Dnipro – Saint-Étienne 1:0 (koniec) | Karabach – Inter 0:0 (koniec) | Borussia M. – Zurich 3:0 (koniec)
Apollon – Villarreal 0:2 (koniec) | Club Brugge – HJK 2:1 (koniec) | Kopenhaga – Torino 1:5 (koniec)
Partizan – Asteras 0:0 (koniec) | Besiktas – Tottenham 1:0 (koniec) | FC Salzburg – Astra 5:1 (koniec)
Dinamo Z. – Celtic 4:3 (koniec) | PSV – Dynamo 0:1 (koniec) | Panathinaikos – Estoril 1:1 (koniec)
PAOK – Guingamp 1:2 (koniec) | Fiorentina – Dinamo M. 1:2 (koniec) | Charków – Lokeren 0:1 (koniec)
Legia – Trabzonspor 2:0 (koniec) | Standard – Feyenoord 0:3 (koniec) | Sevilla – Rijeka 1:0 (koniec)
Lille – Wolfsburg 0:3 (koniec) | Everton – FK Krasnodar 0:1 (koniec) | Young Boys – Sparta 2:0 (koniec)
Napoli – Slovan 3:0 (koniec) | FCSB – Dynamo Kij. 0:2 (koniec) | Rio Ave – Aalborg 2:0 (koniec)
Borussia Monchengladbach
3:0 (1:0)
FC Zurich
Czwartek 11.12.2014, 19:00 • Borussia-Park, Mönchengladbach • Liga Europy UEFA

Dziękuję Państwu za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje na żywo z lajfy.com! (21:01:05)
    Mecz bez większej historii. Borussia rozdawała karty już w pierwszej połowie, jednak miażdżącą momentami przewagę udokumentowała tylko i aż jednym golem. Nieskutecznością raził aktywny Ibrahima Traore, więc w uzyskaniu prowadzenia musiał wyręczyć Gwinejczyka Patrick Herrmann. Po przerwie kwadrans wyrównanej rywalizacji i wydawało się, że końcówka będzie ciekawa. Nic bardziej mylnego. Gladbach uśpiło rywala i w następnych 300 sekundach Branimir Hrgota dobił Szwajcarów dwoma golami. W tym momencie temperatura meczu spadła, trener Favre zdjął z boiska pierwszoplanowe postacie swojego zespołu, a ci, którzy pozostali na placu, kontrolowali wydarzenia. Borussia cieszy się ze zwycięstwa i awansu. FC Zurich marnym meczem pokazał, że w tym roku faza grupowa była dla niego maksimum możliwości.

90+2

90
    Doliczone 2 minuty.

88
    Strzał rozpaczy Chiumento zza pola karnego nie zmusił do interwencji Sommera. Szwajcarowi pozostało tylko ze wstydem utkwić wzrok w murawie.
    Potwierdza się, że drużyna z Zurychu nie umie grać w Niemczech.

86
    Oscar Wendt ze stoickim spokojem odebrał piłkę spod nóg rywali w okolicach chorągiewki i zainicjował następną akcję Gladbach.

84
    Piłkarze Borussii przejęli "łaciatą" i kierują ją od nogi do nogi. W Hiszpanii albo Argentynie publiczność już skandowałaby "ole".

82
    16:6 – to statystyka strzałów, wynik na tablicy odzwierciedla te i inne, liczbowe wartości.

80
    Trenerzy wykorzystali komplet zmian. Tymczasem na boisku nie dzieje się nic przełomowego – rozgrywa FC Zurich, ale nie wynika z tego żadne zagrożenie dla Borussii Monchengladbach.

78
    Żegnany brawami Ibrahima Traore już na ławce. Na boisku przywitany został Fabian Johnson.

77
    Spokojne piąstkowanie Sommera w polu karnym Gladbach po zbyt głębokim dośrodkowaniu Schonbachlera z rzutu wolnego.

75
    Zmiennik – Hazard został zablokowany w ostatnim momencie przed oddaniem niebezpiecznego uderzenia na bramkę FC Zurich.

74
    Villarreal prowadzi wciąż 2:0, co oznacza, że prawdopodobnie będzie towarzyszyć Niemcom w fazie pucharowej Ligi Europy.

