Bilbao – RCD Espanyol 2:1 (koniec) | FC Barcelona – Villarreal 3:0 (koniec) | Atletico – Gijón 1:0 (koniec)
Sevilla – Real Madryt 3:2 (koniec)
FC Barcelona
3:0 (0:0)
Villarreal CF
Niedziela 08.11.2015, 16:00 • Camp Nou, Barcelona • Hiszpańska LaLiga • Runda 11

Dziękujemy już Państwu bardzo serdecznie za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne sportowe emocje do relacji Lajfy.com! (17:57:20)
    Trzech strzelców wyborowych w ekipie Barcelony:

W drugiej połowie Duma Katalonii pokazała swoją najwyższą jakość i zdołała trzy razy pokonać Areolę. Najpierw po podaniu Busquetsa piłkę do siatki skierował Neymar. Później pewnie gola zdobył z rzutu karnego Luis Suarez, a na sam koniec po kapitalnej akcji trafienie zaliczył ponownie brazylijski skrzydłowy Barcelony. Villarreal tylko w pierwszej odsłonie było równorzędnym przeciwnikiem dla podopiecznych Luisa Enrique, ale później już nie byli w stanie rywalizować ze świetnie spisującymi się zawodnikami lidera La Liga. Ostatecznie piłkarze z Camp Nou zapisują czwartą ligową wygraną z rzędu.

90+2

90+1
    Pogramy jeszcze tylko dwie minuty dłużej. Urugwajski snajper Barcelony zabawił się z defensywą rywali i uderzył mocno z kilku metrów, a piłka minimalnie mija okienko bramki Villarreal!

90
    Druga połowa w wykonaniu Barcelony jest doprawdy imponująca. Duma Katalonii pokazała swoją siłę przed zbliżającym się El Clasico.

89
    Za moment dowiemy się o ile minut sędzia zdecyduje się przedłużyć to spotkanie. Nie mieliśmy zbyt wielu przerw w grze, poza oczywiście zmianami.

88
    W dalszym ciągu sporą przewagę w posiadaniu piłki mają gospodarze i również dzięki temu mają oni tyle sytuacji strzeleckich (64%-36%).

87
    Teraz już pewnie nic nie zagrozi Barcelonie w zgarnięciu trzech punktów. Ostatnia bramka Barcelony była najpewniej golem całej tej kolejki.
    85. NEYMAR - 3:0

85
    Gol dla Barcelony!
    Niesamowicie zrobił to NEYMAR!!! Otrzymał brazylijski skrzydłowy podanie na ósmym metrze i podrzucił ją sobie nad rywalem!!! Później idealnie po obrocie uderzył z powietrza i pokonał bezradnego Areole!!! To jest ogromny technik w drużynie Dumy Katalonii i potwierdził on swoje wyjątkowe umiejętności!!!

84
    Zdecydowanie zbyt mocno na wolne pole zagrywał futbolówkę Sergi Roberto. Miał on okazję wypuścić idealnie wychodzącego na pozycję Neymara.
    Roberto zaliczy dzisiaj pełne spotkanie:

83
    Mijają kolejne minuty, a miejscowy zespół nadal ma kompletną kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Słabiej w drugiej połowie prezentują się goście.

82
    Bartra wchodzi na ostatnie dziesięć minut, a schodzi do szatni starszy Pique.

81
    Mario Gaspar nieźle spisuje się na boisku, ale trzeba przyznać, że to on zaspał przy bramce Neymara. W tej sytuacji fatalnie chybił z dwunastego metra Sergi Roberto.

80
    Do wejścia na boisko przygotowany jest już Bartra. Za moment ten młody defensor pojawi się na boisku.

79
    Samuel również wchodzi na murawę. Schodzi aktywny od początku spotkania Castillejo.

79
    Ramirez wchodzi na murawę, zmieniając Munira El Haddadiego.

78
    Świetnie przejął piłkę Alves na połowie rywali. Uruchomiony został w polu karnym Suarez i momentalnie strzelał po ziemi w kierunku bramki Areoli. Teraz znowu pewnie interweniuje.
    Bakambu od momentu wejścia na boisko jest kompletnie niewidoczny:

77
    Siódmy rzut rożny w tym spotkaniu dla Barcelony i również teraz nie była w stanie odpowiednio go wykorzystać drużyna Luisa Enrique.

