Bayern – Mainz 1:2 (koniec) | Schalke 04 – Hamburg 3:2 (koniec) | Bayer – Werder 1:4 (koniec)
Borussia M. – Stuttgart 4:0 (koniec) | Hertha – Eintracht 2:0 (koniec) | Hoffenheim – Augsburg 2:1 (koniec)
Darmstadt – Borussia D. 0:2 (koniec)
SV Darmstadt 98
0:2 (0:1)
Borussia Dortmund
Środa 02.03.2016, 20:00 • Merck-Stadion am Böllenfalltor (Darmstadt) • Niemiecka Bundesliga • Runda 24
    Gracze gości dziękują swoim kibicom za gorący doping!

To było pewne, choć mało spektakularne zwycięstwo Borussi. W drugiej połowie goście mocniej przycisnęli rywali, stwarzali sobie o wiele więcej sytuacji i odrabiają 3 punkty do Bayernu, bo Bawarczycy sensacyjnie przegrali na własnym obiekcie z Mainz! Oznacza to, że podopieczni Tuchela tracą do Bayernu już tylko 5 "oczek"! Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na nasze kolejne relacje. (21:56:04)

90+3

90+2
    Trener Tuchel nie wykorzysta już ostatniej zmiany. Sędzia gwiżdże po raz ostatni!

90
    Arbiter doliczył 2 minuty do regulaminowego czasu gry.

88
    Gracz Darmstadt wszedł nakładką w rywala. Gospodarze grają już bez wiary.

86
    Aut dla Borussi. Ramos urwał się obrońcy i ten uciekł się do nieprzepisowego zatrzymania go.

85
    Zmiana w drużynie SV Darmstadt 98: z boiska schodzi Marcel Heller, na boisku pojawia się Sandro Sirigu.

83
    Zmiana w drużynie Borussia Dortmund: z boiska schodzi İlkay Gündoğan, na boisku pojawia się Moritz Leitner.

82
    Zmiana w drużynie SV Darmstadt 98: z boiska schodzi Peter Niemeyer, na boisku pojawia się Felix Platte.

81
    Żółtą kartkę otrzymuje Neven Subotić (Borussia Dortmund).

79
    Durm miał szansę na drugą bramkę, zapędził się aż pod linię końcową, ale został zablokowany!

78
    Gundogan zagrał piłkę ręką. Rzut wolny dla gospodarzy.
    77. Udana interwencja Romana Weidenfellera
    77. Borussia jest w tym momencie skuteczniejsza, niż Bayern!

75
    Kwadrans do końca spotkania. Borussia oddała rywalom inicjatywę, ale nadal ma mecz pod kontrolą.

74
    Daleki rzut wolny, obrońcy wybijają piłkę i Darmstadt za chwilę wrzuci piłkę z autu.

72
    Gospodarze reklamowali zagranie ręką obrońcy BVB, ale sędzia nie użył gwizdka. Miał rację w tej sytuacji.
    71. Pierre-Emerick Aubameyang zostaje powstrzymany przez bramkarza!

71
    Błąd gospodarzy w wyprowadzaniu piłki, Aubameyang przejął piłkę, przebiegł kilkadziesiąt metrów, ale zbyt późno zdecydował się na strzał i Mathenia nie wpuścił piłki do siatki!

69
    Zmiana w drużynie Borussia Dortmund: z boiska schodzi Felix Passlack, na boisku pojawia się Henrich Mchitarjan.

67
    Wagner pomagał sobie ręką przy przyjmowaniu piłki. Rzut wolny dla Borussi.

66
    Goście spokojnie wymieniają podania na własnej połowie. Darmstadt nie kwapi się specjalnie, żeby podejść do pressingu.

64
    Nieudane długie wybicie bramkarza gospodarzy i BVB przejęło piłkę.

63
    Zmiana w drużynie SV Darmstadt 98: z boiska schodzi Mario Vrančić, na boisku pojawia się Tobias Kempe.
    60. Mario Vrančić nie trafia z bliska!

60
    To była najlepsza okazja dla gospodarzy! Płaska centra, strzał zewnętrzną częścią stopy, ale piłka przeszła tuż nad poprzeczką!