72
    Piłkarze z Monchengladbach pozwalają rozgrywać przyjezdnym i spokojnie kontrolują sytuację, by za kilkanaście minut cieszyć się z awansu.

69
    Posypały się gole i... zmiany. Chermiti ma wzmocnić siłę ognia przyjezdnych. Wbiegł za aktywnego, lecz egoistycznie grającego Francka Etoundiego.

69
    Maurice Brunner za Rodrigueza – to zmiana numer 2 w zespole ze Szwajcarii.

69
    Trener Borussii poczuł się już pewnie i dał odpocząć pierwszoplanowym postaciom swojego zespołu. Trudno się dziwić – wynik i obraz widowiska zapowiadają spokojną końcówkę.

67
    ... i Kruse za Raffaela, który miał na koncie asystę.

67
    Podwójna zmiana w Borussii: Thorgan Hazard za autora pierwszego gola – Herrmanna.
    Branimir HRGOTA - 3:0

64
    Gol dla Borussii M.!
    Bramkę zdobył BRANIMIR HRGOTA. Ależ zabawił się Szwed chorwackiego pochodzenia! Wyskoczył do podania Xhaki z głębi pola i popisał się lobem z 16. metra ponad Davidem Da Costą do siatki! Gdzie byli obrońcy? Pytanie retoryczne.

62
    Interwencja nogą Da Costy uratowała gości przed stratą następnego gola. Doskonały refleks golkipera po strzale Raffaela!

61
    Wydawało się, że mecz wyrównuje się, a Borussia pozwala na coraz więcej swoim dość nieporadnym do tego czasu przeciwnikom. Okazało się jednak, że uśpili czujność Szwajcarów i podwyższyli prowadzenie. Wszystkie jest już rozstrzygnięte?
    Branimir HRGOTA - 2:0

59
    Bramkę zdobył BRANIMIR HRGOTA. Książkowa akcja dwójkowa rozmontowała w stu procentach obronę przyjezdnych! Hrgota rozegrał piłkę z Raffaelem i skierował ją do siatki z bliska po dośrodkowaniu Brazylijczyka spod linii końcowej.

57
    Liczne podania zawodników FC Zurich, ale gdy tylko zbliżają się do pola karnego Borussii, natychmiast rywale podwajają krycie i kasują akcję.

54
    Patrick Herrmann dopadł do piłki, która dośrodkowana z rzutu rożnego ominęła całe towarzystwo w polu karnym. Autor pierwszego gola ponownie posłał ją w środek, gdzie tym razem interweniowali obrońcy.

52
    Etoindi poprawia marne statystyki gości z pierwszej polowy meczu. Ponownie strzelił i ponownie niecelnie. Koledzy z zespołu mają już trochę pretensji do Kameruńczyka za egoistyczne zachowanie.

51
    Zbyt głębokie dośrodkowanie z lewego skrzydła i Yann Sommer mógł zaliczyć spokojny chwyt na przywitanie z piłką po przerwie.

50
    Franck Etoundi to najlepszy zawodnik FC Zurichu w dotychczasowych 50 minutach. Znalazł trochę miejsca w polu karnym i mierzył na bramkę Sommera. Zabrakło precyzji.

49
    Wydaje się, że drużyna ze Szwajcarii została pobudzona w szatni przez szkoleniowca i zamierza przejąć inicjatywę w drugiej połowie.

47
    Równolegle relacjonujemy oczywiście starcie z udziałem pozostałych drużyn w grupie A. Villareal prowadzi 2:0 w Limassol i aktualnie ma w rękach awans, tak samo jak Borussia.

46

Piłkarze wracają powoli z szatni na murawę. Za moment Luca Banti wznowi rywalizację.
    Bohater pierwszej połowy - Patrick Herrmann

Nie ma wątpliwości, która drużyna rozdaje karty na murawie Borussia-Park. Gladbach gra w dobrym tempie, kombinacyjnie i nie pozwala rozwinąć skrzydeł rywalom. Statystycznie? Gospodarze oddali cztery celne i sześć niecelnych uderzeń, a FC Zurich po jednym w obu rubrykach. Najwięcej zamieszania robił Gwinejczyk Ibrahima Traore, ale brakowało mu wykończenia swoich indywidualnych szarż. Sprawę w swoje ręce, a właściwie nogi wziął więc Patrick Herrmann i zdobył na razie jedynego gola! Taka zaliczka przed drugą połową ma znaczenie, ale jest stosunkowo skromna i jeszcze sporo może się wydarzyć.