76
    Brazylijski skrzydłowy w zespole Barcelony próbował uruchomić w polu karnym partnera, ale Areola idealnie wyłapuje futbolówkę.

75
    Do końca spotkania pozostaje już jedynie kwadrans. Goście coraz bardziej starają się atakować bramkę Claudio Bravo.

74
    Zawodnik przyjezdnego zespołu starał się minąć rywala na prawym skrzydle, ale idealnie interweniuje w defensywie Alba.

73
    Neymar bardzo długo szarżował lewym skrzydłem, ale nie udało mu się w tempo zagrać do Iniesty. W efekcie przy piłce Villarreal.

72
    Daniele Bonera wracał teraz na własną połowę i fauluje przeciwnika. Oczywiście nie mógł uniknąć w tej sytuacji kartki.
    Swój dorobek strzelecki poprawia również Suarez:

72
    Ciężko spodziewać się, że goście będą jeszcze w stanie zagrozić miejscowym i urwać im jakiekolwiek punkty.
    70. Luis SUÁREZ - 2:0

70
    Idealnym strzałem popisał się LUIS SUAREZ z rzutu karnego i kompletnie zmylił Areolę w bramce gości!!! Jest to już dziewiąte trafienie tego zawodnika w obecnym sezonie!!!

69
    Będziemy mieli rzut karny dla Barcelony! Munir był faulowany przez Coste i za to otrzymał również napomnienie gracz Villarreal!

69
    Źle przyjmował piłkę Claudio Bravo, ale zbyt daleko był zawodnik Villarreal, aby móc ją przejąć i skierować do bramki.

68
    Soldado wrócił na własną połowę i odzyskał futbolówkę, ale sędzia przerwał grę. Podyktował również rzut wolny dla gospodarzy.

67
    Neymar pięknie mijał rywali w kole środkowym boiska i ci byli zmuszeni go faulować. Od rzutu wolnego wznowi Barcelona.

66
    Bakambu wchodzi na murawę i zajmie miejsce w linii ataku. Z boiska schodzi Pina.

65
    Bruno Soriano starał się zaskoczyć Bravo uderzeniem z rzutu wolnego, ale trafił jedynie w dobrze ustawiony mur.

64
    Wyraźnie rozpędzonego rywala faulował Gerard Pique i otrzymał oczywiście żółtą kartkę.

63
    Jakim cudem wybronił to Areola?! Iniesta świetnie znalazł się na siódmym metrze i starał się uderzeniem po ziemi pokonać golkipera gości, ale on zdołał jakimś cudem zatrzymać piłkę ręką!
    Neymar zdobył swoją dziesiątą bramkę w obecnym sezonie:

62
    Przyspieszyli kolejny raz swoją grę gospodarze, ale Victor Ruiz bardzo dobrze interweniował na linii pola karnego.

61
    Zdecydowanie łatwiej powinno się teraz grać Barcelonie. Villarreal musi się bardziej otworzyć i stwarzać sobie sytuacje pod bramką Bravo.
    60. NEYMAR - 1:0

60
    Po godzinie gry udało się gospodarzom trafić w końcu do bramki gości!!! Sergio Busquets kapitalnym podaniem znalazł w polu karnym przyjezdnych NEYMARA, a brazylijski skrzydłowy nie miał problemów z pokonaniem Areoli uderzeniem z ośmiu metrów!!!

60
    Młody Munir próbował tym razem centrować inaczej ze swojego skrzydła, ale piłka wychodzi za linię końcową boiska.

59
    Również w rzutach rożnych mamy ogromną przewagę Barcelony, ale jak od dawna wiadomo słabo kornery wykonuje Duma Katalonii (6-2).

58
    Luis Suarez ładnie starał się wypuścić w uliczkę Neymara, jednak udanie interweniują goście i będzie tylko korner dla podopiecznych Enrique.

57
    Denis Suarez starał się minąć na lewym skrzydle Daniego Alvesa, ale brazylijski defensor był górą w tym starciu.

56
    Ładnie starał się teraz Neymar zgrywać do partnera z drużyny, ale uprzedzony został wybiegający na pozycję Alba.

