Leicester – Newcastle 3:0 (koniec) | Aston Villa – Everton 3:2 (koniec) | Liverpool – Queens Park 2:1 (koniec)
Sunderland – Southampton 2:1 (koniec) | Swansea – Stoke 2:0 (koniec) | West Ham – Burnley 1:0 (koniec)
Man Utd – West Bromwich 0:1 (koniec)
Aston Villa
3:2 (2:0)
Everton F.C.
Sobota 02.05.2015, 16:00 • Villa Park, Birmingham • Angielska Premier League

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:00.

Rozgrywki Premiership znajdują się już na ostatniej prostej. 35. kolejka angielskiego football'u przed nami, a to oznacza, że do zakończenia rozgrywek pozostały zaledwie 4 spotkania. Przed nami pojedynek Aston Villa vs. Everton.

Aston Villa F.C.

Gospodarze, aby utrzymać się w Premiership muszą bezapelacyjnie celować w komplet punktów. Zespół z Birmingham od strefy spadkowej dzielą zaledwie 2 punkty. Terminarz uwzględnia jeszcze m.in mecz z Burnley FC – najsłabszym klubem tegorocznych rozgrywek – lecz nie można liczyć na potknięcia rywali. Najbliższy mecz będzie zatem z kategorii "być, albo nie być".

Everton F.C

Sytuacja Evertonu jest zdecydowanie lepsza. Goście plasują się dokładnie w środku tabeli (pozycja 10.), bez szans na awans do europejskich pucharów, ale również bez możliwości spadku. Przyjezdni słabo rozpoczęli 2015 rok, jednak od 15 marca nie przegrali ani jednego meczu! Oprócz remisu ze Swansea City AFC, zespół z Goodison Park w poprzedniej kolejce pokonał 3:0 Manchester United. Sobotni rywale Aston Villi są zatem piekielnie trudnym przeciwnikiem.
    Zestawienie 35. kolejki Premiership daje nadzieję dla Aston Villi. Rywali w walce o utrzymanie również czekają ciężkie spotkania.

Gospodarze nie posiadają zbyt korzystnego bilansu, jeśli wziąć pod uwagę spotkania na własnym obiekcie. Everton z kolei nie prezentuje się najlepiej na wyjazdach. Poprzedni pojedynek piłkarzy z Villa Park zakończył się podziałem punktów. Remis w stosunku 3:3 z Queens Park Ranger F.C. nie napawa optymizmem.
    Gospodarze muszą, goście mogą. Co przyniesie rywalizacja na boisku? Przekonamy się już niebawem.

Aston Villa nie stoi na straconej pozycji. Mecz z Everton F.C. może okazać się ciekawym i wyrównanym widowiskiem. Na to spotkanie zapraszamy państwa tuż przed godziną 16:00 na lajfy.com!

Składy wyjściowe:

Given – Bacuna, Vlaar, Okore, Richardson – Cleverley, A. Westwood, Grealish, Delph – N´Zogbia – Benteke.

Howard – Coleman, Jagielka, Stones, Baines – Lennon, McCarthy, Barry, Mirallas – Naismith, Lukaku.

Sędzia główny: Clattenburg
    Asystenci: Beck, Cann
    Sędzia techniczny: Mason
    Początek meczu za niecałe 15 minut. Piłkarze mają już za sobą rozgrzewkę.

Gospodarze w tym sezonie stracili aż o 22 więcej bramek niż strzelili. Statystyki Evertonu są zdecydowanie lepsze. Ekipa Roberto Martíneza może pochwalić się skromnym, lecz dodatnim bilansem (+1 bramka).

Pierwszy gwizdek już za niespełna 120 sekund. Piłkarze tymczasem meldują się już na murawie.

1

1
    Gospodarze rozpoczęli niezwykle ważne dla nich spotkanie. Aston Villa od razu rusza do ataku. Piłka wychodzi za linię końcową. Ostatnim, który dotknął futbolówki był Benteke. Wznowi Everton.

