Lechia – Raków 1:3 (koniec) | Wisła K. – Śląsk 1:3 (koniec) | Legia – Jagiellonia 1:2 (koniec)
Lechia Gdańsk
1:3 (1:0)
Raków Częstochowa
Sobota 29.08.2020, 15:00 • Stadion Energa, Gdańsk • PKO Ekstraklasa • 2. runda

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 15:00.

Piłkarze z Częstochowy mają za sobą również inaugurację w PKO Ekstraklasie. Raków przegrał 1:2 w Bełchatowie z Legią Warszawa. Długo musiał rywalizować z podopiecznymi Aleksandara Vukovicia w dziesięciu z powodu drugiej żółtej, a w konsekwenczji czerwonej kartki dla Macieja Wilusza.

Raków nie ma logistycznie łatwego tygodnia. We wtorek podopieczni Marka Papszuna zmierzyli się na wyjeździe z Sandecją Nowy Sącz. Bez problemu pokonali pierwszoligowca 3:0 i pewnym krokiem dostali się do następnej rundy Fortuna Pucharu Polski.

W 2019 roku kluby zmierzyły się ze sobą trzy razy. Lechia Gdańsk co prawda odniosła zwycięstwo w Fortuna Pucharze Polski i w tych rozgrywkach wywalczyła ostatecznie trofeum, ale w PKO Ekstraklasie dwukrotnie wygrywał Raków Częstochowa.

Lechia Gdańsk rozpoczęła sezon zwycięstwami na wyjazdach. Podopieczni Piotra Stokowca wyeliminowali Stal Stalowa Wola z Fortuna Pucharu Polski. Następnie odnieśli zwycięstwo 1:0 z Wartą Poznań na inaugurację PKO Ekstraklasy. Jedynego gola strzelił beniaminkowi Łukasz Zwoliński.

Zapraszamy na relację na żywo z pierwszego sobotniego meczu w PKO Ekstraklasie. Lechia Gdańsk zmierzy się z Rakowem Częstochowa. Pierwszy gwizdek sędziego Pawła Raczkowskiego o godzinie 15.

Lechia Gdańsk: Kuciak – Fila, Nalepa (C), Kopacz, Pietrzak – Kubicki, Makowski – Sopoćko, Gajos, Haydary – Zwoliński.

Rezerwowi: Alomerovic – Urbański, Mihalik, Maloča, F. Paixao, Udovicić, Kobryń, Kryeziu, Kałuziński.

Raków Częstochowa: Szumski – Piątkowski, Petrasek (C), Wilusz – Tudor, Sapała, Cebula, Tijanić, Schwarz, Kun – Gutkovskis.

Rezerwowi: Pindroch – Niewulis, Musiolik, Malinowski, Papanikolaou, Lederman, Poletanović, Bartl, Mikołajewski.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).

Minuta ciszy poprzedziła rozpoczęcie spotkania na Stadionie Energa w Gdańsku.

1

2
    Lechia Gdańsk w biało-zielonych strojach. Również Raków Częstochowa w klasycznych kompletach czerwono-niebieskich.

3
    Michał Nalepa uruchomił podaniem Łukasza Zwolińskiego, który zaplątał się w pobliżu linii pola karnego. Ostatecznie nie przedarł się w pobliże bramki Jakuba Szumskiego.

3
    David Tijanić miał miejsce przed polem karnym Lechii Gdańsk i po podaniu Marcina Cebuli postraszył uderzeniem z dystansu Dusana Kuciaka.

6
    Agresywnie w początkowych minutach spotkania podopieczni Piotra Stokowca, ale nie spowodowali drżenia nóg u wyprowadzających piłkę Jakuba Szumskiego oraz obrońców Rakowa Częstochowa.

7
    Kamil Piątkowski wrzucił piłkę w pole karne Lechii Gdańsk, a tam Marcina Cebulę wyprzedził skoncentrowany Dusan Kuciak.

8
    Maciej Gajos strzelił celnie ze znacznego dystansu, ale banalnie. Futbolówka potoczyła się po ziemi dokładnie tam, gdzie znajdował się między słupkami Jakuba Szumskiego.

