Austria – Węgry 0:2 (koniec) | Portugalia – Islandia 1:1 (koniec)
Portugalia
1:1 (1:0)
Islandia
Wtorek 14.06.2016, 21:00 • Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne • Mistrzostwa Europy • Grupa F

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 21:00.

We wtorek zamkniemy 1. kolejkę fazy grupowej EURO 2016! Na Stade Geoffroy Guichard w Saint-Etienne reprezentacja Portugalii zmierzy się z Islandią.

Zawodnicy Fernando Santosa na turniej we Francji zakwalifikowali się dzięki wygraniu grupy z Albanią, Serbią, Danią i Armenią. Siedem zwycięstw i jedna porażka – takie wyniki wystarczyły, aby zająć pierwsze miejsce. Selecao das Quinas od Mistrzostw Europy w 1996 występują w ćwierćfinale. Również teraz są faworytami do wyjścia z grupy F. Portugalczycy są doświadczeni w takich turniejach, ale w decydujących momentach brakowało im skuteczności, albo po prostu szczęścia. Czy tym razem reprezentacja z Półwyspu Iberyjskiego na czele z Cristiano Ronaldo, Joao Moutinho i Nanim dojdzie do końcowego triumfu?

Islandczycy stali się rewelacją eliminacji do Mistrzostw we Francji. Mimo ciężkiej grupy z Holandią, Czechami, Turcją, Kazachstanem i Łotwą podopieczni Larsa Lagerbacka wywołali ogromną niespodziankę i już we wtorek zadebiutują na wielkiej imprezie. W tej przygodzie kadrze Islandii mają pomóc Gylfi Sigurdsson – podstawowy zawodnik Swansea City i Eidur Gudjohnsen – rekordzista w reprezentacji pod względem strzelonych bramek i były gracz Chelsea i FC Barcelony.
    Fernando Santos przeprowadził już trening na stadionie w Saint-Etienne.

Na arenę wtorkowych zmagań udali się również Islandczycy.

Obie drużyny w okresie przygotowawczym nie prezentowali stabilnej formy. Portugalia wygrała spotkanie z Estonią 7:0 i przegrała z Anglią 0:1. Natomiast reprezentacja Islandii zwyciężyła nad z Liechtensteinem 4:0 i uległa Norwegii 2:3. Jeśli chodzi o mecze bezpośrednie to zdecydowanie przeważają Portugalczycy, którzy triumfowali w obu dotychczasowych potyczkach. Mamy nadzieję, że we wtorek padnie dużo bramek, ponieważ jak na razie rywalizacje kończyły się wynikami odpowiednio 3:1 i 5:3.

Który zespół opuści Stade Geoffroy Guichard w roli zwycięzcy? Przekonamy się od godziny 21:00. Sportowych emocji z pewnością nie zabraknie! Serdecznie zapraszamy na relację na żywo!

Portugalia: Patricio – Vieirinha, Pepe, R. Carvalho, Guerreiro – Danilo, Joao Mario, Moutinho, Gomes – Nani – Ronaldo
    Rezerwowi: Lopes, Eduardo – Alves, Fonte, Eder, W. Carvalho, Sanches, R. Silva, Eliseu, Quaresma, Soares, A. Silva

Islandia: Halldorsson – Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Skulason – Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason – Sigthorsson, Bödvarsson
    Rezerwowi: Jonsson, Kristinsson – Hauksson, Hermannsson, Ingason, Finnbogason, Sigurjonsson, E. Bjarnason, Magnusson, Hallfredsson, Traustason, Gudjohnsen

Sędziowie: Cuneyt Cakir – Bahattin Duran, Tarik Ongun – Carlos Del Cerro.
    Cristiano Ronaldo po raz 127. wystąpi w reprezentacji Portugalii. Gwiazdor Realu Madryt wyrównał rekord Luisa Figo!

Porównanie ludności największej Rosji i najmniejszej Islandii. Warto zaznaczyć, że 8% populacji Islandczyków jest na trybunach.

Zawodnicy obu drużyn już na boisku. Czas na hymny narodowe i rozpoczęcie spotkania.

1

2
    Po składnej akcji Islandczyków rywali wyprowadzili kontrę. Ronaldo zagrywał w pole karne do Naniego, który został powstrzymany przez Savarssona.

3
    Vieirinha próbował dośrodkować w szesnastkę rywali z prawego skrzydła. Pewnie w powietrzu interweniuje Halldorsson.

4
    Szybkie atak w wykonaniu Sigurdssona! Strzał z ostrego kąta obroniony przez Patricio! Dobitka już była zdecydowanie za lekka!
    4. Pierwszy atak Islandczyków! Strzał Sigurdssona sparowany przez Patricio!