2
    Początek bardzo spokojny w wykonaniu obu drużyn. Na pierwszą akcję musimy jeszcze trochę poczekać.

4
    Mirallas postanowił urządzić sobie rajd na lewym skrzydle boiska. Przerzucenie na drugą flankę i mamy aut dla gości.

6
    Gospodarze przejmują piłkę w środku pola. Momentalnie przy graczu Aston Villi pojawia się czterech piłkarzy Evertonu. Akcja nie miała szans na powodzenie.

8
    Benteke wypracował świetną sytuację dla swojej drużyny. Zakończyło się jedynie na rzucie rożny. Corner również nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.

9
    Momentalnie kontratakuje Everton. Lukaku w asyście trzech obrońców miejscowego klubu dobiega do pola karnego gospodarzy. Defensorzy Aston Villi sprawili, że Given nie miał zbyt dużo pracy.

10
    Gol dla Aston Villi!
    Gospodarze wychodzą na prowadzenie już po 10 minutach gry! Genialne dośrodkowanie w pole karne Evertonu. CHRISTIAN BENTEKE LIOLO wygrywa pojedynek główkowy z dwoma obrońcami przyjezdnych. Tim Howard nawet nie drgnął!
    Christian BENTEKE - 1:0

12
    Trener Sherwood chyba nie mógł wymarzyć sobie lepszego początku. Przed zespołem z Birmingham jeszcze daleka droga, lecz jest to pierwszy krok w stronę utrzymanie. Przed nami jeszcze prawie 75 minut emocji!

14
    Aston Villa powoli zbiera się do ataku. Kilka podań i mamy mocne przyspieszenie akcji. Faulowany Delph. Będzie szansa ze stałego fragmentu gry.

15
    Ależ bombę w stronę siatki Evertonu posyłają gospodarze! Howard zmuszony do sporego wysiłku. Amerykański goalkeeper tym razem udanie interweniuje.

17
    Na murawie ponownie leży Delph. Przewinienie popełnił Baines.

18
    Bardzo dobre statystyki odnotowuje Aston Villa. Aż 65% czasu spędzili przy piłce gospodarze. Jak na razie mecz przebiega pod dyktando zespołu z Villa Park.

20
    Pierwszy corner dla Evertonu. Goście nie zdołali wprowadzić piłki w pole karne. Futbolówka powraca na połowę przyjezdnych.

21
    Bardzo rozsądnie grają podopieczni Tima Sherwooda. Spokojne prowadzenie piłki i brak niepotrzebnego ryzyka. Widać opanowanie w grze Aston Villi.

22
    Ponownie zmuszony do interwencji Tim Howard. Centra i piąstkuje amerykański bramkarz.

23
    Natychmiastowo na własną połowę powracają gospodarze. Mogło być groźnie, jednak sędzia sygnalizuje, że Lennon znajdował się na pozycji spalonej. To już drugi off-side Evertonu.

25
    Trochę więcej spokoju w grze. Goście zaryzykowali wyjściem z wysokim pressingiem. Taka taktyka nie zdała egzaminu.

26
    Given odważnie wychodzi z bramki i kieruje się w stronę prawego skrzydła. Wybicie piłki poza boiska i wznowią przyjezdni.

27
    Trochę gry w środku pola, którą kontrolują gospodarze.

29
    Grealish zdecydował się na uderzenie zza pola karnego. Piłka trafia w głowę obrońcy, a następnie wychodzi za linię końcową.

31
    Bacuna "czarował" defensywę Evertonu na prawym skrzydle. Aut dla gospodarzy, blisko pola karnego gości.

33
    Ostra walka o futbolówkę w okolicy linii środkowej. Obrońca Aston Villi wybija piłkę w kierunku bramki Howarda. Kolejna szybka interwencja, tym razem gości. Z autu gospodarze.

34
    Goście mają już wyraźnie dość dominacji Aston Villi i wychodzą z własną inicjatywą. Nieco pracy miała obrona z Birmingham.

