Atalanta – Empoli 2:2 (koniec) | Lazio – Chievo 1:1 (koniec) | Torino – Juventus 2:1 (koniec)
Parma – US Palermo 1:0 (koniec) | Hellas Verona – Sassuolo 3:2 (koniec) | Genoa – Cesena 3:1 (koniec)
Fiorentina – Cagliari 1:3 (koniec) | Napoli – Sampdoria 4:2 (koniec)
ACF Fiorentina
1:3 (0:1)
Cagliari Calcio
Niedziela 26.04.2015, 18:00 • Artemio Franchi, Florencja • Włoska Serie A

Historia konfrontacji premiuje jednoznacznie zespół z Florencji, który na swoim terenie nie zwykł przegrywać z Cagliari. Ewentualne potknięcia przydarzały się na Sardynii. U siebie Viola potrafiła wygrywać 5:1, 4:1, choć były także zacięte potyczki, w których szala zwycięstwa przechylała się pod ciężarem jednego gola. Lista nieobecnych w obu obozach jest podobnie długa, ale większość na niej obecnych to piłkarze kontuzjowani od dłuższego czasu. Żaden z trenerów nie musi, choć może zrobić rewolucję w jedenastce.

Na treningu zespołu pojawili się niedawno wściekli kibice i wymownie przypomnieli swoim pupilom czego oczekują na boisku. Takie i inne pretestacyjne zachowania krytykował trener Zdenek Zeman. Po porażce 0:3 z Napoli stracił pracę, a posadę szkoleniowca objął znany sternikom Cagliari Gianluca Festa. Na razie ten trener nie może poszczycić się spektakularnymi sukcesami, ale być może nowa miotła pozamiata sprawnie u Sardyńczyków.
    Przygotowania graczy Cagliari Calcio do niedzielnego boju.

Sytuacja w obozie Cagliari jest bardzo gęsta. Od 24 stycznia nie potrafi wygrać meczu i co mało zaskakujące okopało się w strefie spadkowej. Przed meczem we Florencji ma aż dziewięć punktów straty do bezpiecznego miejsca, przez co walkę Rossoblu o utrzymanie trudno nazwać inaczej niż rozpaczliwą. Na obcych stadionach ugrali dotychczas 11 oczek za dwie wygrane i pięć remisów. Ośmiokrotnie schodzili z boiska jako pokonani.

Dwukrotny mistrz Italii wygrał ostatni raz na rodzimym podwórku 4 kwietnia. Od tego czasu poległ w bojach z Napoli oraz Veroną, a na dodatek zebrał tęgie lanie od Juventusu Turyn w pucharze. Viola na swoim stadionie radzi sobie poprawnie, zdecydowanie częściej wygrywa i remisuje niż przegrywa i bilanse: domowe Fiorentiny i wyjazdowy Cagliari są po prostu nieporównywalne. Stąd gospodarze będą zdecydowanym faworytem.
    Fiorentina przystąpi do meczu uskrzydlona awansem do półfinału Ligi Europy.

AFC Fiorentina ma ostanio napięty kalendarz. Radzi sobie w tym intensywnym okresie ze zmiennym szczęściem. Pokrzepieniem dla graczy Vincenzo Montelli jest bez wątpienia awans do półfinału Ligi Europy po dwumeczu z Dynamem Kijów. Przed nimi walka o finał w Warszawie, ale najpierw muszą zatroszczyć się o swoje sprawy w Serie A. Spadli bowiem poza miejscem premiowane grą w europejskich pucharach w następnym sezonie. Strata nie jest duża, ale muszą punktować.

Zapraszamy na relację na żywo z przedostatniego pojedynku w kolejce Serie A. Pierwszy gwizdek Marco Guidy zaplanowano na godzinę 18:00.
    W szatni Cagliari wszystko gotowe.

Na trybunach dopiero pojawiają się kibice. Jest już grupa fanów Cagliari. Trwa rozgrzewka drużyn na murawie stadionu Artemio Franchi.
    Efektowne ujęcie stadionu przed meczem.

Dziś w Serie A były już emocje i niespodzianka w postaci zwycięstwa Torino w derbach miasta z Juventusem. Być może kibice będą świadkami następnego zaskakującego rozstrzygnięcia we Florencji.

Pogodne niebo nad stadionem. Nie zanosi się na żaden armagedon pogodowy, który mógłby utrudnić rozegranie meczu, który za moment rozpocznie się.