55
    Jak można było przypuszczać Barcelona ma zdecydowanie więcej oddanych strzałów w tym spotkaniu (11-3). Również w uderzeniach celnych jest przewaga miejscowych (4-1).

54
    Neymar kapitalnym dośrodkowaniem znalazł w szesnastce Suareza, a ten momentalnie uderzył głową! Piłka minimalnie mija bramkę Areoli!

54
    Golkiper wypożyczony z PSG ustawia mur ze swoich partnerów. Za moment z rzutu wolnego uderzać będzie Neymar.

53
    Bardzo dobrze poradził sobie na skrzydle Roberto Soldado i w sytuacji jak się wydawać mogło przegranej zdołał wywalczyć aut.
    Frekwencja jak zwykle wysoka na Camp Nou:

52
    Denis Suarez pomknął kolejny raz swoim skrzydłem i jedynie faulem potrafił go zatrzymał Dani Alves.

51
    Iniesta próbował podcinką posłać futbolówkę w szesnastkę gości, ale dobrze ustawiony Mario Gaspar uprzedził przeciwnika.

50
    Faulował przeciwnika w środkowej strefie boiska Sergi Roberto i chwilę oddechu mają defensorzy Villarreal.

49
    Mocne dośrodkowanie z rzutu rożnego Neymara i znowu z dobrej strony pokazał się Areola, który piąstkuje piłkę za pole karne.

48
    Bardzo wysokim pressingiem zaatakowali gracze Villarreal, ale wyszli spod tego gospodarze. Po niezłej centrze akcję na prawej stronie pola karnego zamykał Alves, a jego strzał z bliska kapitalnie wybronił Areola!

47
    Neymar momentalnie ruszył w stronę arbitra i przekazał mu swoje racje, a w efekcie on również został napomniany.

47
    Luis Suarez za protesty otrzymał żółtą kartkę.

47
    Nie widzimy w obu teamach zmian, a więc takie same jedenastki pojawiły się po przerwie na murawie. Sporo rezerwowych ruszyło już jednak do rozgrzewki.

46
    Do przerwy bez bramek na Camp Nou:

FC Barcelona nie potrafi w pierwszej połowie pokonać bramkarza gości. Prawda jest jednak również taka, że Duma Katalonii nie stworzyła sobie zbyt wiele sytuacji strzeleckich pod bramką Żółtej Łodzi Podwodnej. W samej końcówce najbliżej zdobycia bramki był Castillejo, ale jego strzał wybronił kapitalnie Claudio Bravo. Możemy się więc spodziewać jeszcze wielkich emocji za kilkanaście minut po przerwie!

45

45
    Duma Katalonii wymienia szybkie podania w kole środkowym boiska, ale Busquets traci futbolówkę. Po tym wszystkim Castillejo otrzymał kapitalne podanie w polu karnym Barcelony i jego potężny strzał z ósmego metra broni Claudio Bravo!

44
    Posiadanie piłki w pierwszej połowie zdecydowanie bardziej na korzyść Barcelony, ale niewiele z tego wynika (64%-36%).

43
    To już sama końcówka pierwszej połowy spotkania. Barcelona mimo sporej przewagi nie potrafi pokonać dobrze dysponowanego Areoli.

42
    Neymar brzydko od tyłu zaatakował Pine, ale sędzia nie zdecydował się napomnieć gwiazdora Barcelony.

41
    Kapitalną akcją na lewym skrzydle popisał się Iniesta! Kapitan gospodarzy podbiegł do linii końcowej i delikatnie zacentrował, a Areola minął się z futbolówką! Munir jednak również nie sięgnął tego dośrodkowania!

40
    Defensorzy miejscowego zespołu wymieniają podania na wysokości linii środkowej boiska. Nie potrafią jednak znaleźć w przodzie lepiej ustawionych partnerów.

39
    Mario Gaspar nie potrafił w czysty sposób zatrzymać Neymara i faulował go na środku boiska. W efekcie gracz ten został napomniany.

39
    Niezbyt wiele fauli mamy w tym meczu. Częściej jednak przepisy przekraczają piłkarze przyjezdnego zespołu (5:8).

37
    Iniesta wyskoczył z pretensjami do sędziego i słusznie arbiter pokazał kapitanowi Barcelony żółty kartonik.

37
    To była najlepsza sytuacja gości w tym meczu. Soldado zdecydował się na kąśliwe uderzenie z trzydziestego metra, ale piłka mija bramkę Bravo.