36
    Irlandzki bramkarz wyraźnie upodobał sobie dziś dalekie wyjścia z bramki. Given łapie piłkę dosłownie na linii pola karnego. Ryzykowane, lecz opłacalna decyzja.

37
    Dla Delpha ten mecz nie należy do najłatwiejszych. Anglik co chwila jest brutalnie traktowany przez rywali. Pomocnik Aston Villi leży na murawie i jest zmuszony do jej opuszczenia w asyście medyków.

39
    Z linii bocznej wznawia Everton. Opatrywanie Delpha zajęło trochę czasu, co z pewnością wynotował sędzia i prawdopodobnie doliczy stracone minuty na końcu pierwszej połowy.

41
    Zespół z Villa Park szuka możliwości do kolejnego ataku. Goście wyraźnie wzięli się do pracy i nie pozwalają już gospodarzom na dominację.

42
    Wysoki pressing Aston Villi, co zmusza przyjezdnych do popełnienia błędu. Niestety, gospodarze nie wykorzystują należycie nadarzających się okazji.

44
    Do końca pierwszej połowy zostały ostatnie minuty. Podopieczni trenera Sherwooda wciąż goszczą na połowie Evertonu. Końcówka należy, podobnie jak większość spotkania, do gospodarzy.

45
    Aston Villa strzela gola do szatni! Piłki po rzucie rożnym nie sięgnął głową Vlaar. Futbolówka leci dalej i finalnie znajduje się na bucie CHRISTIANA BENTEKE LILOLI, który po raz drugi pakuje ją do siatki! Ponownie bezradny w tej sytuacji Tim Howard, który próbował jeszcze sygnalizować pozycję spaloną gracza Aston Villi.
    Christian BENTEKE - 2:0

45+1
    Arbiter zdecydował, że pierwsza część spotkania potrwa o 2 minuty dłużej. Gospodarze zaskakują wyjątkowo dobrą postawą. Co więcej, gol w końcówce na pewno nie podziałał motywująco na przyjezdnych.

45+2
    W pierwszej połowie już chyba nic więcej się nie wydarzy. Za moment usłyszymy gwizdek arbitra.

45+2
    Christian Benteke będzie się śnił Howard'owi po nocach. Belg prezentuje dziś fantastyczną grę, podobnie jak cały zespół.

Do przerwy Aston Villa prowadzi z Everton F.C. w stosunku 2:0. Po przerwie powrócimy na Villa Park w Birmingham. Zostańcie państwo z nami!
    Wyniki pozostałych meczów. Jak radzą sobie rywale gospodarzy w walce o utrzymanie?

Sunderland i Burnley radzą sobie przeciętnie, co przy prowadzeniu gospodarzy z Evertonem daje spore nadzieje na uratowanie Premiership. Leicester City FC pokonało Newcastle aż 3-0, a to już nie jest zbyt optymistyczna wiadomość dla trenera Sherwooda. Jeśli jednak Aston Villa zgarnie komplet punktów w tym meczu, wyprzedzi Leicester, a także ma szansę na awans kosztem Hull City.

46

46
    Początek drugiej połowy dobrze rozpoczął się dla gospodarzy. Rzut wolny. Błyskawiczne wybicie głową defensorów Evertonu.

47
    Mocna odpowiedź gości! Mocny strzał w kierunku prawego słupka zza pola karnego. Given ofiarnie wyciąga się po piłkę i ratuje Aston Ville przed stratą bramki.

48
    Pierwsze minuty drugiej połowy wskazują, że przyjezdni wyciągnęli wnioski ze swoich błędów. Zdecydowanie odważniej atakują goście.

50
    Swojej szansy szukała Aston Villa. Bardzo słabo i bardzo niecelnie.

52
    Kontratakują goście. Długie podanie do przodu, lecz za linią środkową czekał już na piłkę obrońca gospodarzy. Everton musi szukać kolejnych szans.

53
    Faulują piłkarze w białych koszulkach. Delph dośrodkowuje, spore zamieszanie i piłka opuszcza pole karne Evertonu.