6
    Halldorsson wyłapał futbolówkę po centrze Moutinho z rzutu wolnego. Po początku spotkania, może oczekiwać pasjonującej rywalizacji.

7
    Kolejna okazja dla Islandii. Prostopadłe podanie na skrzydło do Sigthorssona, który jednak znalazł się na minimalnym spalonym.

9
    Rzut wolny dla Islandii po walce w środku pola. Za głęboka centra Arnasona. Od bramki grę wznowi Patricio.

11
    Ronaldo domaga się rzutu wolnego po tym jak upadł tuż po oddaniu strzału. Wyraźnie widać, że napastnik Portugali potknął się o własną nogę.

13
    Pereira wymusił przewinienie w głębi pola. Portugalia rusza z atakiem pozycyjnym. Wrzutka Vieirinhy zablokowana.

15
    Podopieczni Fernando Santosa dużo częściej pokazują się przy piłce, ale nie są w stanie wykorzystać ataku. Islandia czeka na szybkie kontry.

17
    Mocne uderzenie Vieirinhy z daleka po zejściu ze skrzydła. Piłka poszybowała wprost w Halldorssona. Islandczycy mądrze ustawiają się w obronie.

19
    Portugalia znów w natarciu, wymienia podania na połowie rywali. Bramka wisi w powietrzu.

21
    Właśnie o tym mówiliśmy! Ronaldo w swoim stylu zaczarował na lewej flance i dośrodkował futbolówkę na głowę Naniego! Halldorsson nogami broni to uderzenie gracza Feherbahce!
    21. Halldorsson we wspaniałym stylu obronił strzał Naniego z małej odległości!

22
    Tym razem to właśnie Ronaldo strzałem głową zamykał akcję po centrze Vieirinhy! Uderzenie niecelne. Portugalia stopniowo zdobywa środek pola i przez to częściej atakuje.
    Podania pokazane na mapce po 20 minutach gry. Ogromna przewaga Portugalczyków.

25
    Ależ okazję sam na sam z Halldorssonem miał Cristiano Ronaldo! Dalekie podanie Pepe z głębi pola! Drugi z piłkarzy Realu tuż przed bramką nie trafił w futbolówkę!

27
    Mario próbował wyjść spod krycia Savarssona i pokazać się do gry Moutinho. Podanie zawodnicy AS Monaco za mocne. Islandia wyprowadza atak.
    27. Przed znakomitą okazją stanął Ronaldo, ale nie trafił w piłkę w sytuacji sam na sam!

28
    Ricardo Carvalho wślizgiem zatrzymał wbiegającego praktycznie w pole karne Sigthorssona. Tak jak zauważyliśmy, Islandia bardzo dobrze czuje się w kontrach.

29
    Centra Mario z lewego skrzydła zablokowana przez Savarssona. Islandczycy dobrze odpierają ataki przeciwników.

31
    Gol dla Portugalii!
    NANI otwiera wynik rywalizacji! Piękna dwójkowa akcja Gomesa i Vieirinhy na prawej flance! Zagranie po ziemi na bliższy słupek do zawodnika Fenerbahce, który płaskim uderzeniem pokonuję Halldorssona!
    31. Nani (POR) - 1:0

33
    Portugalia dostała wiatru w żagle. Strzał z daleka Gomesa zablokowany. Dośrodkowanie Guerreiro z rzutu rożnego wyłapane przez Halldorssona.

35
    Bjarnason postanowił ruszyć skrzydłem. Islandia ma rzut rożny, centra spod chorągiewki wybita przez defensywę rywali.

37
    Sigurdsson minął się z podaniem od Bjarnasona. Z kontratakiem rusza Nani, jego centra prosto w ręce Halldorssona. Atak za atak!

39
    Selecao das Quinas wymieniają podania na połowie przeciwników. Ci jednak nie dają miejsca na oddanie strzału.

40
    Na uderzenie z daleka zdecydował się Moutinho. Futbolówka zmierzała w Halldorssona, który nie miał problemów z interwencją. Nadal w natarciu Portugalia.

42
    Savarsson zatrzymał szarżującego Guerreiro. Zawodnicy Fernando Santosa zdobywają boisko, zbliżając się na wysokość pola karnego.

44
    Vieirinha odnalazł Ronaldo na dalszym słupku. Ten naciskany przez Savarssona i Sigurdssona nie miał szans doskoczyć do piłki.

45
    Nani faulowany przez Gunnarssona na prawej stronie tuż przed przerwą. Sędzia Cakir nie dał okazji Portugalczykom do wykonania rzutu wolnego i zaprasza piłkarzy do szatni.