1

1
    Fiorentina w tradycyjnych, jednolitych fioletowych trykotach, natomiast przyjezdni tym razem na biało.

2
    Farias miał dużą ochotę na skontrowanie faworyta na lewym skrzydle. O ułamek sekundy za szybko wyskoczył za linię obrońców i sędzia asystent musiał zasygnalizować spalonego.

4
    Fiorentina przystąpiła do ataku pozycyjnego. Mozolnie i konsekwentnie szuka luk w formacji defensywnej Cagliari. Na razie bezskutecznie, ale to dopiero sam początek rywalizacji.

5
    Niezłe rozegranie outsidera i Ekdal poczęstował Neto płaskim uderzeniem z dystansu. Bramkarz Fiorentiny nie mógł popełnić błędu przy tej interwencji, ponieważ nabiegali na dobitkę napastnicy Cagliari.

6
    Diakite za mocno pracował rękami w środkowej strefie boiska i powalił przeciwnika. Wydawało się, że faul był przypadkowy i tak samo uznał sędzia, który nie wyciągał daleko idących konsekwencji.

7
    Gol dla Cagliari!
    Strzelcem bramki DUJE COP. Zaskakujący obrót wydarzeń we Florencji gwarantuje emocje w dalszej części widowiska! Duje Cop wbił z bliska futbolówkę do bramki Fiorentiny po płaskim wstrzeleniu Fariasa spod linii końcowej. Wybuch radości w obozie Cagliari.
    Duje COP - 0:1

9
    Teraz gospodarze muszą zabrać się ze zdwojoną siła do atakowania bramki Brkicia. Po dość ospałym początku zostali ukarani golem.

10
    Valero to pierwszy zawodnik, który trafił z kartką do notesu arbitra za faul.

11
    Dośrodkowanie Diamantiego z lewej strony boiska straciło siłę po odbiciu się od głowy jednego z defensorów Cagliari i zakończyło lot w rękawicach Brkicia, który interweniował na przedpolu.

12
    Nie widać w początkowych minutach takiej różnicy między zespołami, na jaką wskazuje tabela. Cagliari jest odważne, konkretne i na razie nagradza się za to korzystnym wynikiem.

14
    Brkić uratował partnerów przed rzutem rożnym. Rzucił się jak lew na antylopę i złapał futbolówkę, która uciekała na aut bramkowy.

15
    Nieudane rozegranie Fiorentiny skwitowane pierwszymi, nieśmiałymi gwizdami. Pisano nie spieszył się ze wznowieniem rywalizacji od wrzutu z autu.

17
    Valero szukał miejsca do uderzenia sprzed pola karnego Cagliari. Szukał, szukał i nie znalazł. Nadział się ostatecznie na blok jednego z defensorów i musiał karnie wracać na własną połowę.

18
    Diego Farias jest szalenie groźny na połowie Fiorentiny! Nie zrobił sobie nic z ratunkowego wślizgu defensora, wybiegł na czystą pozycję strzelecką i po szybkim przełożeniu sobie futbolówki na prawą nogę huknął z kilkunastu metrów w kierunku drugiego słupka! Minimalnie spudłował.
    Autor gola dziś cieszył się podobnie.

21
    Mamy drugie indywidualne upomnienie. Avelar przesadził z agresją w grze w bocznym sektorze boiska.

23
    Mogli ukarać faworyci gości za zmarnowaną sytuację podbramkową. Salah ukrył się za plecami obrońców, wyskoczył do dośrodkowania w okolicach drugiego słupka i główkował w boczną siatkę. Część kibiców myślała, że padł gol, ale radość była przedwczesna!
    Nieznacznie chybił Salah.

24
    Coraz groźniejsi piłkarze we fioletowych trykotach. Salah zagrał z Diamantim klepkę w polu karnym i skończyło się na rzucie rożnym, po którym z problemami, ale poradzili sobie gracze Cagliari.

25
    Cop próbował zbyt agresywnie wygarnąć futbolówkę spod nóg przeciwnika i sędzia Marco Guida musiał użyć gwizdka i przyznać wznowienie Fiorentinie.

27
    Fiorentina ma przewagę w posiadaniu piłki i to zdecydowaną. Cagliari ogranicza się do szybkich wypadów, natomiast w obronie nie potwierdza złych opinii o sobie – mądrze przesuwa się formacjami i nie doprowadza do wielkiego zagrożenia pod bramką Brkicia.