10
    Przerwa w grze spowodowana urazem Dusana Kuciaka. Słowak nie poprosił o wezwanie na boisko medyka swojego klubu.

12
    Twardo bronią podopieczni Marka Papszuna i nie pozwalają przedrzeć się Łukaszowi Zwolińskiemu w pobliże bramki strzeżonej przez Jakuba Szumskiego.

12
    Fran Tudor zacentrował w kierunku Vladislavsa Gutkovskisa. Blisko reprezentanta Łotwy było dwóch obrońców Lechii Gdańsk i nie pozwolili na swobodne oddanie strzału. Były napastnik Bruk-Betu Termaliki Nieciecza i tak ma do siebie pretensje.

14
    Rzut wolny w bocznym sektorze boiska. Raków Częstochowa nie zdecydował się na bezpośrednie skierowanie piłki w pole karne Lechii Gdańsk.

15
    Ambitna walka Macieja Wilusza i nie pozwolił piłce opuścić boiska po niedokładnym podaniu. Defensor ma zamiar zrehabilitować się za krótki występ przeciwko Legii Warszawa.

17
    Rozegranie zespołu z Pomorza przerwane przez Patryka Kuna ustawionego głęboko w obronie.

17
    Świetna pozycja wypracowana przez Vladislavsa Gutkovskisa. Łotysz razi nieskutecznością. Jego akcja indywidualna z lewego skrzydła wyglądała ciekawie, już położył Michała Nalepę, po czym piłka przelała mu się po stopie i poleciała wyraźnie obok bramki Lechii Gdańsk.
    17. Vladislavs Gutkovskis spudłował z dogodnej pozycji!

19
    Mateusz Sopoćko napomniany żółtą kartką za przewinienie taktyczne na Vladislavsie Gutkovskisie.

20
    Przerwa na uzupełnienie płynów i przewietrzenie zadymionego stadionu.

21
    Wszyscy się napili, ale nadal prawie nic nie widać na połowie Lechii Gdańsk.

23
    Patryk Kun strzelał po rozegraniu rzutu rożnego. Został zablokowany przez cofniętego i wspomagającego w defensywie swoich kompanów Łukasza Zwolińskiego.

24
    Łukasz Zwoliński stracił równowagę na połowie Rakowa Częstochowa. Inna sprawa, że napastnik z Gdańska jest osamotniony w swoich atakach.

25
    Brakuje klarownych sytuacji podbramkowych. Przede wszystkim Lechia Gdańsk ma problem z zagrożeniem Jakubowi Szumskiego, ale i Rakowa Częstochowa nie ma jeszcze za co chwalić w ofensywie.

27
    Marek Papszun chwycił za notes i zaczął zapisywać sobie uwagi, które przekaże podopiecznym w przerwie w szatni.

28
    Vladislavs Gutkovskis przejął bezpańską piłkę i poczęstował Dusana Kuciaka płaskim strzałem z kilkunastu metrów. Poleciał on prosto w dobrze ustawionego bramkarza Lechii Gdańsk, który nie miał prawa przepuścić go do sieci.

30
    Drugi kwadrans rywalizacji za zawodnikami i nadal bezbramkowo. Raków Częstochowa gra trochę, ale to trochę ciekawiej na połowie przeciwnika.

31
    Ponownie runął Dusan Kuciak. Tym razem boleśnie zderzył się w powietrzu z Tomasem Petraskiem.

32
    Petr Schwarz wykonał dośrodkowanie z rzutu rożnego, a piąstkowaniem wykazał się Dusan Kuciak.

33
    Starannie przygotowana akcja pozycyjna przez drużynę z Gdańska. Były dwa dośrodkowania. Pierwsze przerwał Tomas Petrasek, a drugie zostało podsumowane strzałem niecelnym opadającego Łukasza Zwolińskiego.

35
    Rafał Pietrzak zabrał się za wykonanie rzutu wolnego na połowie Rakowa Częstochowa. Nie dość, że poradził sobie z przechwyceniem piłki Jakub Szumski, to na dodatek piłka opuściła już boisko.

