Egipt – Ghana 1:0 (koniec) | Uganda – Mali 1:1 (koniec)
Egipt
1:0 (1:0)
Ghana
Środa 25.01.2017, 20:00 • Stade de Port-Gentil • Puchar Narodów Afryki • Grupa D

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:00.

Faza grupowa Pucharu Narodów Afryki wchodzi w decydującą fazę. Przed nami spotkania trzeciej kolejki, które ostatecznie rozstrzygną o tym, kto wejdzie do play-offów, a kto będzie musiał pojechać do domu. Na Stade de Port-Gentil zmierzą się ze sobą reprezentacje Egiptu i Ghany.

Egipt jest ekipą, która zajmuje drugie miejsce w tabeli grupy D i do pewnego awansu potrzebują przynajmniej remisu w spotkaniu Ghaną. Przejście do następnej fazy zapewni im również brak zwycięstwa reprezentacji Mali w starciu z Ugandą. Piłkarze z Kraju Faraonów są w dobrej sytuacji wyjściowej, jednak do ostatniej minuty będą musieli pilnować swojej pozycji, aby przejść do kolejnej rundy rozgrywek.

Ghana zapewniła już sobie awans ćwierćfinału Pucharu Narodów Afryki po zwycięstwie 1:0 nad reprezentacją Mali. Czarne Gwiazdy przewodzi grupie D z sześcioma punktami na koncie. W przypadku porażki z Egiptem spadną na drugie miejsce w tabeli, co będzie oznaczać teoretycznie trudniejszego rywala w kolejnej rundzie. Możemy być więc pewni, że gracze Ghany podejdą profesjonalnie do tego starcia i będą walczyć o korzystny dla siebie rezultat.
    Tabela Grupy D w skrócie.

Przewidywane składy:

Egipt: El Hadary – Fathy, Hegazy, Gabr, Abdul Shafy – El Nenny, Hamed – Ramadan, Salah, Trezeguets – Marwan.

Ghana: Brimah – Afful, Amartey, Boye, Acheampong – Atsu, Ayew, Wakaso, Partey – Gyan, Ayew.

Zawodnik ekipy Faraonów Ahmed Elmohamady zapowiada, że jego drużna będzie walczyła wyłącznie o zwycięstwo w meczu trzeciej kolejki. Celem dla jego zespołu jest wygranie swojej grupy. Należy przypomnieć, że egipski gracz ekipy Hull City grał już przeciwko Ghanie w 2010, kiedy to Egipt pokonał 1:0 Czarne Gwiazdy w finale Pucharu Narodów Afryki rozgrywanych w Angoli.
    Faraonowie będą musieli sobie poradzić bez kontuzjowanego Mohameda Abdel-Shafy'ego.

Oba zespoły spotkały się ostatnio w listopadzie 2016 r. w Eliminacjach Mistrzostw Świata. Górą był kraj położony nad Nilem, który wygrał w stosunku 2:0, po golach Mohameda Salaha oraz Abdalla El Saida. Ogólnie w poprzednich sześciu starciach trzy razy wygrywał Egipt, raz padł remis a dwa razy wygrała Ghana.

Zapraszamy na relację live, która rozpocznie się kilkanaście minut przed rozpoczęciem spotkania. Liczymy na wielkie emocje i walkę do samego końca o zwycięstwo w grupie!
    Wyjściowe składy obu drużyn.

Egipt: El Hadary – Gabr, El Mohamady, Hegazt, Fathi, Hamed, Elneny, El Said, Trezeguet, Salah, Mohsen

Ghana: Razak – Yiadom, Mensah, Amartey, Boye, Affurl, Atsu, Badu, Tetteh, Gyan, Ayew.

Do rozpoczęcia spotkania pozostał kwadrans. Zapowiadają się spore emocje, gdyż oba zespoły mają o co walczyć.

Sędziowie wprowadzają zawodników na murawę. Za kilka minut rozpocznie się mecz.

1

1
    Mecz rozpoczął się od ataku Ghany lewym skrzydłem. Jednak obrońcy Egiptu nie pozwolili na dośrodkowanie w pole karne.

2
    Rzut wolny z okolicy linii środkowej dla Egiptu. Będzie szansa na dośrodkowanie w pole karne.

3
    Zza pola karnego mocno, lecz tuż nad poprzeczką uderzył Mohamed Elneny.

4
    Gracze Egiptu grają bardzo agresywnie i próbują przechwycić piłkę już na połowie przeciwnika. Tym razem jednak faulowali.