45+2

45+1
    Piłkarze Luciena Favre wymieniają leniwie podania w ostatnich minutach przed przerwą i wyczekują na zaproszenie do szatni od sędziego Bantiego.

45

45
    Patrick Herrmann zapolował na swojego drugiego gola. Zwiódł duet rywali balansem ciała i strzelił z 18. metra tuż tuż nad poprzeczką.

43
    Nie podlega wątpliwości przewaga Gladbach w tym meczu. Gospodarzom brakuje przede wszystkim drugiego gola, który uspokoiłby w pełni sytuację na boisku.

41
    Branimir Hrgota wyskoczył do podania z głębi pola i poczęstował Da Costę płaskim uderzeniem z ostrego kąta. Golkiper interweniował tym razem bez zarzutu.

39
    Ibrahima Traore ponownie podniósł z krzesełek kibiców na Borussia-Park. Dobra akcja indywidualna i zabrakło trochę przytomności umysłu, by lepiej sfinalizować atak. Skończyło się na strzale w słupek bramki Da Costy!

36
    Franck Etoundi stara się pobudzić drużynę ze Szwajcarii do odrabiania strat, ale gdy tylko zbiega na skrzydło lub wraca po piłkę do drugiej linii, brakuje mu wsparcia ze strony partnerów.

34
    Hrgota długo biegł bezkarnie środkiem pola i w końcu postanowił skorzystać ze statycznej postawy obrońców FC Zurich. Kropnął potężnie z dystansu nieznacznie obok słupka.

32
    Koch bezpardonowo zaatakował Herrmanna i pierwsza żółta kartka w tym meczu.
    Patrick HERRMANN - 1:0

31
    Bramkę zdobył PATRICK HERRMANN. Podanie krzyżowe od... przeciwnika sprzed pola karnego trafiło do 23-letniego Niemca, który urwał się defensorowi, ominął w sytuacji sam na sam Da Costę i spokojnie trafił do pustej już bramki! Borussia na prowadzeniu!

28
    Traore wyskoczył w tempo do podania z głębi pola, wybiegł na czystą pozycję i z półwoleja strzelił płasko obok słupka. Wysoka aktywność i taka sama nieskuteczność – tak można podsumować dotychczasowe poczynania Gwinejczyka w barwach Borussii Monchengladbach.

25
    M. Brunner zmienił Kecojevicia, który z powodu kontuzji nie jest w stanie kontynuować gry.

24
    Ucierpiał we własnym polu karnym Ivan Kecojević i wydaje się, że Czarnogórzec poprosi o zmianę...

23
    Ibrahima Traore wymanewrował przeciwnika w okolicy linii końcowej, wbiegł w pole karne i wystawił piłkę na przedpole Raffaelowi. Brazylijczyk chciał uderzyć bez przyjęcia, źle ułożył stopę i huknął na wiwat.

22
    Franck Etoundi wykonuje bardzo dużą pracę na połowie Borussii. Niemal w pojedynkę stara się utrudniać rozegranie zespołowi niemieckiemu. Partnerzy nie kwapią się do wysokiego pressingu.

20
    Yann Sommer zagrał jak ostatni obrońca, wybiegł odważnie na przedpole i wybił futbolówkę sprzed nosa szarżującego Nico Elvediego.

18
    Asystent sędziego Bantiego zasygnalizował spalonego Traore. Jedna z nielicznych przerw w płynnym fragmencie spotkania.

16
    Beznadziejne podanie Elvediego w ataku pozycyjnym na własnej połowie. Piłkę przejął Hrgota, który mógł wybiec sam na sam z Da Costą. Zabrakło jednak szybkości i dał się w ostatnim momencie dogonić defensorom. Ależ szczęście Elvediego w tej sytuacji!