36
    Jedna z nielicznych akcji w ataku pozycyjnym zawodników przyjezdnego zespołu. Barcelona stara się jak najszybciej przejąć futbolówkę.

35
    Munir podczas indywidualnej akcji na prawym skrzydle. Później fatalnie piłkę traci Sergi Roberto, ale bez poważniejszych konsekwencji.

34
    Z pewnością przewaga w posiadaniu piłki i wymienionych podaniach jest po stronie miejscowego zespołu, ale nie wynika z tego nic konstruktywnego dla Barcelony.

33
    Cały zespół Żółtej Wodzi Podwodnej cofnięty na własną połowę boiska. Umiejętnie ustawiają się w obronie piłkarze tego teamu.

32
    Mijają kolejne minuty, a Barcelona nie zmienia swojego stylu gry i długimi momentami rozgrywa ataki pozycyjne.

31
    Bardzo dobrze pressing zastosowali piłkarze Barcelony i w efekcie po kilku chwilach przejęli futbolówkę na połowie Villarreal.

30
    Pół godziny meczu za nami. Mecz naprawdę może się podobać, ale nadal nie możemy doczekać się bramek.

29
    Rozkręcają się z minuty na minutę gospodarze. Tym razem po pięknej kombinacji zablokowany został w ostatnim momencie Neymar.

28
    Pina uruchomił na prawej stronie swojego partnera. Potem była centra na głowę Denisa Suareza, który wyraźnie chybił uderzając głową.

27
    Chwilę później Mathieu nie popisał się i otrzymuje żółtą kartkę za faul na Soldado.
    27. Jérémy Mathieu (BAR)

27
    Kapitalna szybka kontra gospodarzy! Do samego końca za akcją poszedł Jeremy Mathieu i właśnie on kończył wszystko strzałem z dwunastego metra! Pięknie broni w tej sytuacji Areola!

27
    Od rzutu rożnego grę wznowi przyjezdny team. Po centrze dos Santosa nie było jednak zagrożenia pod bramką Bravo.

26
    Pina bardzo uważnie pilnował Busquetsa w polu karnym. Trzeba przyznać, że świetnie bronią się goście od początku meczu.

25
    Neymar zostawił piłkę Iniescie w polu karnym gości, ale uderzenie kapitana gospodarzy zostało zablokowane. Później z dość ostrego kąta strzelał brazylijski skrzydłowy, jednak broni pewnie Areola.

24
    Na murawie leży Busquets, ale sędzia słusznie puścił korzyść i Barcelona wychodzi z kolejną akcją w ataku pozycyjnym.

23
    Neymar ma dzisiaj bardzo trudne życie z Mario Gasparem. Reprezentant Hiszpanii wysoko postawił dzisiaj poprzeczkę brazylijskiemu skrzydłowemu.

22
    Mathieu podłączył się do ofensywnej akcji i uderzał głową, jednak wyraźnie chybił doświadczony defensor gospodarzy.

21
    Kolejny raz zagrozili bramce Areoli gospodarze ale piłka finalnie została wybita na korner przez zawodników przyjezdnego teamu! Golkiper gości musiał pierwszy raz interweniował w tym meczu po strzale z pierwszej piłki gracza Barcelony!

20
    Dość powoli rozpędza się w tym meczu Barcelona. Póki co wyraźnie nie grają piłkarze tego zespołu na 100% swoich możliwości.

19
    Najgroźniejsza akcja Barcelony w tym spotkaniu. Z dystansu potężnie huknął Dani Alves, ale jego mocne uderzenie zostało zablokowane przez dos Santosa.
    Pięknie prezentuje się Camp Nou:

18
    Sergi Robert znalazł się na lewej stronie boiska, ale jego pomysł z odegraniem piłki piętką był kompletnie nietrafiony.

17
    Pierwszy kwadrans prowadzony jest w niezłym tempie. Goście wyraźnie są dzisiaj w stanie walczyć jak równy z równym przeciwko Barcelonie.

16
    Jordi Alba podłączył się do ofensywnej akcji na lewym skrzydle, ale nie był w stanie centrować spod linii końcowej boiska.