59
    Vrancic został sfaulowany i Darmstadt wykonywało rzut wolny, ale dośrodkowanie było zbyt mocne.

57
    Rzut rożny dla Darmstadt. Po chwili mieliśmy jeszcze jedno dośrodkowanie miejscowych, ale gracz gospodarzy przerzucił futbolówkę nad bramką.

55
    Gundogan uderzał z ostrego kąta i niewiele brakowało, a piłka trafiłaby w spojenie słupka z poprzeczką!
    54. Nieczyste uderzenie Pierre'a-Emerick'a Aubameyanga!

54
    Borussia się rozkręca! Aubameyang pokazał swoją zabójczą szybkość, ale nieczysto trafił w futbolówkę i ta przeszła obok słupka.
    53. Erik Durm (DOR) - 0:2

53
    Gol dla Borussii!
    Doskonałe podanie w uliczkę w wykonaniu Castr, ERIK DURM na raz przyjął piłkę, na dwa uderzył pewnie po dalszym słupku i wyprowadził swój zespół na dwubramkowe prowadzenie!

52
    Powinno być 2:0! Ramos dośrodkowywał spod linii końcowej, Aubameyang wykonał wślizg do piłki, ale na jego nieszczęście dwóch obrońców zrobiło to samo i zablokowało piłce drogę do bramki!

50
    Naciskany Subotic stracił piłkę, ale po chwili naprawił swój błąd i wybił ją w głąb boiska.

48
    Piękna kombinacja Gundogana i Aubameyanga, który zgrał klatką do Castro, Niemiec jednak posłał zbyt mocne podanie w uliczkę.

46

Borussia długo męczyła się z rywalami, ale w końcu udało im się strzelić gola pod koniec pierwszej połowy. Po przerwie będą mieli ułatwione zadanie. Wracamy już za kilkanaście minut, zostańcie z nami!

45+2

45+1
    Aubameyang próbował pójść na przebój, ale dookoła było zbyt wielu obrońców. Aż ciężko w to uwierzyć, ale Borussia za chwilę wykona swój pierwszy rzut rożny w tym spotkaniu- dopiero w doliczonym czasie gry pierwszej połowy!

45
    Pierwsza połowa potrwa o 60 sekund dłużej.
    44. Mathenia broni strzał İlkaya Gündoğana!

44
    Doskonałe podanie z pierwszej piłki w wykonaniu Castro, Gundogan był ustawiony kilka metrów przed bramkarzem, ale uderzył prosto w niego! Potem próbował jeszcze Ginter, ale dwukrotnie został zablokowany.

43
    Hummels znalazł Aubameyanga pod polem karnym, ale napastnik Borussi był odwrócony plecami do bramki i obrońcy nie pozwolili mu przyjąć pozycji do strzału.

42
    Castro chciał zmylić rywala wykonując ruletę, ale piłka mu odskoczyła i potoczyła się w kierunku rywala. Mało efektywny zwód.

41
    Bardzo ładne dośrodkowanie na 16 metr, ale piłka odskoczyła Wagnerowi po przyjęciu klatką i obrońca wybił futbolówkę.

39
    Borussia w najlepszy możliwy sposób odpowiedziała na groźną akcję rywali! Ci ambitnie próbowali przejść teraz do ataku, ale zabrakło umiejętności; piłka opuściła boisko po zbyt mocnym podaniu górą.
    38. Adrián Ramos (DOR) - 0:1

38
    ADRIÁN RAMOS zdobywa swojego piątego gola w sezonie! Castro dośrodkował na głowę Aubameyanga, ten uderzył głową z kilku metrów, ale Mathenia wybronił, nie miał już jednak szans przy dobitce RAMOSA z bliska!

37
    To było bardzo poważne ostrzeżenie dla Borussi! Podopieczni trenera Tuchela muszą wyjść z letargu.
    36. Sandro Wagner był bliski szczęścia!

36
    Aut dla gospodarzy, którzy grają coraz pewniej z każdą minutą. Szybki wyrzut, piękna centra z pierwszej piłki, zawodnik gospodarzy zgasił piłkę na klatce i strzelił w kierunku dalszego słupka- piłka minęła bramkę o włos!

