PSG – Lens 4:1 (koniec) | Bastia – Nice 2:1 (koniec) | Caen – Bordeaux 1:2 (koniec)
Évian TG – Monaco 1:3 (koniec) | Reims – Nantes 3:1 (koniec) | Rennes – Metz 2:0 (koniec)
SM Caen
1:2 (0:0)
Girondins Bordeaux
Sobota 07.03.2015, 20:00 • Stade Michel d'Ornano, Caen • Francuska Ligue 1 Uber Eats

Witamy w transmisji online. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:00.

Stade Michel d'Ornano – 20-tysięcznik jest nowoczesnym obiektem wybudowanym w latach 90'.

Fot: stades-spectateurs.com.

Historia.

Drużyny toczą ze sobą zacięte boje od lat. Ostatnio, jesienią 2014 roku padł remis 1:1. Wcześniej triumfował SM Caen i był to rewanż za porażkę na stadionie Bordeaux. Historia nie wskazuje faworyta, pokazuje natomiast jak wyrównane są boje tych drużyn. Ostatnie wysokie zwycięstwo to roku 2007. Caen wygrali aż 5:0 na tym samym stadionie, na jakim w sobotę dojdzie do następnego meczu.

Sytuacja w tabeli.

Wyżej w francuskiej ekstraklasie plasują się Żyrondyści z dorobkiem 42 punktów. Wciąż mają niewielką stratę do miejsc gwarantujących start w europejskich pucharach i przewagę ośmiu oczek nad SM Caen. Gospodarze sobotniego meczu są na 12. miejscu z wciąż stosunkowo niewielką, pięciopunktową przewagą nad strefą spadkową. U siebie zdobyli dotychczas 17 punktów, podczas gdy Bordeaux na wyjazdach 25. To daje do myślenia.
    Przygotowania do sobotniego meczu.

Girondins Bordeaux.

Żyrondyści w 2015 roku a to dwa mecze z rzędu przegrają, a to dwa zremisują, a to dwa wygrają. Obecnie mogą poszczycić się słodko-gorzką serią sześciu ligowych pojedynków bez porażki. Problem w tym, że cztery zostały zremisowane, przez co Bordeaux traci kontakt ze ścisłą czołówką Ligue 1. Właśnie podziałem punktów zakończył się ostatni pojedynek z Stade de Reims. Wynik 1:1 uratowali bramkarze, którzy zarówno w pierwszej, jak i w drugiej połowie prezentowali wyborne interwencje.
    W poprzednim meczu Caen odniosło znakomite zwycięstwo.

SM Caen.

Obie drużyny są nieźle dysponowane, co potęguje emocje przed pierwszym gwizdkiem. SM Caen ma za sobą siedem kolejek, w których sześciokrotnie wygrał i raz zremisował. Poprawił w ten sposób swoje położenie w tabeli Ligue 1. Poprzednie starcie drużyna wygrała na Stade Velodrome z Olympiquiem. To była szalona partia, w której odrobiła z nawiązką stratę dwóch goli i doprowadziła do wyniku 3:2. Pokazała niesamowity charakter i wolę walki.

Zapraszamy na relacje na żywo z interesująco zapowiadającego się spotkania Ligue 1. Pierwszy gwizdek zaplanowano na godzinę 20:00.
    Caen zagra w sobotę w niebiesko-czerwonych trykotach.

Składy wyjściowe:

SM Caen: Vercoutre – Appiah, Da Silva, Saad, Imorou – Seube, Kante, Feret – Benezet, Nangis, Privat.

Rezerwowi: Perquis – Calve, Adeoti, Raineau, Yahia, Beaulieu, Lemar.

Girondins Bordeaux: Carrasso – Mariano, Ilori, Sane, Pallois, Poundje – Chantome, Plasil, Khari, Maurice-Belay – Rolan.

Rezerwowi: Prior – Traore, Sertic, Toure, Biyogho Poko, Faubert, Thelin.

Sędzia: Olivier Thual..
    Trwa już oczywiście rozgrzewka na murawie Stade Michel d'Ornano.