54
    Ciężko policzyć, ile razy był już dzisiaj faulowany Delph. McCarthy nie ujrzał żółtej kartki, sędzia dał mu rywaźnie ostatnie ostrzeżenie.

57
    Gra wyraźnie się zaostrza. Jagielka poszkodowany w pojedynku z Benteke. Arbiter nie pokazał jeszcze ani jednej kartki, choć było do tego kilka sposobności.

58
    Czeka nas rzut karny dla Evertonu! Trzech obrońców gospodarzy kontra Naismith. Szkot był faulowany w tej sytuacji, to nie podlega wątpliwości.

59
    Gol dla Evertonu!
    Pewnie wykorzystany rzut karny. ROMELU MENAMA LUKAKU pewnie uderza w prawy, dolny róg bramki. Given wyczuł intencje strzelca, lecz nie zdołał dosięgnąć futbolówki.
    Romelu LUKAKU - 2:1

61
    Everton odrabia stratę jednego gola, a to oznacza, że gospodarzy czeka kolejne ciężkie 30 minut gry. Przewaga zaczyna topnieć, a goście nabierają wiatru w żagle.

63
    Znów przyjezdni. Lennon zagrywa do wysuniętego Lukaku, ten z kolei dośrodkowuje. Irlandzki bramkarz pewnie chwyta piłkę w swoje rękawice.

64
    Fantastyczny mecz w wykonaniu gospodarzy! TOM CLEVERLEY otrzymuje genialne podanie, bowiem defensor gości pośliznął się na murawie. Sprint w kierunku bramki i pewny strzał z prawej nogi. Tim Howard kapituluje po raz trzeci, a Aston Villa znów z bezpieczną przewagą.
    Tom CLEVERLEY - 3:1

66
    Gospodarze zupełnie nie przypominają ekipy z dołu tabeli. Wydawałoby się, że przyjezdni są w stanie wyrównać ten mecz, gdy nagle do głosu doszła Aston Villa. Fenomenalnie grają dziś piłkarze z Birmingham.

68
    Bezlitośnie naciska na Everton drużyna Tima Sherwooda. Niepilnowany Delph oddaje fatalny strzał. Kibice są zachwyceni wynikiem meczu, więc i taka próba nagrodzona zostaje gromkimi brawami.

70
    Prawdziwą petardę, tuż zza pola karnego posyła z woleja Barry. Goalkeeper gospodarzy bez problemu łapie to uderzenie i nie spieszy się ze wznowieniem gry.

72
    Goście zaczynają odczuwać zmęczenie. Co raz mniej dokładności w ich grze. Atmosfera na trybunach fenomenalna, miejscowi kibice jak w euforii.

73
    Pierwsza żółta kartka w tym spotkaniu. Coleman ostro traktuje napastnika Aston Villi.

74
    Podwójna zmiana w zespole Evertonu. Murawę opuszczają Mirallas i Naismith. Za nich kolejno wchodzą Osman i Barkley.

75
    Roszada również w zespole gospodarzy. Westwooda zastąpi Sánchez.

76
    Barkely dopiero co zameldował się na boisku, a już oddaje pierwszy strzał. Given mógł poczuć się zagrożony. Strzał odbił się od obrońcy Aston Villi.

77
    Benteke popełnia bardzo nieprzyjemny faul w ataku. Aż dziwne, że sędzia nie sięgnął do kieszeni. Belg ma dziś sporo szczęścia.

78
    Sporo namieszał przed polem karnym gospodarzy Osman. Zawodnik Evertonu zwodził obronę z Birmingham, a następnie oddał strzał w światło bramki. Given skutecznie broni.

80
    W zespole Tima Sherwooda szykuje się kolejna zmiana. Tymczasem piłkarze walczą o futbolówkę tuż przy linii bocznej na prawym skrzydle. Nikt nie ma zamiaru odpuszczać, dlatego też co chwilę piłka opuszcza murawę.

81
    Zapowiadana zmiana dochodzi do skutku. Plac gry opuszcza Bacuna, za niego pojawia się Hutton.

83
    Znów wysoki pressing prezentuje Aston Villa. Pomimo, że to już końcówka meczu, gospodarze maja spory zapas sił. Co raz więcej błędów pojawia się w obronie Evertonu.