15
    Wysoki pressing Villarreal bardzo często przynosi pozytywny efekt. Po odbiorze nie potrafią jednak zawodnicy Żółtej Łodzi Podwodnej dojść do pozycji strzeleckiej.

14
    Neymar kolejny raz szarżuje po lewym skrzydle. Znowu starał się on centrować w kierunku lepiej ustawionych partnerów, ale tym razem niedokładnie.

13
    Iniesta zdecydowanie zbyt mocno zagrywał do przodu w kierunku Roberto. Bez trudu przejął futbolówkę Areola.

12
    Dos Santos ładnie starał się uruchomić Coste na lewej stronie boiska, ale odpowiednio ustawił się Dani Alves i przejął futbolówkę.
    Villarreal dzisiaj występuje w bardzo ciekawym ustawieniu:

11
    Prostą stratę na własnej połowie zanotował zawodnik Barcelony i musiał ratować się faulem Dani Alves.

10
    W tym spotkaniu nie może wystąpić Ivan Rakitić. Chorwacki pomocnik doznał kontuzji w ostatnim meczu Barcelony z BATE Borysów.

9
    FC Barcelona ma okazję na wyjście z kontrą. Neymar dograł do Suareza na linię pola karnego, a ten uderzył bez zastanowienia. Znowu jednak nie trafia w światło bramki były zawodnik Liverpoolu.

8
    Munir ładnie centrował z prawego skrzydła i znalazł w szesnastce Suareza. Urugwajczyk momentalnie uderzył, ale chybił dość znacznie.

7
    Kapitalnie zachował się w tej sytuacji Brono Soriano. Obrócił się on cudownie z rywalem na plecach i zagrał na wolne pole do Soldado. Były napastnik Tottenhamu był na wyraźnym spalonym.

6
    Daniele Bonera odpowiednio ustawił się we własnym polu karnym i zatrzymał rozpędzonego Inieste.

5
    Goście mieli niezłą okazję na wyjście z kontrą, jednak ostatecznie nie udało im się zaatakować czwórką zawodników.

4
    Od rzutu wolnego grę wznowią miejscowi piłkarze. Za moment Neymar będzie starał się dokładnie centrować w szesnastkę przyjezdnego teamu.

3
    Villarreal spokojnie wychodzi z piłką na połowę przeciwników, jednak defensywni pomocnicy Barcelony pewnie przejmują futbolówkę.

2
    Pique starał się uruchomić na skrzydle Neymara, ale Brazylijczyk nie przejął futbolówki. Później faulowany był Busquets.

1
    Od środka boiska rozpoczęli spotkanie gracze FC Barcelony. Z samego początku rozgrywają oni futbolówkę na własnej połowie boiska.

1

FC Barcelona: Bravo – Dani Alves, Piqué, Mathieu, Alba – Roberto, Busquets, Iniesta (C) – El Haddadi, L. Suárez, Neymar.
    Rezerwowi: ter Stegen – Bartra, Vermaelen, Adriano, Ramírez, Gumbau, Samper.

Villarreal CF: Aréola – M. Gaspar, Bonera, V. Ruiz, J. Costa – dos Santos, Pina, B. Soriano – Castillejo, Soldado, Denis Suárez.
    Rezerwowi: Barbosa – Jokić, Antonio Rukavina, Samuel, Trigueros, Bakambu, Leiva.

Sędziowie: Clos Gomez – Teodoro Sobrino, Luis Marco – David Pinto.
    Jako pierwszy na rozgrzewce pojawił się Claudio Bravo.

FC Barcelona: Bravo – Alves, Pique, Mathieu, Alba – Busquets, Roberto, Iniesta – Munir, Suárez, Neymar.

Rezerwowi: Ter Stegen – Bartra, Sandro, Adriano, Vermaelen, Samper, Gumbau

Villarreal CF: Areola – Mario, Bonera, Ruiz, Costa – Dos Santos, Pina, Bruna – Castillejo, Suarez, Soldado.

Rezerwowi: Barbosa – Jokić, Samu, Trigueros, Bakambu, Rukavina, Leiva

Barca jest obecna na swoim obiekcie w Barcelonie.

Szatnie na Camp Nou są już przygotowane na dzisiejsze starcie.