W Normandii temperatura jeszcze ponad 10 stopni Celsjusza, choć wraz z upływem czasu będzie spadać. Niska wilgotność powietrza. Nie powinien przeszkadzać także wiatr.
    Jeszcze kilka obrazków przedmeczowych i za kilka minut startujemy.

Piłkarze są już na boisku. Sędziowie witają się z trenerami. Ten zwyczaj upowszechnił się już w wielu ligach europejskich.

1

2
    Początek spokojny w wykonaniu obu drużyn. Trwają szachy w okolicach linii środkowej boiska.

3
    Bordeaux wybiegło na boisko w białych, jednolitych strojach. O tradycyjnych trykotach Caen już informowaliśmy.

4
    Długie rozegranie od nogi do nogi przyjezdnych, które zostało zakończone wrzutką z głębi pola wprost na głowę stojącego na linii lotu piłki defensora.

5
    Nangis zagrał za ostro w środku pola i sędzia Olivier Thual postanowił szybko powiedzieć kilka stanowczych słów gospodarzom.

7
    W początkowych minutach około 70 procent czasu spędzają przy futbolówce piłkarze Bordeaux. Caen jednak umiejętnie przesuwa się formacjami i blokuje te ataki.

9
    Poundje podłączył się do ataku na skrzydle, jednak nie opanował piłki zanim ta opuściła boisko. Choć walczył ofiarnie.

10
    A po chwili ten sam obrońca Bordeaux zdążył wrócić pod własne pole karne i wślizgiem zablokował kontratak Caen.

12
    Dośrodkowanie Sane z rzutu wolnego zostało wyekspediowane przez Da Silvę jak najdalej od szesnastki Caen.
    Tak to wyglądało tuż przed spotkaniem.

15
    Obraz meczu nie ulega diametralnej zmianie. Optyczna przewaga Bordeaux, bez piłkarskich fajerwerków z obu stron.

16
    Na potwierdzenie tego, o czym już informowaliśmy – oficjalna statystyka: Żyrondyści są przy piłce przez 68 procent czasu.

17
    Doświadczony pomocnik z Czech – Plasil wbiegł odważnie w pole karne Caen i wyskoczył do wrzutki z głębi pola. Piłka po strzale głową przeleciała w bezpiecznej odległości od bramki Vercoutre'a!

18
    Plasil już na własnej połowie i ze znakomitą interwencją w destrukcji na koncie. Piłka wróciła w posiadania Bordeaux. Początek meczu potwierdził, która drużyna jest wyżej w tabeli Ligue 1.

20
    Ósma młodość Plasila w sobotnim meczu. Czech wycofał spod linii końcowej do dobrze ustawionego Rolana, który strzelił bez przyjęcia. W ostatnim momencie piłka została zablokowana i straciła prędkość zanim wpadła w rękawice Vercoutre'a.

21
    I błyskawiczna kontra Caen! Privat ściągnął na siebie uwagę obrońców i wystawił piłkę samotnemu Benezetowi. Ten drugi huknął z 16. metra w nogę czujnego defensora.

23
    Jeszcze jedna szansa Nicolasa Benezeta! Gracz ofensywny Caen dopadł na drugim słupku do dośrodkowania z głębi pola, jednakże uderzył nieczysto obok słupka. Pozostało tylko uderzyć ręką w boisko na dowód wściekłości.

25
    Tempo sobotniego meczu nikogo nie rzuca na kolana. Choć widać już pewne pozytywne sygnały świadczące, że rozkręca się.

26
    Sane zachował się bardzo przytomnie i wybił z okolic bramki Carrasso dośrodkowanie Fereta ze stałego fragmentu gry.
    Panowie wyglądali na żywo zainteresowanych.

27
    Mocno bita przez Nangisa piłka nie znalazła adresata w szesnastce Girondins Bordeaux. Gospodarze muszą wracać po nie pierwszym, szybkim wypadzie z kontratakiem.