84
    Sędzia liniowy nie uniósł chorągiewki, czyli gramy dalej. Nie trafia w piłkę napastnik w bordowej koszulce. Momentalnie kontratakują goście, również nieskutecznie.

85
    Vaar zachował się bardzo nieodpowiedzialnie, faulując tuż przy polu karnym. Niewiel brakowało, a Everton wykonywałby drugą jedenastkę! Żółta kartka dla defensora z zespołu Tima Sherwooda.

86
    Przyjezdni nie wykorzystują swojej szansy. Doskonale blokuje dostęp do bramki Aston Villa.

87
    Lennon w walce z Grealish'em. Drugi z wymienionych piłkarzy upada na murawę, sędzia sygnalizuje faul i wznowią gospodarze.

88
    Grealish ponownie faulowany. Sprawcą w tym przypadku był Barry. Niewiele pozostało do końca spotkania, gospodarze wciąż nie opuszczają połowy rywala.

89
    Lennon próbował długiego zagrania do Barkley'a. Zdecydowanie za mocno. Przejmuje Given i powoli wprowadza piłkę z powrotem do gry.

90
    Prawdopodobnie ostatnie chwile w tym meczu. Zwycięstwo Aston Villi wydaje się przesądzone. Czeka nas jeszcze jedna zmiana.

90
    Cole zastąpi na murawie N'Zogbia'e.

90+1
    Zwleka ze wznowieniem irlandzki goalkeeper. Sędzia techniczny pokazał, że spotkanie potrwa 4 minuty dłużej.

90+2
    Coleman faulowany i rości duże pretensje do swojego oprawcy. Rzut wolny, gubią się gospodarze w obronie. Będzie rzut rożny.

90+3
    Cóż za oryginalne trafienie! Given ma ogromne problemy z wybiciem futbolówki z linii bramkowej. PHIL JAGIELKA dobija główką i mamy trafienie dla gości!
    Phil JAGIELKA - 3:2

90+3
    Irlandzki bramkarz zbyt mocno protestował. Sędzia zdecydował się na ukaranie go żółtą kartką.

90+4
    Bardzo nerwowa końcówka w Birmingham. Nikt nie spodziewał się tak zaskakującego gola w samej końcówce. Publiczność wciąż protestuje, a gospodarze robią co mogą, aby obronić się przed przyjezdnymi.

90+4
    Emocje w końcowych sekundach sięgały zenity. Lepsi okazali się gospodarze, którzy zdobywają niezwykle cenne 3 punkty.

Aston Villa zagrała dziś świetne spotkanie. Everton przebudził się dopiero pod koniec meczu, kiedy wynik spotkania był w zasadzie przesądzony. Zespół z Villa Park zbliża się do upragnionego utrzymania w Premiership. Przed nimi jeszcze 3 trudne pojedynki.

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Zapraszamy na pozostałe. Do zobaczenia na lajfy.com! (17:58:53)

Bartosz Bednarek

Gole: 10. Benteke, 45. Benteke, 64. Cleverley – 59. Lukaku (kar.), 90+3. Jagielka

Kartki:   85. Vlaar (ASV), 90+3. Given (ASV) – 73. Coleman (EVE)

Aston Villa: Given – Bacuna (81. Hutton), Vlaar, Okore, Richardson – Cleverley, A. Westwood (75. Sánchez), Grealish, Delph – N'Zogbia (90. Cole) – Benteke.
    Zmiany: Guzan – Sinclair, Weimann, Cole, Senderos, Hutton, Sánchez.

Everton F.C.: Howard – Coleman, Jagielka, Stones, Baines – Lennon, McCarthy, Barry, Mirallas (74. Osman) – Naismith (74. Barkley), Lukaku.
    Zmiany: Robles – McGeady, Koné, Bešić, Barkley, Osman, Alcaraz.

Sędziowie: Clattenburg – Beck, Cann – Mason