34
    33%-67%- tak przedstawia się posiadanie piłki, jednak Borussia nie ma nic z przewagi w tej dziedzinie.

32
    Castro faulem przerwał groźnie zapowiadającą się kontrę, ale szybko przeprosił rywala i tym razem sędzia był dla niego łaskawy.

30
    Pół godziny gry za nami, a gra obu zespołów nadal nie porywa. Oczywiście z uwagi na większy potencjał rozczarowuje głównie Borussia, w której właściwie tylko Gundogan gra na miarę swoich możliwości.

29
    Ładne, techniczne dośrodkowanie Gundogana i Ramosowi zabrakło na prawdę niewiele, aby przyjąć piłkę, a wtedy miałby przed sobą tylko bramkarza!

27
    Aubameyang skutecznie zastawiał piłkę i wymusił faul. Borussia szybko wznawia z rzutu wolnego.
    26. Adrián Ramos został zablokowany!

26
    Ramos dostał świetne, wykonane zewnętrzną częścią stopy podanie z pierwszej piłki od Gundogana, ale jego uderzenie zostało zablokowane! Tylko korner dla przyjezdnych.

24
    Gospodarze wreszcie odważniej ruszyli do pressingu i od razu dało to rezultat- przerwali akcję Borussi już 30 metrów przed bramką Weidenfellera.

23
    Dobra wrzutka z głębi pola i Wagner napsuł sporo krwi niepewnie interweniującym obrońcom, ale nie udało mu się oddać strzału!

21
    Prosty błąd Hummelsa, który posłał niecelne krótkie podanie do partnera z obrony. Na jego szczęście gospodarze nie grają wysokim pressingiem!

20
    Widząc niemoc kolegów Gundogan zdecydował się na uderzenie z dystansu, ale posłał piłkę w dość znacznej odległości od poprzeczki.

19
    Goście cały czas w ataku pozycyjnym, ale niewiele z tego wynika. W ekipie Tuchela brakuje ruchu bez piłki.
    17. Wielu sympatyków Borussi wspiera swój zespół na dzisiejszym wyjeździe.

15
    W pierwszym kwadransie żadna z ekip nie stworzyła sobie dogodnej sytuacji do strzelenia gola. Gospodarze grają prostą piłkę, ale ich górne podania dość często są celne.

14
    Aut dla miejscowych. Po chwili wybicie obrońcy BVB i Darmstadt wznowi grę od linii bocznej kilkanaście metrów bliżej bramki rywali.

13
    Odważna decyzja Weidenfellera, który wyszedł aż przed pole karne, a w okół roiło się od rywali! Niemiecki bramkarz zdążył wybić piłkę w głąb boiska.

12
    Aubameyang przejął piłkę po tym, jak obrońca nieumiejętnie próbował wybić ją głową. Gabończyk błyskawicznie zdecydował się na uderzenie, ale pozycja była zbyt trudna, a odległość zbyt duża.

11
    Faulowany gracz Borussi szybko się podniósł i goście szybko przeszli do ataku pozycyjnego.

9
    Gondorf ładnie opanował piłkę przy linii bocznej i wywalczył rzut rożny.
    7. Miało być dośrodkowanie, wyszedł strzał!

7
    Aubameyang podał w szesnastkę do Ramosa, ten był jednak odwrócony bokiem do bramki i nie zdecydował się na strzał. Oddał piłkę na skrzydło i BVB cofnęło się na własną połowę, aby ponownie zorganizować tę akcję.

5
    Heller podciął rywala i Gundogan będzie miał szansę, aby dokładnie dośrodkować ze stojącej piłki. Centra była tak ostra, że wyszedł z tego strzał, jednak Mathenia dobrze odbił futbolówkę do boku!

4
    Ramos przesadził z agresją podczas walki o górną piłkę i Darmstadt wznowi grę z rzutu wolnego.

3
    Passlack próbował miękko podciąć do wbiegających w pole karne napastników, ale posłał piłkę zbyt głęboko i Mathenia ją przechwycił.

2
    Hummels podszedł wysoko na połowę rywali i posłał długie podanie w kierunku wychodzącego na wolne pole Durma. Nikt nie pilnował bocznego obrońcy Borussi, ale to dogranie było zbyt mocne.