37
    Michał Nalepa napomniany żółtą kartką za przewinienie na Marcinie Cebuli.

38
    Maciej Wilusz zamykał wrzutkę z rzutu wolnego na dalszym słupku. Defensor Rakowa Częstochowa nie zdołał po wrzutce Petra Schwarza skierować piłki w lustro bramki strzeżonej przez Dusana Kuciaka.

39
    Czerwona kartka dla Michała Nalepy za faul na wychodzącym na czystą pozycję Marcinie Cebuli. Pomocnik Rakowa Częstochowa zabrany nieprzepisowym wślizgiem w pobliżu pola karnego Lechii Gdańsk. Gospodarze w osłabieniu!
    39. Czerwona kartka

39
    Dusan Kuciak napomniany żółtą kartką za protestowanie.

41
    Zmiana w drużynie Lechia Gdańsk: z boiska schodzi Mateusz Sopoćko, na boisku pojawia się Mario Maloča.

42
    Petr Schwarz nie zdołał wymierzyć podwójnej kary zawodnikom Lechii Gdańsk. Futbolówka po jego strzale z rzutu wolnego zatrzymała się na murze ustawionym pieczołowicie przez Dusana Kuciaka.

43
    Przerwa w grze po faulu na Marcinie Cebuli trwała tak długo, że trener Piotr Stokowiec zdążył przed wznowieniem uzupełnić dziurę w obronie kosztem Mateusza Sopoćki.

44
    Podanie szarżującego Omrana Haydarego w kierunku Łukasza Zwolińskiego zostało poskromione przez Tomasa Petraska.

45
    Doliczone cztery minuty do podstawowego czasu.

45+2
    Raków Częstochowa na połowie osłabionego przeciwnika, ale na razie nie znajduje sposobu na udokumentowanie przewagi liczebnej prowadzeniem.

45+3
    Gol dla Lechii!
    Strzelcem bramki OMRAN HAYDARY.

Lechia objęła prowadzenie w doliczonym czasie pierwszej połowy mimo gry w osłabieniu. Efektowne uderzenie prostym podbiciem na 1:0 dla gospodarzy. Kompletnie zaskoczył reprezentant Afganistanu. Przede wszystkim Jakuba Szumskiego. Po dalekim podaniu Karola Fili oddał bez chwili zastanowienia uderzenie z powietrza prosto do siatki.
    45+3. Omran HAYDARY - 1:0

45+5

Lechia Gdańsk prowadzi 1:0 po 45 i doliczonych minutach. To ważne, żeby wspomnieć o dodatkowym czasie, ponieważ właśnie w nim Omran Haydary strzelił dotąd kluczowego gola. Po przerwie gospodarze będą odpierać ataki jedenastu zawodników Rakowa Częstochowa w dziesięciu z powodu czerwonej kartki dla Michała Nalepy.

46

46
    Zmiana w drużynie Raków Częstochowa: z boiska schodzi Fran Tudor, na boisku pojawia się Daniel Bartl.

46
    Zmiana w drużynie Lechia Gdańsk: z boiska schodzi Maciej Gajos, na boisku pojawia się Zarko Udovicić.

46
    Gol dla Rakowa!
    Strzelcem bramki MARCIN CEBULA.

Była bramka do szatni i jest zmiana wyniku również krótko po powrocie zawodników na boisko. Marcin Cebula strzelił pięknymi nożycami na 1:1 po dośrodkowaniu dopiero co wprowadzonego z ławki rezerwowych Daniela Bartla. Kompletnie ospała postawa defensywy Lechii Gdańsk i cała drużyna musi zapomnieć o swoim prowadzeniu. Festiwal efektownych trafień na Stadionie Energa!
    46. Marcin CEBULA - 1:1

48
    Odetchnęli piłkarze z Częstochowy i starają się przeprowadzać kolejne ataki na bramkę zdemobilizowanych podopiecznych Piotra Stokowca.

51
    Odgwizdane przez sędziego Pawła Raczkowskiego zagranie ręką Żarko Udovicicia w bezpiecznej odległości od bramki strzeżonej przez Dusana Kuciaka.