29
    Od blisko dziesięciu minut Vercoutre ma wolne między słupkami bramki Caen. Żyrondyści zgubili gdzieś animusz z początku spotkania. Czy szybko go odnajdą i zaatakują jeszcze przed przerwą?

30
    Teraz Vercoutre postanowił się rozruszać i wykonał rzut wolny. Nie było po nim zagrożenia.

31
    Lenny Nangis w drodze do szatni. Bezpośrednia czerwona kartka za brutalne wejście nakładką w nogi Khazriego.
    Faul na czerwoną kartkę.

32
    Wahbi Khazri mocno ucierpiał po tym faulu, ale wydaje się, że nie będzie konieczna zmiana. Nangis jest wściekły na decyzję sędziego i fakt, że na godzinę osłabił swoją drużynę.

34
    Publiczność powitała powracającego na plac Khazriego buczeniem oraz gwizdami. Wróćmy do boiskowych wydarzeń, gdzie pozostało już tylko 21 aktorów widowiska.

35
    Sane nie mógłby zaskoczyć swoim uderzeniem z dystansu nawet bramkarza z polskich lig półamatorskich. Tym bardziej Vercoutre'a.
    Sytuacja z czerwoną kartką jest żywo komentowana w mediach społecznościowych. Także z humorem:

37
    Benezet robi mnóstwo wiatru na lewej stronie boiska. Teraz musi walczyć za dwóch po czerwonej kartce dla Nangisa.

39
    Rolan wyskoczył do prostopadłego podania Mariano z głębi pola i uderzył obok słupka bramki Caen. Wciąż bezbramkowo.

40
    Szybka kontra po rzucie rożnym dla Caen. Rolan nie skontrolował linii spalonego i został zatrzymany przez sędziego asystenta.

42
    Każdy kontakt Khazriego z piłką to gwizdy, buczenie, nieprzyjemne okrzyki. Czy kibice z północy Francji zdeprymują pomocnika Bordeaux?

43
    Feret niepotrzebnie zwolnił akcję Caen w środku pola i nic już z tego ataku nie będzie.

44
    Stwierdzenie, że mecz spełnia pokładane w nim nadzieje, byłoby kłamstwem. Nie jest to złe spotkanie, ale brakuje takiej pikanterii, przyspieszenia. Emocje podniosła głównie sytuacja z czerwoną kartką.

45
    Olivier Thual doliczył minutę.

45+1

Zacięte starcie bez jakichkolwiek fajerwerków. Początkowo zarysowała się przewaga Bordeaux, którą było widać gołym okiem, jak i w statystykach. Caen dało wyszumieć się przyjezdnym i z czasem przeszło do ataku. Groźnie zrobiło się po akcjach Benezeta. Zapachniało nawet golem. Szturm gospodarzy przerwał w 31. minucie Nangis, który naraził się na czerwoną kartkę i takową otrzymał. Decyzja jest nieco kontrowersyjna i na pewno nieodwracalna. Caen musi sobie radzić w osłabieniu i zobaczymy – jak przełoży się to na poczynania po przerwie?
    Oskar od części kibiców nie dla reżysera meczu, a Khazriego, który ich zdaniem symulował w 31. minucie.

Można spodziewać się dość rychłych zmian w przerwie lub kilkanaście minut po niej.

46

46
    Zmiany stały się faktem. Traore i Thelin zameldowali się na boisku w przerwie za Sane oraz Poundje. Idzie ofensywa! Przynajmniej na papierze.

47
    Rolan popędził z premierowym atakiem w drugiej części spotkania. Wpadł na pomysł wycofania futbolówki i nie wykonał tego dobrze.

48
    Nerwowa interwencja Benezeta po dośrodkowaniu z lewego skrzydła. Nieomal trafił we własną rękę i sprokurował jedenastkę.

50
    Piłka w rękawicach Vercoutre'a. "Huraganowa" ofensywa Bordeaux jeszcze nawet nie zwichrzyła czupryn gospodarzom.

51
    To powinno być prowadzenie Bordeaux! Rolan wykorzystał zagapienie bocznego defensora i popędził prawym skrzydłem ile tchu w płucach. Po chwili grał już płaskie podanie do osamotnionego w polu karnym Thelina. Zmiennik popełnił jednak fatalny błąd i nie trafił w futbolówkę.