5
    W mecz lepiej weszli Egipcjanie, jednak po graczach Ghany widać sportową złość i chęć narzucenia swojego stylu gry.

6
    Dość przypadkowo piłkę przed polem karnym otrzymał Emmanuel Agyemang-Badu i uderzył bez zastanowienia na bramkę Egiptu z pierwszej piłki. Piłka jednak przeleciała ponad poprzeczką.

7
    Próbowali odgryź się gracze Egiptu lecz zagranie w pole karne było zbyt mocne i piłka wyszła poza linię końcową.

8
    Centrostrzał w wykonaniu Mohameda Salaha przechodzi obok słupka bramki strzeżonej przez Razaka.

9
    Tuż przed polem karnym faulowany był Mohsen i będzie rzut wolny dla Egiptu.

11
    Egipt właśnie zdobył gola!
    Strzelcem bramki MOHAMED SALAH.

Z rzutu wolnego w okienko uderzył MOHAMED SALAH i nie dał szans Razakowi na jakąkolwiek reakcję.
    11. Mohamed Salah (EGY) - 1:0

12
    Próbowali szybko wyrównać gracze Ghany, jednak zabrakło im spokoju przy tzw. ostatnim podaniu i obrońcy Egiptu przejęli piłkę.

13
    Ghana zamknęła rywali na ich połowie i próbuje strzelić wyrównującą bramkę. Jak na razie te ataki są bardzo chaotycznie.

14
    Piłkę rozgrywają gracze Ghany, jednak mają spore problem z przedostaniem się pod pole karne rywali, gdyż obrona Egiptu jest świetnie zorganizowana.

15
    Kolejna dobra akcja bardzo widocznego dziś Salaha i w efekcie będzie rzut wolny dla Egiptu tuż przy linii końcowej boiska.

16
    Gra Egiptu może się podobać. Widać, że strzelona bramka dodała pewności siebie w ich grze, dlatego swobodnie rozgrywają piłkę w środku boiska.

17
    Fatalnie wykonany rzut rożny przez graczy Ghany i piłkę przeją Ahmed Fathy.

19
    Trwa walka o opanowanie środka pola. Gracz obu ekip popełniają szkole błędy w rozegraniu i tracą piłkę w środku boiska.

20
    Ahmed Hegazy świetnie interweniuje w obronie uprzedzając w polu karnym napastnika Ghany.

20
    Asamoah Gyan dryblował przed pole karnym i próbował wymusić rzut wolny. Sędzia jednak nie dał się nabrać i nakazał grać dalej.

21
    Ghana dąży do zdobycia wyrównującej bramki. Próbuje atakować skrzydłami, raz lewą, raz prawą stroną boiska.Jak na razie ataki kończą się na linii pola karnego.

23
    Egipcjanie próbują długo rozgrywać piłkę zyskując w ten sposób upływający czas. Jednak brakuje im precyzji w rozegraniu.

24
    Gra toczy się na połowie Egiptu. Pomocnicy Ghany próbują dośrodkowaniami zaskoczyć obrońców Egiptu. Tym sposobem będzie im jednak trudno doprowadzić do wyrównania.

25
    Salah zagrał prostopadłą piłkę w pole karne, lecz niepotzebnie El-Said przeciął podanie.

26
    Christian Atsu strzałem głową próbował zaskoczyć bramkarza Egiptu. Jednak uderzenie było bardzo słabe, a do tego niecelne.

27
    Pressing w wykonaniu graczy Ghany powoduje, że Egipt ma problemy z wyjściem z własnej połowy.

28
    Asamoah Gyan ambitną walką przy linii końcowej wywalczył rzut rożny dla Ghany.

29
    Kolejne złe wykonanie kornera przez graczy Ghany. Dośrodkowanie było zbyt lekkie by dolecieć choćby do krótszego słupka.

30
    Do dośrodkowania z rzutu rożnego najwyżej wyskoczył Asamoah Gyan i strzałem głową próbował wyrównać. Piłka przeleciała jednak wysoko ponad poprzeczką.

31
    Urazu doznał Essam El-Hadary i potrzebna będzie interwencja lekarska. Zobaczymy czy bramkarze Egiptu będzie mógł kontynuować mecz.

32
    Szansę na wyjście sam na sam miał André Ayew, lecz źle wypuścił sobie piłkę i jedyne co zdołał zrobić to dośrodkować w pole karne. Tam jednak piłkę pewnie chwycił Essam El-Hadary.