53
    W rozegraniu na połowie przeciwnika podopieczni Marka Papszuna.

54
    Odpowiedziała Lechia Gdańsk po przechwyceniu piłki. Łukaszowi Zwolińskiemu nie udało się wywalczyć nawet rzutu rożnego po dośrodkowaniu Omrana Haydarego.

54
    Patryk Kun strzelił po kolejnym dośrodkowaniu z prawego skrzydła. Kompletnie nieobstawiony zawodnik Rakowa Częstochowa miał dogodną możliwość do pokonania Dusana Kuciaka, jednak Słowak stanął na wysokości zadania i sparował futbolówkę na korner.

55
    Strzelcem bramki VLADISLAVS GUTKOVSKIS.

Raków już odwrócił wynik i znalazł się na prowadzeniu. Wstrzelił się Vladislavs Gutkovskis, który główkował celnie po dośrodkowaniu Petra Schwarza z rzutu rożnego. Piłka przeleciała do siatki pod dłonią Dusana Kuciaka, któremu skuteczną interwencję utrudnił rykoszet od Bartosza Kopacza.
    55. Vladislavs GUTKOVSKIS - 1:2

58
    Vladislavs Gutkovskis napomniany żółtą kartką za przewinienie w konfrontacji powietrznej.

59
    Łukasz Zwoliński poszkodowany w kolizji przed polem karnym przeciwnika. Napastnik Lechii Gdańsk nie zamierza opuszczać boiska pomimo bolesnego zderzenia z Maciejem Wiluszem.

61
    Lechia Gdańsk ze stratą gola oraz zawodnika w porównaniu z przeciwnikiem. Po falstarcie w drugiej połowie podopieczni Piotra Stokowca starają się zaatakować.

62
    Faul Tomasa Petraska na wysokości pola karnego Rakowa Częstochowa. Poszkodowany w tej sytuacji Omran Haydary.

63
    Dwa niecelne uderzenia po przeciwnych stronach boiska. Omran Haydary strzelił z rzutu wolnego obok bramki Jakuba Szumskiego, a w odpowiedzi David Tijanić trafił w boczną siatkę Dusana Kuciaka.

64
    Druga połowa kompletnie inna niż pierwsza. Mnóstwo sytuacji podbramkowych. Tomas Petrasek wygrał walkę o pozycję z Łukaszem Zwolińskim i główkował nieznacznie obok celu po dośrodkowaniu Petra Schwarza z rzutu rożnego.

65
    Flavio Paixao oraz inni rezerwowi w talii Piotra Stokowca przygotowują się do wejścia na boisko z ławki rezerwowych.

67
    Niedokładne podanie Tomasza Makowskiego i Karol Fila musi wracać na własną połowę boiska. Nie miał absolutnie żadnej szansy na dogonienie futbolówki.

69
    Dusan Kuciak utrzymuje gospodarzy na powierzchni w tym pojedynku. Słowak poradził sobie z uderzeniem Petra Schwarza, którego uruchomił podaniem aktywny Marcin Cebula. Jeszcze szansa na dobitkę Daniela Bartla, jednak ofiarnie interweniował Bartosz Kopacz.

70
    Zmiana w drużynie Lechia Gdańsk: z boiska schodzi Omran Haydary, na boisku pojawia się Flavio Paixao.

71
    Zmiana w drużynie Lechia Gdańsk: z boiska schodzi Rafał Pietrzak, na boisku pojawia się Jakub Kałuziński.

72
    Poskromione dośrodkowanie Daniela Bartla. Wprowadzony z ławki rezerwowych zawodnik nęka gospodarzy rajdami na prawym skrzydle.

73
    Karol Fila napomniany żółtą kartką za przewinienie na Patryku Kunie.

74
    Raków Częstochowa stara się grać na utrzymanie na połowie gospodarzy. Lechia Gdańsk coraz mniej agresywna w pressingu i rośnie posiadanie piłki po stronie niedawnego beniaminka.

75
    Ponownie dośrodkowanie z prawego skrzydła. Nie mają chwili spokoju centralnie ustawieni w obronie gospodarzy Bartosz Kopacz i Mario Maloca.