45

Do przerwy Portugalia po trafieniu Naniego prowadzi z Islandią 1:0. Oprócz początku rywalizacji to faworyci dzisiejszego spotkania zdominowali wydarzenia na murawie. Na plus dla zawodników Larsa Lagerbacka przemawiają szybkie ataki ich podopiecznych i bardzo dobra dyspozycja Halldorssona. Wyspiarzy stać na niespodziankę. Oby druga połowa była równie dynamiczna, za kilka minut wracamy do Saint-Etienne.
    Statystyki z pierwszej połowy.

46

47
    Pierwszy atak Portugalii po przerwie. Odwrócony tyłem do bramki Ronaldo chciał oddać płaski strzał na bliższy słupek. Próba zablokowana przez Sigurdssona.

48
    Guerreiro zatrzymany przez Savarssona po zejściu do środka na szesnastym metrze. Dośrodkowanie z rzutu rożnego wybite przez defensywę Islandii.

50
    Gol dla Islandii!
    Podopieczni Larsa Lagerbacka doprowadzają do wyrównania! Znakomite dośrodkowanie Gudmundssona z prawego skrzydła. Fatalnie w obronił ustawił się Vieirinha, który stał za daleko BIRKIRA BJARNASONA! Islandzki pomocnik pokonuje bezradnego Patricio!
    50. Birkir Bjarnason (ISL) - 1:1

52
    Portugalia za wszelką cenę chce wrócić do prowadzenia. Vieirinha zatrzymany na skrzydle przez obrońcę. Centra z rzutu rożnego wybita przez Skulasona.

54
    Żółtą kartkę otrzymuje Birkir Bjarnason (Islandia).

56
    Ronaldo zachęcał partnerów do pressingu, jednak nie dostał wsparcia. Wyraźnie rozzłoszczony zawodnik Realu Madryt agresywnie zaatakował Halldorssona.

57
    Próba strzału Ronaldo zablokowana przez islandzką defensywę. Guerreiro atakuje lewym skrzydłem, ale rywale zaczynają murować bramkę.

59
    Vieirinha fatalnie zagrał na wolne pole w kierunku Ronaldo. Skrzydłowy Wolfsburga zdecydowanie gorzej prezentuje się niż przed przerwą.

60
    Gomes pokazał, że potrafi zaskoczyć Haldorssona z dystansu. Uderzenie na bliższy słupek zawodnika Valencii obronione przez golkipera Islandii.

62
    Zamieszanie pod bramką Islandczyków! Płaskie dogranie Vieirinhy do Naniego. Ten stracił panowanie nad piłką i ostatecznie nie zdołał oddać strzału.

64
    Bardzo dobre dośrodkowanie Bjarnasona po walce z Vieirinhą! W szesnastce pokazywał się Bodvarsson, ale nie dał rady przeciąć tego zagrania! Piłka w rękach Patricio!

66
    Ronaldo za długo dryblował przed polem karnym Halldorssona i Portugalczyk został powstrzymany wślizgiem przez Sigurdssona.

68
    Islandia wciąż gra bardzo głęboko w defensywie nie dopuszczając rywala do pola karnego. Jak na razie ta postawa przynosi efekty.
    Islandczycy skutecznie wyłączyli Ronaldo w ataków w polu karnym. Od 23. minuty nie pokazał się w ofensywie w obrębie szesnastki

70
    Zmiana w drużynie Portugalia: z boiska schodzi João Moutinho, na boisku pojawia się Renato Sanches.

71
    Nani mógł pokusić się o drugie trafienie! Centra z rzutu wolnego Gomesa na zawodnika Fenerbahce! Ten przedłużył to zagranie, ale nie trafił do bramki!

73
    Ronaldo ponownie jest zmuszony oddać strzał z daleka. Próba ponownie bardzo niecelna. Islandia od kilkunastu minut skupia się na defensywie.
    73. Minimalnie niecelne uderzenie Naniego po centrze Gomesa z rzutu wolnego!

75
    Sigthorsson głową zgrywał wzdłuż linii bramkowej po wrzucie z autu! Do futbolówki wystartował Bodvarsson, ale temu zabrakło kilka centymetrów!

76
    Zmiana w drużynie Portugalia: z boiska schodzi Joao Mário, na boisku pojawia się Ricardo Quaresma.

78
    Quaresma zanotował szybkie wejście w mecz! Jego strzał został odbity od obrońcy i obroniony przez Halldorssona!
    78. Strzał Quaresmy podbity przez jednego z obrońców i obroniony przez golkipera Islandii.

80
    Portugalia zamknęła Islandczyków na ich połowie. Krzyżowe podanie Sanchesa do Ronaldo, który za szybko wystartował i został na spalonym.