28
    Jeden z kontrataków Cagliari! Strzał Mpoku zablokował Savić dosłownie w ostatnim momencie. Był jeszcze korner, po którym zakotłowało się w polu karnym Neto. Ostatecznie bramkarz Fiorentiny wyjaśnił nerwową sytuację chwytem.

30
    Cop mógł strzelić swojego drugiego gola i przybliżyć swoją drużynę do niespodziewanego sukcesu! Mpoku zagrał wyśmienite podanie prostopadłe między linię obrońców i bramkarza, natomiast napastnik Cagliari pogubił się w sytuacji sam na sam!

31
    Dwie ostatnie akcje z Mpoku w pierwszoplanowej roli pokazują, że Cagliari stać na strzelanie następnych goli i w ostatecznym rozrachunku wygraną z półfinalistą Ligi Europy. Tymczasem gospodarze pozwalają rywalowi na bardzo dużo.
    Docierają obrazki z Florencji. Tuż przed meczem.

33
    Riposta Fiorentiny. Konkretnie doświadczonego Gilardino, który rzucił się na mocno bite z lewego skrzydła dośrodkowanie i mimo towarzystwa rywala oddał niebezpieczny strzał głową obok bramki. Sporo dzieję się na boisku.

34
    Ni to strzał, ni dośrodkowanie Valero zakończyło lot w koszyczku Brkicia. Dobrze ustawia się golkiper Cagliari. Żyje tym meczem, a nie tylko pozoruje zainteresowanie.

36
    Tomović po profesorsku zamknął swoją strefę boiska, czyli prawe skrzydło i po przechwycie napędził następny atak swojego zespołu.

38
    Długo budowana akcja przez gospodarzy, ale jest wymierny efekt – rzut rożny, po którym w powietrzu interweniował Diakite. Po chwili sędzia przyznał futbolówkę Cagliari.
    Część oflagowania kibiców Violi.

40
    Niesamowicie skutecznie i nieco szczęśliwie bronią Brkić z Diakite. Tym razem błysnął czarnoskóry obrońca Cagliari, który przyjął na ciało mocne uderzenie z dystansu. Znowu tylko korner dla Violi.

42
    Nieco ponad trzy minuty do końca regulaminowego czasu w pierwszej części. Fiorentina spróbuje jeszcze doprowadzić do remisu, zdobywając gola do szatni. Nie wydaje się, aby Marco Guida znacząco przedłużył tę połowę.

43
    Bardzo zły cross Basanty na drugą stronę boiska. Nie znalazł żadnego adresata, przez co Cagliari Calcio wznowiło spokojnie wrzutem z autu. Viola nawet nie niepokoiła rywala pressingiem.

45
    Marco Guida doliczył symboliczną minutę.

45+1
    Centymetry dzielił Diamantiego od wbicia przyjezdnym gola do szatni. Płaskie uderzenie z ostrego kąta leciało leniwie w kierunku drugiego słupka i szczęśliwie dla Brkicia wyszło poza plac.

45+1

Po 45 minutach regulaminowych i jednej doliczonej wynik jest dość niespodziewany. Dramatycznie próbująca uniknąć spadku drużyna Cagliari prowadzi we Florencji. Przewagę gola zapewnił jej Cop już w 7. minucie. Drużyna w białych strojach miała nawet następne szanse podbramkowe i przy odrobinie lepszej precyzji mogła podwoić zaliczkę. Fiorentina stara się, walczy o lepszy wynik, ale niewiele jej dziś wychodzi. Przynajmniej w pierwszej połowie. Na dodatek w dogodnych sytuacjach strzeleckich trafia na ofiarnie, skutecznie i trzeba przyznać – szczęśliwie broniących Brkicia oraz Diakite. W drugiej połowie można spodziewać się huraganowego ataku Violi, ale to też otworzy szanse przed przyjezdnymi!
    Cop bohaterem pierwszej połowy meczu.

Statystyka strzałów odzwierciedla znakomicie to, co dzieje się na murawie. Oba teamy oddały tyle samo – 9 uderzeń, ale tylko Cagliari trafiło dwukrotnie w światło bramki. Fiorentina także atakuje, także strzela, ale niecelnie.

46

46
    W przerwie roszada u gospodarzy: Vargas wbiegł na boisko zamiast Diamantiego.

47
    Salah rozegrał na lewą stronę boiska, gdzie zbiegł Gilardino. Ten drugi dośrodkował źle, wprost w rękawice Brkicia. Nie przystoi takie zagranie tak doświadczonemu, byłemu reprezentantowi Włoch.

48
    Ale prosta strata Violi na rzecz Galvao, którego sprytny kontratak dał Cagliari rzut wolny tuż sprzed pola karnego.