Jak przystało na spotkanie klubów z czołówki tabeli emocji nie powinno zabraknąć. Villarreal chce utrzymać wysoką formę do następnych meczów w Lidze Europy. Dla FC Barcelony jest to próba generalna przed wielkim El Clasico. Rywalizacja na Camp Nou rozpocznie się o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy na relacje na żywo.
    Duma Katalonii solidna przygotowywała się do starcia na Camp Nou.

W całej historii doszło to 34. rywalizacji między tymi zespołami. FC Barcelona wygrała 19 spotkań, 7 razy drużyny dzieliły się punktami, a Villarreal zwyciężał w 8. potyczkach,

Obie drużyny nie zagrają w najsilniejszych zestawieniach. W szeregach Barcy do długo pauzującego Messiego dołączyli Rakitić, Rafiina i Douglas. W dodatku za czerwoną kartkę nie zagra Mascherano. W barwach Villarrealu nie wystąpią Asenjo, Adrian, Musacchio, Bailly i Baptistao.

Villarreal CF:
    Żółta łódź podwodna w bardzo efektywny sposób wbiła się do ligowej czołówki. Obecnie zajmują 5. pozycję w stawce i mają zaledwie 4 punkty straty do odskakującej dwójki. W pokonanym polu zostali m.in. Sevillę 2:1, Athletic Bilbao 3:1 i Atletico Madryt 1:0. Piłkarze z Villareal z powodzeniem występują też w Lidze Europy. Z czterech meczów wygrali trzy: z Viktorią Pilzno 1:0, z Dinamem Mińsk 4:0 i ponownie z białoruskim zespołem 2:1. Musieli uznać jedynie wyższość Rapidu Wiedeń 1:2. Forma zawodników Marcelino Torala powoduję, że mają szansę na ponowne uczestnictwo w europejskich salonach za rok.

FC Barcelona:
    Duma Katalonii zgodnie z tradycją będzie walczyć o mistrzostwo z Realem Madryt. Kwintesencję ten rywalizacji zobaczymy już za dwa tygodnie, gdy na Estadio Santiago Bernabeu odbędą się kolejne Gran Derbi. Na chwilę obecną obie ekipy mają po tyle samo – 24 punkty. Z tą różnicą, że podopieczni Luisa Enrique doznali już dwóch zaskakujących porażek z Sevillą 1:2 i z Celtą Vigo aż 1:4. Barca walczy również o obronienie pucharu Ligi Mistrzów. W grupie E mają za rywali AS Romę, Bayer Leverkusen i BATE Borysów. Jak na razie spisują się bez zastrzeżeń – trzy remisy i jeden remis.

W najbliższą niedzielę dojdzie do niespodziewanego spotkania z czołówki tabeli. O ile forma FC Barcelony nie ulega wątpliwości, to postawa Villarreal po powrocie z Segunda Division (dwa lata temu) może dziwić.

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:00.

Dawid Czempisz

Gole: 60. Neymar, 70. L. Suárez (kar.), 85. Neymar

Kartki:   27. Mathieu (BAR), 37. Iniesta (BAR), 47. L. Suárez (BAR), 47. Neymar (BAR), 64. Piqué (BAR) – 39. M. Gaspar (VLR), 69. J. Costa (VLR), 72. Bonera (VLR)

Posiadanie piłki: 64 % : 36 %.
    Strzały celne: 9:2. Strzały niecelne: 7:2. Rzuty rożne: 7:2. Spalone: 2:3. Foule: 12:19.
    FC Barcelona: Bravo – Dani Alves, Piqué (82. Bartra), Mathieu, Alba – Roberto, Busquets, Iniesta (C) – El Haddadi (79. Ramírez), L. Suárez, Neymar.
    Zmiany: ter Stegen – Bartra, Vermaelen, Adriano, Ramírez, Gumbau, Samper.

Villarreal CF: Aréola – M. Gaspar, Bonera, V. Ruiz, J. Costa – dos Santos, Pina (66. Bakambu), B. Soriano – Castillejo (79. Samuel), Soldado, Denis Suárez.
    Zmiany: Barbosa – Jokić, Antonio Rukavina, Samuel, Trigueros, Bakambu, Leiva.

Sędziowie: Clos Gomez – Teodoro Sobrino, Luis Marco – David Pinto

Widownia: 74 109