76

Dublet na koncie Łotysza i prawdopodobnie komplet punktów w kieszeniach podopiecznych Marka Papszuna. Po wrzutce Petra Schwarza i zgraniu w środek strzelił David Tijanić. W tej sytuacji interweniował jeszcze Dusan Kuciak, ale wszystkiego bramkarz Lechii Gdańsk nie zrobi. Do dobitki rzucił się Vladislavs Gutkovskis i wepchnął futbolówkę do odsłoniętej bramki.
    76. Vladislavs GUTKOVSKIS - 1:3

78
    Zafrasowane oblicze trenera Piotra Stokowca, którego drużyna nie uszanowała prowadzenia zdobytego krótko przed przerwą. Druga połowa już zdecydowanie ze wskazaniem na Rakowa Częstochowa.

81
    Zmiana w drużynie Lechia Gdańsk: z boiska schodzi Tomasz Makowski, na boisku pojawia się Kacper Urbański.

82
    Zmiana w drużynie Raków Częstochowa: z boiska schodzi Vladislavs Gutkovskis, na boisku pojawia się Sebastian Musiolik.

84
    Zmiana w drużynie Raków Częstochowa: z boiska schodzi Petr Schwarz, na boisku pojawia się Giannis Papanikolaou.

85
    Zmiana w drużynie Raków Częstochowa: z boiska schodzi Marcin Cebula, na boisku pojawia się Piotr Malinowski.

85
    Po dośrodkowaniu wykonanym przez Żarko Udovicicia uderzenie oddał Flavio Paixao. To była ostatnia szansa na powrót do meczu podopiecznych Piotra Stokowca, ale ich doświadczony napastnik spudłował.

90
    Doliczone trzy minuty do podstawowego czasu.

90+1
    Zmiana w drużynie Raków Częstochowa: z boiska schodzi David Tijanić, na boisku pojawia się Ben Lederman.

90+3

Raków Częstochowa potwierdził, że czuje się znakomicie w meczach z Lechią Gdańsk. Podopieczni Marka Papszuna udokumentowali po przerwie przewagę liczebną dwoma golami Vladislavsa Gutkovskisa oraz jednym Marcina Cebuli. W ten sposób odwrócił wynik 0:1 na 3:1.

Posiadanie piłki: 40% : 60%.
    Strzały na bramkę: 2:7.
    Strzały niecelne: 4:9.
    Rzuty rożne: 2:5.
    Spalone: 1:0.
    Faule: 17:8.

Dziękuję za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje. (17:07:38)

Gole: 45+3. Haydary – 46. Cebula, 55. Gutkovskis, 76. Gutkovskis

Kartki:   19. Sopoćko (LGD), 37. Nalepa (LGD), 39. Kuciak (LGD), 73. Fila (LGD) – 58. Gutkovskis (RAK)   39. Nalepa (LGD)

Posiadanie piłki: 40 % : 60 %.
    Strzały celne: 2:7. Strzały niecelne: 4:9. Rzuty rożne: 2:5. Spalone: 1:0. Foule: 17:8.
    Lechia Gdańsk: Kuciak – Fila, Nalepa (C), Kopacz, Pietrzak (71. Kałuziński) – Kubicki, Makowski (81. Urbański) – Sopoćko (41. Maloča), Gajos (46. Udovicić), Haydary (70. F. Paixao) – Zwoliński.
    Zmiany: Alomerovic – Urbański, Mihalik, Maloča, F. Paixao, Udovicić, Kobryń, Kryeziu, Kałuziński.

Raków Częstochowa: Szumski – Piątkowski, Petrasek (C), Wilusz – Tudor (46. Bartl), Sapała, Cebula (85. Malinowski), Tijanić (90+1. Lederman), Schwarz (84. Papanikolaou), Kun – Gutkovskis (82. Musiolik).
    Zmiany: Pindroch – Niewulis, Musiolik, Malinowski, Papanikolaou, Lederman, Poletanović, Bartl, Mikołajewski.

Sędziowie: Paweł Raczkowski (Warszawa)