53
    Od czasu do czasu Caen wychodzi ze swoją akcją. Poszuka zapewne swoich szans po kontratakach i stałych fragmentach.
    Najważniejszy dotychczas moment spotkania.

54
    Ilori upomniany żółtym kartonikiem za faul na Benezecie w okolicy linii bocznej boiska.

55
    Trenerzy obserwują wydarzenia na stojąco. Nie gestykulują może żywiołowo, ale widać, że przeżywają ten pojedynek.

57
    Najpierw zablokowany został strzał zza pola karnego Kante...

58
    ...a po chwili Chantome'a. Sporo w sobotni wieczór zablokowanych prób, co wystawia dobrą laurkę defensorom.

60
    Khazri jest bardzo zdziwiony faktem, że otrzymał żółtą kartkę za swoje nieprzepisowe zachowanie.

61
    Czy to już pora na tradycyjne "Panowie, do roboty"? Tak. Wielkiego widowiska brak, ale jest jeszcze czas, by takowe stworzyć.

62
    Marne, za głębokie dośrodkowanie z głębi pola i Willy Sagnol aż usiadł z wrażenia.

63
    Lepsza akcja Bordeaux i Vercoutre musiał interweniować na linii! Strzelił nietypowo, ponieważ kolanem Thelin po wrzutce z prawej flanki. Zrobiło się naprawdę niebezpiecznie.

65
    Niezmiennie od pół godziny każde zagranie Khazriego jest kwitowane negatywną reakcją trybun na Stade Michel d'Ornano.
    Dużą pracę wykonuje w tym spotkaniu Plasil.

68
    Adeoti za kapitana Fereta. Opaskę kapitana Caen przejął Seube.

69
    Gol dla Bordeaux!
    Bramkę zdobył DIEGO ROLAN. Jeden z najaktywniejszych zawodników wyprowadził Bordeaux na prowadzenie. Po wrzutce Maurice-Belaya z lewej strony boiska poszedł wślizgiem i dostawił stopę tak umiejętnie, że futbolówka wpadła po drugim rogu do siatki. Drzemka obrońców Caen i cała drużyna znalazła się w beznadziejnym położeniu!
    ROLAN - 0:1

71
    Privat pognał z błyskawicznym kontratakiem, jednak nie ukoronował swojej szarży precyzyjnym dograniem do partnera.

72
    Lemar za Benezeta na mniej niż 20 minut przed końcem regulaminowego czasu.

73
    Nieprzepisowe zagranie i żółta kartka dla Chantome'a.

73
    Gol dla Caen!
    Bramkę zdobył SLOAN PRIVAT. Błyskawiczne wyrównanie, a jednak! Napastnik Caen wyprzedził Mariano w polu karnym i dostawił głowę do dośrodkowania Lemara z rzutu rożnego. Carrasso nawet nie pozorował interwencji przy tak silnym uderzeniu z tak bliska. Ponownie remis!
    PRIVAT - 1:1

75
    Ależ obrót sytuacji. Marne widowisko rozkręciło się, a piłkarze uraczyli kibiców dwoma golami. Gdy już wydawało się, że Żyrondyści kroczą po zwycięstwo, to gospodarze odpowiedzieli mimo gry w osłabieniu.

76
    Zgodnie z przewidywaniami do następnych szarż przystąpiła drużyna w białych strojach. Ależ wściekli byli po stracie gola. Tak długo starali się o prowadzenie i tak łatwo je wypuścili z rąk.

79
    Khazri próbował zdobyć swojego gola. Bezskutecznie. Łatwo rozpoznać kiedy ten zawodnik ma piłkę przy sobie po wrażenia akustycznych.
    Kibice gospodarzy w lepszych nastrojach.