1

Składy wyjściowe. Łukasza Piszczka nie ma dziś nawet na ławce rezerwowych. Na ławce gospodarzy Łukasz Załuska.

SV Darmstadt 98: Mathenia – Jungwirth, Sulu, Rajkovic, Caldirola – Niemeyer, Gondorf – Heller, Vrancic, Rausch – Wagner

Borussia Dortmund: Weidenfeller – Ginter, Subotic, Hummels, Durm – Gundogan, Weigl, Castro – Passlack, Aubameyang, Ramos

Sędziowie: M. Gräfe – M. Pickel, M. Sinn.
    Ostatni raz Borussia gościła na stadionie Darmstadt w 1982 roku.

W poprzednim spotkaniu ligowym tych drużyn, w obecności 81 359 widzów na Signal Iduna Park padł sensacyjny remis 2:2 po bramce wyrównującej dla Darmstadt w 90 minucie! Miejmy nadzieję, że i tym razem emocji nie zabraknie. Serdecznie zapraszamy na to spotkanie. Jego początek przewidziany jest na godzinę 20:00 w środę.

Beniaminkowie zwykle najlepiej radzą sobie przed własną publicznością, wspierani na swoich kameralnych obiektach (stadion Darmstadt przypomina nieco stadion Rozwoju Katowice, chociaż pojemność ma akurat nie najmniejszą- 17000 widzów) przez miejscowych kibiców. Ekipa z Darmstadt ani trochę nie wpisuje się w ten schemat, bowiem zdecydowaną większość swoich punktów zdobyła na wyjazdach. Dokładnie jest to 18 "oczek", co daje trzecią najlepszą skuteczność (po Bayernie i Borussi) w lidze w meczach na obcym terenie!

Borussia Dortmund spisuje się w tym sezonie znakomicie. Może dziwnie to brzmi, ale goście tracą "tylko" 8 punktów do Bayernu- na tym etapie rozgrywek to nieduża przewaga dominatorów z Bawarii. Podopieczni trenera Tuchela zremisowali 3 mecze w tym sezonie, tylko 3 razy przegrali i zwyciężali aż 17-krotnie! W każdej innej lidze byłby to bilans, który zapewniałby im fotel lidera.

Gospodarze to tegoroczny beniaminek, który już przed startem rozgrywek był skazywany na pożarcie i bycie czerwoną latarnią ligi. To samo mówiono o drugim zespole, który awansował z drugiej bundesligi- FC Ingolstadt, który jest obecnie 9 w tabeli i traci tylko 5 punktów do miejsca gwarantującego grę w europejskich pucharach! Drużynie z Darmstadt nie idzie aż tak dobrze, ale są 14 miejscu z przewagą 4 punktów nad miejscem barażowym i 7 "oczek" nad strefą spadkową.

To już 24 kolejka Bundesligi! A w niej SV Darmstadt 98 podejmie Borussie Dortmund. Spotkanie zostanie rozegrane na Merck-Stadion am Böllenfalltor.

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:00.

Mariusz Dygant

Gole: 38. Ramos, 53. Durm

Kartki:   81. Subotić (DOR)

Posiadanie piłki: 35 % : 65 %.
    Strzały celne: 1:7. Strzały niecelne: 4:4. Rzuty rożne: 2:4. Spalone: 3:0. Foule: 11:15.
    SV Darmstadt 98: Mathenia – Jungwirth, Sulu, Rajković, Caldirola – Niemeyer (82. Platte), Gondorf – Heller (85. Sirigu), M. Vrančić (63. Kempe), Rausch – Wagner.
    Zmiany: Załuska – J. Díaz, Holland, Kempe, Platte, Sirigu, Stroh-Engel.

Borussia Dortmund: Weidenfeller – Ginter, Subotić, Hummels, Durm – Gündoğan (83. Leitner), Weigl – Passlack (69. Mchitarjan), G. Castro, Ramos – Aubameyang.
    Zmiany: Bonmann – Bender, Kagawa, Mchitarjan, Şahin, Schmelzer, Leitner.

Sędziowie: M. Gräfe – M. Pickel, M. Sinn