49
    Do precyzyjnego dośrodkowania z lewej strony boiska wyskoczył Farias i główkował obok bramki Fiorentiny. Trochę źle ułożył się do strzału i dlatego był nieczysty oraz niecelny.

51
    Tomović podbiegł wysoko, nieomal pod samą linię końcową. Wywalczył rzut rożny. Kolejny do kolekcji tych, z których nic pozytywnego wynikło dla zespołu Montelli.

52
    Sędzia asystent zasygnalizował bardzo wątpliwego spalonego. Przerwał w ten sposób interesująco zapowiadający się kontratak Galvao oraz Mpoku. Mają prawo mieć pretensje goście.

54
    Dobrze broni Cagliari Calcio w drugiej połowie. Nowy szkoleniowiec prawdopodobnie poukładał podopiecznych w przerwie i w zasadzie 10 minut po niej to czas stracony dla Violi.

55
    Zrobiło się groźnie w polu karnym Cagliari! Zagapił się Ceppitelli, dzięki czemu Gilardino główkował z bliska po dośrodkowaniu Vargasa. Dlaczego w sam środek – zastanawiają się kibice we Florencji. W ten sposób umożliwił interwencję Brkiciowi.
    Szczęśliwa obrona Brkicia.

57
    Ceppitelli w centrum zainteresowania. Skacząc do główki ucierpiał i potrzebował czasu, by dojść do siebie po bolesnym zderzeniu.

58
    Joaquin to drugi zmiennik w drużynie gospodarzy. Wbiegł na murawę za Valero.

59
    Strzelcem bramki DUJE COP. Chorwat zdobył swojego drugiego gola i jego drużyna jest blisko zwycięstwa u półfinalisty Ligi Europy! Dostał podanie w tempo, wziął na zamach Savicia, po czym prawą nogą ulokował futbolówkę w bramce strzałem z 10 metrów. Pomógł nieco rykoszet, ale przede wszystkim Cop pomógł sam sobie. Cagliari z dwubramkową zaliczką!
    Duje COP - 0:2

61
    Sytuacja zespołu Montelli jest bardzo trudna. Niewiele wskazuje, że będzie w stanie odrobić stratę przez 30 minut, ale to przecież futbol i niczego nie można być pewnym. Końcówka powinna być interesująca.

62
    Murru będzie bronić przewagi w zespole Cagliari, a Avelar obejrzy końcówkę z ławki rezerwowych.

64
    Cop zapolował na hat-tricka. Tym razem polowanie nie było owocne, ale trzeba pochwalić Chorwata za niebezpieczną dla rywala grę w niedzielnym spotkaniu. Valero zablokował jego dobitkę strzału Fariasa, który nieporadnie obronił Neto!
    Setka Copa i nie ma hat-tricka.

65
    Jak to często bywa w Serie A spotkanie rozkręca się im bliżej ostatniego gwizdka. Otworzyła się Fiorentina, a przyjezdni mają dziś wszystko co potrzebne, by policzkować faworyta.

67
    Viola rozgrywa akcje od tyłu, próbuje wykorzystać skrzydła, wyciągnąć rywali. Cagliari broni jednak skutecznie, z dużym poświęceniem. Zaraz prasa rozpisze się o efekcie nowej miotły w szatni Sardyńczyków.

69
    Sau zastąpił Copa, czyli autora dwóch goli. Na stadionie Artemio Franchi nie mógł spodziewać się owacji na stojąco.

70
    Brkić odbił intuicyjnie strzał Vargasa z półwoleja, a po chwili po przeciwnej stronie boiska Neto sparował na korner płaskie uderzenie z dystansu Galvao. Niezłe widowisko we Florencji!

72
    Vargas, który wbiegł na boisko po przerwie, wprowadził ożywienie na lewej stronie boiska. Dużo serca wkłada w działania Fiorentiny, natomiast tak jak przed momentem nadziewa się na interwencje rywali.

72
    Zrobiło się gorąco na boisku i sędzia ostudził zapędy Fariasa oraz Murru kartkami.

73
    Cagliari Calcio nie sili się już na częste ataki. Ogranicza się od przenoszenia ciężaru gry na połowie rywala od czasu do czasu. Sau momentami walczy z gospodarzami w pojedynkę.

