkę.
     
    78
    Nie mają rumieńców akcje podopiecznych Kazimierza Moskala. Cracovia wyszła na drugą połowę poukładana, a w ostatnim czasie wymienia podania w środku pola.
     
    79
    Małe starcie kogutów w środkowej strefie boiska. Wisła szybko wznowiła grę od rzutu wolnego i nie było czasu na następne, niesportowe zachowania.
     
    81
    Dąbrowski nabiegł na bezpańską piłkę po rzucie rożnym. Złożył się do uderzenia. Na jego drodze do szczęścia stanął Sadlok, który przyjął uderzenie na ciało.
     
    83
    Druga zmiana u gospodarzy: Crivellaro ma wnieść dobry impuls, a Burliga obejrzy końcówkę z ławki.
     
    86
    Dwie interwencje Sandomierskiego. Bramkarz Cracovii nie stracił koncentracji i dobrze sparował niezłe uderzenia z dystansu. Chyba groźniejsza była próba Sadloka.
     
    87
    Jaroszyński napracował się na skrzydle. W ostatnich minutach musi popracować zamiast niego Zejdler.
     
    88
    Cierzniak ustawił się dobrze i dzięki temu ustawieniu złapał futbolówkę kopniętą z dystansu przez Jendriska. Bramkarz Wisły Kraków starał się szybko zainicjować kontrakcję.
     
    89
    Sędzia za chwilę przekaże widzom, o ile minut przedłuży spotkanie. W doliczonym czasie można spodziewać się jeszcze jednej roszady taktycznej w Cracovii.
     
    90
    Doliczone 3 minuty do regulaminowego czasu.
     
    90+1
    Po faulu Sretenovicia żółta kartka dla stopera Cracovii i mała draka dużych chłopców na połowie gości.
     
    90+4
    Wdowiak za Jendriska, czyli zmiana taktyczna w Cracovii.
     
    90+5
    Koniec meczu.
    90+5. Eurofia Pasów!
     
    Posiadanie piłki: 54 % : 46 %.
    Strzały na bramkę: 6:7.
    Strzały niecelne: 5:3.
    Rzuty rożne: 7:4.
    Spalone: 5:1.
    Faule: 15:17.
     
    Święta wojna dla Cracovii. Przewaga zdobyta w ciągu 23 minut wystarczyła gościom, by odnieść historyczne zwycięstwo przy Reymonta. Co ciekawe, wiktorię z lokalnym konkurentem zapewnili stranieri w barwach Pasów: Rakels i Deleu. Z korzyścią dla widowiska Wisła szybko zdobyła gola kontaktowego za sprawą Brożka, dzięki czemu na boisku rozpoczęła się prawdziwa wymiana ognia. Trwała do przerwy i naprawdę pierwsza połowa zasłużyła na wiele superlatyw. Po powrocie z szatni drużyny grały już nieco spokojniej. Duża w tym zasługa poukładanej Cracovii, która kontrolowała wydarzenia na murawie. Wyżej plasująca się w Ekstraklasie drużyna potwierdziła wyższość, a jej kibice mogą mówić "Cracovia Pany". To Pasy rządzą przed najbliższe miesiące w mieście, a rewanż? Być może w grupie mistrzowskiej.
     
    Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje z lajfy.com. (20:04:12)

    Sebastian

    Gole: 25. Paweł Brożek – 7. Rakels, 23. Deleu

    Kartki:   45. Głowacki (WIS), 58. Sadlok (WIS), 62. Uryga (WIS), 76. Boguski (WIS) – 18. Deleu (CRA), 29. Covilo (CRA), 72. Jendrišek (CRA), 90+1. Sretenović (CRA)


    Posiadanie piłki: 54 % : 46 %.
    Strzały celne: 6:7. Strzały niecelne: 5:3. Rzuty rożne: 7:4. Spalone: 5:1. Foule: 15:17.
    Wisła Kraków: Cierzniak – Jović, Głowacki (C), Guzmics, Sadlok – Mączyński, Uryga – Burliga (83. Crivellaro), Jankowski (61. Guerrier), Boguski – Paweł Brożek.
    Zmiany: Miśkiewicz – Bartosz, Cywka, Crivellaro, Popovič, Kuczak, Guerrier.

    Cracovia: Sandomierski – Deleu, Wołąkiewicz, Sretenović, Jaroszyński (87. Zejdler) – Covilo, Dąbrowski – Budziński, Cetnarski (59. Kapustka) – Rakels, Jendrišek (90+4. Wdowiak).
    Zmiany: Pilarz – Rymaniak, Wójcicki, Kapustka, Wdowiak, Zejdler, Zjawiński.

    Sędziowie: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)