33
    Essam El-Hadary dalekim wyjściem i skutecznym piąstkowaniem ratuje swój zespół przed utratą wyrównującej bramki.

35
    Do końca pierwszej połowy pozostało dziesięć minut. Optyczną przewagę posiada Ghana, której akcje stają się coraz groźniejsze.

36
    Mocno w obronie muszą pracować gracze Egiptu. Tym razem dobrą interwencją w polu karnym popisał się Ali Gabr.

37
    W starciu ucierpiał Asamoah Gyan i jest opatrywany przez sztab medyczny swojej ekipy.

39
    W polu karnym piłkę otrzymał Samuel Tetteh, zdecydował się na drybling, a później na strzał. Piłka przeleciała jednak wysoko ponad poprzeczką.
    39. Pudło Marwana Mohsena.

40
    Fatalny błąd popełnił bramkarz Ghany, który wykopując piłkę zagrał ją wprost pod nogi Marwana Mohsena. Egipcjanin uderzył bez zastanowienia, jednak piłka przeleciała ponad poprzeczką.

41
    Zmiana w drużynie Ghana: z boiska schodzi Asamoah Gyan, na boisku pojawia się Jordan Ayew.

42
    Znakomitą okazję na wyrównanie miał Daniel Amartey. Otrzymał idealne podanie z rzutu wolnego, jednak głową uderzył obok słupka.

43
    Szybka kontra w wykonaniu Egiptu zakończona strzałem Salaha. Uderzenie zostało jednak zablokowane przez obrońców Ghany.

44
    Lewą stroną próbowali atakować gracze Egiptu, lecz przy linii końcowej Trezeguet dał się przepchnąć i stracił piłkę.

45
    Sędzia doliczył dwie minuty do regulaminowego czasu gry.

45+1
    Zapowiadała się dobra akcja Ghany, lecz sędzia dostrzegł, że na spalonym był Andy Yiadom i nakazał wznowienie gry od rzutu wolnego dla Egiptu.

45

Po przeciętnej pierwszej połowie prowadzi Egipt. Znakomicie wykonany rzut wolny sprawił, że Egipcjanie ułożyli sobie mecz i zasłużenie prowadzą. Graczom z Ghany nie brakuje chęci, lecz umiejętności i pomysłu na sforsowanie dobrze zorganizowanej obrony Egiptu. Na pewno to jednak nie koniec emocji. Zapraszam za kilkanaście minut na drugą część spotkania.
    Losy spotkania jeszcze nie są rozstrzygnięte.

46

48
    Emmanuel Agyemang-Badu został sfaulowany. Będzie szansa na dośrodkowanie w pole karne.

50
    Trezeguet próbował uciec obrońcom na lewym skrzydle, lecz
    Boye miał lepszą pozycję wyjściową i nie dał się ograć.

52
    Tym razem akcję w środku pola próbują rozgrywać Egipcjanie, lecz brakuje im ciągle precyzji w atakach.

53
    André Ayew w pojedynku z Gabri przekroczył przepisy i sędzia odgwizdał rzut wolny.

54
    Prawym skrzydłem atakował Andy Yiadom, lecz zatrzymał się na skutecznie interweniującym obrońcy rywali.

55
    Dziesięć minut drugiej części za nami. Jak na razie z boiska wieje nudą. Przy takiej grze Ghana będzie miała spore problemy z osiągnięciem korzystnego wyniku.

56
    Żółtą kartkę otrzymuje Marwan Mohsen (Egipt).

58
    Pięknym uderzeniem popisał się Christian Atsu, lecz nie zdołął zdobyć wyrównującej bramki.

60
    Świetną interwencją popisał się Razak, który uprzedził napastnika Egiptu i pewnie chwycił piłkę.

62
    Ghana próbuje naciskać i atakować skrzydłami. W grze Ghany brakuje jednak przyspieszenia i sposobu na zaskoczenie obrońców Egiptu.

65
    Atsu próbował "urwać się" obrońcom, lecz sędzia dopatrzył się minimalnego spalonego.

66
    Piłka spadła pod nogi Elnenymu, ale był tak zaskoczony, że nie opanował futbolówki.

67
    Atsu próbował wyczuć moment i uciec obrońcom, jednak nie został sprytnie złapany na spalonym przed defensorów rywala.