74
    Gol dla Fiorentiny!
    Strzelcem bramki ALBERTO GILARDINO. Weteran boisk przywrócił swojemu zespołowi nadzieję na punkty, wbijając z bliska do siatki mocne wstrzelenie Vargasa z lewego skrzydła. Przysnęli defensorzy Cagliari!
    Alberto GILARDINO - 1:2

75
    Skrajnie ofensywna zmiana Montelli: Gomez za Pasquala na ostatni kwadrans.

77
    Wprowadzenie na boisko Gomeza to jasny sygnał, że Montella wysyła podopiecznych do szturmu na bramkę Brkicia. Gol kontaktowy powinien dodać im wiary w to, że mogą zapunktować w niedzielę.

79
    Reakcja także z ławki rezerwowych Cagliari. Donsah zastąpił na boisko Galvao.

80
    Sau chciałby tak samo jak zawodnik, którego zastąpił, wpisał się na listę strzelców. Tym razem skończyło się na jęku zawodu z obozu Cagliari.

81
    Salah szarżował w bocznej strefie, natomiast w pewnym momencie stracił równowagę oraz kontrolę nad piłką i wyjechał z nią poza boisko. Domagał się jeszcze rzutu rożnego, ale to była dobra mina do złej gry.

83
    Sau musi na razie "zadowolić się" kartką za faul przed własnym polem karnym. Za dużo agresji było w próbie przejęcia piłki.

84
    Mario Gomez pokazał się kibicom. Jestem tu i czekam na tę jedną szansę na gola. Dopadł do dośrodkowania z rzutu rożnego i główkował z nieprzygotowanej pozycji obok spojenia słupka z poprzeczką.

85
    Pięć minut do końca regulaminowego czasu. Prowadzi Cagliari Calcio, atakuje ACF Fiorentina. Czy gole Copa wystarczą przyjezdnym do niespodziewanego zwycięstwa na terenie, gdzie nigdy im nie szło?

86
    Brkić wyszedł w powietrze, poszybował i popisał się chwytem. Inna sprawa, że wrzutka w jego pole karne to typowa zawiesina bez adresata.

87
    Wlatuje piłka za piłką w szesnastkę Brkicia, a bramkarz Cagliari przyciąga wszystkie jakby wmontował sobie magnes w rękawice. Obok Copa oraz Diakite to pierwszoplanowa postać zespołu z Sardynii w tym spotkaniu.

89
    Sędziowie ogłoszą niebawem ile minut doliczą do regulaminowego czasu. Widać irytację, zmęczenie na twarzach piłkarzy Fiorentiny.

90
    Na spalonym złapany Mpoku i po chwili dyżurnego protestu zebrał się do powrotu, by wspomóc działania obronne zespołu.

90+1
    Doliczone 5 minut.

90+2
    Całkiem sprytnie utrzymują się w posiadaniu piłki przyjezdni. Jak na drużynę, która nie wygrała meczu od tylu miesięcy mają zaskakująco dobrze opanowany ten element.

90+2
    Strzelcem bramki DIEGO FARIAS. Wszystko stało się jasne po efektownym trafieniu aktywnego od początku Fariasa. Na początek pognał wzdłuż linii bocznej, wziął na zamach rywala, następnie zbiegł w pole karne i kapitalnie podkręconym uderzeniem ulokował piłkę w narożniku bramki. Genialna akcja na wagę zwycięstwa!
    Diego FARIAS - 1:3

90+4
    Rozpaczliwe zrywy Fiorentiny, ale to przyjezdni są przygotowani do świętowania zwycięstwa po bardzo długim oczekiwaniu. Są na stadionie ich sympatycy, także będzie z kim cieszyć się.

90+5

Przełamanie Cagliari pod wodzą nowego szkoleniowca i w mało spodziewanym momencie. Piłkarze w białych trykotach wygrali na terenie świeżo opieczonego półfinalisty Ligi Europy. To nie było przypadkowe zwycięstwo. Cop z zimną krwią wykorzystał swoje sytuacje podbramkowe po składnych kontratakach. Mpoku oraz Farias mieli następne szanse na gola i przy stanie 2:0 wydawało się pewne, że Cagliari wygra. Znak zapytania pojawił się jeszcze po trafieniu kontaktowym Gilardino, ale to wszystko na co stać było Violę w niedzielę. Faworyt był jałowy w ofensywie, jego gra nie miała stempla jakości. Nie zasłużył tym razem na wygraną. Zwycięstwo Sardyńczyków przypieczętował w doliczonym czasie pięknym golem Farias i razem z partnerami cieszył się z przełomowego w sezonie i historycznego na Artemio Franchi zwycięstwa!