13
    Bardzo niedokładne podanie Jantschke z głębi pola. Trener Lucien Favre wścieka się za tak niechlujne rozegranie ataku na swojego podopiecznego.

10
    Przyjezdni nieco uspokoili sytuację na boisku i starają się przenieść grę na połowę Gladbach.

8
    Przewaga Borussii na początku rywalizacji jest widoczna gołym okiem. Potwornie zakotłowało się po rzucie rożnym i Kramer został zablokowany dosłownie w ostatnim momencie przed oddaniem strzału.

6
    Ibrahima Traore wyszedł z szatni mocno naładowany energią. Dynamicznie podłączył się do ataku na skrzydle i spóźnił się o ułamek sekundy, by przejąć piłkę, która uciekała za linie boczną.

4
    Pierwszy strzał w czwartkowy wieczór. Traore zbiegł dynamicznie z prawego skrzydła do środka pola i próbował wkręcił piłkę zza pola karnego po drugim słupku. Zabrakło pół metra do szczęścia. Da Costa mógł nie zdążyć z interwencją.

2
    Piłkarz z Zurychu spokojnie przegrali piłkę przez wszystkie formacje z golkiperem Da Costą włącznie. Zabrakło w tym ataku elementu przyspieszenia.

1

Piłkarze gotują się do wyjścia na boisko. Kapitanami są dziś Tony Jantschke i Yassine Chikhaoui. Borussia na czarno z zielonymi akcentami, przyjezdni w białych trykotach.
    Trwa rozgrzewka:

Znamy składy, na stadionie wszystko gotowe, czekamy na piłkarskie widowisko:

Składy wyjściowe:

Borussia Mönchengladbach: Sommer – Jantschke, Brouwers, Alvaro Dominguez, Wendt – Traore, Kramer, Xhaka, Herrmann – Hrgota, Raffael.

Rezerwowi: Blaswich – Johnson, Korb, Stranzl, Kruse, T. Hazard, Hahn.

FC Zürich: Da Costa – P. Koch, Kecojević, Elvedi – Rodriguez, Buff, Kukeli, Schonbachler – Chiumiento – Etoundi, Chikhaoui.

Rezerwowi: Favre – Alesevic, C. Brunner, Kajević, M. Brunner, Chermiti, Sadiku.

Sędziowie: Banti – Di Fiore, Constanzo (Włochy).

"Dopóki piłka w grze..." – to znaczenie ma absolutne zastosowanie w przypadku ostatniej kolejki, w grupie A. O dwa miejsca premiowane awansem powalczą trzy ekipy. Gladbach, Villareal czy Zurich? Przekonajcie się Państwo razem z nami, które ekipy zameldują się w kolejnej rundzie Ligi Europy!

FC Zürich czeka zatem ciężkie zadanie. Szwajcarzy przed własną publicznością zremisowali z Niemcami 1:1, a teraz przyjdzie im powalczyć o zwycięstwo na terenie rywala.

Franck Etoundi – trafił do siatki Gladbach w pierwszym meczu (fot. 20min.ch)

Borussia, by awansować i nie musieć spoglądać na rywali nie może pozwolić sobie na porażkę. Zarówno remis jak i zwycięstwo premiują Niemców do kolejnej fazy. W przypadku porażki, wszystko zależeć będzie od rezultatu meczu Apollon – Villareal.

Jak zatem doskonale widać, wszystkie trzy ekipy – Gladbach, Villareal oraz FC Zurich mają szansę na awans do kolejnej fazy Ligi Europy. Wszystko rozstrzygnie się w ostatniej kolejce, zatem spotkanie Gladbach – Zurich zapowiada się tym bardziej emocjonująco.

Gladbach jest liderem grupy, w dotychczasowych pięciu grach zgromadziło dziewięć punktów. Szwajcarzy z kolei są na trzecim miejscu, z dorobkiem siedmiu "oczek". Obie ekipy rozdziela hiszpański Villareal, który ma na koncie siedem punktów. Outsiderem grupy jest cypryjski Apollon – trzy punkty.

Przed nami niezwykle interesujące starcie w Grupie A, Ligi Europy, w którym zmierzą się Borussia Mönchengladbach oraz FC Zürich. Zapraszamy serdecznie na relację na żywo z Borussia-Park.