68
    Kolejna próba strzału Atsumiego została zablokowana. Piłkę utrzymuje jeszcze Agyemang-Badu, który wrzucił piłkę w pole karne. Dobrze ustawiony obrońca pewnie wybił i wyjaśnił sytuację.

69
    Zmiana w drużynie Egipt: z boiska schodzi Marwan Mohsen, na boisku pojawia się Kahraba.

71
    Reprezentacja Ghany wywalczyła rzut rożny. Będzie szansa na stworzenie zagrożenia w polu karnym El-Hadary'ego.

72
    Ponownie nie udało się dobrze rozegrać kornera Czarnym Gwiazdom. Piłkę przechwytują Egipcjanie i teraz oni będą konstruować swój atak pozycyjny.

73
    Zmiana w drużynie Ghana: z boiska schodzi Samuel Tetteh, na boisku pojawia się Bernard Tekpetey.

74
    Egipcjanie próbują atakować i przedrzeć się przez defensywę rywali. Próbę przeforsowania linii obronnej Ghany podjął Mohamed Salah.

75
    Żółtą kartkę otrzymuje Trezeguet (Egipt).

76
    Zmiana w drużynie Egipt: z boiska schodzi Abdallah Said, na boisku pojawia się Amr Warda.

77
    Mecz nieco się zaostrzył. Kolejna żółta kartka, tym razem otrzymuje ją Bernard Tekpetey.

78
    Ponownie gra została przerwana faulem. Przewinił Andy Yiadom, ale arbiter tym razem nie pokazał już kartonika.

79
    Bernard Tekpetey posłał bardzo nieudane podanie na prawą stronę. Żaden z jego partnerów nie miał szans na opanowanie tego zagrania.

80
    Zmiana w drużynie Ghana: z boiska schodzi Emmanuel Agyemang-Badu, na boisku pojawia się Wakaso Mubarak.

81
    Zawodnicy obu drużyn przestali grać w futbol a zaczęli się dużo faulować. Kolejną żółtą kartę w przeciągu kilku minut otrzymał zawodnik Ghadny Boye.

82
    Próbę stworzenia zagrożenia pod bramką rywala podjął się Christian Atsu. Trezeguet wolał go posłać na ziemię, niż dopuścić w pobliże bramki.

83
    Ghana ma rzut rożny. Do piłki podbiega już Wakaso Mubarak, aby wykonać ten stały fragment gry.

84
    Zagranie z narożnika na bliższy słupek bramki Egipcjan. Dobrze ustawiony Ali Gabr wyekspediował tę futbolówkę poza szesnastkę.

86
    Czarne Gwiazdy cały czas utrzymują się przy futbolówce. Rozgrywają ją w strefie środkowej boiska, jednak nie zbliżają się za bardzo do pola karnego Essama El-Hadary'ego.

87
    Przecenił swoje możliwości Kahraba. Pomocnik reprezentacji Egiptu zbyt szybko zdecydował się na uderzenie. Próba niecelna, lecz zdobył cenne sekundy dla swojego zespołu.

88
    Świetnie ustawiona jest w tym okresie meczu defensywa Faraonów. Piłkarze Ghany nie są w stanie wejść z piłką w ich pole karne i zdobyć wyrównującą bramkę.

89
    Nie udało się celnie zagrać do przodu Mohamedowi Elnenemu, jednak jego partnerzy szybko odzyskali futbolówkę i to Faraonowie będą mogli dłużej utrzymać się w posiadaniu piłki.

90
    Arbiter dolicza trzy minuty do regulaminowego czasu gry.

90+1
    Faulowany przez Ahmed Fathy'ego został Christian Atsu. Będzie teraz zagrywał w kierunku bramki rywala.

90+2
    Dobra pułapka ofsajdowa założona przez defensywę Faraonów. Ghana ma już tylko sekundy, aby wyrównać.

90+3

Koniec meczu na Stade de Port-Gentil! Zwycięża reprezentacja Egiptu po przepięknym trafieniu z rzutu wolnego Mohameda Salaha. Egipcjanie zasłużenie wygrywają, choć Czarne Gwiazdy grały bardzo ambitnie. Na pewno z przyjemnością będzie można oglądać obie ekipy w kolejnych rundach Pucharu Narodów Afryki.

Posiadanie piłki: 46 % : 54 %.
    Strzały na bramkę: 1:2. Strzały niecelne: 2:8. Rzuty rożne: 2:8. Spalone: 3:2. Faule: 18:20.