81
    Zmiana w drużynie Islandia: z boiska schodzi Kolbeinn Sigthorsson, na boisku pojawia się Alfred Finnbogason.

82
    Ronaldo postanowił uderzyć bezpośrednio z rzutu wolnego z dużej odległości. Piłka wybita na rzut rożny. Centra Quaresmy i niecelna główka Pereiry.

84
    Islandia próbowała szybko wyjść z kontrą lewym skrzydłem. Bjarnason zauważył Bodvarssona, jednak ten nie zgrał w pole karne.

85
    Zmiana w drużynie Portugalia: z boiska schodzi André Gomes, na boisku pojawia się Éder.
    85. Bardzo dobre uderzenie Ronaldo z główki i świetna parada Halldorssona!

86
    Bardzo dobre dośrodkowanie Naniego na piąty metr do pokazującego się Ronaldo! Strzał głową obroniony przez Halldorssona! Szczęście po stronie Islandii!

87
    Atak za atak! Finnbogason na małej przestrzeni wystawił sobie piłkę na lewą nogę i kropnął na bramkę Patricio! Bramkarz Portugalii odbija ten strzał!

89
    Centra Vieirinhy z rzutu rożnego. Defensywa islandzka oddala zagrożenie. Po chwili Ronaldo powalczył w powietrzu z Halldorssonem i zdaniem arbitra bramkarz był faulowany.

90
    Zmiana w drużynie Islandia: z boiska schodzi Johann Gudmundsson, na boisku pojawia się Elmar Bjarnason.

90
    Mecz potrwa jeszcze trzy minuty.

90+1
    Bjarnason rywalizował z Quaresmą na skrzydle. Strzelec bramki na 1:1 według arbitra faulował rywala.

90+2
    Złe dośrodkowanie Quaresmy na bliższy słupek. Po chwili znów centruję gracz Besiktasu, jednak w powietrzu piłka opuściła boisko.

90+3
    Nani nieprzepisowo powstrzymany na około trzydziestym metrze. Ronaldo podchodzi do piłki w ostatniej minucie.

90+4
    Ronaldo uderza w mur, ale w nim Finnbogason zagrywa ręką. Coraz bliżej do bramki Halldorssona.

90+4
    Żółtą kartkę otrzymuje Alfred Finnbogason (Islandia).

90+5
    Ronaldo nie wytrzymał presji i drugi raz w ostępie minuty trafia w piłkarzy reprezentacji Islandii.

90+5
    Trafienie Naniego było 600. golem w historii Mistrzostw Europy!

Ogromną niespodzianką kończy się 1. kolejka fazy grupowej Mistrzostw Europy 2016! Wygrana Węgrów nad Austrią i remis Islandii z Portugalią! Zawodnicy Larsa Lagerbacka zdobyli wyrównujące trafienie dzięki swojej broni – szybkiemu atakowi. Po złapaniu kontaktu postanowili zamurować światło bramki i uznać ten remis jako i tak ogromny sukces. W drugiej połowie Portugalia ponownie przeważała na boisku, ale przez postawę rywali w defensywie byli praktycznie bezradni. W Islandii trwa święto, ten wynik powoduję, że wszystko jest możliwe, nawet ewentualny awans do 1/8 finału! Już jutro ruszamy od nowa ze starciami w poszczególnych grupach! Czas na kolejną dawkę emocji! Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na kolejne relacje! (23:01:15)

Radosław Łączkowski

Gole: 31. Nani – 50. B. Bjarnason

Kartki:   54. B. Bjarnason (ISL), 90+4. Finnbogason (ISL)

Posiadanie piłki: 66 % : 34 %.
    Strzały celne: 10:4. Strzały niecelne: 7:0. Rzuty rożne: 11:2. Spalone: 3:2. Foule: 9:17.
    Portugalia: Patrício – Guerreiro, Pepe, R. Carvalho, Vieirinha – A. Gomes (85. Éder), D. Pereira, Mário (76. Quaresma) – Moutinho (70. Sanches) – Ronaldo (C), Nani.
    Zmiany: A. Lopes, Eduardo – Éder, Silva, A. Silva, Sanches, Eliseu, W. Carvalho, Soares, Fonte, Alves, Quaresma.

Islandia: Halldórsson – Sävarsson, Sigurdsson, Árnason, A. Skúlason – Gudmundsson (90. E. Bjarnason), Gunnarsson (C), Sigurdsson, B. Bjarnason – Sigthorsson (81. Finnbogason), Bödvarsson.
    Zmiany: Jónsson, Kristinsson – E. Bjarnason, Hauksson, Hermannsson, Magnússon, Hallfredsson, Ingason, Sigurjónsson, Traustason, Finnbogason, Gudjohnsen.

Sędziowie: Cuneyt Cakir – Bahattin Duran, Tarik Ongun – Carlos Del Cerro