81
    Trzecia i ostatnia zmiana u gospodarzy: Yahia za Seube.

82
    Zaraz po wejściu na boisko Yahia rzucił się ekwilibrystycznie, przewrotką do miękkiego podania. Na przedpolu czujnie interweniował Carrasso i zatrzymał strzelca.

83
    I ostatnia zmiana w Bordeaux: Toure za żegnanego gwizdami Khazriego.

85
    Nieco przycichły trybuny w ostatnich minutach. Mecz wrócił do obrazu, który niekoniecznie podobał się przez 68 minut rywalizacji.

87
    Suną ostatnie ataki Bordeaux. Nie ma już zmian w obu obozach. Trzeba rzucić do przodu wszystkie siły, które są na boisku.

88
    Pallois sfaulował taktycznie w środku pola i jest czwartym zawodnikiem Bordeaux z kartką na koncie.

89
    Faul Chantome'a i następna akcja Żyrondystów spłonęła na panewce. Będą musieli zadowolić się remisem? Zaraz sędziowie oznajmią, o ile minut dłużej potrwa spotkanie.

90
    Doliczone 2 minuty. Niewiele. Tyle co za zmiany, ponieważ w trakcie gry przeprowadzone zostały cztery, a zwyczajowo dolicza się za każdą 30 sekund.

90+1
    Mariano już ustawiony bardzo wysoko, ale tak on, jak i jego koledzy odbijają się od obrońców Caen.

90+2
    Niebywałe. Sędziowie podyktowali jedenastkę dla Bordeaux za zagranie ręką Appiaha!

90+3
    Jeszcze nie ma strzału. Coś poleciało z trybun. Sędziowie celebrują użycie gwizdka...

90+4
    Saad upomniany kartonikiem za zbyt żywiołowe protesty!

90+5
    DIEGO ROLAN zmylił bramkarza i strzelił z rzutu karnego do siatki na wagę kompletu punktów!
    ROLAN - 1:2

90+6

Totalne zamieszanie po ostatnim gwizdku! Kłótnia obu sztabów, nieomal doszło do rękoczynów. Sędziowie są eskortowani do szatni.
    Sędziowie na cenzurowanym.

Bordeaux wywozi komplet punktów z Caen po golu w piątej minucie czasu doliczonego! Nie, nie było to widowisko, które kibice zapamiętają przez lata, ale w końcówce doczekało się swojej dramaturgii. Żyrondyści grali długo z przewagą zawodnika i udokumentowali to prowadzeniem w 69. minucie. Do tego czasu odbijali się od muru obronnego gospodarzy, a mogli nawet przegrywać. Po golu wydawało się, że z przewagą zawodnika dowiozą zwycięstwo. Nic bardziej mylnego. Privat doprowadził do remisu po rzucie rożnym. W końcu doliczony czas i mecz znajduje swojego zwycięzcę. To Bordeaux, które wykorzystało rzut karny. Ta i inna decyzja sędziego Oliviera Thuala wywołały mnóstwo kontrowersji i będą omawiane we Francji w najbliższych godzinach.

Dziękuję Państwu za wspólnie spędzony czas i zapraszam na następne relacje z lajfy.com! (22:01:19)

Gole: 73. Privat – 69. Rolan, 90+5. Rolan (kar.)

Kartki:   90+4. Saad (CEN) – 54. Ilori (BOR), 60. Khazri (BOR), 73. Chantome (BOR), 88. Pallois (BOR)   31. Nangis (CEN)

SM Caen: Vercoutre – Appiah, Da Silva, Saad, Imorou – Seube (81' Yahia), Kante, Feret (68' Adeoti) – Benezet (72' Lemar), Nangis, Privat.

Zmiany: Perquis – Calve, Adeoti, Raineau, Yahia, Beaulieu, Lemar.

Girondins Bordeaux: Carrasso – Mariano, Ilori, Sane (46' Traore), Pallois, Poundje (46' Thelin) – Chantome, Plasil, Khazri (83' Toure), Maurice-Belay – Rolan.

Zmiany: Prior – Traore, Sertic, Toure, Biyogho Poko, Faubert, Thelin.

Sędziowie: Olivier Thual.